preloader

Dünyanın En Lüks Marinaları

05.05.2024
Dünyanın En Lüks Marinaları

Yazı Boyutu:

Dudak uçuklatan rakamlar harcanarak üretilen süperyatlara ve onların sahibi olan süper zenginlere hizmet veren dünyanın en lüks marinalarını keşfedin.

Marina işletmeciliği çok incelikli bir iştir. Özellikle de müşterileriniz çok büyük servetlere sahip insanlar ve onların çok kıymetlisi süperyatları olursa. O zaman kusursuz bir hizmet sunmak zorundasınız. Dünyada süperyat sayısı her yıl artıyor. Sahiplerinin eksiksiz hizmet beklediği bu süperyatlar da bağlanacak marinalara ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu süperyatlar, sıradan marinalara bağlanamıyor. Biz de dünyanın en lüks marinalarından 10 tanesini inceledik, kimilerinin yüksek sezonda vergiler hariç günlük bağlanma fiyatlarını listeye ekledik. Bu ultra lüks marinaların hepsinin de ortak özelliği eşsiz bir noktada bulunması ve kusursuz hizmet sunması.

Marina Grande

Dünyanın En Lüks Marinaları

İtalya’nın en güzel ve lüks adalarından biri olan Capri’deki Marina Grande, halen dünyanın en pahalı yat marinası olarak kabul ediliyor. Dünyanın en pahalı marinası olduğu için hizmet de o derece lüks. Bu marinaya talep o kadar yoğun ki eğer birkaç gün konaklamak istiyorsanız aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Örneğin 60 metre boyundaki bir süperyatın yüksek sezonda günlük ücreti 3.000 Euro’yu geçiyor. 60 metreye kadar süperyat kabul edebilen Marina Grande’nin kapasitesi ise 300 tekne. Solari Dağı’nın korunaklı etekleri arasında bulunan marina, birbirinden lüks otel, restoran ve mağazalarla jet set konuklarına hizmet veriyor.

Marina di Porto Cervo

Dünyanın En Lüks Marinaları

Yine İtalya’da, ülkenin bir başka popüler adası Sardinya’dayız. Adanın kuzey ucunda bulunan Marina di Porto Cervo’nun dünyanın en pahalı ikinci marinası olduğu belirtiliyor. Yüksek sezonda gecelik fiyatı 3.000 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Eylül aylarında düzenlenen dünyaca ünlü yat yarışı Maxi Yacht Rolex Cup Regatta ve yat fuarı Deluxe Fair’e ev sahipliği yapan marinanın en pahalı dönemleri de bu etkinliklerin yapıldığı zamanlar. 100 metreye kadar 60 süperyatı ağırlama kapasitesine sahip Marina di Porto Cervo; Kate Moss, Rihanna gibi ünlülerin katıldığı jet set partileriyle ve gece hayatıyla meşhur.

Marina di Portofino

Dünyanın En Lüks Marinaları

Dünyanın en pahalı üçüncü marinası yine İtalya’da yer alıyor. Cenova’da sadece 14 süperyatı ağırlama kapasitesine sahip marinanın ortalama günlük fiyatı 3.000 Euro’ya yakın. Kapasitesinin diğerlerine göre daha az olması Marina di Portofino’yu ulaşılması zor ve daha seçkin bir hale getiriyor. Cenova’nın en küçük kasabası olan Portofino aslında yıllar önce küçücük bir balıkçı kasabasıydı. Ancak Steven Spielberg, Chris Martin, Rihanna gibi ünlü isimlerin burada tatil yapmaya başlamasıyla jet sosyetenin gözde tatil yerlerinden biri haline geldi. Karadan sadece tek bir yolla ya da tekneyle ulaşılabilen Portofino etrafını saran yemyeşil ormanı ve berrak deniziyle eşsiz bir tatil mekânı.

Ibiza Magna

Dünyanın En Lüks Marinaları

Bu kez İspanya’dayız. İspanya’nın en gözde adalarından biri olan İbiza’da bulunan Ibiza Magna da kısıtlı sayıdaki süperyat kapasitesi nedeniyle çok özel. En pahalı zamanı eylül ayı olan Ibiza Magna, 60 metreye kadar süperyatları ağırlayabiliyor. Daha büyükleri ise marinanın hemen dışına demirleyebiliyor. İbiza Adası, özellikle Avrupa’nın jet sosyete gençlerinin popüler mekânı. Nedeni çılgın gece hayatı. Ibiza Magna da, adanın ikonik gece kulüplerinden biri olan Pacha’ya sadece birkaç dakika uzaklıkta. En yüksek sezonu olan eylülde adada düzenlenen partilere dünyanın en ünlü isimleri de katılıyor.

Puerto Banús

Dünyanın En Lüks Marinaları

İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Marbella şehrinde bulunan Puerto Banús, adını kendisini yaratan emlak geliştiricisi Jose Banús’tan alıyor. 1970’li yıllarda inşa edilen bu marina 150 bin metrekarelik alana sahip ve 900 tekne bağlanabiliyor. Bu marinada gecelik bağlanma fiyatı yaklaşık 2.500 Euro. Dünyanın en zengin insanlarının teknelerini bağladığı Puerto Banús’un müdavimlerinden birinin de Suudi Arabistan kralı olduğu belirtiliyor. Sierra Marbella Dağları’nın koruması altındaki Puerto Banús’un içerisinde birçok tasarım dükkanı, lüks markaların mağazaları, süper lüks evler, restoran ve barlar bulunuyor.

{462}

Port Vell

Dünyanın En Lüks Marinaları

İspanya’nın en popüler turistik şehirlerinden biri olan Barselona’daki bu marina aslında 1992 yılında şehirde yapılan olimpiyat oyunları için inşa edilmiş. Olimpiyat oyunlarındaki görevini tamamladıktan sonra da beş yıldızlı lüks bir marinaya dönüştürülmüş. Barselona’nın tam merkezinde bulunan bu dev marinaya 190 metreye kadar 148 süperyat bağlanabiliyor. Port Vell’in en büyük avantajı teknenizi bağladıktan kısa süre sonra Barselona’nın ikonik noktaları Las Ramblas, The Gothic Quarter ve FC Barcelona Stadyumu’na ulaşabilmeniz. Barselona’nın muhteşem gece hayatı, restoranları da cabası.

Marina Port Tarraco

Dünyanın En Lüks Marinaları

İspanya’nın doğu kıyısındaki Katalanya bölgesinde bulunan Tarragona şehrindeki bu marina dünyanın en lüks süperyatlarını ağırlamasıyla meşhur. Sadece 64 teknelik bağlama kapasitesine sahip olması onu daha da özel kılıyor. Ülkenin en turistik şehirlerinden Barselona ve Valensiya’ya yakın olması da misafirlerine bu çok özel şehirlere ulaşım kolaylığı sağlıyor. 2000 yıllık geçmişe sahip ev sahibi Tarragona da tüm güzelliğiyle tekne sahiplerini ağırlıyor. Marina Port Tarraco’ya 45-160 metre arası tekneler bağlanabiliyor. Günlük fiyatı ise 2.000 Euro’ya ulaşıyor.

Port de Saint-Tropez

Dünyanın En Lüks Marinaları

Fransız rivierasının en gözde noktalarından biri olan Saint -Tropez’deki görkemli hayatı bilmeyen yoktur. Lüks hayat denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan bu şehrin turistik noktalarından biri de Port de Saint-Tropez. Bu lüks marinanın tekne bağlama kapasitesi 700. Saint-Tropez’nin tam merkezinde bulunan marinaya 70 metreye kadar süperyatlar bağlanabiliyor. Daha büyükleri marinanın dışına demirleyebiliyor. Yüksek sezonda gecelik ücreti 2.000 Euro’yu geçiyor. Yenilikçi ve en üst seviyede hizmeti Port de Saint-Tropez’yi dünyanın en ünlü marinalarından biri haline getiriyor.

{775196}

Grand Harbour Marina

Dünyanın En Lüks Marinaları

Akdeniz’de şövalyelerin adası olarak bilinen Malta’nın başkenti Valetta’da bulunan Grand Harbour Marina, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehrin tam göbeğinde. Manzarası “nefes kesici” olarak tanımlanan Grand Harbour Marina’ya 140 metreye kadar süperyat bağlanabiliyor. Şehirdeki restoran, kafe ve barların yanı sıra dünyanın en eski golf sahası da bu marinanın yakınında bulunuyor. Kaliteli servisiyle dünyanın en lüks marinalarından biri olarak kabul edilen Grand Harbour Marina her yaz dünyanın en ünlü süperyatlarını ağırlıyor.

Yas Marina

Dünyanın En Lüks Marinaları

Günümüzde zenginliğin merkezi Arap ülkeleri. Abu Dhabi’de bulunan Yas Marina da, dünyanın en büyük süperyatlarına sahip Arap şeyhlerinin -Karayipler’de ya da Fransız rivierasında bulunmadığı sürece- yatlarına ev sahipliği yapıyor. Ortadoğu’nun en lüks marinası olarak tanımlanan Yas’a 150 metreye kadar 227 tekne bağlanabiliyor. Yas Marina’yı turistler için gözde ziyaret noktalarından biri haline getiren bir başka özelliği de Yas Marina Pisti. Formula 1 başta olmak üzere birçok motor sporunun gerçekleştirildiği Yas Marina Pisti, marinayı gezmeye değer kılıyor. Bağlama fiyatlarının en yüksek olduğu zaman ise elbette Formula 1 yarışlarının düzenlendiği günler.

Yalıkavak Marina

Dünyanın En Lüks Marinaları

Bodrum’daki medar-ı iftiharımız Yalıkavak Marina, içerisindeki lüks restoranları, ultra lüks kaliteli hizmeti ve mükemmel konumuyla bu listeye girmeye hak kazanıyor. Bugüne kadar birçok kez Yılın En İyi Marinası ve Altın Çıpa ödüllerine layık görülen Yalıkavak, 140 metreye kadar olan süperyatlara da hizmet verebiliyor. Dünya sosyetesinin gözde tatil mekanlarından biri olan Bodrum’a gelen süperyatlar güzelim kıyılarımızın tadını çıkarırken taş atımı mesafedeki Yunan Adaları’nı ziyaret edebiliyor.

{772280}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları