preloader

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Yazı Boyutu:

“Ağaçlar da nefes alır mı?” sorusundan yola çıkarak OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen ve Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan, makyajlı KODIAQ’la Belgrad Ormanı’nı keşfe çıktı.

Küçükken herkes gibi ben de doğayla ilgili birçok şeyi keşfetmeye çalışırdım… Doğanın oluşumu, ortaya çıkışı, hayvanlar ve denizler hep ilgimi çeken konulardı. Canlı ve cansız sınıflandırmasını kendi içimde düşünürdüm. Bir varlığın canlı olması için nefes alması gerekiyordu. İnsanlar ve hayvanlarda bu çok net iken peki ya bitkiler? Doğanın bize armağan ettiği en büyük mucizelerden biri olan ağaçlar, acaba nefes alabiliyor muydu?

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden ŠKODA’nın, D-SUV segmentindeki ilk modeli olan ŠKODA KODIAQ, Eylül 2021 itibarıyla Türkiye’de yenilenen versiyonuyla satışa sunuldu. Türkiye’de 2019 ve 2020 yıllarında D-SUV sınıfını lider olarak tamamlayan ŠKODA KODIAQ, 2021’deki yenilenmesiyle beraber bu iddiasını sürdürüyor ve bir kez daha segment liderliğine oynuyor. Yeni ŠKODA KODIAQ için oluşturulan “Türkiye’nin İlk Merak Haritası” platformundan ilham alarak biz de OGGUSTO olarak “Ağaçlar da Nefes Alır Mı?” sorusundan yola çıkarak yeni SUV’yi deneyimlemek istedik.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

“ŠKODA’nın D-SUV segmentindeki ilk üyesi olan KODIAQ, yenilenmesiyle birlikte Premium özellikleriyle hayranlık uyandıran bir teklif sunuyor.”

Belgrad Ormanı’na Yolculuk

Merak edilen konu ağaçların nasıl nefes aldığıysa, bu soruyu öğrenmenin en doğru adresi de tabii ki Belgrad Ormanı’ydı. Bunun için doğayla baş başa olabileceğimiz bir rota çizdim ve Birkan’ı da yanıma aldım. Bahçeköy’e doğru yolculuğumuz başladı. Benim küçüklük merakımla başlayan yolculuğumuz Birkan için çok sürpriz oldu.

İkimiz de yolu tam anlamıyla bilmesek de hiç problem değildi. Smartlink’le Apple Car Play’e telefonumuzu bağladıktan sonra navigasyon yönergeleriyle kolaylıkla yolumuzu bulduk.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Bahçeköy’ün virajlı ama bir o kadar da güzel yollarından geçerken kendi KODIAQ deneyimimin yanında Birkan’dan tüm detaylarıyla makyajlı Kodiaq’ı dinledim.

ŠKODA SUV ailesinin en büyük üyesi ve ilk 7 koltuk seçeneği sunan aracı olan ŠKODA KODIAQ, yenilenmesiyle beraber yeniden tasarlanan ön bölümünde, yükseltilen kaput ve yeni ön ızgarasıyla, ön ve arka bölümde yer alan “Skid-Plate” difüzörleriyle cesur duruşunu daha da güçlendirmiş. İç bölümde konfora ve dekorasyona katkı sağlayan çeşitli döşeme seçenekleri, dikiş detaylı ön konsol, kapı içi döşemeleri ve yeni ambiyans aydınlatma paketi, iç mekanı şık bir hale getiriyor. Yeni ŠKODA KODIAQ ayrıca Elite, Premium, Prestige, Laurin & Klement Crystal, RS ve Sportline gibi 6 donanım seçeneği sunuyor. Yenilenen versiyonuyla birlikte sportif bir alternatif olarak, RS’e ilave olarak Sportline donanım seviyesi de sunulmaya başlandı.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

{773183}

ŠKODA KODIAQ, markanın titizlikle geliştirdiği Çek cam işçiliğini ve Kübizm akımını vurgulayan kristal tasarım dilinin en iyi yeni örneklerinden biri. Yeni farlarda Bi-LED teknolojisi, giriş seviyesi olan Elite’in standart donanımına eklendi. Ayrıca, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma (KESSY), Geri Görüş Kamerası, Dinamik Sinyal Lambaları, dikiş detaylı ön konsol, “Skid-Plate” ön ve arka difüzörler ile ön kapılarda LED Skoda yazısı sayesinde, zaten zengin olan standart donanım çok daha üst bir seviyeye taşındı.

Yeni ŠKODA KODIAQ’ın üst donanım paketlerine doğru sınıfının dikkat çeken donanımlarına rastlamak insanı şaşırtıyor. Örneğin, sürüş güvenliğine büyük katkısı olan Full LED Matrix ön farlar, fonksiyonel kamera sayesinde karşıdan gelen araçları tanımlıyor ve LED aydınlatma modüllerini karşı tarafı rahatsız etmeyecek şekilde kontrol ederek her bir modülü ayrı ayrı açıp kapatıyor. Üstelik bu farklar, Premium’dan itibaren tüm donanım paketlerinde standart olarak sunuluyor. İleri görüş aydınlatmaları sayesinde ise kötü hava ve yol koşulları oluştuğu durumlarda aydınlatmalar maksimum güvenliği garantileyecek şekilde yolu aydınlatıyor.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı
Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Çocukluğumuzda, “Ağaçlar Nefes Alır mı?” diye merak ederek, çıktığımız yolculukta bize Prestige donanımlı Yeni ŠKODA KODIAQ eşlik etti. Yenilenme öncesinde de sunulan, yeni modelde de donanımlar arasında yer alan elektrikli sürücü ve yolcu koltuklarının ayrıca 3 farklı hafıza sunmasını çok beğendik. KODIAQ gibi, ailenin farklı fertlerinin direksiyonu başına geçtiği bir araç için çok pratik bir özellik olan bu koltukların ön yolcu tarafında da hafızalı olmasını ayrıca takdir ettik. Elbette öndeki koltuklarda ısıtma fonksiyonu da bulunuyor ki; bu sayede soğuk günlerde araç içindeki havanın ısınmasını beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Sadece ön değil, arka koltukların da ısıtmalı olması, Yeni ŠKODA KODIAQ’ın tüm yolcularını ne derece düşündüğünün bir göstergesi. Üstelik, Yeni ŠKODA KODIAQ’ı deri koltuk ile tercih ettiğinizde bu döşemelerin gerçek deriden olduğunu öğrendiğimizde pek çok Premium markada bile sunulmayan bu detaydan dolayı ŠKODA’ya bir kez daha hayran kaldık.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı
Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Yolculuğa başladığımız gibi akıllı telefonumuzu Yeni ŠKODA KODIAQ’ın multimedya sistemiyle Smartlink/Android Auto/CarPlay üzerinden pratik bir şekilde eşleştirdik. Telefonumuzun şarjının bitme derdi de yoktu. Çünkü orta konsoldaki kablosuz şarj fonksiyonu sayesinde hem telefonumuzu şarj ettik hem de önceden oluşturduğumuz rotamızı 8 inçlik Bolero multimedya ekranından rahatlıkla izledik.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı
Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

4.697 mm yani yaklaşık 4.7 metrelik uzunluğunda ve yaklaşık 1.7 metre yüksekliğindeki Yeni ŠKODA KODIAQ’ın heybetli boyutları, iç mekânında çok geniş bir yaşam alanı sunuyor. Bir SUV’den beklenen öz güvenli sürüş pozisyonunu kontrol edebilmek oldukça rahat. 360 derecelik çevre görüş kamerası sayesinde özellikle dar alanlarda çok kolay manevra yapılabiliyor. Ekran üzerinden KODIAQ’ı tepeden görebiliyorsunuz ya da kamera açılarını değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca sesli park uyarısı da mevcut. Ekrandaki kılavuz çizgiler sayesinde de direksiyon açınıza göre gideceğiniz alanı takip edebilmek oldukça pratik.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

“Araba kullanmak benim için bir tutku. Uzun yolda müziğimi açıp gitmek, arabamla şehir şehir dolaşmak en sevdiğim tatil şekli diyebilirim. KODIAQ’la geçirdiğim günlerde bu aracın tasarım olarak ne kadar güzel olduğunun yanında kişiselleştirme özelliğine de bayıldım. Bir otomobile anında Premium bir hava katan ambiyans aydınlatmalarını istediğiniz renge göre ayarlayabiliyorsanız. Hangi renk favoriniz ise, o renk aydınlatma hep sizinle!” – Zeynep Ülgen, OGGUSTO Proje Yöneticisi

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Otomotiv sektöründeki en büyük açılabilir panoramik cam tavanlardan birine sahip olan Yeni ŠKODA KODIAQ, bu donanım sayesinde mevcutta zaten ferah olan iç mekânının daha da aydınlanmasını sağlayabiliyor. Tavan perdesinin elektrikli olması da ayrıca Premium hissi arttırıyor. 10 renkli LED ambiyans aydınlatması sayesinde modunuza ya da o gün giydiğiniz kıyafete göre iç mekânı loş bir şekilde aydınlatabiliyorsunuz. Makyaj öncesi KODIAQ modellerinde de olan bu donanıma sürücü, ön ve arka yolcuların ayak bölgelerine de aydınlatma eklenmesini ayrıca beğendik. Bizim ambiyans aydınlatması tercihimiz ağırlıklı olarak yeşil renk oldu çünkü hem söz konusu renk ŠKODA’nın simgesi hem de yemyeşil Belgrad Ormanı’nın atmosferine harika uyum sağladı.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Türkiye’de satılan SUV’ler arasında, kalabalık ailelerin en fazla tercih ettiği araçlardan olan ŠKODA KODIAQ, 5 koltuklu versiyonlarında 835 litrelik devasa bir bagaja sahip. Arka koltukların yatırılmasıyla bu alan 2.065 litreye kadar genişletilebiliyor. Elektrikli olan büyük bagaj kapağını açıp-kapatmak oldukça pratik. Ayrıca bagaj kapağının sıkışmalara karşı çok hassas olması, bugüne kadar gördüğümüz en iyi örneklerden biriydi.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı
Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

{772712}

Yeni ŠKODA KODIAQ’ın uzun güvenlik donanım listesi arasında dikkat çeken bir özellik var ki, aracın heybetli boyutlarını dar yollarda bile kolaylıkla kullanabilmenizi sağlıyor. Şerit Değiştirme Asistanı adındaki bu donanım sayesinde hem şeritlerin içinde güvenle hareket edebilir hem de sollama yaparken ışıklı uyarısı sayesinde kör noktanızda bir araç olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sayede güvenli bir şekilde yolunuza da devam edebilirsiniz.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

“Son yıllarda tercihini SUV’den yana kullanmak isteyenlere en fazla önerdiğim seçeneklerden olan ŠKODA KODIAQ, yenilenmesiyle beraber çok daha iddialı bir kapasiteye ulaştı. Yeni ŠKODA KODIAQ ile yolculuk ederken; gerçek deri koltuklar, deri dikişli kokpit, konfor-dinamizm dengesinin optimum ayarlarıyla dikkat çeken direksiyon, hakim sürüş pozisyonu, kaliteli malzemelerle sarmalanan yaşam alanı sayesinde Premium bir atmosferde olduğunuzu hissediyorsunuz. ŠKODA’nın geldiği noktayı takdir etmemek elde değil çünkü ödenen bedelin karşılığında en fazla lüksü ve prestiji sunan böylesine bir marka bulmak oldukça zor.” – Birkan Demir Çalışkan, OGGUSTO Otomobil Editörü

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı
Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı
Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Son olarak biraz da teknik özelliklerden bahsetmek istiyoruz. Yeni ŠKODA KODIAQ’ta 3 farklı motor seçeneği mevcut. 1.5 litrelik turbo benzinli TSI motorunda 150 HP’lik güç barındıran ŠKODA KODIAQ, 250 Nm gibi etkileyici bir tork değeri de sunuyor. ACT yani Aktif Silindir Teknolojisi’ni barındıran bu motor, ihtiyaç duyulmadığı hallerde 4 yerine 2 silindir ile çalışarak yakıt ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. DSG isimli otomatik şanzımanın standart olması da ayrıca bir avantaj. Bu sayede ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 5.9 litre seviyelerine indirgenebiliyor. 205 km/s maksimum hıza çıkabilen KODIAQ’ın 0-100 km/s hızlanması ise 9.7 saniye. Türkiye’de ağırlıklı olarak tercih edilen bu 1.5 TSI motor haricinde 2.0 TSI yani turbo benzinli motorunda 245 HP seçeneği olan ŠKODA KODIAQ’ın bir de 2.0 TDI yani turbo dizel olarak 200 HP’lik versiyonları bulunuyor. Söz konusu bu iki donanımda DSG şanzıman ve 4×4 sistemi standart olarak sunuluyor. Ayrıca dünyaca ünlü Almanya-Nürburgring pistinde, 2018 yılında yapılan testle, 245 HP’lik Skoda Kodiaq RS, dünyanın en hızlı 7 koltuklu otomobili unvanını almıştı.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

Yeni ŠKODA KODIAQ ile “Ağaçlar Nefes Alır mı?” sorusundan yola çıkarak birkaç günlük birlikteliğimizin ardından, D-SUV segmentinde bu aracın neden bu kadar çok tercih edildiğini bir kez daha anladık. ŠKODA’nın “Simply Clever” çözümleri, zengin donanım ve geniş iç mekân ile KODIAQ, otomobil pazarında, Premium özelliklere ulaşmak isteyenlere hitap ediyor.

Merak Haritasıyla Keşifler: Belgrad Ormanı

“Ağaçlar Nefes Alır mı?” sorusunun elbette; “Yapraklarıyla solunum ve fotosentez yaparlar” gibi bilimsel bir cevabı vardı. Ancak biz bunun yanında hem küçükken hayal ettiklerimizi hem de doğanın bize hissettirdiklerini katarak ufak bir geziye çıktık. Daha sonra konu; bize bu muhteşem yolculuğu yaptıran makyajlı ŠKODA KODIAQ’a ve onların başlattıkları “Merak Haritası”na geldi.

Video: Rıfat Tutuk

Fotoğraflar: Alperen Gökmen

Bu içerik ŠKODA sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları