preloader

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

03.05.2022
Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

Yazı Boyutu:

aaa

Arnavutköy’de yemek yiyebileceğiniz en güzel mekanları keşfetmek için kafe, restoran ve balıkçıların yer aldığı listemize göz atın.

Bugün eski İstanbul diye tanımlayabileceğimiz son birkaç muhitten biri olan Arnavutköy, mübadele öncesi ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı tarihî yalılarını koruyabilmiş ender semtlerden. Mahalle ruhunu kaybetmeyen sokakları, dükkânları, kaldırımlarıyla zamanın kesinlikle daha yavaş aktığı bu sakin semt, son birkaç yıldır şehrin en popüler adreslerinden biri haline geldi. Birkaç sene öncesine kadar sadece balıkçıların ve birkaç salaş lokantanın sıralandığı sokaklarında ardı ardına açılan yeni mekanlar, belki agresif değil ama hızlı bir gelişme yaşattı. Mekân sayısı arttıkça yakalanan kalite de riske giriyor elbette. Vaktiyle Cihangir’de, Asmalımescit’te, Karaköy’de yaşanan aşırı talep, bölgenin çehresini değiştirir, sakinliğini kaçırır mı diye huzursuzlanmıyor da değiliz. Neyse ki şimdilik semtin yenileri işi tadında bırakıyor. Yurt dışından aşina olduğumuz konseptleri uygularken kendilerine has bir kimlik yakalamayı, taklitten sıyrılmayı iyi başarıyorlar.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

Mahalle Pub’ları

Any

Şimdilerde Kuruçeşme’den Arnavutköy Caddesi’ne girenleri önce Arnavutköylülerin favori mahalle pub’ı Any karşılıyor. Yıllar önce açılan ve bugün yerini bir başka favori restoran Sur Balık’a bırakan Abrakadabra’yı saymazsak, mahallede yeni nesil hareketi başlatanın Any olduğunu söyleyebiliriz. Günün her saati, canınız nasıl isterse öyle vakit geçirebileceğiniz akıllı bir konseptle başarıyı yakalayan mekânı, Hülya ve Orkun Yazdıç çifti açmış. Konsepte çok uygun düşen Any ismi aslında Oytun’un babasının baş harfleri. İki katlı mekân, koyu renklerin hakimiyetinde. Rahat deri koltuklar ve sandalyelerle hem yeni ve ferah hem de yaşanmış hissi veren Londra esintili bir pub. Menü hızlıca bir şeyler atıştırmak, içki yudumlamak isteyenler için sıkı başlangıçlarla dolu. Özel bir peynir sosuyla sundukları buffalo wings İstanbul’da pek bulunamayan güzel bir alternatif. Ana yemeklerde burgerleri çok seviliyor ama salata, somon gibi sağlıklı seçenekler de bol. Kolay tüketilen, bildik, doyurucu tatlara yönelmişler.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar
Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Bebek Arnavutköy Cad. No: 1/A Arnavutköy; 02122653269)

Alexandra

Any’nin karşı çaprazında eskiden Villa Denise isimli muazzam bir otel olan tarihî yalı ise bugün bir başka popüler durak Alexandra olarak hizmet veriyor. Alexandra özellikle yemek sonrası bir şeyler içmek isteyenlerin buluşma noktalarından.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Arnavutköy Mahallesi, Bebek Arnavutköy Cd No:50, 34345 Beşiktaş; 02122875848)

Ne varsa eskilerde var

Hemen karşılarında semtin köftecisi Ali Baba var. Biraz ilerisinde de balık çorbasını tatmadan geçmemek gereken yılların alkolsüz balıkçısı Adem Baba. Yokuşları yukarı doğru çıkmaya başlarsınız Rum evleriyle dolu ara sokakları keşfe dalabilirsiniz. Dere Sokak’taki Galeri Selvin sokak arasında rastlayacağınız özel adreslerden biri. Sanatçı Selvin Gafuroğlu tarafından açılan ve uzun yıllardır heykel, resim sergileriyle bir kültür merkezi görevi de gören galeriyi gezebilir, şanslıysanız belki bir etkinlik akşamına da denk gelirsiniz. Biraz aşağısında adından sıklıkla bahsedilen butik Jaquette by Elvan da var. Farklı tasarımlarda modern zaman ceket ve kimonolarıyla hayli talep görüyor.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

Ara sokaklardan çıkıp kıyı şeridinden yürüdüğünüzde balık tutanları, ağlarına yem takanları izleyebilirsiniz. Boğaz’ın Arnavutköy’den denize doğru uzanan meşhur çıkıntısına Akıntıburnu deniliyor. Arnavutköy’ün bereketi yalnızca balıktan yana değil, 19’uncu yüzyıla kadar aktif bağcılık yapılan semt bağ, bahçe ve bostanlarıyla da meşhur olmuş. Bugün mahallede sebze ve meyvenin en parlaklarını bulabileceğiniz adres Kolaylar Manavı. Pek çok otu, sebzeyi, meyveyi yalnızca burada bulabilen şefler farklı semtlerden de alışveriş için Kolaylar’a geliyor. Biraz ilerisinde senelerin butik pastacısı Muskat var. Buraya girip günün taze tatlılarından, pastasından almak bir Arnavutköy geleneği. Arnavutköy Peynircisi’nin Türkiye’nin dört bir yanından getirdiği nefis peynirleri yine tezgâhında.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

Bahçe keyfi için Kavanoz

Kolaylar Manav’ın sırasındaki ara sokakları turlarken vitrininde önce çiçek aranjmanlarıyla dikkatinizi çekecek bir cevher var. Çiçeklerin sıralandığı ön kısmı geçip bahçesine yönelince, her detayı ince bir zevkle işlenmiş mekâna bayılmamak imkansız. Eda ve Cüneyt Aysel çifti uzun yıllar emek verdikleri kurumsal hayatı geride bırakmış, Kavanoz İstanbul isimli bu sakin kafe bistroyu hayata geçirmiş. Kavanoz adı ikilinin süsleme yaparken sıklıkla kullandığı kavanozlardan geliyor. Eskitilmiş ahşaptan, mermerden masalar, vintage sandalyeler, eşyalar, şişelerle dolu büyük bir cam tezgâh var, üzerindeki kara tahtada ise günün tatları yazıyor. Bar kısmı bütün gün bahçede yayılanlara sakince eşlik ediyor. Kavanozda yeni dalga kahveler, limonata ve atıştıracak basit seçenekler var.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Arnavutköy Mah, Tekkeci Sok, No: 1A; 02122657667)

Rüya pastacı Cutie Cake

Gerçekten adı gibi sevimli butik pastacı Cutie Cake’in zarif tatlıları bakanı aşık eden türden. Sakin bir ara sokağın köşe başında konumlanan pastel tonlar hakim dükkânın beyaz ahşap kapısının çevrelediği camları, yeşil, pembe renkleri ve vitrinde parlayan günlük pastaları içinizi açıyor. Genç sahibi Tuğana Okan, sosyoloji okurken sık sık gittiği Cannes’da Fransız pastacılığını öğrenmeye, workshop’lara katılmaya başlamış. MSA eğitimini de tamamladıktan sonra hayalini kurduğu Cutie Cake’i açmış. Mekanın favori tatlılarından biri Saint Honoré. Altı milföy hamuru, üzeri ise şu hamuru toplarıyla hazırlanan bu tatlının lavantalı, güllü, maçalı ve karamelli versiyonlarını yapıyorlar. İmza lezzetse ‘dev’ diye tabir ettikleri 35 cm’lik eklerler. Çikolatalı, karamelli, portakallı gibi çok fazla seçenek var ama en yenilikçisi maça ve yuzulu. Cutie Cake’in tatlıları özel ve mutlu hissetmek, hissettirmek için birebir. Günlük tatlı ve pastalarını siparişle evlere de yolluyor.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Arnavutköy, Teyyareci Suphi Sk. No:34, 34345 Beşiktaş/İstanbul; 02122872007)

Arnavutköy’ün Meşhur Balıkçıları

Semt balıkçılarıyla ünlü, malum. Yeni nesil balıkçılardan Ege usulü mezeleri ve farklı atmosferiyle dikkat çeken Zıpkın, köklü adresler Eftelya, Revna, Arnavutköy Balıkçısı ilk akla gelenler.

Sur Balık

Eski Abrakadabra’nın tarihî köşkünde yedi yıldır hizmet veren Sur Balık ise manzaranın kalbinde uzun bir keyif yapmak için biçilmiş kaftan. Yazın en üst kattaki geniş terasta ya da köşkün balkon kısmına kurulan bar usulü ahşap masalarda lebiderya Boğaz’ı ve kıyıları izlemek rüyadan farksız. Mekan balık mezeleri konusunda gerçekten üst bir çıta yakalamış. İstanbul’un en iyi lakerdalarından birini yapıyorlar, uskumru marin de altta kalır gibi değil. Soğuk mezelerden enginar favayı ve pamuktan farksız pişirdikleri mevsim balıklarını da kaçırmamak gerek.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Bebek Arnavutköy Cad. No: 52; 02122572740)

Arnavutköy’ün vazgeçilmezi Antica Locanda

İstanbul’un sayılı İtalyan trattoria’larından biri de Arnavutköy’de: Antica Locanda. Açık olduğu ve servis verdiği saatler değişebiliyor dolayısıyla gitmeden önce aramakta fayda var. İtalyan şef Gian Carlo Talerico, ‘a la minute’ sunduğu menüde harikalar yaratıyor. Mekânın renkli mermerlerle göz alan çiçekli bahçesinde deniz mahsüllü ev yapımı makarnalarını tadarken Antica Locanda’nın dile kolay tam yedi yıldır bozmadığı çizgisine, şefin deniz ürünleri konusundaki yeteneğine şapka çıkarmamak imkânsız. Gerçek İtalyan deneyimi için mutlaka gidilmesi gereken adreslerden.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Arnavutköy, Satış Meydanı Sk. No. 12, 34345 Beşiktaş/İstanbul; 05335979445)

Arnavutköy’ün Yeni Mekanları

A Bit of Eggo

Yumurtanın her halini hayal ederek uyananlar, Avranutköy’ün yeni mekanı A Bit Of Eggo ile tanışmalı. Organik yumurta kullanarak hazırladıkları çeşit çeşit tabaklarıyla adını duyuran mekân, yeşilliklerle çevrili konumu ve renkli dekorasyonuyla da beğeni topluyor. Ekşi maya ekmeklerle birlikte klasikten moderne farklı pek çok yumurta tabağı var. Yumurta dışında granola, pankek, serpme kahvaltı gibi seçenekler de bulunuyor. “Eggonolia” adını verdikleri tatlıları ise bir tür yeni magnolia yorumu.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Arnavutköy, Abdülhak Molla Sk. No:26, 34345 Beşiktaş/İstanbul; 05326366310)

Brasserie Di Dante, mahalle pub’larının en yenisi. Gün boyu pub atıştırmalıkları ve içeceklerini bulabileceğiniz mekânın eğlenceli ve rahat bir atmosferi var.

(Arnavutköy, Satış Meydanı Sk. No:23/A, 34345 Beşiktaş/İstanbul; 02122652425)

Melina Kantina

Arnavutköy’ün en popüler yenisi ise, hem kahvaltısı hem de hayvansever mekan olmasıyla tartışmasız Melina Kantina. Yaşadığı blogger akını ve şişirmeleriyle talihsiz beklentiler yaratmış olsa da mekân son dönemde rastladığımız en özgün seçenekli menülerden birine sahip. Bildiğimiz kantin misali hamburgerden ekmek üstüne ve tatlılara pek çok alternatif var. Özellikle tatlılarda oldukça kuvvetliler. Preztel ekmeğiyle hazırladıkları burger, anasonlu sosis ve göz yumurta, banana bread french tost menüden birkaç örnek. Mekanın tasarımı da şık, rahat ve sempatik.

Arnavutköy’de Mutlaka Gitmeniz Gereken Mekanlar

(Arnavutköy, Satış Meydanı Sk. No:21, 34345 Beşiktaş/İstanbul; 02122876824)