preloader

6 Maddede James Bond Stili

30.10.2023
6 Maddede James Bond Stili

Yazı Boyutu:

Beyazperdenin belki de en stil sahibi olan karakteri ünlü ajan James Bond’un her zaman bir adım önde olmayı başaran stilini mihenk taşlarıyla ele alıyoruz.

Bugüne kadar farklı aktör ve filmler ile izlediğimiz James Bond, tarzındaki her seçimiyle güçlü yanını göstermeyi başarıyor. Sinema tarihine bakıldığında hatırı sayılır bir geçmişi olan 007, her bir filminde gösterdiği zamansız, rahat ve bir o kadar da detaylarıyla şıklığı yakalıyor.

1

James Bond ve Anthony Sinclair İmzalı Takım Elbisesi

6 Maddede James Bond Stili

Conduit kesim takımın da yaratıcısı olan Anthony Sinclair şüphesiz James Bond stilinin bu denli akılda kalıcı olmasını sağlayan isimlerden bir tanesi. Londralı tasarımcı serinin ilk üç filminde de Sean Connery için kıyafetleri kendi elleriyle hazırladı ve James Bond’un rahat ama klas tarzını da yaratmış oldu.

James Bond’un kostüm tasarımında amaç hem stiliyle dikkat çeken şık bir ajan görüntüsü çizmek hem de her an aksiyonun içerisine girebilecek rahatlıkta bir imaj oluşturmaktı. Tabi kurallardan biri de İngilizlere has asil görünümü korumaktı. Anthony Sinclair bunu ustalıkla sanatına aktardı ve istenilenleri James Bond’un takım elbisesine yansıttı. Dar yakalı, minimal hatları olan ve yine dar kravatla tamamlanan ama bir o kadar da hareket rahatlığı sunan takımlar, serinin her filminde kullanıldı ve moda dünyasına da ilham verdi.

James Bond’un çoğu sahnesi iki parçalı ceket ve pantolon takımla çekilmiş olsa da takım içerisine giyilen yelekler de 007’nin sevilenlerinden oldu. Bazı sahnelerde beyaz gömlek üzerine, bazı sahnelerde üç parçalı takım olarak kullanılan yelekler James Bond’un unutulmaz stil detayları arasında. İngiliz tarzına yelek ile yapılan bu gönderme filmi izleyen herkes tarafından çok sevildi.

Sean Connery ve takım elbise stili konusunda da dolaşan efsaneler var. Film çekimlerine hazırlanan Connery, her ne kadar filmlerde kombinleri harika taşısa da aslında bu seviyeye gelmek onun için hiç kolay olmamış. Filmin başrolüne kabul edilene kadar takım elbise giymeyi hiç sevmediği ama film boyunca da takımla uyumlu bir bütün olması gerektiği için Connery harika bir çözüm bulmuş. Günün her saatinde, her yere giderken takım giymiş; bir süre diğer tüm kıyafetlerini bir kenara koyarak sadece takımla dolaşmış. Öyle ki ona yakın olan kişiler, filme hazırlık sürecinde Sean Connery’nin uyurken bile takım elbiseyle yattığını, bu sayede James Bond’un takım elbiseyle bütünleşmiş bir stil yakaladığını söylüyor.

2

James Bond ve Deri Eldivenleri

6 Maddede James Bond Stili

Ünlü İngiliz ajanın eldivenlerinin tek görevi; onu soğuktan korumak değil aynı zamanda elegan bir görünüm yakalamak. James Bond’un görev başındayken sık sık tercih ettiği sürücü eldiveni takım elbiseleriyle ve Daniel Craig’in duruşuyla harika bir uyum yakalıyor. Gerçek deriden tasarlanan Dents marka eldivenler 007’nin çok sevdiği aksesuarlarından biri.

3

James Bond ve Vazgeçilmez Aksesuarı: Saat

6 Maddede James Bond Stili

İlk filminden itibaren hemen her sahnesinde gömlek manşetinin altından görünen saatler James Bond için vazgeçilmez oldu. Çekildiği dönemin en cazibeli saatlerini kullanan ünlü ajanın “No Time To Die” filminde ise Omega markasının saatini görüyoruz.

4

James Bond ve Kravat Kullanma Kuralları

6 Maddede James Bond Stili

Herkes takım elbiseyle kravat takabilir ama James Bond bunu efsaneleştirir. Her takımında düz yakalı gömlekleri için dar kravat seçilen Bond, kravat rengini de ceketiyle uyumlu kullanıyor. James Bond’un takım elbise giyme stiline bakıldığında da kravat iğnesinin ne kadar fark yaratabileceği görülüyor. Özellikle Daniel Craig’in yer aldığı James Bond filmlerinde kravat iğnelerini çok daha sık görüyoruz.

5

007’nin Elegan Stil Farkı: Kol Manşetleri

6 Maddede James Bond Stili

James Bond her filminde takım elbiseyle izleniyor olabilir ama her takımını tamamlarken kullanılan bir detay var: Kol manşetleri. Sean Connery başta olmak üzere hemen hemen tüm James Bond’lar (istisnalar hariç neredeyse tüm sahnelerde) kokteyl manşet olarak bilinen iki katlı, tersyüz kol manşeti olan gömleklerden giydiler. Daniel Craig ise bu manşetleri kullandı ama daha çok kol düğmeleriyle karşımıza çıktı.

6

No Time To Die Kostümleri Hakkında

Güney İtalya, Jamaika, Norveç gibi destinasyonlarda çekimleri yapılan; Daniel Craig’in Lea Seydoux, Lashana Lynch, Rami Melek, Naomie Harris, Ana de Armas gibi isimlerle kamera karşısına geçtiği film için en heyecanla beklenen James Bond filmi oldu diyebiliriz. Neredeyse iki yıla yakın bir ertelemenin ardından vizyona giren “No Time To Die”ın kostümleri ise (Slumdog Millionaire, Gemini Man ve 127 Hours filmlerinin de kostüm tasarımını yapan) Suttirat Anne LarLarb’a emanet edildi. Ünlü kostüm tasarımcısı; James Bond’un klasik çizgisini bozmadan ve renk paletiyle çok da oynamadan güzel bir iş çıkardı.

Daniel Craig’in 25’inci James Bond için giydiği takımlar ise ünlü tasarımcı Tom Ford imzalı. Elegan ve stil sahibi takımlar dışında Craig’i “No Time To Die” filminde spor takım, kargo pantolonlar, trikolar, jean pantolon ve salaş gömlekle de görüyoruz.

{15623}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları