preloader

Elinizin Altındaki Güç: Finansal Teknoloji

01.03.2024
Elinizin Altındaki Güç: Finansal Teknoloji

Yazı Boyutu:

Paralarını korumak ve artırmak isteyenler için “teknoloji ve yatırımlar” konusunu ele alıyoruz.

Hepimizin bildiği gibi, parayı kazanmak kolay değil. Peki ya parayı korumak? İnanın, o daha da zor. Bu yüzden bugün sizinle, paralarını korumak ve artırmak isteyenler için son dönemin gözde konusu “teknoloji ve yatırımlar” üzerine konuşacağız. Yani Star Wars’taki R2-D2’lerin, Iron Man’in JARVIS’lerin bize yardımcı olabileceği bir dünya üzerine…

Evet, doğru duydunuz! Bugünkü yatırım dünyası, teknolojik gelişmeler ve inovasyonlar sayesinde, neredeyse bir bilim kurgu filmi kadar heyecanlı. Bir zamanlar sadece borsa zenginlerinin erişebildiği bilgi ve fırsatlar, artık birkaç tık ve birkaç saniye uzakta. Sihirli kelime ise: “Fintech” yani finansal teknolojiler.

Robotik Yatırım Teknolojileri

Bu teknolojik gelişmelerin başını, belki de duymuş olabileceğiniz ‘robotik yatırım’ veya diğer adıyla ‘robo-danışmanlık’ teknolojileri çekiyor. Bunlar sizin için yatırım kararları alabilen, paranızı verimli şekilde yönetmeye çalışan robotlar. Evet, tam olarak Iron Man’in JARVIS’ine benziyorlar. Üstelik bunu, sizin hedeflerinize ve risk iştahınıza göre yapıyorlar. Bunu yaparken de yapay zekâ ve büyük veri analizinden faydalanıyorlar.

Elinizin Altındaki Güç: Finansal Teknoloji

Şimdi, ‘yapay zeka’ ve ‘büyük veri’ kelimelerini duyunca korkmayın. Kısaca anlatmak gerekirse, ‘yapay zeka’, bir bilgisayarın veya robotun, insan zekası gibi düşünmesini sağlayan bir teknoloji. Örneğin, Sherlock Holmes’un bir dava çözerken izlediği adımları izleyen bir yapay zeka düşünün. ‘Büyük veri’ ise, internette bulunan ve insanların analiz etmekte zorlandığı kadar büyük olan veri kümeleri. Yani, bir nevi bilgi hazinesi.

Yapay zeka, bu bilgi hazinesini analiz ederek, hisselerin performanslarını takip eder ve çeşitli çıkarımlar yapabilir. Bu tahminleri yaparken, dünyanın her yerindeki verileri, haberleri, hatta sosyal medya gönderilerini bile kullanır. Bir nevi Sherlock Holmes gibi davranır ve dedektiflik yapar. Bu sayede, sizin için en iyi yatırımı bulabilir.

Yapay Zeka Destekli Akıllı Yatırım Danışmanı

Yapay zekanın bu avantajını kullanın yatırım uygulamalarından örnek verecek olursak; yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea’nın yapay zeka destekli akıllı yatırım danışmanı Rob’o’dan bahsedebiliriz!

Odea’nın içinde yer alan ücretsiz akıllı danışman Rob’o; sadece birkaç basit soruyla ilk olarak yatırımcıların hedeflerini belirliyor. Ardından yatırımcının hedeflerini gerçekleştirmek için profiline ve risk algısına uygun olarak TEFAS’ta işlem gören fon dağılımları üzerinden kişiye özel bir teklif sunuyor. Yatırımcılara da Rob’o’nun sunduğu teklifi onaylamak veya onaylamama seçeneği kalıyor. Teklifi onayladığınız takdirde Rob’o yatırım performansını takip ederek yatırımcılara her adımda destek olmaya devam ediyor. Günlük piyasa takibini otomatik olarak yaparak, onlara uygun fon dağılımını korumalarını sağlıyor.

Bu noktada, önemli bir detayı hatırlatmak isteriz. Her ne kadar bu teknolojiler birer ‘yapay zeka’ olsalar da: Bunlar hala birer ‘yapay’ zeka. Yani, bizim gibi düşünemiyorlar, hissedemiyorlar veya sezgileri yok. Sadece bize yardımcı olmak için programlanmışlar. Bu nedenle, yatırım yaparken bu teknolojik yardımcıları kullanmanın yanı sıra, kendi hedeflerinize uygun hareket etmeyi ve mantığınıza da güvenmeyi unutmayın. Teknoloji bize yardımcı olabilir ama son karar her zaman bizim. Siz ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, teknolojik yardımcılarınız da o kadar etkili olur.

Elinizin Altındaki Güç: Finansal Teknoloji

Kısacası, teknoloji ve yatırımlar konusunda bir Avengers ekibi gibi düşünün: Iron Man’in JARVIS’i ne kadar zeki olursa olsun, ekibin lideri her zaman Iron Man, yani sizsiniz. Teknolojik gelişmeler, sizi destekler ve işlerinizi kolaylaştırır, ancak son kararı her zaman siz verirsiniz.

Yatırımlarınıza başlamak ve teknolojiyi kullanmak ise aslında hiç de zor değil. Yukarda da bahsettiğimiz Odea uygulamasını indirmek, paranızı korumanıza ve artırmanıza yardımcı olacak mükemmel bir başlangıç olabilir.

Yatırım Odaklı Podcast’in, Dijital Dönüşüm Direktörü Murat Bitirici ile “Yatırımda Gelecek Trendler” bölümünü dinleyerek teknolojik trendlerin yatırım dünyasına etkisi üzerine çeşitli bilgilere sahip olabilir, yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İşin güzel tarafı, yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea’yı kullanmak için bir teknoloji dehası olmanız gerekmiyor. Uygulama, hem yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir ara yüze hem de ileri seviye kullanıcılar için geniş bir yatırım seçenekleri yelpazesine sahip.

Şimdi, bu bilgiler ışığında, paranızı korumak ve artırmak için teknolojiyi nasıl kullanabileceğinizi düşünmeye ne dersiniz? Çünkü, unutmayın, bu dünyada ‘para’ kadar güçlü bir süper kahraman daha var: ‘Bilgi’. Yani siz! Kendinize güvenin, öğrenin ve yatırım dünyasında da bir ‘süper kahraman’ olun!

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

*Bu içerik Odea iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları