preloader

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Yazı Boyutu:

Gece bakımının öneminden uygulanma sırasına kadar pürüzsüz bir cilt için bilmeniz gereken önemli noktaları keşfedin.

Cilt, uyku sırasında yeniden yapılanmak ve eski haline gelebilmek için yenilenme moduna geçiyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma dışarıdan destek veriyor. Gece bakımının öneminden uygulanma sırasına kadar bilmeniz gereken önemli noktaları keşfedin ve Güzellik Editörümüz Esra Er Kursan’ın önerdiği ürünleri bakım rutininize ekleyin!

Cilt Sağlığı ve Uyku İlişkisi

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Uykudan önce yapılması gereken cilt bakımına geçmeden önce vurgulamak istediğimiz önemli bir konu var; o da cilt sağlığı ve kaliteli uyku. Biyolojik sistem ve cilt metabolizması akşam saatlerinde hızlı bir şekilde çalışmaya başlar ve gece uykuda en hızlı halini alır. Özellikle 23.00 ve 04.00 arasında oldukça hızlı çalışır, o yüzden özellikle bu saatler arasında uykuda olmaya özen göstermelisiniz. Kaliteli uyku için telefonsuz, ışıksız ve karanlık bir odada uyumanız çok önemli. Çünkü iki gözünüzün arasındaki optik okuyucular, telefonlardaki mavi ışığı ya da televizyonun sinyalinden çıkan minik ışığı bile gün ışığı olarak algılıyor ve bu doğrultuda komut veriyor. Dolayısıyla melatonin salgısı azalıyor. Melatonin azalınca uyku kalitesi de otomatik olarak düşüyor.

Melatonin, cildi zararlı toksinlere karşı koruyan bir antioksidan görevi de görüyor. Ultraviyole ışınlar gibi dış etkenlerin cilt üzerinde yarattığı hasarlar tedavi ediliyor ve onarılıyor. Ayrıca gündüz yorgunluğu yüzünüzden siliniyor.

Gece Bakımının Önemi Nedir?

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Cilt, uyku sırasında yeniden yapılanmak ve eski haline gelebilmek için yenilenme moduna geçiyor. Cildin ısısı yükseldikçe daha ince ve daha geçirgen hâl alıyor, dolayısıyla tedavilere daha duyarlı hale geliyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma dışarıdan destek veriyor. Gündüz uyguladığınız bakım rutinini biraz daha yoğunlaştırarak yapacağınız gece bakımıyla, taze bir cilde kavuşup yıllara meydan okuyabilirsiniz. Dolgun, pürüzsüz ve canlı bir cilt için gece bakımını nasıl yapmanız gerektiğine gelin beraber bakalım.

Gece Bakımı Hangi Sırayla Yapılmalı?

  1. Cildinizi derinlemesine temizleyerek bakımınıza başlayın. Kozmetik ürünlerin ve güneş koruyucuların kalıntıları kolayca çözülemiyor, o yüzden çift aşamalı bir temizlik yapmanızı tavsiye ediyoruz. İlk olarak yağ bazlı, ardından su bazlı bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın.
  2. Haftada bir veya iki kere peeling etkili bir maske uygulayın. Açılan gözenekler sayesinde cildiniz, uygulayacağınız ürünleri rahatça emer.
  1. Nemi cilde hapseden yeni nesil tonikler kullanın. AHA veya BHA gibi kimyasal soyucular içeren tonikler, gözeneklerinizi açacak, ölü derilerden kurtulmanızı sağlayacak ve hücre yenilenmesini hızlandıracaktır. Ancak özellikle hassas bir cildiniz varsa, bu içeriğe sahip tonikleri her gün kullanmamanızı öneririz. Aksi halde cildiniz tahriş olabilir. Toniği tampon hareketlerle uygulayın ve bir sonraki adıma geçmeden 5 dakika kadar bekleyin.
  2. Yaşlılık belirtileri ilk olarak göz çevresinde görülüyor. Göz kenarlarındaki ince çizgileri en aza indirmek için göz çevreninizi nemlendirin. Göz çevresi kreminizi, yüzünüzü temizleyip tonikledikten sonra uygulayın. Çünkü serum veya kremlerde bulunan içerikler göz çevrenize değerse, tahrişe sebep olabilir.
  3. Serum uygulayın. Serumlar, ince molekülleri sayesinde cildin daha derin katmanlarına ulaşıyor ve leke, kırışıklıklar gibi cilt sorunlarının büyük ölçüde önüne geçiyor. Anti-aging odaklı ve cilt sağlığınızı bütünsel olarak geliştirecek bir serum için Hyalüronik Asit ve kolajen üretimini destekleyen ürünler tercih edebilirsiniz!
  4. Nemlendirin! Sağlıklı bir cilt için en önemli kural nemliliği korumak… Cildinizi yalnızca gece değil gündüz temizliğinden sonra da mutlaka nemlendirin. Nemlendirici kremin, bakım ürünlerinin emilimini artırarak, içeriklerden daha çok fayda elde etmenizi sağladığını da belirtelim.

Gece ve gündüz bakımının sırasıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Gece ve Gündüz Bakımının Farkı Nedir?

Kusursuz Bir Cildin Sırrı: Gece Bakımı

Cildin gündüz ve gece ihtiyaçları birbirinden farklı. Gün boyu cilt; güneş ışığı, hava kirliliği, ekranlardan yayılan mavi ışık gibi dış etkenlere maruz kalıyor. Güne başlarken cildinizi bu etkenlere karşı koruyacak bir bakım yapmalısınız. Cildin koruyucu bariyerine zarar vermeyen yumuşak bir temizleyiciyle gözeneklerinizi arındırın. Su bazlı temizleyici ile yüzünüzü yıkayın, tonikleyin, vitamin içerikli serum kullanın ve SPF’li bir nemlendirici uygulayın. SPF’li nemlendiriciniz yoksa nemlendiricinin üzerine mutlaka güneş kremi sürün.

Uzmanlar, daha etkili koruma için yüzünüze ortalama bir tatlı kaşığı ürün uygulamak gerektiğini söylüyor.

Güzellik Editörümüz Esra Er Kursan’ın Ürün Önerileri

Gece Rutini İçin En İyi Krem ve Serumlar

Retinol ve peeling gibi cildin güneş ışınlarına karşı hassasiyetini artıran içerikleri gündüz bakımınızda kullanmayın. Bu tip içerikler gece bakımı için ideal. Gece bakımı ise cildi onarmaya ve yenilemeye yönelik olmalı. Akşamları yağ bazlı ürünler kullanabilir, lipit ve protein açısından zengin ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kozmetiğin çoğu zaman bir hayal vaat ettiği söylenir. Oysa son dönemin gelişen üretim teknolojileri ve kuvvetli içeriklerin doğru şekilde formüle edilmesiyle yaratılan ürünler, doğru ciltle, doğru şekilde birleştiğinde hayalden çok daha fazlasını gerçekleştirebiliyor.

Tüm vücudun olduğu gibi, cildin de kendini yenileyebilmesi için en uygun zaman dilimi gecedir. Dolayısıyla gece rutininizi, Alpha Hidroxi Asitler (meyve asitleri), C Vitamini, Niasinamid, Retinol (A Vitamini) ve Peptidler gibi fark yaratacak güçte içeriklerle desteklediğinizde cildinizin sabah çok daha genç, bakımlı ve güzel görünmesi mümkün.

{27260}

İşte ilk kullanıldığında bile gözle görünür fark yaratmayı başarabilen güçlü gece rutini ürünlerinden bazıları:

Lancome Renergie Triple Serum

C vitamini, Niasinamid, Hyalüronik asit ve Ferülik asit içeren formülüyle hem ciltteki lekeleri hem de ince çizgi ve kırışıklıkları hedef alıyor. Ancak ürünün en önemli farkı şu; şişe içerisinde yer alan 3 farklı haznedeki bu içerikler, kullanım esnasında pompaya basıldığında birleşerek cilde temas etmeden hemen önce aktive oluyor. Leke karşıtı içeriklerin başında gelen C Vitamini gibi stabilize edilmesi çok zor olan ve çok hızlı bozularak etkisini kaybedebilen bir içerik için çığır açan bir yenilik diyebiliriz.

Estee Lauder Advanced Night Repair

Hyalüronik asit içeriği sayesinde, cildi 72 saat boyunca nemlendirmeye destek olurken, cilt bariyerini güçlendirdiği için ciltteki hassasiyet ve kızarıklık görünümünde veya gözeneklerin daha belirgin görünmesinde azalma da sağlıyor. Gece ve gündüz ayrı ayrı uygulandığında, en etkili bakım ve korumayı sağlamasına olanak veren antioksidanlar sayesinde modern şehir hayatı, hava kirliliği veya güneş ışınları gibi çevresel faktörlere karşı savaşıyor.

Abtira Garden Fruit Night %5 AHA Yeni Formül Nemlendirici ve Canlandırıcı Gece Kremi

İçerdiği meyve özleri ve asitleri sayesinde cildi yenileyici etkisi bulunan bu nemlendirici, özellikle cilt yüzeyindeki pürüz ve lekeleri gidermede etki sağlıyor. Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma karşıtı etkisi de bulunan ürün, sabahları parlak bir cilde uyanmanıza yardımcı oluyor.

Caudalie Vinoperfect Leke Karşıtı Glikolik Gece Bakım Kremi

Gece boyunca cilt lekelerini azaltmak üzere tasarlanmış bu ürün, %95 doğal türevli içeriklerden oluşuyor ve soyucu etkisiyle sabaha parlak ve canlı bir ciltle uyanmanıza yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda daha eşit bir cilt tonu gözlemleyebilirsiniz.

Editörün Notu: Caudalie vadettiği sonuçlara hızla ulaştıran ürünleri sayesinde favori markalarımdan biri, özellikle %100 doğal içeriklerden oluşan Beauty Elixir çok amaçlı spreyi mutlaka denemenizi öneririm.


{34052}

Drunk Elephant Power Peptide Serum

Kozmetiğin en akıllı içeriklerinden olan peptidleri etkili şekilde kullanan bir marka; Drunk Elephant. Cildi güçlendiren, dokusunu, parlaklığını ve esnekliğini geri kazandıran ürün, % 10 laktik asit, cildi güçlendirici sinyal peptidleri, bitki büyüme faktörleri ve destekleyici amino asitler içeriyor. Tek ürünle leke, gözenek ve yaşlanma belirtileri gibi birçok problemle savaşmayı destekliyor.

Dr.Jart+ Cicapair Tiger Grass Sleepair Intensive Mask

Özellikle hassas ciltler ne kullanırsa kullansın, cilt bariyerini güçlendirmeden sonuç elde edemeyeceği gibi, geri dönülmez hasarlara da yol açabilir. Bu nedenle etkili cilt bakımının önceliği cilt bütünlüğünü ve bariyerini güçlendirmektir. Cicapair serisi bu konuda çok etkili içerik ve ürünlere sahip. Özellikle Sleepair Intensive Mask cildi güçlendirirken, hassasiyet ve kızarıklık görünümünü azaltmaya, cilt yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı oluyor.

Neostrata Correct %0,3 Saf Retinol Gece Serumu

Cildi yenileme ve gençleştirmede önemli payı bulunan Retinol’ü en etkili şekilde kullanan markalardan Neostrata; %0,3 saf, stabilize edilmiş retinol, %0,1 saf hyaluronik asit ve %4 NeoGlukozamin içeriğiyle formüle ettiği gece serumuyla cilt tonu ve dokusunu iyileştirerek, çizgi ve kırışıklıklarla savaşmayı destekliyor.

Lonjevite Daily Detox Powder Cleanse

Pirinç özü, pembe kil ve nazikçe köpüren Hindistan cevizi sayesinde cildin üst katmanındaki kir ve pürüzleri hızla uzaklaştırırken, papaya meyve enzimi, aloe vera ve yulaf özüyle daha aydınlık bir cilt görünümünü destekliyor. Böylece sabaha daha berrak ve pürüzsüz bir cilde uyanmanızı sağlıyor. Ayrıca nazik soyucu etkisi üzerine sürdüğünüz diğer serum ve ürünlerin çok daha etkili nüfuz etmesine de olanak sağlıyor.

{27375}

L’Occitane Overnight Reset Serum

Ölmez otu esansiyel yağı ve ölmez otu öz suyu ekstresi ile güçlendirilmiş formülüyle çevresel faktörlerin ve günlük stresin ciltte yarattığı tahribatı azaltmaya ve ince çizgilerin görünümünü düzelterek iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı oluyor. Özellikle bir haftalık düzenli kullanım sonucu, ciltteki hassasiyet, kızarıklık ve gerginlik hissini azaltmayı destekliyor.

The M For Me Anti-Aging Bakım Kremi

Ölmez çiçeği esansiyel yağı ve kırmızı üzüm çekirdeğinden elde edilen resveratrol içeriği sayesinde cilt tonunu aydınlatmaya ve dengelemeye yardımcı olurken, yaşlanma etkileriyle savaşmayı da destekliyor.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları