preloader

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

23.03.2023
İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Yazı Boyutu:

İletişim dünyasından haftalık gelişmeleri UNITE Edelman katkılarıyla sizlerle paylaşıyoruz…

Teknoloji dünyasından yapay zekaya, sosyal medya trendlerinden müzik dünyasına, iletişim dünyasındaki gelişmelerden haberdar olun!

Pantone Artık Daha Fazla İnsanı Temsil Ediyor

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Pantone, bu yıl 10. yıl dönümünü kutladığı “SkinTone Guide“ çalışmasının kapsamını genişletti. Fiziksel ve dijital alanlarda daha fazla insanı temsil edebilmek amacıyla kılavuza 28 yeni renk tonunun eklendiğini duyurdu. Eklenen yeni 28 renk ile Pantone “SkinTone Guide“da temsil edilen cilt rengi sayısı 138’e yükseldi.

Instagram’a İki Yeni Özellik

Meta, Instagram’ın arama sonuçlarında reklam göstermeyi test ettiğini açıkladı. Böylece kullanıcılar arama sonuçları arasında gezinirken reklamlarla karşılaşabilecek. Bir diğer özellik ise Hatırlatıcı Reklamlar (Reminder Ads) oldu. Reminder Ads, işletmelerin gerçekleşmesi beklenen etkinlik ya da lansmanlarına dair kullanıcılara bildirim göndererek duyuruda bulunmasını ve bunları kullanıcılara hatırlatmasını sağlıyor.

Sesi, Işığı, Nemi ve Isıyı Kontrol Edebilen Seramikler

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Tasarım teknolojisti Clement Zheng, yiyecekleri ısıtabilen, akıllı cihazlar için arayüz görevi görebilen ve nemi algılayabilen bir iletken seramik koleksiyonu yarattı. Bu seramik koleksiyonunda yer alan salata kasesi ile ışığı veya müziği kontrol edebilir; elektrotlu tabak ile yiyeceklerinizi 100 santigrat dereceye kadar ısıtabilirsiniz.

{28353}

YouTube Music için Yeni Güncelleme

YouTube Music yeni güncellemesiyle, Android cihazlarda en son çalınan şarkıların otomatik olarak indirilmesine izin veriyor. Bu sayede kullanıcılar daha önce dinledikleri şarkıları internet olmadan da dinleyebilecek.

Tükenmişlik Sendromuna Işık Tutan Mumlar

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Danimarkalı yayıncı P3 Missionen, tükenmişlik sendromu hakkında farkındalığı artırmak için bir kampanya başlattı. P3 Missionen, Danimarka’nın büyük şehirlerine ülkenin tükenmiş gençliğini temsil eden, insan boyutunda mumlar yerleştirdi. Mumlar, bu sorun çözülmezse bir neslin eriyip gideceğini gösteriyor.

Yapay Zeka Destekli Kanser Tarama Testi

Artera’ya Milyon Dolarlık Yatırım Yapay zeka destekli kanser tarama testi geliştiren Artera, 90 milyon dolar yatırım aldı. 90 milyon dolarlık yatırım, Marc Benioff’un da dahil olduğu kalabalık bir yatırımcı grubundan geldi.

WhatsApp Business Hesaplarına Yenilik

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

WABetaInfo’nun blog yazısına göre Business hesabına sahip işletmeler, WhatsApp üzerinden yaptıkları paylaşımları direkt olarak Facebook’ta da yapabilecek. Bu sayede işletmenin numarası olmasa bile algoritma ve reklamlar sayesinde paylaşımlar sosyal medyada da görünecek. Daha çok kişiye ulaşan paylaşımlar, işletmenin satışlarında artış sağlayacak.

Microsoft’tan Yeni Yapay Zeka Hamlesi

OpenAI ile yaptığı iş birliği sonrasında birçok ürününe yapay zekayı ekleyen Microsoft, şimdi de OpenAI’ın görüntü oluşturucusu DALL-E’yi, Bing’e entegre ettiğini açıkladı. Bu entegrasyon ile Bing kullanıcıları, Bing Chat ile görüntü oluşturabilecek. Yeni özelliğin adı ise “Bing Image Creator”.

İletişim Dünyasında Bu Hafta: 3-10 Mart

Boston Dynamics Robotları Moda Haftası Podyumunda

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Geçtiğimiz yıl Paris Moda Haftası’nda sprey sıkarak elbise tasarlayan Coperni, 2023 Sonbahar/Kış koleksiyonunu tanıttığı bu yılki Paris Moda Haftası’nda yine çok konuşulan bir şova imza attı. Modeller podyuma, Boston Dynamics tasarımı “Spot” adındaki beş sarı robot köpekle birlikte çıktı.

Quin Engine AI: Online Perakende Dünyasına Yenilikçi Bir Yaklaşım

Gonca ve Gülşah Gülser kardeşler, Quin Engine AI’ı kurarak online perakende iş modellerine farklı bir yaklaşım getirdiler. Yenilikçi yapay zeka teknolojileri sayesinde, online trafik verilerini gerçek zamanlı olarak analiz ediyorlar ve insan davranışına odaklanarak kişiye özel mesajlar iletiyorlar. Bu sayede, müşterilerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun ürünleri daha doğru zamanda sunarak, online perakende dünyasında büyük bir fark yaratıyorlar.

Doğadan İlham Alarak “Be People” Olmanın Sırrı

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Üç kadın ortağın holistik bir yaşam tarzı ve e-ticaret platformu olan Be People, “İyi yaşanmış bir hayat” ana temasıyla, yemek seçenekleri, yaşam tarzı ürünleri ve yaşam tarzı eğitimleri sunuyor.

Searover: Yaratıcı Zekaların Su Altındaki Yeni Keşifleri

Balca ve ekibi, 2018 yılında insansız su araçları üretme hedefiyle yola çıkmıştı. Ancak, beş yılın ardından sadece şirket adı değil, iş birliği ağı ve odak noktası da değişti. Yaratıcı zekaları ve girişimcilik ruhları sayesinde, Searover’ın yepyeni bir yönüne doğru ilerlediler. Balca’nın Swipeline TR ile yaptığı keyifli sohbeti linkten izleyebilirsiniz.

{117629}

Sürdürülebilir Modanın Geleceği Mars’ta: Vollebak’ın Yeni Logo Lansmanı

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Dünya için sürdürülebilir moda tasarımları üreten İngiliz giyim markası Vollebak, yeni üç boyutlu logosunu Mars’ta tanıtmaya karar verdi. Markanın yeni logosu, NASA tarafından kullanılan materyallerden yararlanılarak üretilen reklam panosuna işlendi. Tsugite adlı eski bir Japon doğrama tekniğinden ilham alınarak üretilen, çivi veya vida gerektirmeyen reklam panosu, birbirine kenetlenen 11 ayrı parçadan oluşuyor. Parçalar kolaylıkla birbirinden ayrılıp yeniden monte edilebiliyor.

Meta, Kullanıcı Deneyimini Özelleştiriyor

Meta, yapay zeka teknolojilerindeki gelişmeleri takip ederek bunları WhatsApp ve Messenger uygulamalarına entegre edecek. Bu sayede, kullanıcılar hem daha iyi hizmet alabilecek hem de daha özelleştirilmiş bir deneyim yaşayabilecek.

MIT Araştırmacılarından Çığır Açan İnovasyon

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

MIT’deki araştırmacılar, Microsoft Hololens’i e-ticaret başta olmak üzere farklı sektörlere kolaylık sağlayacak bir “X-AR” gözlüğe dönüştürdü. Artırılmış gerçeklik gözlüğü, kullanıcıların gizli nesneleri görmesine imkan tanıyacak şekilde modifiye edildi. Böylece gözlük, X ışını görüşüne benzer bir özellik kazandı. Bilgisayarla görmeyi ve kablosuz algılamayı birleştiren gözlük; kullanıcının, kutu ve depolama alanı benzeri haznelerin içindeki bir nesneyi dışarıdan otomatik olarak bulmasına yardımcı oluyor.

WhatsApp Grup Sohbetlerine Yeni Özellik

WhatsApp, kullanıcıların grup sohbetlerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlamak için “son kullanma tarihi” özelliği üzerinde çalışıyor. Son kullanma tarihi özelliği, WhatsApp gruplarında daha iyi bir deneyim sağlayarak mesajların süresini ve erişilebilirliğini kontrol altında tutmanızı sağlayacak. Bu özellik sayesinde, WhatsApp grupları daha da kullanışlı hale gelecek ve kullanıcılar için daha fazla esneklik sağlayacak.

Nackiyé: İki Kız Kardeşin Akdeniz Tarzı

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Başak ve Defne Kocabıyıkoğlu, geleneksel yerel kumaşları modern ve iddialı bir Akdeniz tarzına dönüştürerek, küresel bir moda akımı yarattı. Cesur ve güçlü tasarımlarıyla dikkat çeken ikili, geleneksel ile çağdaşı harmanlayarak kendine özgü bir tarz oluşturdu. Yerel mirası korurken, moda dünyasında yeni bir soluk getirdi.

Yapay Zeka ile Kurumsal İşlevlerde Devrim

Microsoft Dynamics 365, Copilot özelliğiyle kurumsal işlevleri yapay zeka destekli hale getiriyor. Bu yenilikçi özellik, kuruluşların çalışanlarını satış, hizmet, pazarlama, operasyon ve tedarik zinciri rolleri için destekleyerek hataları azaltacak ve iş verimliliğini artıracak. Artık işletmeler, yapay zeka yardımıyla işlerini daha hızlı ve düzgün bir şekilde yapabilirken, çalışanlar da zaman kazanacak.

WhatsApp Tasarımı Değişiyor

Android tabletlerdeki arayüzü yeterince iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayan WhatsApp, bu sorunu çözmek için yeni bir arayüz geliştiriyor.

İletişim Dünyasında Bu Hafta: 27 Ocak-3 Şubat

Instagram’ın Kurucularından Yeni Uygulama: Artifact

Instagram’ın kurucuları, Kevin Systrom ve Mike Krieger, kişiye özel bir haber deneyimi sunan Artifact adlı yeni uygulamalarını duyurdu. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar kişiselleştirilmiş haber akışına sahip oluyor. Şu an beta sürümünde olan Artifact, kullanıcıları bekleme listesi üzerinden uygulamaya alıyor.

Düşünceleri Yazıya Dönüştüren Yapay Zeka Destekli Beyin İmplantı Geliştirildi

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Stanford Üniversitesi’nden bir devrim! Krishna Shenoy ve Jaimie Henderson liderliğindeki bir ekip, hayatı değiştirecek bir keşif yaparak yapay zeka destekli bir beyin implantı geliştirdi. Bu devrimsel teknolojik icat, insanların düşüncelerini doğrudan yazıya dökmelerine olanak tanıyacak ve hayatımızı daha da kolay hale getirecek.

Google’dan Metni Müziğe Dönüştüren Yapay Zeka Aracı: MusicLM

Müziğin yeni mucizesi: Google MusicLM! Google, hem metin hem de sesli istemle herhangi bir türde birkaç dakika boyunca tutarlı ve karmaşık müzikler üretebilen yapay zeka aracını geliştirdi. Artık müziğin sınırları zorlanacak ve hayal gücünüzdeki tüm müzikler gerçeğe dönüşecek.

Google Mobil Tasarımını Değiştirdi

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Google, arama deneyimini geliştirmek için tasarımını yeniledi. Artık arama motorunun hemen altında, kullanıcıların arayabileceği önerileri sunan küçük ve pratik kutular yer alacak. Bu kutular, arama yapmadan önce kullanıcıların bilgi edinmesine ve aramaların hızlanmasına yardımcı olacak.

Yaşlılar İçin Yapay Zekaya Dayalı Bir Güvenlik Sistemi Geliştirildi

ABD’li araştırmacılar, banyo gibi alanlarda kameraların neden olduğu mahremiyet sorununa çözüm olarak kablosuz ağa ve yapay zekaya dayalı bir güvenlik sistemi geliştirdi. Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada kablosuz ağa ve yapay zekaya dayalı bir güvenlik sistemi geliştirildi. Artık mahrem alanlarda yapay zeka destekli güvenlik sistemi ile güvende olabileceksiniz.

Gün Işığını Taklit Eden 3 Boyutlu Dev Çörekler

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Krispy Kreme UK, ocak ayında günde ortalama iki saatten az güneş ışığı alan bir yer olan Salford’a dev donutlar şeklinde suni güneş ışığı yayan üç boyutlu bir açık hava reklam panosu yerleştirdi. Şirketin kampanya öncesinde yaptığı 2 bin kişilik anket sonucuna göre, her 5 İngiliz’den biri ocak ayında günlük olarak 15 dakikadan fazla güneş görmediğini; yüzde 56’sının ise doğrudan güneş ışığına maruz kalmanın morallerini düzelttiğini ifade etti.

WhatsApp’tan Gruplar için İki Yeni Özellik Geldi

Yeni düzenlemelere göre, WhatsApp gruplarının açıklaması ve konuları daha fazla ifade gücü sunuyor. 2048 karakter ile grup açıklamaları daha detaylı ve anlamlı hale gelecek, 100 karakterlik grup konuları ise daha net ve özgün bir anlatım sunacak.

Klavye ile Yazılmış Metinleri El Yazısına Dönüştüren Araç: Calligrapher.ai

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Calligrapher.ai, klavye ile yazılan metinleri farklı stillerde el yazısı metinlere dönüştürüyor. Bu nostaljik değeri ve el yazısının anlamını yeniden canlandırmayı hedefleyen Calligrapher.ai ile klavyede yazdığınız her metin tıpkı insan eli tarafından yazılmış gibi duruyor. Kullanımı oldukça kolay olan bu araç tamamen ücretsiz.

Netflix Özel Planı İçin İki Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

Netflix’in özel planı, Şubat ayından itibaren kullanıcılarına daha da fazla esneklik sunuyor. Yeni özellikler arasında 4K HDR video çözünürlüğü ve aynı anda 4 desteklenen cihazda izleme özellikleri bulunuyor. Ayrıca konumsal ses özelliği ile birlikte hiçbir ek ekipman gerektirmeden daha başarılı bir ses performansı sunulması hedefleniyor.

Amsterdam’daki Dev Su Altı Bisiklet Garajı

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Amsterdam, bisikletlerin ve park yerlerinin yarattığı karmaşayı 11 bin bisiklet kapasiteli bir su altı garajı ile çözüyor. Bu garaj, yayaların daha geniş alanlarda yürüyebilmesine olanak tanıyacak.

Twitter Direkt Mesaj için Genişletilmiş Emoji Tepkileri Geliyor

Twitter arayüz tasarımcısı Andrea Conway, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla test edilen yeni bir özelliği tanıttı. Bu özelliğe göre, kullanıcılar artık emoji tepki verme seçeneklerinden daha fazlasına sahip olacak. Bu özellik kullanıcılar arası mesajlaşma deneyimini daha samimi ve canlı hale getirecek.

Yapay zeka destekli bir beyin implantı geliştirildi! Bu devrimsel teknolojik icat, insanların düşüncelerini doğrudan yazıya dökmelerine olanak tanıyacak ve hayatımızı daha da kolay hale getirecek.

İletişim Dünyasında Bu Hafta: 20 – 27 Ocak

YouTube’un Türkiye Ekonomisine Katkısı Açıklandı

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Oxford Economics tarafından 2022’nin son çeyreğinde ülke çapında 2 bin YouTube kullanıcısı, binden fazla içerik üreticisi ve 500 işletmeyle yürütülen araştırma sonucunda hazırlanan YouTube Türkiye Etki Raporu’nun çıktıları, Zorlu PSM’de gerçekleştirilen etkinlikte basın mensuplarıyla paylaşıldı. Rapora göre, YouTube’un içerik üretici ekosistemi yalnızca 2021’de Türkiye’nin GSYH’sine 2 milyar Türk lirasından fazla katkıda bulundu.

Yapay Zeka Girişimi Supernormal, 10 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Fabian Perez ve Colin Treseler tarafından kurulan Supernormal, ikilinin uzun toplantılarda not tutma ihtiyacına çözüm olarak üretildi. OpenAI’ın GPT-3 modelinden güç alan platform, toplantı boyunca konuşmaların tamamını yazıya dökerken, toplantı notlarını “sunum”, “potansiyel müşteri görüşmesi” ve “mülakat” gibi kategorilere ayırabiliyor. Ürün; Google Meet, Microsoft Teams, Zoom ve diğer konferans platformlarıyla entegrasyon kurabiliyor.

WhatsApp Gruplarına Kısayol Geldi

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

WhatsApp, kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte son olarak grup katılımcı sayısını 1024 kişiye kadar destekleyeceğini duyurdu. Anlık mesajlaşma uygulaması özellikle kalabalık WhatsApp grup sohbetleri için bir numara kısayolu getirdi. Kısayol, bir kullanıcının gruptan çıkması ya da eklenmesi gibi durumlarda numaraya kolay ulaşım sağlayacak.

{107766}

Bumble ve Netflix İş Birliği Duyuruldu

Bumble, Netflix ile olan “Netflix Nights In” adlı yeni ortaklığını sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu. Netflix’e eklenecek “Netflix Nights In” oyunu sayesinde Bumble’da eşleşen kişiler, Netflix içeriklerine dair bilgilerini karşılıklı olarak test edebilecek.

TikTok En Çok Kullanılan Instagram Özelliğini Kopyaladı

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

TikTok, geçtiğimiz günlerde bazı kullanıcılara özel mesaj sisteminde yaptığı değişiklikler ile ilgili bilgilendirme e-postası gönderdi. Önceden yalnızca kullanıcıların arkadaş olarak tanımladığı veya önerildiği kişiler TikTok’ta birbirlerine mesaj gönderebilirken yeni özellik sayesinde kullanıcılar kimden mesaj almak istiyorsa seçebilecek.

Shutterstock Yapay Zeka Aracını Tanıttı

Shutterstock, kullanıcıların yaratıcı deneyimini desteklemek için özel olarak tasarladığı araç seti olan Creative Flow’un son üyesi yapay zeka görüntü oluşturma aracını duyurdu. Geçtiğimiz yıl ekim ayında yapay zeka aracı DALL-E‘nin geliştiricisi Open AI le bir anlaşma imzalayan şirket, lisanslamaya hazır görseller oluşturmak için beta versiyonunu sunduğu yapay zekâ aracını üyelerinin kullanımına açtı.

Gizli Sekme Kullananlar İçin Google Beklenen Özelliği Duyurdu

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Google, Chrome Android uygulamasında gizli moda erişmek için parmak izini zorunlu kılma özelliğini kullanıma açtığını duyurdu. Bu modu kullanarak tarayıcıları kullandığınız taktirde aynı cihazı kullanan diğer kişiler geçmişinizi göremiyorlar. Aynı zamanda göz atma verileri veya formlara girilen bilgileri de kaydetmiyor.

Facebook Messenger’ın Uçtan Uca Şifreli Sohbeti Genişliyor

Uçtan uca şifreleme özelliği başta mesajlaşma uygulamaları olmak üzere pek çok platformda yer alıyor. Bununla birlikte Facebook Massenger üzerindeki uçtan uca şifrelenmiş sohbetler için yeni bir güncelleme geldi. Meta, yayınladığı bir duyuruda, Messenger için varsayılan uçtan uca şifreleme testini kademeli bir şekilde genişletmeye karar verdiğini açıkladı. Bu özellik, birkaç ay içinde daha fazla kişi tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Bitkileri Gece Aydınlatmasına Dönüştüren Serum Geliştirildi

İletişim Dünyasından Son Gelişmeler: 17-24 Mart

Elektriksiz ışık çözümleri geliştiren Fransa merkezli start-up Aglaé, karanlık ortamlarda bitkileri gece aydınlatmasına dönüştürebilen bir biyo-bazlı serum geliştirdi. Aglaé, elektriğe alternatif elektriksiz bir çözüm olarak park, bahçe ve yol kenarlarının yalnızca ağaçlardan gelen ışıkla aydınlatılabileceği kent peyzajında kullanılmak üzere bir çözüm geliştirmeyi hedefliyor.

Instagram’a Birçok Yeni Özellik Geldi

Meta’ya bağlı Instagram’a birçok yeni özellik geldi. Meta’nın paylaştığı bir blog yazısında Instagram’a eklenen yenilikler arasında kullanıcıların platform içinde daha fazla kontrol sahibi olma ve çift profil fotoğrafı belirleme gibi özellikler mevcut.

YouTube’un içerik üretici ekosistemi, yalnızca 2021 yılında Türkiye’nin GSYH’sine 2 milyar Türk lirasından fazla katkıda bulundu.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları