preloader

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Yazı Boyutu:

Yeni yılla birlikte her yenilik gibi umutların yeşerdiğini düşünüyorum. 2023’ün bizlere çok ama çok iyi geleceğine dair inancımızı korumamız gerektiğine; böylece daha mutlu ve sağlıklı hissedebileceğimize inanıyorum.

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni yılda bizleri karşılayacak olan gastronomi trendlerine şöyle bir göz atarak belki de farklı fikirler edinebilir ve yeme içme tercihlerimizin nasıl değişebildiği ile ilgili çıkarımlar yapabiliriz. Hazırsanız, başlayalım.

Sıfır Atık (Zero Waste)

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Geçen sene olduğu gibi bu sene de konuya ‘zero waste’ yani sıfır atık ile başlıyoruz. Ancak bu sene işin içerisine dünyanın sürdürülebilirliği uğraşının yanında ekonomik krizin getirdiği zaruriyetler de giriyor. Sebebi her ne olursa olsun gıda ürün fiyatlarının geçen seneye nazaran aşırı artışı, bireylerdeki yemekleri dönüştürme fikrini perçinliyor. Olabildiğince az atık çıkartmak ve ertesi günü de düşünerek hareket etmek artık hayatımızın bir rutini haline geldi. Bununla ilgili çok farklı uygulamalar var ve nereden başlamam gerekiyor diye düşünüyorsanız googleda aratmanız yeterli. Bununla birlikte gıdaları nasıl saklamamız gerektiği ile ilgili paylaşımları takip edip öğrenmenizde de fayda var.

Sağlıklı, Pratik Ve Hızlı: Hava Fritözleri

Bir anda mutfaklarımıza giren hava fritözleri ya da diğer adıyla airfryerlar artık pek çok kişi için vazgeçilmez mutfak ekipmanları arasında yer alıyor. Her ne kadar zaman zaman canımız fast food çektiğinde bol yağlı patates kızartmalarına hayır diyemiyorsak da genel beslenme düzenimizden teknik adı deep fry olan kızartma işlemini çıkaralı epey oldu. Hava fritözleri özellikle işten eve yorgun gelip sağlıklı, pratik ve hızlı bir yemek deneyimi yaşamak isteyenler için ideal. Mini bir fırından çok daha hızlı bir şekilde, içerisindeki sıcak havayı ürünün etrafında döndürerek ideal kıvamda pişiren bu hava fritözlerinde bütün tavuktan musakkaya, balıktan patates kızartmasına, muffinden ekmeğe kadar pek çok ürünü hazırlamanız mümkün. Üstelik spor yapmanın da iyi anlamda moda olduğu günümüzde hem profesyonel hem de amatör sporcuların kalori dengelerini korumaları açısından da oldukça başarılı. Bunun en büyük sebebi hava fritözlerinde neredeyse hiç yağ kullanmadan çok iyi sonuçlar elde ediyor olmamız.

Öğün Tozları

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Hazır konu spordan açılmışken; kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği yerine tüketmek üzere üretilen ve içerisinde vitaminler, mineraller, protein vb girdilerin olduğu tozlar su ile karıştırılarak shake haline getiriliyor ve özellikle sporcular tarafından oldukça tüketiliyor. Henüz hap ile beslenmeye başlamadık ancak tozların öğün yerine geçtiği ve performansı güçlendirdiği bir dünyada olduğumuz da bir gerçek. Sıklıkla reklamlarına rastladığımız bu ürünlerin ne kadar sağlıklı olduklarını bilemem ancak önemli bir kesim tarafından kullanıldıklarını söylemeden geçemeyeceğim.

Sağlıklı, Lezzetli Ve Hafif: Diyet Yemek Servisi

Aslında yeni bir uygulama olmamakla birlikte özellikle bu sene adından çokça söz ettirecek ve çok daha fazla kişi tarafından tercih edilecek bir uygulama. Diyet yapmak malumunuz çok da keyifli bir iş değil. Üstelik beslenme uzmanlarının verdiği listeleri hazırlamak da özellikle çalışan kesim için bir hayli yorucu olabiliyor. Bu sebeple artık diyetisyen ve beslenme uzmanları kliniklerini aynı zamanda birer mutfağa dönüştürmüş durumdalar. Şu an için belli başlı şirketlerin başını çektiği uygulamada beslenme uzmanınızın sizin için belirlediği bir program üzerinden yemekleriniz öğün öğün kapınıza kadar getiriliyor. Birkaç firmanın yemeklerini tatma fırsatı buldum. Gayet lezzetli ve doyurucu olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Elbette bu işin önemli bir maliyeti olduğunu da eklemem gerek.

Anneannemin İzinden: Konserve – Turşu

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Piyasada cam kavanoz kapağı sıkıntısının yaşandığını biliyor musunuz? Eylül ayından bu yana bütün kışı geçirmek için yapılan domates konserveleri, menemenlik karışımlar, dondurucuya atılan taze fasulyeler, barbunyalar ve çeşit çeşit turşular… Bunların hepsi zaten çocukluğumuzdan hatırladığımız annelerimizin, anneannelerimizin yaptığı uygulamalar. Bu gelenek elbette hiçbir zaman kaybolmadı ancak bu sene özellikle hem mevsimsellik hem de ekonomik anlamda yaşanan zorluklar dolayısıyla oldukça revaçta. Ancak unutmayın. Bu teknikleri uygularken püf noktalarını öğrenmek ve sanitasyon işlemlerine özellikle dikkat etmek gerek.

Sarımsak Confit

Hiç bana öyle bakmayın. Evet bu da bir trend. Sarımsak aşkını şu an neredeyse her şefin, her influencer’ın videolarında görüyorum. Yağ içerisinde düşük ısıda uzun saatler ocakta ya da fırında pişirilen sarımsaklar kavanozlarda saklanıyor. Uzun süre bozulmadan kalan bu sarımsakların dilenilen zamanda kullanılabiliyor olması pratiklik açısından oldukça popüler. Eh sarımsağın faydaları da saymakla bitmez. Ancak trendimiz burada son bulmuyor ve o sarımsakları taze baharat ve tereyağıyla karıştırıp kızarmış baget ekmeklerine sürüp keyfini çıkarmak işin sanıyorum en lezzetli kısmı. Yine de abartmayalım zira bu kış geçecek ve yaz gelecek. Fazlalıklara dikkat.

Kürlerin En Güzeli: Hamsi Ve Sardalya

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Kür deyince aklınıza sadece kozmetik sektörü geliyorsa okumaya devam edin. Son zamanlarda restoran şeflerinin en çok uyguladığı tekniklerden biri olan kürleme; tuz, şeker ve baharatlarla kaplanan balığın bir süre bekletilmesi ve ardından zeytinyağına alınarak farklı şekillerde servis edilmesine dayanıyor. Konserve sardalya zaten kültürümüzde olan bir şey. Çiroz, lakerda ya da tuzlu balık… Hepsi aslında ürünü korumak maksadıyla ortaya çıkmış tekniklerle yapılıyor olsa da bu senenin gözdesi hamsi ve sardalyanın kıtır ekmekler, turşular ve soslarla zenginleştirilerek servis edilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Çok da lezzetli oluyor.

Baklagil Makarnalarına Devam

Geçen sene de çokça bahsettiğimiz baklagil unlarından üretilen makarnalar bu sene de revaçta. Üstelik sadece glutensiz beslenmek isteyenlerin değil, içerdikleri zengin proteinler sayesinde makarna sever sporcuların da göz bebeği. Markalar giderek artıyor, tarifler zenginleşiyor, lezzetler güzelleşiyor. Nohuttan mercimeğe, fasulyeden bezelyeye kadar farklı ürünlerle hazırlanan bu makarnalar gerçekten denemeye değer.

Farklı Mutfak Deneyimleri

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Elbette mutfağımız dünyanın en zengin mutfaklarından biri. Üstelik çok lezzetli. Ancak 2023 yılında farklı mutfak kültürlerine ait ürünlerle kendi tekniklerimizi birleştirdiğimiz yemek kombinleri, başka bir deyişle füzyon mutfak deneyimlerinin uygulamalarını sıklıkla göreceğimiz de bir gerçek. Üstelik sadece restoranlarda değil, evlerimizde. Bu deneyimler yemek yapma keyfini de artıracak gibi görünüyor. Şimdiden sosyal medyada karşıma çokça video çıkıyor. Deneyiniz efendim.

Vegan Beslenme Kültürü

Her zaman söylediğim gibi dünyanın geleceği bence vegan beslenme ile doğru orantılı. Ne kadar az hayvansal gıda tüketirsek o kadar sürdürülebilir bir dünya yaratımına katkıda bulunacağımıza inanıyorum. Zaten geçen seneden bu yana bitkisel beslenmenin hem ülkemizde hem de dünyada gözle görülür bir artış yaşadığına sanırım sizler de katılırsınız. Etrafımda beslenme sistemini bu şekilde güncelleyen pek çok kişi var. Ben de kendimi daha az et tüketmeye zorluyorum açıkçası. Bununla birlikte başka bir başlık açmadan şunu belirteyim: Çok şükür ki senelerdir gastronomik anlamda sektörü domine eden et pornografisi sonunda tükeniyor gibi. En azından işin propagandasını ya da popüler olmak adına yapılan ve literatürde adı dahi olmayan türlü tekniklerle ete zulmedilmesini içeren videoları çok daha az görür olduk.

Pizza

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Kenarları kalın ve içinde boşluklar olan ancak kendisi ince Napoli tarzı pizzalar geçen seneden bu yana ince pizzaların tahtına iyice yerleşmiş durumda. Özel tekniklerle hamurun içindeki hidrasyon oranını yüzde 80’lere kadar yükselten, ön mayalanmalarla lezzetine ve dokusuna katkıda bulunan şefler, odun fırınlarında yüksek ateşte pişirdikleri pizzaları mevsimsel dokunuşlarla zenginleştirerek servis ediyorlar. Çok da iyi yapıyorlar. Nasıl ki zincir hamburgercilerin yerini gurme burgerciler aldıysa aynı şekilde artık gurme pizzacılarında ülkemizde kendini geliştiren bir sektör yarattıkları kesin.

Bir Mucize: Avokado

Aslına bakarsak uzun süredir avokado yetiştiriciliği ülkemizde oldukça popüler ve beslenme alışkanlıklarımızda da bunun yansımalarını görüyoruz. Zengin yağ içeriği ile vücudumuza sağlık katarken; olgunlaşmış avokadonun tereyağına benzer dokusu onu pek çok farklı stilde kullanmamıza olanak sağlıyor. Ekmek üstüne sürülerek, pudinglere eklenerek, sadece limon suyu ile ya da smoothie bowl’larda sıkça kullanılan avokado tam bir mucize. Ancak yine de uzmanlara kulak vermekte fayda var. Unutmayın her şeyin fazlası zarar.

Paketlemede Sürdürülebilirlik: Organik, Geri Dönüştürülebilir ve Sağlıklı Ambalajlar

2023 Yılı Gastronomi Trendleri

Plastik torbalarda alışveriş dönemini çoğumuz kapattık ve hem kendimize hem de dünyaya bir iyilikte bulunuyoruz. Ancak sadece bez torba taşımakla iş bitmiyor. Artık tüketiciler ürünlerin paketleme şekillerinde de aynı özeni arıyor oldular. Bu dikkat sayesinde firmalar geri ya da ileri dönüştürülebilir maddelerden oluşturdukları sağlıklı ve güvenli ambalajlar kullanarak tüketiciyi memnun etme gayreti içine girdiler. Bu gayret elbette şu an için maliyeti biraz artırıyor olsa da zamanla yayıldıkça fiyatlar da düşecektir.

Michelin Guide İstanbul’da

Geçtiğimiz ay meşhur restoran derecelendirme sistemi Michelin Guide ilk defa İstanbul’daki restoranları da değerlendirdi. Artık ülkemizde yıldızlı restoranlarımız da var. Bununla birlikte rehberin gidilmesini tavsiye ettiği farklı mekanlar da mevcut. Ülkemiz gastronomisi açısından muazzam bir olay olduğunu düşündüğüm bu gelişme sayesinde şeflerimizin çok daha motive olacakları ve yaratıcılıklarını perçinleyerek bizlere harika yemek deneyimleri sunacakları bir döneme girdiğimiz inancındayım. Hepsini tebrik ediyorum.

2023 güzelliklerle gelsin. Bolca yeme içme deneyimi yaşadığımız bir yıl olsun. Hepinize şimdiden mutlu yıllar.

*2023’ün tüm trendlerini buradan okuyabilirsiniz.

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları