preloader

Erkekler İçin Trençkot Giyme Önerileri

Erkekler İçin Trençkot Giyme Önerileri

Yazı Boyutu:

Neredeyse 100 yıllık geçmişi ile trençkot, erkek giyiminin olmazsa olmazlarından… Peki trençkot giyerken nelere dikkat edilmesi gerekir, siz OGGUSTO erkekleri için inceledik.

İlk kez I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz askerleri için yaratılan trençkot, birlikler evlerine döndüklerinde onları günlük hayatlarında giymeye devam ettiklerinde siviller arasında da popüler oldu. Üzerinden neredeyse 100 yıl geçmişken, trençkot nasıl giyilmeli? İlerlemek için geçmişe bir göz atalım…

Trençkotun Humphrey Bogart’ın Casablanca’da görünmesinin ardından bir patlama yaşaması ile Burberry ve Acquascutum arasında icat savaşları başladı. Daha sonra, stil sahibi centilmenler David Hockney ve Jean-Paul Belmondo ile 20. yüzyıl biletini aldı. Yine de, mucidi veya popüler kültür öncüsü kim olursa olsun, kesin olan, ceketin zamansızlığı idi.

Orijinal tasarımının dışına çok fazla sürüklenmeden -geçen zamana rağmen- stil sahibi kalabilmeyi başaran gardıropların bu kilit parçası, ağızda maskülen bir tat bırakma konusunda da usta.

Gelin önce trençkotu parçalarına ayıralım…

Trençkotun İncelikleri

Erkekler İçin Trençkot Giyme Önerileri

Pamuklu blazer ceketten bir basamak daha üstte ve yün kabandan daha hafif, vücuda oturuşu ve kumaşı ile her mevsim için vazgeçilmez olan trençkot, nasıl her hava koşulu ve stil için uyarlanabilir?

Formu ve Kumaşı

Gerçek bir trençkot askeri köklerinin tüm emarelerini gururla üzerinde taşır: Geniş yakalar, kruvaze tasarım ve D toka ile tutturulan ayarlanabilir kemer.

Çoğu -sıkı dokunmuş ve nefes alan, ve aynı zamanda su geçirmeyen- pamuk gabardin kumaştan üretilir. Rüzgar zırhı, boğaz kayışı ve kuş gözü yaka gibi geleneksel trençkot detayları, hava şartlarına göre kullanışlı olmanın yanı sıra estetik açıdan da trençkotu benzerlerinden ayıran belirleyici noktalardır.

Rengi

Söz konusu ton olduğunda, deve tüyü, bej veya boz kahverengi ile, yani orijinalleri ve en iyileri ile, hata yapmanız imkansız. Yine de, moda bu, stili dinamik tutanın trendler olduğunu unutmamak gerekiyor. Artık mavi, yeşil ve bordo gibi belirgin renklerin yanı sıra ekose, kamuflaj ve hatta slogan baskısı gibi desenleri de görmek mümkün. Yine de yatırımınızı yaparken çok yönlülüğün bu eski toprak parçada kilit rol oynadığını unutmayın.

Vücut Tipi

Trençkot seçimi yaparken uzun boylu erkeklerin dizin birkaç santim üzerinde biten uzun stillere göz atmaları gerekiyor. Bu, uzun statürünüzü kırmanızı sağlayacak ve parçanın daha ihtişamlı durmasını sağlayacaktır. Kısa boylu erkekler ise takım elbisenin ceketini örtecek, görece daha kısa kesim modellere yönelmeli.

Kemeri bağlanmış bir silüet, kare vücut şeklini belirgin kılması açısından yapılı erkekler için oldukça dikkate değer. Eğer vücut tipiniz zayıfsa trençkotunuzu önü açık şekilde kullanabilir, bu sayede apoletlerle belirginleştirilmiş keskin omuzlardan destek alarak daha ihtişamlı görünebilirsiniz.

Trençkot Giymenin Püf Noktaları

Erkekler İçin Trençkot Giyme Önerileri

İş yeri onaylı trençkotlar

İster takım elbise olsun ister ayrı parçalar, trençkotun ideal eşi iyi bir işçiliktir. Ofise giderken giydiğiniz gri takım elbisenizi deve tüyü veya bej bir trençkot ile yumuşatabilirsiniz. Eğer mevsimlerden ilkbahar veya sonbahar ise, önünü açık kullanın; bırakın yakalar kendi kendilerine hareket etsinler. Görünümün ayaklarının yere basması için siyah bağcıklılardan veya bir çift kahverengi brogue’lardan vazgeçmeyin. Kabuk tonları ve kendinden çizgili kıravat ile aksesuarlandırın.

Havalar ısındığında takım elbise ceketi yerine trençkotu tercih edin. Bu sayede görünümüzün ağır halini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yaparken gömlek ve kravat birlikteliğinizin şıklığından emin olun.

Renkli trençkotlar

Ten rengi, siyah ve lacivert, izine en sık rastlanır dış giyim renkleri iken söz konusu trençkot olduğunda renklerin cesurca devreye girdiğini görmek olası. Yağmurluk sarıları, orman yeşilleri ve soluk bordolar blok renkten bir kombin yapmak için ideal. Bu denklemi kurarken kombininizin diğer parçalarının çoğunlukla koyu veya nötr renklerden olmasına özen gösterin.

Göz alIcı renkteki bu sofistike parça, kısa paça pantolon, gömlek ve triko ile olağanüstü duracaktır. Oversize bir görünüm elde etmek için sokak giyimini ustalıklı işçiliğe yedirmeyi deneyin.

Kemeri bağlı trençkotlar

Bel bölgesine odaklanmak için biraz zaman tanıyın. Trençkotun gövdede doğru bir şekilde üst üste binerek kapanması, takım elbise veya dik yaka için de şık bir alan tanıyor. Tıpkı İtalyanlar gibi, kayıtsız bir stil de böyle oluyor. Kemeri doğru şekilde bağlama konusunda da çok katı olmayın; onun yerine yarı bağlı veya iki kez bağlanmış şekilde kullanmayı deneyin.

Havalar ısındığında ceketin ön panellerinin buluşma noktalarının arasına biraz boşluk ekleyin ve kemeri yandan öylesine bağlayın. Çabasız bir görünüm için son bir ipucu; boynunuza bir şey dolayıp yakaları kaldırın.

Sportif trençkotlar ve spor ayakkabılar

Ve pek tabi, trençkotunuzun stilini belirleyecek olanlar, pantolonunuzdan ve daha da önemlisi, ayakkabılarınızdan başkası değil. Bu ikili trençkotunuza retro koşucudan minimal kısa mesafe koşucusuna uzanan bir seçenekler listesi çıkarabilir.

Renkli spor ayakkabılar kendilerini koşu pantolonları veya jogger tipi pantolonlarla daha rahat hissedecektir. Yine de siz pantolon giymediği sürece giyinmiş hissetmeyenlerdenseniz, fitilli yün pantolonları ve chino pantolonları stil sahibi ve fonksiyonel seçenekler olarak değerlendirebilirsiniz.

Bu cesur sportif görünüm, trençkotun akmasını, açık giyilmesini ve kemerleri arkada bağlanmış rahat duruşunu da beraberinde getirir.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü
editörün tüm yazıları