Çocuklar İçin En Güzel Müzeler

Tamamen çocukların ilgi alanına yönelik hazırlanmış, dünyanın en güzel çocuk müzelerini keşfedin.

Tarih, uygarlık üzerine olanlardan tutun da çikolatadan modaya, tıp müzesinden işkence müzesine, ünlülere adanmış müzelerden klasik otomobillere kadar birçok zevke hitap eden dünyanın dört bir yanındaki müzeler ziyaretçilerini ağırlıyor. Hatta TripAdvisor’un dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerler 2018 listesinin ilk 10’unda iki müze yer alıyor. Bunlardan biri olan Louvre Müzesi, 2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak zaten başlıca bir rekor kırdı.

Gusto sahibi çocukların halihazırda bu müzeleri takip ettiğini varsayıyoruz, bizim şimdi ki listemiz çocuklara göre dizayn edilmiş, tamamen çocukların ilgi alanına yönelik hazırlanmış müzeler. Dünyanın farklı şehirlerinden müzelerin yer aldığı bu listede, Türkiye’den de bir müze listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Nürnberg Oyuncak Müzesi - Nürnberg / ALMANYA

Nürnberg Oyuncak Müzesi, kökenlerini Lydia Bayer ve eşi Paul Bayer’in' koleksiyon tutkusuna uzanıyor.  Lydia Bayer, koleksiyonunu 1920'lerde, neredeyse hiç kimsenin herhangi bir kültürel veya tarihi değere sahip olmadığını düşündüğü zaman toplamaya başladı. Koleksiyonunda öncelikle bebeklere, bebek salonlarına, mutfaklara ve mağazalara, aynı zamanda tahta oyuncaklara, oyunlara, çocuk kitaplarına ve teneke oyuncaklara odaklandı.

O zamanlar Nürnberg, uzun oyuncak yapım geleneğine rağmen, böyle bir koleksiyona sahip değildi, yine de oyuncaklar için özel bir müze bile yoktu. 1965 yılında başlayan çalışmalar sonrasında Nürnberg Şehri Oyuncak Müzesi ancak 5 Şubat 1971 yılında açıldı. 

Bugüne kadar, Almanya ve diğer ülkelerden 5,5 milyondan fazla ziyaretçi Karlstrasse'deki binayı ziyaret etti. 1400 m²’lik sergi alanı ve dış alanları ile müze toplamda 2200m². 80.000'den fazla öğenin geniş tabanlı ve neredeyse tamamen envanteri olan koleksiyonu, sergilenen nesnelerin yüksek kalitesi, saygı duyulan özel sergiler ve akademik bir dizi yayın, bu uzmanlık alanında kurumu dünya müzelerinin ön saflarına yerleştiriyor.

Tropenmuseum Junior – Amsterdam / HOLLANDA

Tropenmuseum Junior, Avrupa'daki ilk çocuk müzesi. 1975 yılında Hollanda'nın Amsterdam kentinde bulunan Tropenmuseum'un bir parçası olarak kurulan müze, 6 ila 13 yaşları arasındaki çocuklara odaklanarak çeşitli hedef gruplar için etkileşimli sergiler ve programlar geliştiriyor.

Her iki buçuk yılda bir müze, çocuklara farklı kültürlere tanıtmayı ve deneyimletmeyi amaçlayan sürükleyici deneyimler sunan yeni bir sergi yaratıyor. En son yaratılan sergi; “Cool Japan” sergisi… Hello Kitty'den samuraylara, Tokyo sokaklarından sokak modasına, Japonya’nın esrarengiz kültürünü ziyaretçilere sunuyor. 28 Eylül 2018’de Amsterdam’da açılan sergi 2019 Eylül ayına kadar ziyarete açık.

Eureka! Ulusal Çocuk Müzesi – Halifax / İNGİLTERE

Dame Vivien Duffield, ABD'ye yaptığı ziyaretlerde çocuk müzelerinden ilham aldı ve anavatını, İngiltere’ye döndüğü zaman kendi çocuk müzesini kurmanın adımlarını attı. Eureka Ulusal Çocuk Müzesi, 1985’te tescilli bir hayır kurumu olarak Halifax şehrinde kuruldu. Müzenin resmi açılışı 9 Temmuz 1992'de Prens Charles tarafından yapıldı. Böylece İngiltere’nin ilk çocuk müzesi tarihte yerini aldı. 2002 yılına kadar da Prens Charles müzenin yönetiminde aktif rol aldı.

400’ün üzerinde interaktif ve dokunulabilir sergiler ile çocukların dünyayı oyun yoluyla deneyimleyerek keşfetmeleri için tasarlanmış Eureka, 0-11 yaş arası çocuklar için sıra dışı ve eğlence dolu bir müze. Süreli sergilere de yer veren müzede dijital teknolojinin ve mekanik makinelerin nasıl etkileşime girdiğini öğrenebileceğiniz Patternarium sergisi, 1 Haziran 2019’a kadar ziyaret edilebilir.

Labirent Çocuk Müzesi – Berlin / ALMANYA

Labirent Çocuk Müzesi, Fabrik Osloer Straße’nin bir projesi ve 1997’deki kuruluşundan bu yana 1,5 milyondan fazla ziyaretçisiyle, Berlin’in kültürel ve eğitim alanlarının düzenli ve popüler bir parçası. Kalıcı ortağı ile eğitimden, gençlerden ve aileden sorumlu olan Senatsverwaltung ile etkileşimli sergiler, projeler, atölye çalışmaları ve etkinlikler için bol miktarda fikir geliştiren çok sayıda kurum, şirket, sanatçı ve bilim insanıyla işbirliği içinde.

Labirent Çocuk Müzesi, 24’üncü sergisi "1, 2, 3, Kultummel" ile ziyaretçilerine; sınırsız ve zengin bir çeşitlilik dünyasını keşfetmelerini sunuyor. “Çeşitliliğin keşfi; altı kıtayı ziyaret ederek, bakış açılarını değiştirme, birbirlerine bakma, yansıtma ve birbirleriyle iletişim kurma ile başlar” serginin ana teması. 3-11 yaşları arasındaki tüm çocuklar için mükemmel öğrenme dünyası sunan müzenin, eğlenceyi de buluşturduğu bu sergisi, Eylül 2019’a kadar ziyaret edilebilir.

Brooklyn Çocuk Müzesi - New York / ABD

Dünyanın en eski çocuk müzesi olan Brooklyn Çocuk Müzesi, özellikle aileler için tasarlanmış en büyük kültürel kurum olarak 1899 yılında New York’ta kuruldu. Brooklyn Çocuk Müzesi; görsel sanatlar, müzik ve performans, doğa bilimleri ve dünya kültürleri üzerine kurulu sergi ve programlarla her yıl 300.000 çocuğa ve aileye ev sahipliği yapıyor.

102.000 m² alana sahip olan müze, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eğitim koleksiyonuna sahip olan dört çocuk müzesinden biridir. Koleksiyonunda yaklaşık 30.000 doğal tarih ve Paleolitik’ten antik çağa kadar değişen kültürel nesneler yer alıyor; bu koleksiyon dünyadaki kültürlerin adeta bir ansiklopedisi gibi. Bilim örnekleri evrimin ve Dünya’nın jeolojik değişikliklerinin hikayelerini anlatıyor. Nesli tükenmekte olan türler örnekleri neden çevre korumaya ihtiyaç duyduğumuza dair bir hikaye anlatıyor. Kültürel nesneler koleksiyonu ise geçmiş uygarlıkların yaşamlarını aktarıyor. Enerji ve Çevre Tasarımı (LEED) Program Liderlik tarafından tasdik edilen Brooklyn Çocuk Müzesi, New York'un ilk yeşil müzesi olma özelliğini de taşıyor.

Indianapolis Çocuk Müzesi – Indianapolis / ABD

Dünyanın en büyük çocuk müzesi olan Indianapolis Çocuk Müzesi, yaklaşık 480.000 metrekarelik sergi ve etkinlik alanına sahip.

Çocuklar; obezite ile mücadele adına eğlenceli, fiziksel aktiviteyi teşvik eden yedi buçuk dönümlük bir açık alana erişebiliyorlar. Spor Efsaneleri Deneyimi, Mart ve Kasım ayları arasında ziyaret edilebilir. Ayrıca beyzbol ve futbol gibi takım sporları yapabilecekleri hatta tırmanabilecekleri ağaç evlerinde yer aldığı spor alanı müzeyi ziyaret eden çocukları bekliyor. Müze içerisinde ise dinozorlar, tarih, jeoloji ve daha pek çok konu büyük küçük ziyaretçilerini bekliyor.

Kanada Çocuk Müzesi – Qubeck / KANADA

Kanada Çocuk Müzesi, Kanada Tarih Müzesi içinde yer almaktadır. Müze, çocukların dünyayı dolaşmasına izin verirken, hayatlarını zenginleştirir ve olağanüstü bir oyuncak ve oyun çeşitliliği de dahil olmak üzere sergiler, kostümler, uygulamalı eşyalar ve eserler yoluyla diğer kültürleri keşfederek deneyimlerini genişletir.

Çocuklar; rengarenk dekore edilmiş Pakistanlı bir otobüse ve Tayland'dan üç tekerlekli bir otomobil çekçekine erişebilirler. Ya da Hindistan, Endonezya ve Meksika'dan bir otantik çadıra ya da evlerine adım atabilirler. Müze’nin çeşitliliği ve zenginliği, her yaştan çocuğu etkilemek, oyun boyunca keşif ve öğrenmelerini sağlamak için tasarlanmış. Müzeyi ziyaret eden çocuklar; sanat, kültür ve tarihi eğlenceli ve akılda kalıcı bir biçimde yaşayabilirler. Her yaştan çocuk ve ailenin ilgisini çekecek müze, Kanada Seyahati için unutulmaz bir deneyim olmaya aday.

Junibacken – Stockholm / İSVEÇ

Ünlü çocuk kitabı Pippi Uzunçorap’ın yazarı Astrid Lindgren ile başlayan Junibacken Müzesi’ni hikayesi 8 Haziran 1996 yılına uzanıyor. Astrid Lindgren, projeyi ilk kez duyduğunda, bunun güzel bir fikir olduğunu düşündü, ancak herhangi bir “Astrid Lindgren’in evi” gibi bir şey yapmak istemedi. Diğer çocuk kitapları yazarlarının olduğu gibi yazar hakkında sergilenebilecek objelerden bir müze başkalarına ilham verebilirdi ancak bu onun hayali değildi. Bu fikri Astrid'e sunan Staffan Götestam da farklı bir konsept düşünüyordu: “Hem çocuklar hem de yetişkinler için bir kültür merkezi yaratmak istedim. Eski moda, havasız bir kurum değil, yenilikçi, yaşam dolu ve içerik dolu, heyecan verici bir şey! ” diyordu.

Bugün Junibacken, kalbinde kitaplar olan bir çocuk kültür merkezi. Çocuklar için okuma arzusunu uyandırmak, yaratıcılığı ve hayal gücünü teşvik etmek en ana misyon. Müze kalıcı sergilerin yanı sıra, yılda 1.600'den fazla performans sergileyen İsveç’in en büyük çocuk tiyatrosu üreticisi olma özelliğini de taşıyor.

Oyuncak Müzesi – İstanbul / TÜRKİYE

İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından Göztepe semtindeki tarihi bir köşkte kuruldu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergileniyor. Oyuncaklar arasında Lehmann, Schuco, Fleischmann, Gunthermann, Arnold, Carette ve Louis Marx gibi oyuncak markaları, Fawn Zeller tarafından üretilen ve bir başka örneği olmayan Mona Lisa’nın bebeği, 1850-1910 yı1lları arasında yapılan porselen bebekler, bebek evleri ve Charlie Chaplin’in elinde tuttuğu oyuncağı da yer alıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi vitrinlerinde Türk oyuncaklarına da yer veriliyor. 2. Abdülhamit dönemine ait Karagöz-Hacıvat gölge oyunu karakterleri, 1950’li ve 70’li yıllarda üretilen Gürel, Alaysa, Nekur ve Fatoş markaları ile Eyüp oyuncakları, oyuncak tarihimize tanıklık eden figürlerden birkaçıdır.

2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleşti. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır. Yıllık ortalama yüzbin kişinin ziyaret ettiği müze çocuk, genç, ebeveyn, büyükanne/büyükbaba tüm kuşakları kendine çekmeyi başarmakta.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.