preloader

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

14.10.2022
ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

Yazı Boyutu:

ŠKODA’nın “İyilik Aracı Mutluluğa Aracı” projesi kapsamında Susurluk’ta bir köy okulunu ziyarete gittik.

“İyilik, bulaştıkça çoğalır” derler ya gerçekten öyleymiş. Hatta bulaşarak ve büyüyerek artar… En azından ŠKODA için durum böyle. Skoda’nın koronavirüsün ilk aylarında başlayan “İyilik Aracı” hareketi şu an çıkış noktasından bambaşka bir noktada, iyi ki de öyle!

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

Koronovarüs salgını ülkemizde yayılmaya başladığında, daha henüz kimse ne yapacağını dahi bilemezken ŠKODA iyiliğe ilk adımını attı. Filosundaki araçları “İyilik Aracı”na çevirerek farklı farklı lokasyonlarda üretilen maskelerin hastanelere ulaştırmasına destek olmaya başladı.

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

Zaman zaman “Evlerde kaldık” diye hayıflandığımız, “Programlarımız aksadı” diye sinirlendiğimiz çoğu zaman da bunaldığımız bir dönemde; hayıflanmak, şikayet etmek, vazgeçmek gibi lüksü olmayan doktorlarımız ve tüm sağlık kuruluşu çalışanları her zaman işlerinin başındaydı. Onların ve sağlık kuruluşlarının yanında ise ŠKODA… İyilik araçları filosuyla maskelerin zamanında ve güvenilir bir şekilde ulaştırılmasına lojistik destek sağladı.

İyilik Araçları Sokak Hayvanları İçin De Yoldaydı

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

Peki bunu yaparken neyi unutmadı? Sokak hayvanlarını… Burayı okurken bile yüzünüzde bir gülümseme oluştuğuna eminim. Evet, ŠKODA maske dağıtımına lojistik destek sağlarken sokak hayvanlarının da bu dönemde çeşitli zorluklar yaşadığını göz önünde bulundurarak iyilik araçları filosunda kedi ve köpeklere mama ve su ikramı yaptı. Hatta bununla da kalmayıp, oluşturduğu bir iletişim ağıyla vatandaşların sokak hayvanları için istedikleri destekleri yerine getirdi.

İyilik Çemberi Genişliyor!

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

ŠKODA’nın pandemi sürecinde ortaya çıkan İyilik Araçları, bu sefer kanserli çocuklar için yola çıkmaya başladı. ŠKODA ve KAÇOD (Kanser Çocuğumdan Uzak Dur Derneği) arasında gerçekleşen iş birliği ile İyilik Aracı da hastanede tedavi gören çocuklara destek paketlerini ulaştırıyor. Bununla birlikte evlerinde kalan ve tedavi için hastaneye gitmesi gereken çocukların transferi de “ŠKODA İyilik Aracı” ile gerçekleştirilmeye başlandı.

Önce sağlık çalışanlarına maske dağıtımı ile başladık. Sonra sokak hayvanlarını unutmadık ve mama dağıttık. Yaşanan süreçte İyilik Araçlarımız evlerinde kalmak zorunda olan çocuklarımız için de yola çıktı ve onlara kitap dağıttı. Şimdi ne mutlu ki kanser hastası çocuklarımızın biraz da olsa acılarını hafifletme fırsatı bulduk.

Zafer Başar – ŠKODA Genel Müdürü

İyilik 3.0: ŠKODA’nın İyilik Araçları Şimdi Köy Okulları İçin Yollarda

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk
ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

ŠKODA, yaptığı tüm projelerle iyiliğin her geçen gün arttığını, çemberin genişlediğini bize göstermiş oldu. 2020 yılında başlayan sosyal sorumluluk projesinin 3. ayağında köy okulları var. Bu sefer biz de OGGUSTO olarak, iyiliğe aracı olduk!

“İyilik Aracı, Mutluluğa Aracı” sloganıyla yola çıkan ŠKODA iyilik araçları, kırsal bölgelerdeki çocuklara kültür sanatı ve hayal ettikleri aktiviteleri taşıyarak bir karnaval atmosferi oluşturuyor. Kahramanmaraş’tan Van’a Gümüşhane’den Balıkesir’e kadar uzanan bu yolcuklarda OGGUSTO olarak ŠKODA ile beraber son rota olan Susurluk’taki Atatürk İlköğretim Okulu’nu ziyaret ettik ve çocuklara bir festival götürdük.

Evimizden ŠKODA Superb kombi sportline modeli ile 7 Ekim Cuma günü Susurluk’un yolunu tuttuk. Susurluk çoğu kişi için “tost ve ayran” demek öyle değil mi? Bizim için de öyleydi belki… Ama artık çok daha fazlası.

Çocukların Sevinci Anlatılmaz Yaşanır!

ŠKODA ile İyiliğe Aracı Olduk

Hava şartları sebebiyle okulun basketbol sahasına kurulan karnaval atmosferinin oradaki çocuklar için ne demek olduğunu görmeden anlatmak imkansız. Salonda yok yok tabii: Pamuk şekerler, patlamış mısırlar, palyaçolar, balonlar, illüzyon oyunları, tahta bacak… Çocukların salona ilk girdiklerinde attığı çığlıklar, o gözlerinden çıkan mutluluk o kadar görülmeye değer ki.

İstanbul gibi bir şehirde büyümüş bir çocuğun belki dönüp bakmayacağı çoğu şey, oradaki çocukların hayaline bile giremiyor. Çünkü böyle bir şeyi tahallül bile edemiyorlar. Ne acı değil mi?

Çocukların yüzleri boyandı, sihirbaz numaralarıyla kandırıldı, danslar edildi, şarkılar söylendi. Tüm bu aktiviteler yapılırken çocukların yüzünde tek bir duygu hakimdi: MUTLULUK! Ve şunu söyleyelim ki bu GERÇEK MUTLULUK. Yani gerçekten Mutluluğa Aracı olduk diyebiliriz.

Coğrafya kader midir? Bizce evet. Yoksa bir tarafta bu kadar bolluk, diğer tarafta bu kadar yokluğu nasıl açıklayabiliriz ki? Van’a ziyaretlerinde bir öğretmenin “Buradaki çocuklar hiç hamburger yemedi” cümlesini duymuş ŠKODA ekibi. Okurken bile içiniz kötü oldu değil mi? Bizim de öyle…

ŠKODA’yı tüm duyarlılığı için ve bu “İyilik Aracı” projesini bu kadar büyüttüğü için gönülden tebrik ediyoruz. Biz de sayelerinde mutluluğa aracı olduk, olmaya da devam ediyoruz.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları