preloader

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Yazı Boyutu:

Gece bakımının öneminden uygulanma sırasına kadar pürüzsüz bir cilt için bilmeniz gereken önemli noktaları keşfedin.

Cilt, uyku sırasında yeniden yapılanmak ve eski haline gelebilmek için yenilenme moduna geçiyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma dışarıdan destek veriyor. Gece bakımının öneminden uygulanma sırasına kadar bilmeniz gereken önemli noktaları keşfedin.

Cilt Sağlığı ve Uyku İlişkisi

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı
beautiful girl sleeps in the bedroom

Uykudan önce yapılması gereken cilt bakımına geçmeden önce vurgulamak istediğimiz önemli bir konu var; o da cilt sağlığı ve kaliteli uyku. Biyolojik sistem ve cilt metabolizması akşam saatlerinde hızlı bir şekilde çalışmaya başlar ve gece uykuda en hızlı halini alır. Özellikle 23.00 ve 04.00 arasında oldukça hızlı çalışır, o yüzden özellikle bu saatler arasında uykuda olmaya özen göstermelisiniz. Kaliteli uyku için telefonsuz, ışıksız ve karanlık bir odada uyumanız çok önemli. Çünkü iki gözünüzün arasındaki optik okuyucular, telefonlardaki mavi ışığı ya da televizyonun sinyalinden çıkan minik ışığı bile gün ışığı olarak algılıyor ve bu doğrultuda komut veriyor. Dolayısıyla melatonin salgısı azalıyor. Melatonin azalınca uyku kalitesi de otomatik olarak düşüyor.

Melatonin, cildi zararlı toksinlere karşı koruyan bir antioksidan görevi de görüyor. Ultraviyole ışınlar gibi dış etkenlerin cilt üzerinde yarattığı hasarlar tedavi ediliyor ve onarılıyor. Ayrıca gündüz yorgunluğu yüzünüzden siliniyor.

Gece Bakımının Önemi Nedir?

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Cilt, uyku sırasında yeniden yapılanmak ve eski haline gelebilmek için yenilenme moduna geçiyor. Cildin ısısı yükseldikçe daha ince ve daha geçirgen hâl alıyor, dolayısıyla tedavilere daha duyarlı hale geliyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma dışarıdan destek veriyor. Gündüz uyguladığınız bakım rutinini biraz daha yoğunlaştırarak yapacağınız gece bakımıyla, taze bir cilde kavuşup yıllara meydan okuyabilirsiniz. Dolgun, pürüzsüz ve canlı bir cilt için gece bakımını nasıl yapmanız gerektiğine gelin beraber bakalım.

{110066}

Gece Bakımı Hangi Sırayla Yapılmalı?

  1. Cildinizi derinlemesine temizleyerek bakımınıza başlayın. Kozmetik ürünlerin ve güneş koruyucuların kalıntıları kolayca çözülemiyor, o yüzden çift aşamalı bir temizlik yapmanızı tavsiye ediyoruz. İlk olarak yağ bazlı, ardından su bazlı bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın.
  2. Haftada bir veya iki kere peeling etkili bir maske uygulayın. Açılan gözenekler sayesinde cildiniz, uygulayacağınız ürünleri rahatça emer.
  1. Nemi cilde hapseden yeni nesil tonikler kullanın. AHA veya BHA gibi kimyasal soyucular içeren tonikler, gözeneklerinizi açacak, ölü derilerden kurtulmanızı sağlayacak ve hücre yenilenmesini hızlandıracaktır. Ancak özellikle hassas bir cildiniz varsa, bu içeriğe sahip tonikleri her gün kullanmamanızı öneririz. Aksi halde cildiniz tahriş olabilir. Toniği tampon hareketlerle uygulayın ve bir sonraki adıma geçmeden 5 dakika kadar bekleyin.
  2. Yaşlılık belirtileri ilk olarak göz çevresinde görülüyor. Göz kenarlarındaki ince çizgileri en aza indirmek için göz çevreninizi nemlendirin. Göz çevresi kreminizi, yüzünüzü temizleyip tonikledikten sonra uygulayın. Çünkü serum veya kremlerde bulunan içerikler göz çevrenize değerse, tahrişe sebep olabilir.
  3. Serum uygulayın. Serumlar, ince molekülleri sayesinde cildin daha derin katmanlarına ulaşıyor ve leke, kırışıklıklar gibi cilt sorunlarının büyük ölçüde önüne geçiyor. Anti-aging odaklı ve cilt sağlığınızı bütünsel olarak geliştirecek bir serum için Hyalüronik Asit ve kolajen üretimini destekleyen ürünler tercih edebilirsiniz!
  4. Nemlendirin! Sağlıklı bir cilt için en önemli kural nemliliği korumak… Cildinizi yalnızca gece değil gündüz temizliğinden sonra da mutlaka nemlendirin. Nemlendirici kremin, bakım ürünlerinin emilimini artırarak, içeriklerden daha çok fayda elde etmenizi sağladığını da belirtelim.

Gece ve gündüz bakımının sırasıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Gece ve Gündüz Bakımının Farkı Nedir?

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Cildin gündüz ve gece ihtiyaçları birbirinden farklı. Gün boyu cilt; güneş ışığı, hava kirliliği, ekranlardan yayılan mavi ışık gibi dış etkenlere maruz kalıyor. Güne başlarken cildinizi bu etkenlere karşı koruyacak bir bakım yapmalısınız. Cildin koruyucu bariyerine zarar vermeyen yumuşak bir temizleyiciyle gözeneklerinizi arındırın. Su bazlı temizleyici ile yüzünüzü yıkayın, tonikleyin, vitamin içerikli serum kullanın ve SPF’li bir nemlendirici uygulayın. SPF’li nemlendiriciniz yoksa nemlendiricinin üzerine mutlaka güneş kremi sürün.

Uzmanlar, daha etkili koruma için yüzünüze ortalama bir tatlı kaşığı ürün uygulamak gerektiğini söylüyor.

Retinol ve peeling gibi cildin güneş ışınlarına karşı hassasiyetini artıran içerikleri gündüz bakımınızda kullanmayın. Bu tip içerikler gece bakımı için ideal. Gece bakımı ise cildi onarmaya ve yenilemeye yönelik olmalı. Akşamları yağ bazlı ürünler kullanabilir, lipit ve protein açısından zengin ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı

Cemre Bosnalı Zeydanlı