preloader

Yemek Tutkunları İçin En Güzel Filmler

05.04.2023
Yemek Tutkunları İçin En Güzel Filmler

Yazı Boyutu:

Yemek tutkunları için harika bir film listemiz var. Seyretmesi birbirinden keyifli, yemek konulu filmleri keşfedin.

Restorana gitmekten, yeni tarifler denemekten ve yemekler hakkında sohbet etmekten keyif alıyorsanız, siz de bir yemek tutkunusunuz demektir. Seyretmesi iştah açan, yemek konulu filmleri keşfetmeniz için derledik!

Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz En İyi Yemek Temalı Filmler

Soul Food (Ruhun Gıdası), Amazon Prime Video – IMDB: 7.0

Ahmad’ın ailesi, zor bir dönemi atlatabilmek için uzun süredir devam eden geleneklerine güvenir. Bu gelenek, ailenin farklılıklarını bir kenara bırakıp bir araya gelerek yedikleri bir pazar günü yemeğidir.

JIRO Dreams of Sushi (JIRO’nun Sushi Hayalleri), Amazon Prime Video – IMDb: 7.8

Belgesel tadında olan bu filmi, özellikle sushi severler için listemize ekledik. Japonya’nın Michelin yıldızlı meşhur sushi ustası Jiro’nun hayatını konu alan film, birbirinden farklı sushileri adeta sergiliyor. Ayrıca film bize kendimizi, hayatımızı sorgulamayı ve ömrümüzü uğruna harcadıklarımızı düşünmeye yöneltiyor. Filmi izlerken Japonya kırsalındaki tapınaklardan Tokyo’nun işlek caddelerine ve başarılı usta Jiro’nuneşsiz mutfağına kadar uzanıyor.

{46444}

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Yemek Temalı Filmler

Spanglish, Apple TV – IMDb: 6.4

Flor Meksika’dan Los Angeles’a daha iyi şartlar için göç etmiştir bir kız çocuk annesidir. Burada John ve Deborah Clansky çifti tarafından evlerine bakıcı olarak işe alındıktan sonra Flor kendisini hem koca bir yabancı dil engelinin, hem kalbinde yeşermeye başlayan bir aşkın, hem gelişme çağındaki kızı Christina’nın sorunlarının hem de Claskylerin ilginç yaşam biçimlerinin ortasında bulur.

Ratatouille (Ratatuy), Apple TV – IMDb: 8.1

Yemeklerin arkasındaki beynin bir fare olduğu bu animasyon filminde, Fransız mutfağının ne kadar özel bir mutfak olduğunun da altı çiziliyor. Remy, Şef Gusteau’nun restoranında şef olmayı arzuladığından restorandaki Alfredo Linguini ile arkadaş olur. İkisi birlikte mutfakta etkileyici bir çorbayla ilk kez fark ediliyorlar ve işler gelişmeye başlıyor.

Chocolat (Çikolata), Apple TV – IMDb: 7.3

Film, bir kadının kızıyla birlikte küçük bir Fransız kasabasına taşınma sürecini konu almaktadır. Sakin bir kasaba olmasına rağmen minik bir çikolata dükkânı açarlar ve kasaba halkı da bu sevimli dükkândaki lezzetli yiyeceklerle yeni bir hayata adım atmış olur. Bu yeni çikolata dükkânını benimseyenler kadar, karşı duranlar da vardır.

No Reservations (Aşk Tarifi), Apple TV – IMDb: 6.3

Masterchef Kate, zamanının neredeyse tamamını çalıştığı Manhattan’daki Bleecker Restoran’da geçirir; bu yüzden hayatında başka hiçbir şeyle ilgilenemez hale gelmiştir. Muhteşem yemekler yapan Kate, her şeyi kusursuzca hazırlar, ta ki yine iyi bir chef olan Nick restoran ekibine katılıncaya kadar. Birbirinden başarılı bu iki chef arasında hırs dolu bir yarış başlar.

{31387}

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Yemek Temalı Filmler

İstanbul Üçlemesi: Meze-Müzik-Muhabbet, Netflix

Yemek Tutkunları İçin En Güzel Filmler

Ferzan Özpetek’in yönettiği ve üç kısa filmden oluşan “İstanbul Üçlemesi: Meze-Müzik-Muhabbet” adlı yeni proje, İstanbul’un büyüsünü ve Türkiye’nin lezzet dolu mutfağını üç kısa filmle izleyiciye sunuyor. Filmin başrollerinde Özge Özpirinçci, Demet Evgar, Mehmet Günsür, ve Yıldırım Türker gibi ünlü isimler yer alıyor. Özpetek, aile sofraları ve günlük yaşamın içinde paylaşılan anları vurgulayarak İstanbul’un benzersiz güzelliklerini ve sofralardaki zengin lezzetleri anlatıyor. “İstanbul Üçlemesi,” keyifli sohbetlerin, gülerken ağlayanların, yaşamı bir arada paylaşan insanların hikayesini anlatarak İstanbul’un büyülü atmosferini yansıtıyor.

Eat Pray Love (Ye Dua Et Sev), Netflix – IMDb: 5.8

İtiraf edin, bu filmi izledikten sonra kaç kişi İtalya’ya uçak bileti bakmaya başladı? Julia Robert’ı sınırlarını geçip hayatını değiştiren bir kadın rolünde izlediğimiz bu filmde, dikkat çeken en lezzetli unsurlardan biri Napoli’de yediği o harika pizzaydı! Ve tabii makarnayı da unutmamak lazım… Filmin konusuna gelecek olursak; senaryosu Ryan Murphy’ye ait olan ve yazar Elizabeth Gilbert’ın kendi hayat deneyiminden yola çıkarak yazdığı “Eat, Pray, Love” kitabından uyarlanan filmde Julia Roberts, ABD’nin bu popüler yazarını canlandıracak. Roberts’a filmde, The Visitors ile Oscar’a aday olan Richard Jenkins eşlik ediyor. Film, hayatta her şeye sahip olan ama bir türlü tam bir mutluluğa erişemeyen Elizabeth’in acılı bir boşanma ve depresyonun ardından kendini keşfetme sürecini anlatıyor.

Julie & Julia, Netflix – IMDb: 7.0

ABD’nin en sevilen kadın oyuncularından biri olan Meryl Streep’in başrolde yer aldığı “Julie & Julia”, iki gerçek hikayeye yaslanıyor. Film, zaman ve mekân olarak birbirlerinden ayrı olsa bile hayatları iç içe geçen iki kadının hayatlarını merkezine alarak hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatmakta olan bir romantik dram olma özelliğini taşıyor.

{35327}

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz En İyi Yemek Temalı Filmler

Soul Kitchen (Aşka Ruhunu Kat), Diğer – IMDb: 7.2

Yönetmenliğini Fatih Akın’ın yaptığı bu film, Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne laik görülmüştü. Restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerden para kazanamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de hem duygusal hem fiziki olarak arası açılan Zinos’un, “star” bir aşçıyı işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, son derece esprili bir dille anlatılıyor.

Bella Martha (Bolca Martha), Diğer – IMDb: 7.2

Martha küçük bir restaurantta baş aşçı olarak çalışmaktadır. Sakin gitmekte olan hayatı, kız kardeşinin beklenmedik ölümü ile altüst olur. Yeğeni Lina da artık Martha ile birlikte yaşamaktadır. Acısıyla başa çıkmaya çalışırken kendini işine daha çok vermeye başlar. Daha çok hırslanır ve çalıştığı yere yeni gelen İtalyan şefle birlikte yeni bir rakip edinmiş olur. Aralarındaki tatlı rekabetle Martha’nın ona olan duyguları arasında çakışmalar olur. Aşkı ve yemeği aynı filmde izlemek isteyenler için…

The Chef (Şeflerin Savaşı), Diğer – IMDb: 6.6

Efsane oyuncu Jean Reno’yu başrollerde izlediğimiz bu filmde, şeflerin kendi arasındaki savaşını konu alıyor. Komedi türündeki bu filmin yönetmenliğini Daniel Cohen üstleniyor. Filmde restorana gelen yeni müdür, moleküler gastronomide uzmanlaşmış daha genç bir şef getirmek ister ve restorana bir yıldızını kaybettirmeye çalışır.

{28748}

Toast, Diğer – IMDb: 6.6

Nigel Slater’ın aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanan film, 1960’ların Britanya’sında yemek yapmayı tutku haline getirmiş bir gencin hikâyesini anlatıyor. Nigel, annesi yemek yapmayı bilmediği için çocukluğunu kızarmış ekmek yiyerek geçirmiştir. Annesinin ayrıca taze yiyeceklere karşı bir korkusu vardır ve bu nedenle de genellikle konserve yerler. Sonraları evlerine temizlik yapmak için gelmeye başlayan Mrs. Potter, harika yemekler yapmaktadır. Bundan sonra bu ikili arasında kıyasıya bir yemek yapma yarışı başlar. Yemekle ilgili film sevenler için mutlaka izlenmesi gereken listesine eklenmeli!

Chef (Şef), Diğer – IMDb: 7.3

Carl Casper şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefis olmasına rağmen, lokantanın menüsüne bağlı çalıştıkça yaratıcılığı ve yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer. Bunlar yetmezmiş gibi bir de önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur.

The Hundred-Foot Journey (Aşk Tarifi), Diğer – IMDb: 7.3

Bombay’da yaşayan Hassan Haji, dedesinin sayesinde mutfakla küçük yaşlarda tanışmış ve ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. Sonrasında Hassan, dedesinden kalan işletmeyi başarıyla işletirken bir anda beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay’dan taşınmak zorunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa’nın bir kasabasına yerleşir ve hazırlıklara başlayıp restoranını burada açar. Bu yeni restoranın sunduğu Hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker.

Today’s Special (Günün Menüsü), Diğer – IMDb: 6.6

Kendi ülkesinin mutfağıyla yeniden tanışan Samir adında yetenekli bir şefin öyküsü. Filmde yemek pişiren başarılı şef Samir, Hint yemeklerinin büyüleyici tarifleriyle yeniden kendi kültürünü ve ülkesine duyduğu tutkuyu keşfedip etkilenecektir.

{44015}

Dinner Rush, Diğer – IMDb: 7.3

Etkili bir önermesi olan bu bağımsız filmde, Louis Cropa’nın, restoranının çeşitli karakterlerle dolu olduğunu keşfetmesi için gereken tek bir akşamdır. Cropa, hareketli aşçılarla dolu bir mutfağı yönetmeye çalışırken bir yemek eleştirmenini memnun etmek zorunda kalır. Biraz dram uyandıran bir film hakkında konuşun! Aşçıların tavalarını vahşi bir ateşin üzerine kullandığı panoramik sahnelere yemek tutkunları hayran kalabilir.

Tortilla Soup (Tortilla Çorbası), Diğer – IMDb: 6.7

Bir gurme şefi ve üç güzel kızı hakkındaki bu komedi filminde, Martin (Elizondo) işini çok seven bir şeftir. Nefis ana yemeklerden leziz tatlılara kadar her yaratım sürecini, inanılmaz bir yetenek ve tutkuyla ortaya çıkartmaktadır.

A Touch of Spice (Bir Tutam Baharat), Diğer – IMDb: 7.5

Filmin konusu, özellikle yemek alanında akıl hocası olan büyükbabasının Fanis’e hem yemeği hem de hayatı tatlandırmak için tuz ve baharat katmanın gerekli olduğunu öğretmesidir. Büyüdüğünde iyi bir aşçı olan Fanis, yemek yapmaktaki bu başarısını etrafındaki insanların hayatına dokunabilmek için kullanır. Yıllar sonra İstanbul’a dönen Fanis’e bu dönüş kendi hayatına baharat katmamış olduğunu göstermiştir.

Burnt (Çok Pişmiş), Diğer – IMDb: 6.6

Eski ününe artık sahip olmayan bir aşçı olan Adam’ın eskisi gibi olabilmek için verdiği mücadele sürecini anlatan film, özellikle birbirinden lezzetli yemeklerin pişirildiği mutfakta geçen sahnelerle izleyicinin seyir zevkini katlıyor.

Big Night (Büyük Gece), Diğer – IMDb: 7.3

Bir İtalyan restoranı açmak için İtalya’dan Amerika’ya gelen Primo ve Secondo kardeşlerin işleri bekledikleri gibi gitmez. Başarılı olma potansiyelleri olmasına rağmen kardeşler, restoranlarını canlandırmak için, ünlü müzisyen arkadaşlarından tek gece için restoranlarında çalmalarını isterler. İşte o gece “Büyük Gece”dir.

{32140}

Eat, Drink, Man, Woman, Diğer – IMDb: 7.8

Ang Lee’nin yönettiği ve Tayvan mutfağına odaklanan dokunaklı bir aile dramasıdır. Film, bir aşçının üç yetişkin kızıyla olan karmaşık ilişkisini ve aile bağlarını keşfetmeye odaklanır. Başkarakter Chu’nun her pazar akşamı düzenlediği geleneksel yemekler, ailenin duygusal birlikteliğini temsil eder. Ancak, kızları zamanla kendi yollarını çizmeye başlar ve aile içindeki dengeler değişir. Film, yemekler aracılığıyla duygusal bağları ifade ederken, Tayvan kültürünü ve geleneklerini de görsel açıdan zengin bir şekilde yansıtır. Hem komik hem de dokunaklı, “Eat, Drink, Man, Woman,” aile ilişkilerinin karmaşıklığını ve insanların birbirleriyle olan bağlarını kutlayan sıcak bir öykü sunar.

Babette’s Feast, Diğer – IMDb: 7.8

Gabriel Axel’in yönettiği ve Karen Blixen’in öyküsünden uyarlanan muhteşem bir Danimarka filmidir. Film, küçük bir Danimarka köyünde yaşayan iki dindar kız kardeşin hikayesini anlatır. Köyleri yoksulluk ve kısıtlamalarla doludur ve bu iki kadın, özveriyle yaşamlarını tanrıya adarlar. Ancak, bir gün onlara Fransız bir şef olan Babette teklif eder ve bu teklif, hayatlarını sonsuza dek değiştirir. Babette’nin hazırladığı muazzam bir yemek, aile ve toplum arasındaki bağları güçlendirir ve film, cömertlik, bağışlama ve insanlığın güzelliklerini kutlayan sıcak bir anlatı sunar.

Haute Cuisine, Diğer – IMDb: 6.4

Fransız mutfağının büyüleyici dünyasına giriş yapan keyifli bir film olarak öne çıkıyor. Danimarkalı bir kadın şef olan Hortense Laborie’nin (Catherine Frot) Elysee Sarayı’nda başa geçmesi ve Fransız başkanı için yemekler hazırlamasını konu alıyor. Film, gerçek bir hikayeden esinlenerek, mutfak sanatının inceliklerini ve çeşitli lezzetleri izleyiciye sunuyor. Aynı zamanda Hortense’in saray mutfağında karşılaştığı bürokrasi ve siyasi zorluklarla başa çıkma çabalarını anlatarak, bu lezzetli hikayeyi derinleştiriyor. “Haute Cuisine,” gastronomiye olan tutkusunu ve yaratıcılığını kutlayan bir film olarak, lezzet dolu bir deneyim sunuyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları