preloader

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Dünyanın en iyi otomobil markalarından biri olan Lexus’un ilk kez B-SUV segmentine girerek ürettiği LBX modelinin tüm özelliklerini keşfedin.

Uzun dönem kalitesinde dünyanın en iyilerinden biri olmasıyla ünlenen Lexus, hiç olmadığı bir segmente, B-SUV sınıfına LBX modeliyle girmeye hazırlanıyor. LBX ile Lexus, yeni bir müşteri kitlesine ulaşarak bu segmentteki lüks anlayışını da değiştirmeyi hedefliyor. 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak olan LBX, Lexus’ün UX, NX, RX ve tam elektrikli RZ adındaki SUV ürün yelpazesine eklenecek. 2024 yılında Lexus LBX’in Türkiye’de 2.000 adet satılması planlanıyor.

1

‘Omotenashi’ Felsefesiyle Geliştirildi

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus LBX, yeni tasarım ve teknoloji fikirlerini, markanın kendine has kalitesi ve “Omotenashi” misafirperverlik felsefesiyle birleştiriyor. Lexus Avrupa, LBX ile ilk kez global bir modelin geliştirilmesine öncülük yaparak premium kompakt SUV segmentinde bir model ortaya çıkardı. Son olarak efsanevi LFA modelinde üç harfli bir isimlendirme kullanan Lexus, LBX ile ne kadar iddialı bir ürün ortaya koyduğunun da altını çiziyor. Kaliteden ödün vermeden Lexus kalitesini yeni bir segmente taşıyan marka, LBX ile yeni kimliğini de sergiliyor. Daha önce üretilen tüm Lexus’lardan daha kompakt dış ölçülere sahip olan model, kaslı ve güçlü bir görünümle dikkat çekiyor.

2

Lexus’un Yeni Tasarım Dilinin Bir Parçası

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LBX’in en dikkat çeken tasarım unsurlarından biri, markanın son 10 yılına damga vuran “Spindle ön panjur” tasarımını yeniden yorumlayan ve Lexus’u yeni bir çağa sokan ön bölüm oluyor. Lexus, imza haline gelen ön panjur tasarımını yeniden yorumlarken, modelin ilk bakışta bir Lexus olduğunu belli edecek bir tasarıma imza atmayı başardı. Ön farlara entegre edilen kesintisiz ve çerçevesiz ön panjur, LBX’in “spindle” gövde tasarımıyla birleşerek dinamik bir duruş sergiliyor. Bu aerodinamik ve güçlü tasarım, Lexus’un yeni tasarım dilinin bir parçası olarak aracın arkasında da devam ediyor. Plakalık tamponun altına konumlandırılırken LEXUS yazısı ise bagaj kapağının üzerine dikkat çekici bir şekilde yerleştirildi. Bununla birlikte Lexus’un yeni modellerinde bir imza haline gelen L şekilli şerit ışıklandırma grubunun son versiyonu LBX modelinde de yer alıyor.

3

İç Mekânda ‘Tsuyusami’ Süslemeler Bulunuyor

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus, LBX’de, daha üst segment bir aracın atmosferini ve hissini yansıtmak için yalın ve zarif bir kabin tasarladı. Bu sayede geniş bir görüş açısına sahip bir kabin, ferah bir yaşam alanı ve güçlü bir his veren orta konsol elde edildi. Üst düzey kaliteye sahip yarı anilin derinin yanı sıra koltuk kaplamaları ve direksiyon, vites kolu ve kapı döşemeleri için sentetik deri ve malzemeler kullanan vegan dostu bir iç mekân da yer alıyor. LBX yeni bir kaplama tekniği kullanılarak oluşturulan modelinde “Tsuyusami” karakalem süslemeler bulunuyor ve aracın kabinine daha fazla derinlik hissi veriyor. Ambiyans aydınlatması ise iyi hissettiren ve herkesin kendisini evinde gibi hissetmesini sağlayan Omotenashi misafirperverlik felsefesi etkisini tamamlıyor. Kabinin farklı bölümlerini vurgulayan aydınlatma tasarımı, farklı ruh hallerini çağrıştıran temalar dahil olmak üzere 50 renk seçeneği sunuyor.

{148213}

4

‘Tazuna Kokpit Konsepti

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk kez NX SUV modelinde tanıtılan ve binicilerin atlarla kurduğu doğal iletişimi otomobillere aktaran “Tazuna” kokpit konsepti, LBX modelinde de kullanıldı. Tüm kontroller sürücünün en küçük el ve göz hareketi gerektirecek şekilde konumlandırıldı ve bu sayede LBX ile sürücü her zaman tamamen sürüşe odaklanabiliyor. Bu konsept Lexus’ta ilk kez kullanılan yeni 12.3 inç dijital gösterge ekranıyla daha da ileriye taşınıyor. Dijital göstergelerin tasarımı, seçilen sürüş moduna veya kişisel tercihlere göre değiştirilebiliyor. LBX’de, 9.8 inçlik dokunmatik ekranlı multimedya deneyimi sunuluyor. “Hey Lexus” sesli asistanın yanı sıra Apple CarPlay ve Android Auto bağlantılarıyla da akıllı telefon entegrasyonu yapılabiliyor.

5

Telefondan Açılabilen Kapılar

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LBX’in teknolojik özellikleri opsiyonel dijital anahtarla devam ediyor. Apple ve Android akıllı telefonlarla uyumlu olan özellik, sürücülerin telefonlarını kullanarak aracın kapı kilitlerini açmasını ve aracı çalıştırmalarını sağlıyor. Kullanıcıların telefonlarını çantadan veya cebinden çıkarmasını gerektirmeden çalışan akıllı anahtar, araca erişim gerektiğinde başkalarıyla da paylaşılma imkânı sağlıyor. Müzik deneyimiyle de öne çıkan LBX, opsiyonel olarak 13 hoparlörlü Mark Levinson premium müzik sistemiyle tercih edilebiliyor. Pratik kullanımıyla da öne çıkan LBX, 332 litreye kadar bagaj hacmi sunuyor. LBX, opsiyonel olarak elektrikli olarak açılan bagaj kapağıyla da tercih edilebilecek.

6

Yeni Platform Üzerinden Yükseliyor

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LBX, 4190 mm uzunluğa, 1825 mm genişliğe, 1545 mm yüksekliğe ve 2580 mm dingil mesafesine sahip. Alçak kaputu, akıcı gövdesi, arka tavan spoyleri ve sinyalleriyle aerodinamik bir tasarımla öne çıkan LBX, verimliliğin, sürüş dengesinin ve performansın altını çiziyor. Lexus’un GA-B global mimari platformu üzerine yapılan ilk model olan LBX, alçak ağırlık merkezi, geniş iz açıklığı, kısa ön-arka çıkıntılar ve yüksek gövde rijitliğine sahip oluyor.

7

Kendi Kendini Şarj Edebilen Hibrit

Lexus LBX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni nesil, kendi kendini şarj edebilen, 1.5 litrelik 3 silindirli motoru da içeren Lexus hibrit sistemiyle donatılan LBX, 136 beygir güç ve 185 Nm tork üretiyor. Otomatik şanzıman olarak kompakt boyutlu yeni E-CVT kullanılıyor. Yeni iki kutuplu nikel-metal hidrit batarya, hızlanmalar sırasında daha fazla elektrik motoru gücünün elde edilmesini sağlarken tam elektrikli sürüş kapasitesini de artırıyor. Yeni güç ünitesiyle birlikte LBX’in şehirde ve virajlı yollarda, sürüş karakteristiğiyle birlikte keyifli bir performans sunması bekleniyor. 0-100 km/s hızlanmasıysa 9.2 saniyede gerçekleşiyor.

Türkiye’de elektrikli otomobilinizi şarj edebileceğiniz, yetkili satıcılara ya da servislere bağlı hızlı şarj istasyonlarını öğrenmek için tıklayın!

{139435}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları