İstanbul Etkinlik Rehberi: Ekim 2021

İstanbul Etkinlik Rehberi: Ekim 2021

Ekim 2021 İstanbul Etkinlik Takviminiz hazır! İstanbul’da Ekim ayında düzenlenecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri ve tiyatro oyunlarını keşfedin.

Pandemi nedeniyle uzun bir süredir askıda olan kültür sanat dünyası, sıkı tedbirlerle programlarına devam ediyor. Festivallerin ve konserlerin mevsimi yazı geride bıraktık, şimdi sıra tiyatroya, sinemaya ve edebiyata daha fazla odaklanmaya geldi.

Sektörel Etkinlikler

Global Marketing Summit 2021

Bu seneki ana teması “Pazarlamanın Geleceği” olarak belirlenen Global Marketing Summit 2021 Zirve’sinde dünyaca ünlü konuşmacılarla pazarlamanın geleceğine ışık tutuyor. Uluslararası vizyon, liderlerden liderlere süzülmüş bilgiler ile liderlerden yaşanmış başarı hikayeleri ve gelecek öngörülerinin buluşağı Zirve’de, pandemi ile birlikte değişen ekonomik, sosyolojik, psikolojik koşullar değerlendirilerek, pazarlamada oyunun yeni kuralları belirleniyor.

Zirve’de, marketing 5.0, pazarlama dünyasının geleceği, yeni normalde kritik başarı faktörleri, yeni trendler, “Lovemark” olmanın yeni kuralları, pazarlama liderlerinin ve ajans profesyonellerinin “yeni gerçekte” değişen rolü, müşterilerin satın alma kararlarını nasıl daha iyi etkileyebiliriz, dijital gelecekte yaratıcı marka olma, nöromarketing, kurumsal iyilik ve sürdürülebilirlik gibi birçok kilit konuya yer veriliyor.

Tarih: 19-22 Ekim

Platform: https://globalmarketingsummit.org/

Gastronomi Deneyimi

Toro Latin Gastro Bar’da Gastronomi ve Müzik Geceleri

Toro Latin Gastro Bar, şık dekorasyonu ve enfes Boğaz manzarasına sahip keyifli terasıyla Latin Amerika ve Asya kültürünün en lezzetli örneklerini misafirleriyle buluşturuyor. Her perşembe akşamı canlı Latin müziğine ev sahipliği yapan Toro, Güney Amerika esintilerini İstanbul’a taşıyor.

Toro Latin Gastro Bar’da, dünyaca ünlü, ödüllü şef Richard Sandoval kendi yorumlarını taşıyan yemekleriyle misafirlerini gastronomik bir yolculuğa çıkarırken, restoran perşembe akşamları unutulmaz canlı müzik performansına sahne oluyor. 250 yıllık tarihi hamam binasının restore edilmesiyle birlikte yenilenen konseptine kavuşan Toro Latin Gastro Bar; misafirlerine sunduğu Boğaz manzaralı terası ve barı ile unutulmaz bir deneyim vadediyor. Menüde yer alan sıra dışı lezzetlere ise yetenekli barmenler tarafından hazırlanan el yapımı kokteyller eşlik ediyor.

Yer: Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul

Tarih: Ekim ayı boyunca her perşembe

Rezervasyon için: 0212 355 55 00

‘Mutfağında öğrenmek’ isteyenlere: Chef's Table Mutfak Akademisi Workshop Programları

Uluslararası mutfak standartlarında eğitim görmek, kendinizi ‘tarif odaklı’ bir metodla koşullandırmamak, mutfağı, teorisi ve pratiğiyle birlikte deneyimlemek istiyorsanız, doğru adres Chef's Table Mutfak Akademisi Workshop programları! Et pişirme teknikleri, çilingir sofrası hazırlamanın incelikleri, Tex-Mex mutfağı ve pideler eğitimlerinin yer aldığı atölye, daha önce yemek yapmış olan-olmayan herkesin katılımına açık.

Yer: Chef's Table Mutfak Akademisi

Tarih: 8-26 Ekim

Bilet: PASSO

‘’Gusto Weekend’’ Hilton İstanbul Bosphorus

‘Gusto’nun anlamından yola çıkarak hazırlanan bu etkinlik, ünlü şefleri ve dünya mutfaklarından tadına doyulmaz lezzetleri, eğlenceli bir atmosferle bir araya getiriyor. Etkinlikte; Karsu, Edis, Yalın ve Ayhan Sicimoğlu sahne alırken Hazer Amani, Umut Karakuş, Murat Deniz Temel & Tuğba Yazıcı, Sinan Büdeyri, Ali & Buse Dövenci gibi usta şeflerin restoranlarının yanı sıra 40 farklı restoran ve onlarca alışveriş noktası da yer alacak. Tüm konserlerin ücretsiz izlenebildiği etkinlikte yemekler sınırsız olarak bilet fiyatına dahil.

Yer: Hilton İstanbul Bosphorus

Tarih: 16-17 Ekim

Bilgi: Passo

Sinema

9. Boğaziçi Film Festivali

Bu yıl Altın Yunus için 10 film yarışacak. Pota ve Sabırsızlık Zamanı filmlerinin Türkiye prömiyerleri; Anadolu Leoparı, Bağlılık Hasan, İçimdeki Kahraman, İki Şafak Arasında, Kafes, Koridor, Lacivert Gece ve Okul Tıraşı filmlerinin İstanbul’daki ilk gösterimleri gerçekleşecek. Biletler 12 Ekim’de mobilet.com ve sinema gişelerinden satışa sunulacak.

Editörün tavsiyesi:

Okul Traşı: Altın Portakal’ın En İyi Film’i. İlk eleştiriler olumlu yönde.

İki Şafak Arasında: Bir miktar Cristian Mungiu filmlerinin havasını sezdiğimiz yapım, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yapmıştı.

Yer: Atlas 1948, Kadıköy Sineması

Tarih: 23 - 30 Ekim

Bilgi: Boğaziçi Film Festivali

Hibrit Gösterimlerle 9. Engelsiz Filmler Festivali

9. kez düzenlenen festivalde, dünya ve Türkiye sinemasının öne çıkan uzun ve kısa metrajlı filmleri gösterilecek. 38 filmden oluşan program online ve fiziki olarak izlenebilecek. Göremeyenler için sesli betimleme, duyamanlar için ise ayrıntılı altyazı seçeneğinin yer aldığı filmlerin fiziki gösterimleri 11 - 13 Ekim’de Ankara’da, çevrim içi gösterimleri ise 11 - 17 Ekim’de yapılacak.

Editörün tavsiyesi:

Cemil Şov: Aynı isimdeki kısa metrajıyla gönlümüzü fetheden yapımın, uzun metraja uyarlanmış öyküsü mutlaka görülmeli.

Hayaletler: 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde “Büyük Ödül”ü almıştı, ama her şeyden öte etkileyici kamera kullanımı ve öyküye uygun başarılı kurgusu için görülmeli.

Gürültü Senfonisi: ​​Festivalin ‘’Oditoryum’’ bölümünde gösterilen belgesel, çevreden kaydettiği doğal sesleri eserlerine entegre etmesiyle dikkat çeken Matthew Herbert’in yaratıcı dünyasına dair ufuk açıcı bir seyir.

Yer: Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi - Ankara (Fiziki gösterimler)
(Çevrim içi gösterimler)

Tarih: 11- 17 Ekim

Bilgi: Engelsiz Filmler Festivali

Sorayos Prapapan’ın Kısa Filmleri Kundura Sinema’daSinema yazarı ​​Pawel Wieszczecinski’nin kurucusu olduğu New York merkezli Kinescope ve Beykoz Kundura iş birliğinde gerçekleşen ‘’Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları’’ programında, Taylandlı yönetmen Sorayos Prapapan’ın 3 kısa filmi gösteriliyor. 1 Ocak 2022’ye kadar gösterilecek filmler, çevrim içi ortamda ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Editörün tavsiyesi:

Prapan’ın filmlerindeki mizah, sinemada nadir rastladığımız türde; hatta ona alışana kadar filmlerini sevmek hayli zor. Seçkide yer alan üç kısa filmi de izleyerek, bir toplumun yaşadığı acılara karşı, mizahın nasıl devrimci bir silah olabildiğini görebilirsiniz.

Yer: Beykoz Kundura

Tarih: 24 Eylül - 1 Ocak 2022

Bilgi: Kundurama Sinema

Pera Müzesi’nde ‘Arkası Şimdi!’ Dizi Gösterimleri

Pera Film, her geçen gün dijital platformlarda daha fazla adından söz ettiren, artık büyük festivallerde kendilerine yer bulan dizi formatına özel yeni bir programla karşımızda. Tamamen fiziksel gösterimlerden oluşan programda, yapım yılı 2014 ile 2018 yılları arasında değişen, izlemesi pek keyifli 5 farklı dizi ücretsiz olarak gösterilecek.

Editörün tavsiyeleri:

Lütfen Anla Beni: Tamamen farklı mizah anlayışlarına sahip iki komedyen, gerçek terapistlerle aynı seansa girer. Yarı kurgu yarı gerçek olan bu 5 bölüm, gerçekten keyifle izlenesi bir seyir.

Lanet Adelaide: Uzun süredir birbirinden uzakta olan, bir şekilde yeniden bir araya gelen bir aile. Evleri satılmak üzere. Altı farklı karakterin gözünden ayrı ayrı anlatılan olaylar, benzersiz bir Sitcom.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 29 Eylül - 23 Ekim

Bilgi: Pera Müzesi

Geldi sonbaharın efendisi: Filmekimi Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 20. Filmekimi, 8-17 Ekim’de İstanbul ile Ankara ve İzmir’de gerçekleşiyor. Cannes’da Altın Palmiye kazanan Titane, İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Madalena, merakla beklenen Dune: Çöl Gezegeni, Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan Kürtaj gibi filmlerin Türkiye prömiyerlerinin yapılacağı Filmekimi’nin biletlerini tükenmeden alın!

Yer: Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Kadıköy Sineması

Tarih: 8-17 Ekim

Bilet: FİLMEKİMİ

Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de 

Fabian

Alman filmlerinin yetkin örneklerini izlediğimiz Kino seçkisi, bu yıl sinema salonlarının yanı sıra çevrimiçi platformda da karşımızda; 5 gün boyunca erişime açık olacak filmler filmonline.iksv.org’da da izlenebilecek. Hangi filmler mi var?

  • 27 Eylül-2 Ekim: Buzağıların Orda Kimse Yok (2021 Locarno Cineasti del presente yarışması – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü)

  • 28 Eylül-3 Ekim: Nöbetçi (2020 DOK Leipzig Goethe-Institut En İyi Belgesel Ödülü)

  • 29 Eylül-4 Ekim: Rakip (2020 Hof Alman Sineması Genç Yetenek Ödülü’nün sahibi)

  • 30 Eylül-5 Ekim: Çevrekırım

  • 1 Ekim-6 Ekim: Prens

  • 2 Ekim-7 Ekim: Pilotun Karısı

  • 3 Ekim-8 Ekim: Fabian veya Bok Yoluna Gitmek (2021 Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali En İyi Film)

Platform: filmonline.iksv.org

Tarih: 24 Eylül-3 Ekim

Bilet: IKSV

Mekan Önerisi: Soho House'ların meşhur ve herkese açık olan restoranı Cecconi's, seçkin İtalyan lezzetleri ve harika kokteylleri ile keyifli bir alternatif.

Tiyatro

‘’Bu Zamanda Tiyatro’’: 25. İstanbul Tiyatro Festivali

Tam tiyatro sezonu açılmışken, festival de ayağımıza kadar geldi. 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nın programı, fiziki ve çevrimiçi olmak üzere toplam 25 yerli ve uluslararası yapımı içeriyor. Fiziki gösterimler Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne, Duru Ataşehir, Moda Sahnesi, DasDas, Caddebostan Kültür Merkezi, Müze Gazhane, Yapı Kredi bomontiada ve Zorlu PSM'de sahnelenecek. Biletler satışta.

Yer: Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne, Duru Ataşehir, Moda Sahnesi, DasDas, Caddebostan Kültür Merkezi, Müze Gazhane, Yapı Kredi bomontiada, Zorlu PSM.

Tarih: 22 Ekim – 20 Kasım

Bilet: İKSV Tiyatro

Mekan Önerisi: Bebek Lucca'nın kardeşi Cantinery, mevsime göre değişiklik gösteren hafif lezzetleri ile AVM'nin sevilen restoranlarından.

K! Kültüral Performing Arts​​Madam Giyotin (Dijital): Fransız Devrimi’nde giyotinle idam edilmiş feminist ve aktivist oyun yazarı Olympe De Gouges, azılı suikastçı Charlotte Corday, ‘’üst aklın’’ temsilcisi bir casus, “renksiz kadın” Marienne ve saf bir şekilde ileri görüşlü Marie Antoinette’yi bir arada barındıran, etkileyici bir dönem draması.

AB Uyumlu Aile (Dijital): Güven, bağlılık, aile, sistem, iktidar, cinsiyet, kimlik, sıkışmışlık ve arada kalmışlık gibi kavramların sorgulayan oyun; bize çok tanıdık, çok benzer bir öykü. 

Oda Komşum Richard Wagner (Sahnede, Gala): K! Kültüral Performing Arts’ın prodüksiyonu olan eser, din, ekonomi ve ahlaki değerler üzerine zorlayıcı sorulan soruyor. Oda Komşum Richard Wagner (Sahnede, Gala): K! Kültüral Performing Arts’ın prodüksiyonu olan eser, din, ekonomi ve ahlaki değerler üzerine zorlayıcı sorulan soruyor. 

Yer: K! Kültüral Performing Arts

Tarih: 10 - 30 Ekim

Bilet: K! Kültüral Performing Arts

DasDas Yeni Sezonda Dopdolu: Deliler, Cimri, Cyrano de Bergerac ve Daha Fazlası

DasDas’ın yeni sezonu 1 Ekim’de açılmıştı. Peki bizi neler bekliyor? Turgut Özakman’ın yazdığı ünlü Deliler oyunu, Metin Akpınar’ın süpervizörlüğünde günümüze uyarlanmışt. Oyun, Deli Bayramı adıyla sezon boyunca sahnelenecek. Bu sezonda Semaver Kumpanya yine bir klasik ile karşımıza geliyor ve Molière’in Cimri’sini bize sunuyor. ‘Burun’ tiradıyla gönlümüzü fetheden Cyrano de Bergerac da Kumbaracı50 kapsamında sahnede olacak. Şener Şen’in rol aldığı Zengin Mutfağı, bu sezonda da sahnede olacak, hâlâ izlemeyen kaldıysa duyurulur. 

Editörün tavsiyesi:

Devekuşu Kabare kapsamında izlediğimiz Deliler oyununun günümüz yorumu Deli Bayramı mutlaka görülmeli. Zira yapım kadrosunda bu klasik oyunun bizzat yaratıcılarından biri var.

Yasmina Reza’nın Carnage - Acımasız Tanrı adıyla sinemaya da uyarlanan Vahşet Tanrısı oyunu mutlaka izlenmeli. Harika diyaloglar, ‘ucu bize dokunan’ etkileyici yüzleşme sahneleri var.

Yer: DasDas

Tarih: 1-31 Ekim

Bilet: Mobilet

Tiyatronet Dijital Tiyatro Oyunları

Pandemi dönemi ile birlikte kültür sanat etkinliklerini dijital ortamlarda izlemeye alışmıştık. Tiyatronet, bu sezona birkaç dijital oyunla giriyor.

Editörün tavsiyesi:​​

Amy Winehouse’un son günleri anlatan ‘’Bana Amy De’’ oyunu görülmeye değer.

Dünyaca ünlü egzotik masalların sahne uyarlamalarına tanık olmak için Binbir Gece Masalları izlenmeli.

Platform: tiyatro.net

Tarih: 1-31 Ekim

Bilet: PASSO

Müzik

Borusan Sanat’ın Yeni Sezonu

Borusan Sanat, yeni sezonu yeni mekânında açıyor: Zorlu PSM.  Sezon 14 Ekim’de Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile açılıyor.  Alice Sara Ott, Bryce Dessner, Katia & Marielle Labèque, sezon boyunca orkestraya eşlik edecek sanatçılar. BİFO, açılışı Gustav Mahler’in “Titan” adlı 1. Senfonisi ile yapacak.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 Ekim

Bilgi: Zorlu PSM

‘Bir Arada Caz’ Tek Günlük Programla Sahnede

Acaba tek günlük müzik festivalinden keyif alabilir miyiz? Neden olmasın! Ağırlıklı olarak etnik caz olmak üzere birçok caz metodunu içeren parçaların duyulacağı festivalde; Şenova Ülker Band feat Sibel Köse & Erdem Özkan, Manuş-u Âlâ, Emir Ersoy ve Kolektif Istanbul’u dinleyebileceğiz. Performans aralarında ise Kaan Düzarat sahnede olacak. Gypsy, Balkan ve Latin caz sevdalıları; kaçırmayın!

Yer: Maximum Uniq Açıkhava

Tarih: 10 Ekim

Bilet: Biletix

Sónar İstanbul 

Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen ve her sene büyük bir merakla takip edilen Sónar’ın İstanbul ayağı, müzik severlerle buluşuyor. Müziğin görsel şovlarla birleştiği, dinleyicilerin kulaklarına hitap ederken aynı zamanda ışık ve grafik şovlarıyla unutulmayacak bir deneyim yaşatan Sónar İstanbul, canlı performanslar ve Sónar+D etkinlikleriyle, Zorlu PSM’yi festival alanına çeviriyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 2-3 Ekim

Bilet: Zorlu PSM

Büyük Ev Ablukada

IF Performance Hall Beşiktaş, Büyük Ev Ablukada grubunu ağırlıyor. Konsere özel bir dekor inşa eden grup, hayranlarına konser süresince gerçekleşecek çeşitli sürprizleri de haber ediyor. 2008 yılında Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) ve Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) tarafından kurulan grup, ülkemizde alternatif müzik türünün önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Şarkıları kadar grup elemanlarının saklı isimleri ve grup lideri Bartu Küçükçağlayan’ın başarılı oyunculuğu da grubun ilgi çekmesine neden olan etmenler arasında.

Yer: IF Performance Hall Beşiktaş

Tarih: 2-3 Ekim

Bilet: Biletix

Atölye

Sanat Tutkunuza ‘Gizz’li Atölye’ler

‘’Ne olursa olsun üretmek, kendini geliştirmek, yenilenmek, insana tarif edilemez bir haz ve cesaret katıyor.’’

Gizem Girav Design’ın kurucusu, tasarımcı Gizem Girav’ın Erenköy’deki atölyesi, yeni sezona dopdolu bir programla giriş yapıyor. Bu yıl ilk kez farklı sanat çalışmalarına da yer verilen atölye programında; torna, seramik ve porselen atölyelerinin yanı sıra, seramikle ilgilenen ancak çalışma alanı bulamayanlara da yer sağlanacak.

Tarih:

5-12-19-26 Ekim: Porselen ve torna atölyeleri. (11.00-14.00 / 15.00-18.00 / 19.00-22.00)

6-13-20-27 Ekim: Seramik atölyesi. (14.00-17.00 / 18.30-20.30) 

7-14-21-28 Ekim: Masa kiralama. (11.00-16.00) 10-17-24-31 Ekim: Porselen ve torna atölyeleri.

Bilgi: Gizem Girav Design

İBB Etkinlikleri

Sahaf Günleri

Sararıp tozlansa dahi değer kaybetmeyen, mental dünyamızın en nadide eserleri, sonbahara yakışır bir etkinlikle İstanbul’da. 17 Eylül tarihinde başlayan İBB Sahaf Günleri, 1-10 Ekim tarihleri arasında ise Beşiktaş Meydanı’nda!

Mezzatlar:

Çocuk kitapları (2 Ekim Cumartesi  15.00)   

Efemera, belge, harita (3 Ekim Pazar 15.00)         

İlk baskı ve imzalı kitaplar (9 Ekim 15.00)       

Edebiyat ve tarih dergileri (10 Ekim 15.00)    

Söyleşiler ve diğer detaylar için tıklayın.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.