preloader

Işıldayan Kadın Liderler: Selen Yorgun Tavit

13.09.2023
Işıldayan Kadın Liderler: Selen Yorgun Tavit

Yazı Boyutu:

Selen Kozmetik CEO & URBAN Care Marka Kurucusu Selen Yorgun Tavit, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine düşüncelerini paylaşıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği sizin için ne anlam taşıyor? Bu konudaki kişisel düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin benliğimde çok geniş bir algısı var. Bu kavramın tam anlamıyla hayatın her alanında var olabileceğini düşünmek içimi umutla dolduruyor. Bu nedenle toplumsal cinsiyet eşitliği benim için medeniyet, çağdaş yaşam, güçlü gelecek, özgür ve özgüvenli nesiller anlamına geliyor.

Yaşamın her alanında; sosyal hayat, aile hayatı, profesyonel hayat veya okul hayatı yani varlığımızı sürdürdüğümüz her alanda eşit katılımla var olmak ve bu var olma için atılan her adımın toplumun gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacağına inancım sonsuz. Ve bu gelişimlerin, hak ve özgürlüklerin vazgeçilemez olgular olmasına faydalı olacağını düşünüyorum.

“Işıldayan Kadın” çevresine duruşuyla, başarıları ve özgüveniyle ilham olan, gelecek nesillere cesaret veren, çevresini ve bulunduğu yeri aydınlıkla dolduran kadındır.

Kadınların liderlik pozisyonlarında daha fazla temsil edilmesi için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Ülkemizde çok başarılı ve bizler dahil birçok genç kadına ilham olan kadın liderler bulunuyor. Fakat bu liderlerimizin sayısı erkek liderlere oranla maalesef daha az. Kişisel olarak bu sorunda hem toplumun hem de şirketlerin etkisi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle birden çok değişimin, etkinin ve reformun oluşması gerektiği kanısındayım. Özetlemem gerekirse; ilk adımın eğitim sistemine eklenmesi gereken cinsiyet eşitliği ve toplumda kadın-erkek görevleri üzerine verilen her mesajın yeniden çeşitlenmesi üzerine atılması gerektiğine inanıyorum. Gelecekte anne-baba ve ev yaşamındaki görev paylaşımının artmasının bu eğitimler sayesinde bilinçlenme sağlayacağını öngörüyorum. Çünkü özellikle çocuklu anneler; toplumdaki var olan ev ve annelik görevlerini tek başına üstlenmesi ile kariyer ve gelecek planları arasında geçim kaygısı nedeniyle bir seçim yapmak zorunda bırakılıyor. Son yıllarda kadınların iş yaşamında yükselmesi için destek veren şirketlerin uyguladığı anne-çocuk bakım fonu desteği gibi desteklerin şirketler arasında yaygınlaşması ve devlet politikası haline gelmesinin bu konuda kadın ve erkeğin eşitçe aynı imkânlarla çalışabilmesine destek olacağını düşünüyorum.

Işıldayan Kadın Liderler: Selen Yorgun Tavit

Şirketinizin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki misyon ve taahhütleri nedir? Bugüne kadar elde ettiğiniz gelişmeleri paylaşır mısınız?

Selen Kozmetik kurulduğu günden beri hem şirket kültürü olarak hem de sahip olduğu markalarla toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kadınları profesyonel ve sosyal alanda destekleyen bir şirket olarak varlığını sürdürüyor. Özellikle URBAN Care markamızın bir kadın girişim markası olması ve gücünü kadınlardan alan bir marka olması bizim bu yoldaki en büyük umut kaynağımız. Şirketimizin DNA’sında bulunan toplumsal cinsiyet eşitliği kavramıyla kadın çalışanlarımıza ihtiyacı olan her türlü fırsatı ve desteği sağlayarak hep birlikte emin adımlarla büyüyoruz. Şirket olarak gerçekleştirdiğimiz birçok proje ile de cinsiyet eşitliği üzerine kadınların toplumdaki cesaretini ve güçlü duruşunu desteklemeye devam ediyoruz.

Şirket çalışanlarınızın ve yönetim kurulunuzun kadın erkek oranlarını alabilir miyiz? Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Aile şirketimiz Selen Kozmetik ekibimizin %85’i kadın olup, yöneticilerimizin %98’i kadınlardan oluşmaktadır. Yönetim kurulumuz %70 kadın üyelerden oluşmaktadır. Şirket olarak kadınlara profesyonel hayatta daha fazla alan açmak için durmadan çalışıyor ve onları destekliyoruz.

Sizce ‘Işıldayan Kadın’ın tanımı ve kriterleri nedir?

“Işıldayan Kadın” denildiği zaman yüzümü gülümseten bir hisle doluyorum. Bu kelimeleri duymak bile çok güçlü bir his uyandırıyor. “Işıldayan Kadın” çevresine duruşuyla, başarıları ve özgüveniyle ilham olan, gelecek nesillere cesaret veren, çevresini ve bulunduğu yeri aydınlıkla dolduran kadındır. Hayatın her alanında bizlere ilham olan Işıldayan Kadın’larla karşılaşmayı umut ediyorum.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları