preloader

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Yazı Boyutu:

Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) ile gündeme gelen 2017 Detroit Otomobil Fuarı’nın öne çıkan modellerini keşfedin.

Ekonomik darboğazdan geçmeyi sürdüren, bir dönemin en popüler otomobil fuarlarını gerçekleştiren, otomotivin anavatanı kabul edilen Detroit, Ocak ayında kapılarını açan Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) ile yeniden gündemde. Son birkaç yıla oranla çok daha fazla sayıda yenilik sergilenen fuarın en dikkat çekenleri Audi, Mercedes ve Volkswagen gibi Almanlar’dan geldi.

Audi Q8 Concept

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Lüks SUV pazarı artık yeni bir Audi’ye sahip olmanın eşiğinde. Eğer Q7 sizin için fazla hantal görünüyor ve Porsche Cayenne’i çok sıradan ya da Bentley Bentayga’yı da çok pahalı buluyorsanız yakın zamanda Audi’nin size sunacağı Q8 teklifini beklemelisiniz. Yaklaşık 2 yıl içinde yollarda görmeye başlayacağımız Audi Q8, 5 metreyi aşan uzunluğuyla olduğu kadar 2 metreyi aşan genişliğiyle de “boyut önemlidir” diyor. Kavram aracında kullanılan “Bombay Mavisi”, trapezoid formlu yeni nesil devasa Audi ızgarasının etkisiyle daha da öne çıkıyor.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Audi’nin 80’lerde ralli parkurlarında sayısız şampiyonluk yaşatan “quattro” modelinde gönderme yapan arka bölümde boylu boyunca uzanan LED ışıklar dinamizmi vurguluyor. 305 mm genişliğindeki lastikler 23 inçlik muhteşem jantları sarmalıyor. Kapı kolları bulunmayan kavram aracının içerine dokunmatik sensörler vasıtasıyla geçiyorsunuz. Elbette bunlar seri üretime geçemeyecek şovlar. İç mekanda gerçekleşeceğinden emin olduğumuz bir konu varsa o da; muhteşem kabin tasarımı ve kalitesi. Audi, özellikle son 20 senede türünün en iyi kabinlerini sunuyor ve bu durum Q8’de de devam edecek. Motor olarak toplamda 700 Nm tork sunabilen hibrit bir altyapı araçta kullanılmış.

Audi SQ5

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Çok bariz biçimde; SUV’leri artık kimse araziye çıkmak için satın almıyor! Yoksa kimin 20 inçlik yüksek performans lastiklerin standart olarak sunulduğu, 354 HP’lik 3.0 litrelik turbo beslemeli V6 motoru barındıran bir arazi aracına ihtiyacı olur ki? Hal böyle olunca da Audi’nin Detroit’te tanıttığı SQ5 3.0 TFSI bu trendin yeni arzu objelerinden biri oluyor.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Lansman rengi olan kırmızı gövde, mat gri radyatör ızgarası ile muhteşem bir uyumda. Yan aynalar ise her S Line ailesinde olduğu gibi krom kaplama. Bu SUV’yi kimse hafife almasın çünkü 0-100 km/s hızlanması 5.4 saniyenin altında tamamlanıyor.

Chevrolet Traverse

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Türkiye için lüks olsa da, Kuzey Amerikalı kalabalık dolaşan orta direğin favori araçlarından Chevrolet Traverse yeni nesline kavuştu. Çok çocuklu ailelerin sıkıcı tasarımlı “kutular”la dolaşmaması gerektiğini belirten Chevrolet yetkilileri bu sebeple Traverse’in başarılı olacağı görüşündeler.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Gerçekten de 5 metreyi aşan uzunluğuyla dikkat çeken Traverse, 7 kişilik kabinini (8 kişilik olarak da tercih edilebiliyor) şık ama agresif bir tasarımın ardına saklıyor. İyi donanımlı bir Traverse Amerika’da 40.000 dolar seviyesine satılıyor.

GMC Terrain

Detroit Otomobil Fuarı 2017

General Motors’un “ağır abi”lerini üreten GMC markası, yeni “küçük”leri Terrain ve Terrain Denali’yi Detroit’te ortaya çıkarttı. Tipik köşeli tasarımıyla küçük boy (Amerika için) bir SUV olan Terrain’de, bu boyuttaki bir araçtan beklemeyecek 1.5 litre 170 HP’lik turbo benzinli bir motor kullanılıyor.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Diğer beklenmedik bir konu ise, 1.6 litre 137 HP’lik bir de turbo dizel seçenek olması. Amerikalılar muhtemelen 2.0 litre 252 HP’lik turbo benzinliden tercihlerini kullanacaklardır. Terrain’de 4 tekerlekten çekiş, 9 kademeli otomatik şanzıman ve Denali versiyonunda Bose müzik sistemi, ısıtmalı direksiyon simidi ve elektrikli bagaj kapağı gibi donanımlar sunuluyor.

Infiniti QX50 Concept

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Sportif SUV’lerin öncülerinden Infiniti, orta boy alternatifini tamamen yenilemek üzere. Ancak kısa bir süre sonra seri üretimi görebileceğiz. Otomotiv sektöründen bir devrim niteliği taşıyan, değişken sıkıştırma oranlı turbo benzinli motoru da taşıyacak olan yeni QX50, markanın bir süredir fuarlarda sergilediği QX Sport Inspiration serisinin son halkası.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Elde üretilen iç mekanında özel bir ahşap ve deri işçiliğine yer verilen QX50 Concept, markanın tasarım direktörü, Küba doğumlu Alfonso Albaisa’nın son eseri. Markanın imzası niteliğindeki yarım ay formlu C sütunu ve karakteristik radyatör ızgarasıyla bir Infiniti olduğu belli eden QX50, özel kahverengi gövdesiyle de ışıldıyor.

{77407}

Kia Stinger

Detroit Otomobil Fuarı 2017

İtiraf etmek gerekir ki; Kia’nın böyle bir otomobil üretebileceğini pek çoğumuz tahmin edemezdi. GT Concept ilk olarak 2011 yılında ortaya çıktığında, Kia’nın sayısız Red Dot tasarım ödülü almasını sağlayan tasarım başkanı Peter Schreyer’in bir başka fantezisini gördüğümüzü düşünüyorduk. Ancak görüyoruz ki Kia artık tasarım konusunda sadece binek ya da SUV modellerinde değil biraz daha üst segmentlere de gözünü dikmiş durumda. Stinger o kadar muhteşem oranlara sahip ki; baktığınız her açıda kusursuz görünüyor.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Frankfurt’ta tasarlanan, Nurburgring’de geliştirilen, Kia’nın global üretim gücüyle üretilen Stinger, GT yani uzun yol otomobillerini sevenler için yollara çıkıyor. 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motoru 255 HP gücünde ve 8 kademeli otomatik şanzıman üzerinden arka tekerleklere iletim gerçekleştiren Stinger, Audi, BMW ve Mercedes’in orta segmentlerine meydan okuyor. Stinger’da bir de 3.3 litrelik çift turbo beslemeli 365 HP’lik motor seçeneği var ve bu araç 100 km/s’ye 5.1 saniyede ulaşıyor.

Lexus LS

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Dünya lansmanı Detroit’te yapılan tamamen yeni nesil LS, tüm zamanların en rafine otomobillerinin başında geliyor. Her açıdan mükemmeliyetçilik anlayışıyla geliştirilen yeni LS, coupe formundaki tavan yapısına rağmen segmentindeki en geniş iç mekanlardan birini sunuyor.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Yeni LS’de 10 kademeli otomatik şanzıman kullanılarak otomotiv sektöründe gelinen noktaya işaret ediliyor. Çift turbo beslemeli 415 HP gücündeki V6 motor ise tamamen yeni.

Lexus UX

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Bir süredir görmeye başladığımız Lexus UX artık seri üretime biraz daha yakın. Amerika Patent Ofisi’ne kaydı yapılan “UX200”, “UX250” ve “UX250h” gibi ifadeler bu araç seri üretime geçtiğinde hangi motorları kullanacağına işaret ediyor. 2.0 ve 2.5 litrelik motor haricinde bir de hibritin olacağı artık kesinleşti.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Fransa’daki ED2 isimli markaya ait tasarım merkezinde şekillendirilen UX, yakın zamanda Lexus’ın küçük Crossover modeli konumuna gelecek. Gerçek olamayacak kadar iddialı bir tasarıma sahip olan UX’in iç mekanında “Kinetik Koltuklar” kullanılıyor.

{77362}

Mercedes-AMG GT C Edition 50

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Muhteşem tasarımlı AMG GT için beklenmedik ilk makyaj Detroit’te ortaya çıkarken, bir de AMG’nin 50’nci yaş günü sebebiyle AMG GT C Edition 50 de fuardaki yerini aldı. Makyaj kapsamında en dikkat çekici özelliği radyatör ızgarası olan AMG GT yerine biraz AMG GT C Edition 50’den bahsedelim. Bu özel serinin hem dışında hem de içinde pek çok yerde “GT Edition 50” logoları yer alıyor. 550 HP’lik motoru aynen korunan aracı coupe ya da roadster olarak satın alabileceksiniz.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Graphite Grey Magno adında, casus uçakları andıran mat boyasıyla dikkat çeken AMG GT C Edition 50, tampon ve hava girişlerindeki ufak değişikliklerle standart modellerden ayrışıyor. İç mekanda da siyah-gri kombinli deri koltuklar, piyano siyahı kaplamalar ve süet direksiyon dikkat çekici.

Mercedes E Coupe

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Zamanı gelmişti! Tamamen yeni C Coupe ve markanın “Amiral”i S Coupe’nin arasında varlığını sürdüren E Coupe tamamen yeni nesliyle Kuzey Amerika’da üstündeki örtüyü silkeledi! Hem alt hem de üstteki kardeşlerine göndermelerde bulunan yeni E Coupe’de, bir önceki nesildeki gibi ufak bir kelebek camı bulunuyor. Yan camları tamamen açıldığındaysa E Coupe’deki 4 yolcu, düşük hızlarda “cruise” keyfini doyasıya yaşıyorlar.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Daha yüksek omuzlar ve yuvarlak hatlarıyla bu E Coupe, daha canlı bir hava sunarken belli bir yaşın üstündekiler için eski, ağır atmosfer biraz kaybedilmiş gibi… İlk aşamada E400 olarak tanıtılan araçta 4MATIC adındaki 4×4 sistemi de opsiyonel. 3.0 litrelik çift turbolu V6 motoruyla sabit konumdan 100 km/s’ye 5.5 saniyede tırmanabilen araçta E400’te 9 kademeli otomatik şanzıman standart.

Nissan VMotion 2.0

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Seri üretime alındığında belki çok da lüks bir segmentte yer alamayacak ama Nissan’ın Detroit’te sergilediği VMotion 2.0 kayda değer bir yenilikti. 2 sene içerisinde seri üretime alınacak olan araç “işi başından aşkın” profesyonellerin yeni sedanı olacak.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Otonom sürüşe imkan tanıyan insan-makine arayüzünü barındıran VMotion 2.0, havada asıl duruyormuş izlenimi veren tavanı ve şimdiden seri üretime alınan diğer yeni modellerdeki “V-Motion” ön tasarım anlayışına sahip.

Volkswagen Atlas R-Line

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Türkiye’de Tiguan ve Touareg ile SUV pazarında yer alan Volkswagen, Kuzey Amerika için Atlas adında, bizlere göre büyük ancak “Yeni Kıta” için orta ölçekli bir seçenek daha sunmakta. Detroit’te R-Line adındaki sportif paket ile tanıtılan Atlas, Volkswagen’in modüler platformunun uzatılmış şasisine sahip.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

2.0 litrelik turbo benzinli ve 3.6 litrelik 6 silindirli motorlarının güçleri 240 ile 280 HP civarında olan Atlas, Tennessee’deki Volkswagen fabrikasında üretiliyor. Kuzey Amerika’da Atlas’ın fiyatları 30.000 ile 50.000 dolar arasında değişiyor.

Volkswagen ID Buzz

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Tesla’nın otomotiv sektörüne getirdiği elektrikli otomobil rüzgarı ve yakın zamanda Volkswagen’in yaşadığı dizel skandalı gibi faktörler, Alman markanın yıllardır süregelen yeni “Hippimobil”i seri üretime alabilmesini ilk defa bu kadar gerçek kılıyor. Detroit’te tanıtılan ID Buzz, markanın efsane minibüs geleneğini tamamen elektrikli bir altyapıyla yeniden doğuracak gibi görünüyor. Volkswagen’in elektrikli araç platformu üzerinden geliştirilen ID Buzz, zemine yerleşimli pilleri ve her bir aksta birer adet elektrikli motoruyla beklenmedik performans verileri vaad ediyor.

Detroit Otomobil Fuarı 2017

Yaklaşık 370 HP gücünde olan ID Buzz, 5 saniyenin biraz üzerinde 100 km/s’ye ulaşabilirken, maksimum hızı 160 km/s’de sınırlandırılmış. 600 km’lik menzil sunan aracın pilleri hızlı şarj istasyonlarında 30 dakika gibi bir sürede yüzde 80 oranında doldurulabiliyor. Seri üretime geçmesi halinde sadece tek motor ve tek akstan çekiş gibi alternatifleri de üretilmesi gündemde olan ID Buzz, Volkswagen’in yeniden “Çiçek Çocuklar”a ulaşabilmesini sağlayabilir. İkonik tasarımlı ID Buzz’ın iç mekanında ön koltukları arkaya bakacak şekilde çevirip “otonom sürüş” hayalini de gerçekleştirebileceğiz. ID Buzz’ın kendi kendine giderken direksiyonunu saklaması da enteresan bir detay. Eğer bu sefer Volkswagen özlediğimiz minibüsü seri üretime alırsa tabii!

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları