preloader

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

12.09.2022
Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

Yazı Boyutu:

Daha dolgun ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanız için mutlaka bilmeniz gereken mucizevi içerikleri derledik. Doğru ürünle, kusursuz bir görüntüye sahip olmanın sırrını şimdi keşfedin.

Hangi yaşta olursak olalım hepimizin ortak bir dileği var: Sağlıkla parlayan, kaliteli ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak. Fakat söz konusu özellikle yüz bakımı olunca bu hedefe ulaşmak diğer rutinlerden daha fazla çaba, bilgi ve doğru ürün kullanmayı gerektiriyor. İşte tam olarak bu nedenden dolayı sizler için yüz bakımında kaliteli ve sağlıklı görünüme sahip olmak için bilmeniz gereken en etkili bileşenleri derledik. Bakın hangi içerikler, ciltte nasıl bir mucize yaratıyor?

Hyalüronik Asit

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

Hyalüronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Hyalüronik asit ile ilgili tek söyleyebileceğimiz şey: Pürüzsüz, kusursuz, neme doymuş bir cildin sırrı kesinlikle o! Kendi cilt hücrelerimiz nem seviyesini korumak için aslında doğal yoldan Hyalüronik Asit’i salgılar. Fakat, yaşlanma ve çevresel faktörler yüzünden yıllar geçtikçe bu asit seviyesi azalır. Neyse ki şimdilerde kozmetik dünyasının yıldızı haline gelen Hyalüronik Asit içeren ürünler nem depolamak için adeta bir mıknatıs görevi görerek, cildinizin nemli, dolgun ve sağlıklı görünmesi için yardımcı oluyor.

Sadece tek bir gram Hyalüronik Asit, altı litreye kadar su tutma yeteneğine sahip. Buna ek olarak, hücrelerin içindeki nemi hücreleri boğmadan hapsedecek kadar da süper akıllı bir bileşen.

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılmalı?

Bazı asitlerin aksine Hyalüronik Asit ciltle birebir temas etme durumunda bile cildi kurutmaz veya herhangi bir döküntüye sebep olmaz. Cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu bölgeye nazikçe uygulayın, anında nemlendiğine şahit olacaksınız.

Kolajen

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşlanmaya karşı ne kullanılmalı konusu açıldığında mutlaka konuşulması gereken bir protein var: Kolajen. Kolajen cildimizdeki en önemli yapısal proteindir. Cildi dolgun ve genç göstermekten sorumludur. Ancak, yaşlanma ve diğer dış faktörler yüzünden ciltteki Kolajen seviyesi diğer bileşenler gibi azalma gösterir. Azalan Kolajeni geri kazanmak için kozmetik dünyasının sunduğu Kolajen içerikli ürünlere yönelmeniz doğru bir yaklaşım. Peki, Kolajen gerçekten ne işe yarıyor? Kolajen yaşlanmaya sebep olan nem kaybını ortadan kaldırarak cildi ciddi bir şekilde neme doyuruyor. Yani, Kolajen ince çizgi ve kırışıklık görüntülerini, o bölgeyi nemlendirerek görünmez kılıyor.

Kolajen Nasıl Kullanılmalı?

Kolajeni ister gündüz isterseniz de gece bakım rutininizde kullanabilirsiniz. Yoğun nemlendirici özelliğine sahip olduğu için günde bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Cilt Bakımında Hangi Vitamin Ne İşe Yarıyor?

E Vitamini

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

E Vitamini Ne İşe Yarar?

Alfa-Tokoferol olarak adlandırılan E Vitamini, cilt bakımı endüstrisinde uzun zamandır kullanılan temel maddeler arasında. Cilt bariyerini koruyan ve cildin nemini artıran bir antioksidan. Ayrıca cilt hücre zarlarını, özellikle cilde UV ışınlarının yarattığı hasarı azaltmada yardımcı olurken, C Vitamini ile karıştırıldığı takdirde UV ışınlarına birebir koruculuk yapma özelliğine sahip.

E Vitamini Nasıl Kullanılmalı?

E vitamini, güçlü antioksidan özelliği sayesinde birçok cilt bozukluğu için popüler bir tedavi kaynağı. En popüler kullanım alanları: Yanık, ameliyat izi ve yaraların tedavisi. Bunun dışında E vitamini ciltteki ince çizgi ve yaşlanma belirtisi gösteren bölgede, siyah noktalarda ve kurumaya meğilli alanlarda oldukça etkili.

C Vitamini

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

C Vitamini Ne İşe Yarar?

L-Askorbik Asit olarak da adlandırılan C vitamini, ciltte kolajen üretimini artıran, pigment oluşumunu azaltan ve çevresel stres faktörlerine karşı koruma sağlayan bir antioksidan.

Diğer antioksidanlar gibi C vitamini de kirlilik ve UV ışınları gibi unsurların yol açtığı ince çizgi, kırışıklık ve leke gibi hasarlara karşı koruma sağlamak için serbest radikalleri nötralize eder. Asitli bir yapıya sahip olmasıyla cildin üst katmanında peeling etkisi yaratarak daha pürüzsüz bir görüntü sağlarken, göz altı morluklarının görünümünü azaltır.

C Vitamini Nasıl Kullanılmalı?

C Vitamini genellikle E vitamini ve Ferulik Asit ile bir arada kullanılır. Bunun nedeni, bu bileşenlerin oluşturduğu kombinasyon vitaminlerin dengesini iyileştirerek ve cildi güneşten iki kat koruyor. Eğer C vitamini tek başına kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta; ürünü uygularken, bunun çok güçlü bir içerik olduğunu unutmayın. Sonuç almak için uygulama başına sadece birkaç damla kullanmanız yeterli.

A Vitamini

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

A Vitamini Ne İşe Yarar?

Cilt bakımı terimlerinde Retinoid olarak da bilinen A vitamini, hücreleri yeniden programlayabilen tek moleküldür. Cilt hücrelerindeki reseptörlere bağlanarak, epidermisin koruyucu işlevini güçlendirir, cildin kolajenini koruyarak cilt hücresini yenilemede yardımcı olur. Bu nedenle A vitamini sadece yaşlanma karşısında değil aynı zaman da sivilce için de güçlü bir silahtır.

A Vitamini Nasıl Kullanılmalı?

A vitamininin cilde faydaları yadsınamaz derecede güçlü olsa da, birçok kişi böylesine etkili bir ürünü cilt bakım rutinine koyarken biraz çekiniyor. Eğer Retinol gibi A vitamini içerikli ürünleri kullanmaya yeni başladıysanız, düşük dozda başlayın ve her gün kullanmayın. Bunun yerine, iki günde bir sadece geceleri uygulayın. Cildiniz bu maddeye karşı bir tolerans oluşturduğunda, daha sık kullanmaya başlayabilirsiniz.

B Vitamini

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

B Vitamini Ne İşe Yarar?

Diğerlerinden farklı olarak B Vitamini tek bir vitamini değil 8 farklı grup altında toplanır: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B5 pantotenik asit, B6, B7 biotin, B9 folat ve B12.

Bu işlevleri birbirinden farklı B Vitamini formlarından Niasinamid adı verilen B3 vitamini cilt bakımında en yaygın kullanılan türdür. Ciltteki kuruluğu ya da kuruluktan dolayı oluşan egzama gibi cilt probrlemlerinde yatıştırıcı etki gösterir. Cilt hücreleri için “yakıt” olarak ifade edilen B3 kızarık ve tahriş olmuş cildi onarmanın yanı sıra gözeneklerin oluşumunu, koyu lekelerin görünürlüğünü ve ince çizgilerin belirginliğini azaltır.

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 Vitamini ise cilt bakımında sıklıkla kullanılan bir diğer önemli B vitamini. B5 cildin nemini iyileştirir, nem kaybını azaltır ve iltihap önleyici etkilere sahiptir olduğundan aynı B3 gibi tahriş olmuş cildin onarılmasında yardımcı olur.

B Vitamini Ciltte Nasıl Kullanılmalı?

B3 vitamini içeren ürünlerin olumsuz yan etkisi ve tahriş olasılığı düşüktür. Bu yüzden ürünlerden en etkili faydayı elde etmek için günde iki kez kullanabilirsiniz.

F Vitamini

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Mucize İçerikler

F Vitamini Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda cilt bakım dünyasında ilgi görmeye başlayan F Vitamini, adı aksini ima etse de aslında bir vitamin değil “F” yağ asitlerini; Linoleik Asit, Omega 6 ve Omega 3’ü ifade eder. F Vitamini, diğer bir deyişle yağ asitleri, cildin koruyucu bariyerini güçlendirirken, iltihap üreten bölgelerde yatıştırıcı bir özellik taşır.

F Vitamini Ciltte Nasıl Kullanılmalı?

F Vitamini birçok farklı nemlendirici krem ve serumda bulunur. Ürünlerin içeriklerine baktığınızda Linoleik Asit olarak göreceğiniz F Vitamini oldukça hafif bir dokuya sahip olduğu için hem gündüz hem de gece bakımı rutinlerinizde kullanılabilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları