preloader

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

20.07.2023
Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Yazı Boyutu:

Her yaştan hayran kitlesine sahip olan Barbie’nin tüm bilinmeyenlerini keşfedin ve pembelerle dolu bir dünyaya giriş yapın.

Başlangıçta genç kızların özgüvenini düşürdüğü ve kadın bedenini idealize ettiği hakkında bazı tartışmalara konu olsa da Barbie’nin üreticisi Mattel şirketi, son yıllarda bu algıları yıkacak adımlar atıyor. Biz de bu yazımızda Barbie’nin eğlenceli hayatını konu alıyor ve kim üretti, kaç tane kıyafeti var, ne zamandan beri popüler gibi soruları cevaplıyoruz. Her yaştan seveni olan, pembe dünyasıyla çocukluğumuzun baş karakteri Barbie’nin hikâyesi, balık burcu olması, aşk hayatı, özel kıyafetleri ve daha fazlasını keşfedin.

1

Bir Anne Tarafından Ortaya Çıkarıldı

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerikalı oyuncak üreticisi Mattel şirketinin başkanı ve Barbie’nin yaratıcısı Ruth Handler, çocuklarını izlerken kızı Barbara’nın oynayabileceği çok fazla oyuncak olmadığını fark etti. Bu gözlem sonucunda Mattel şirketi, 1959 yılında Barbie’yi tasarlayarak oyun piyasasına dahil etti ve bu trendin ilk adımlarını attı.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2

Balık Burcu Kadını

Ruth Handler, 9 Mart 1959 yılında Barbie’yi yarattı. Bu demek oluyor ki, Barbie bir balık burcu. Oyuncak bir bebeğin çok sevilmesi, çocuklardan sanatçılara kadar birçok insana ilham olması ve dünya kültüründe yer edinmesi için çok uygun!

3

Tam Adı Barbara Millicent Robert

Barbie’nin tam adı, yaratıcısı Ruth Handler’ın kızının ismi olan Barbara Millicent Robert. Ayrıca Ruth’ın diğer çocuğunun ismi Kenneth. Evet doğru tahmin ettiniz! Ken karakteri de adını Kenneth’den alıyor. Yani popüler çiftimize ilham olan ikili aslında kardeş.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{98072}

4

Rebound İlişkisi Oldu

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Biz onu her zaman Ken ile görmeye alışık olsak da esasında Barbie’nin başka ilişkileri de oldu. 2004 yılında Ken ile ayrıldığında Avustralyalı sörfçü Blaine ile aşk yaşamıştı. Bu ilişki iki yıl sürdü ve 2006 yılında Barbie ile Ken tekrar bir araya geldiler.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5

Giydiği Kıyafetler Müzede Sergileniyor

Barbie’nin giydiği her kıyafet özel ve çok güzel… Fakat ilk giydiği kıyafet olan siyah beyaz çizgili mayosu şu an Smithsonian Ulusal Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

6

Barbie Sadece Sarışın Değil

Barbie ilk olarak hem sarışın hem esmer olarak üretildi. Ama sarışın bebekler, esmer bebeklere göre daha fazla satıldı. “Genç Moda Modeli” olarak pazarlanan bebekler, ilk yıl yaklaşık 350.000 adet satıldı. 2009 yılında, Barbie’nin 50. doğum gününde ise bu satış adeti 1 milyardan fazla oldu. İstatistiklere göre ise her üç saniyede bir dünyada bir Barbie bebek satılıyor.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{101763}

7

200’den Fazla Mesleğe Sahip

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doktor, astronot, pilot, balerin… Barbie’nin 200’den fazla mesleği var. Mattel’in çeşitli mesleklerde ürettiği Barbie’ler çocuklara meslek seçiminde de ilham olmaya devam ediyor.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

8

Ünlü Tasarımcılara İlham Oluyor

1959 yılından bu yana Barbie ve arkadaşları için 1 milyardan fazla kıyafet tasarlandığı düşünülüyor. Barbie, hiç şüphesiz ki moda dünyası için ikonik bir isim! Barbie aralarında Yves Saint Laurent ve Dior gibi isimlerin de bulunduğu 70’ten fazla moda tasarımcısı tarafından giydirildi. 2009 yılında New York Moda Haftası’nda bir defilenin ilhamı oldu. 2014 yılında ise Jeremy Scott, Milano Moda Haftası’ndaki Moschino defilesinde Barbie’den esinlendi.

9

Özel Mücevher Koleksiyonu

Barbie, moda ikonu olmasının yanında oldukça iyi bir mücevher koleksiyonuna da sahip. 2010 yılında Stefano Canturi, “Stefani Barbie” adını vererek Barbie için 302.500 dolar değerinde mücevher tasarladı. Zümrüt kesim Avustralya pembe elmaslardan yapılan kolyenin ışıl ışıl parlayan taşlarına hayran olmamak elde değil!

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{25326}

10

En Çok Satan Oyuncaklardan Biri

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her üç saniyede bir Barbie bebek satılıyor desek şaşırır mısınız? Mattel, yıllık olarak 150 farklı ülkede yaklaşık 150 milyon kadar satış rakamlarına ulaşıyor. Şirket, 2000’li yıllarda Bratz Company’nin de piyasaya girmesiyle birlikte satışlarında %20 kadar bir azalmayla karşılaşsa da Barbie hâlâ zirvede ve tarihin en çok satan oyuncaklarından biri.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

11

Hayatı Hakkında Bir Kitap Serisi Var

Barbie, oyun sektöründe kitap serisine sahip tek oyuncak. 1962 yılında İngiliz yayınevi Random House tarafından çıkartılan kitap serisinde, Barbie, Ken ve onların arkadaşları anlatılıyor. Ayrıca kitap serisinde, oyuncak bebek olarak piyasaya çıkmamış olan ebeveynleri George ve Margaret’in isimleri de yer alıyor.

12

Malibu’da Gerçek Bir Evi Var

Barbie’nin Malibu’da yer alan ve Pasifik Okyanusu’na bakan muhteşem manzaralı gerçek bir evi bulunuyor. “Barbie’s Dreamhouse” adındaki gerçek evde; hobi odasından kişisel sinemaya, sonsuzluk havuzundan açık hava meditasyon alanına kadar birçok alan bulunuyor. 2019 yılında Barbie’nin 60. yaşına özel olarak Airbnb üzerinden 60 dolar fiyat karşılığında kiraya verilen ev, Barbie hayranları tarafından büyük ilgi gördü.

Barbie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13

Barbie İçin Özel Sinema Filmi

Bu zamana kadar birçok projenin ana oyuncusu olan Barbie, şimdi de “Barbie” adındaki sinema filmi ile beyaz perdede yer alıyor. Margot Robbie’nin Barbie’yi, Ryan Gosling’in ise Ken rolünü üstlendiği filmde, Barbie diyarından kovulan ve kendisini bir anda gerçek dünyada bulan Barbie’nin macera ve eğlence dolu hikâyesi anlatılıyor. 21 Temmuz tarihinde yayınlanacak filmi heyecanla bekliyoruz!

{46592}

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları