preloader

Akıllı Yatırımcının Eğitim Seti: Yatırımda Uzmanlaşmak için Güvenilir Kaynaklar

10.01.2024
Akıllı Yatırımcının Eğitim Seti: Yatırımda Uzmanlaşmak için Güvenilir Kaynaklar

Yazı Boyutu:

Daha akıllı finansal kararlar almak ve paranızla akıllıca yatırım yapmak ister misiniz? Bilgili bir yatırımcı olmanıza ve kişisel mali durumunuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilecek çok sayıda yararlı kaynak, kitap veya platform bulunuyor. İster finans dünyasında yeni olun ister deneyimli bir yatırımcı olun, her zaman öğrenecek yeni şeyler keşfedilebilir.

Finans ve Yatırımlar Hakkında Öğrenmenin Önemi

Finansal piyasalar sürekli değişiyor ve bu değişimlere ayak uydurmak zor olabiliyor. Neyse ki teknoloji bilgi sahibi olmayı kolaylaştırdı.

Finans ve yatırım karmaşık konular olarak algılanır. Ancak, bu konuları öğrenmenin, başta finansal geleceği güvence altın almak olmak üzere sayısız fayda sağladığı da bir gerçek.

Yatırımcılar, finans ve yatırımlarla ilgili bilgilerini artırarak kişisel mali durumları hakkında bilinçli kararlar alabilirler.

Akıllı Yatırımcının Eğitim Seti: Yatırımda Uzmanlaşmak için Güvenilir Kaynaklar

Yaygın finansal hatalardan kaçınmak finans okur-yazarlığınızı artırmanın avantajlarından biridir. Örneğin, eğer paranızı nasıl uygun şekilde bütçelendireceğinizi ve tasarruf edeceğinizi biliyorsanız, karşılayabileceğinizden daha fazlasını harcamaktan kaçınabilirsiniz.

Yatırımlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğinden, hükümet düzenlemeleri ve politikalarındaki değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak da önem taşıyor. Örneğin vergi kanunlarındaki değişiklikler yatırımların karlılığını etkileyebilir. Bu nedenle, ilgili tüm finansal haberler hakkında güncel bilgi sahibi olmak önemlidir.

Yatırımın Temellerini Öğrenmek için Güvenilir Platformlar

Yatırıma başlamak zor olabilir. Ancak, yatırımın temelleri konusunda size rehberlik edebilecek güvenilir platformlar mevcut.

Akademi’O

İlk olarak yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea içinde yer alan Akademi’O dan bahsedelim. Akademi’O, kullanıcıların finansal okuryazarlığını artırmayı ve yatırım yaparken onlara gerekli donanımları sağlamayı amaçlayan bir içerik havuzu ve eğitim platformudur. Borsa analizi, risk yönetimi, portföy çeşitlendirmesi gibi çeşitli yatırım konularında video ve makale içeriklerinin yer aldığı platformda, ekonomi dünyasının tecrübeli isimlerinin konuk edildiği podcastler de yer alıyor. Platform, deneyimlerini paylaşan uzmanlar aracılığıyla yeni başlayanlardan yatırım tecrübesi olanlara kadar herkese hitap eden zamansız içerikler sunuyor. Akademi’O ile kullanıcılar yatırım yolculuklarında kendi tarzlarını belirleyerek yön alabilirler.

Borsa İstanbul (BIST)

Borsa İstanbul Türkiye’nin ana borsasıdır. Yatırımcıları finansal piyasalar hakkında bilgi sahibi olarak dönüştürmek için faydalı bilgi ve veriler sunar. BIST, halka açık kuruluşların fiyatları ve ekonomik gelişmeleri hakkında ilgili ve geçmiş verileri sağlar. Yatırımcıların piyasa trendlerini takip etmesi ve toplaması açısından çok faydalı bir kaynaktır.

Akıllı Yatırımcının Eğitim Seti: Yatırımda Uzmanlaşmak için Güvenilir Kaynaklar

Udemy

Udemy, yatırım da dahil olmak üzere farklı konularda birçok kurs sunan çevrimiçi bir öğrenme platformudur. Udemy ile kullanıcılar yatırımın temellerini, teknik analizi ve diğer gelişmiş yatırım kavramlarını öğreten kurslara erişebilir. Bu platform kişinin kendi hızını belirleyerek öğrenmesine ve bilgiyi bütçe dostu bir şekilde edinmesine olanak tanır.

CNBC

CNBC, finans, yatırım ve iş dünyası hakkında haberler sunan popüler bir haber ve finansal bilgi kanalıdır. CNBC, küresel muhabir ağıyla yatırımcılara piyasalar hakkındaki en son bilgileri gerçek zamanlı olarak sunar. CNBC, son dakika haberleri ve analizlerle yatırımları hakkında bilinçli kararlar vermek isteyenler için değerli bilgiler sağlamaktadır.

Yahoo Finans

Yahoo Finans, kullanıcılarına finansal haberler, bilgiler ve gerçek zamanlı piyasa verileri sunan, veri odaklı bir platformdur. Yatırımcılar, Yahoo Finans ile yatırımlarını ve trendleri takip ederken piyasa olaylarıyla ilgili son dakika haberlerini alabilirler.

Odea Radyo

Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk ve tek banka radyosu olarak yayına başlayan Odea Radyo, müziğin ritmini, yatırımın stratejisi ile buluşturuyor.

Güncel yerli ve yabancı şarkılarla geniş bir repertuvar sunan radyo ayrıca yatırımını, birikimini ve gelecegini yönetmek isteyenler için uzman konuklar ve yayıncılar tarafından hazırlanmış yatırım odaklı içeriklere de yer veriyor.

Odea Radyo’yu buradan dinleyebilirsiniz.

Yatırım Odaklı Podcast

Yatırım odaklı bankacılık uygulaması “Odea” ile birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyenler için ekonomi gazetecisi Güzem Yılmaz Ertem’in moderasyonunda hazırlanan “Yatırım Odaklı Podcast” serisinin her bölümünde, konusunda uzman konuklarla, yatırımları ve birikimleri doğru şekilde yönetmek hakkında bilgiler veriliyor. “Yatırım Odaklı Podcast”i buradan dinleyebilirsin.

Yatırımlarımızı doğru şekilde yönetmenin yollarının konuşulduğu Yatırım Odaklı Podcast’in Emrah Ahi ile “Para Nasıl Çalışır” bölümüne kulak vererek bilgili bir yatırımcı olmanıza ve birikimlerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başlangıç ve Orta Düzey Yatırımcılara Önerilen Kitaplar

Akıllı Yatırımcının Eğitim Seti: Yatırımda Uzmanlaşmak için Güvenilir Kaynaklar

Kitaplar yatırım yapmayı öğrenmek için mükemmel kaynaklardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kitap olduğundan hangisini okuyacağınıza karar vermek zor olabilir. Yeni başlayan ve orta düzey yatırımcılar için mutlaka okunması gereken bazı kitapları sizler için sıraladık:

1. Benjamin Graham’dan “Akıllı Yatırımcı” – Hisse senedi piyasası analizi ve yatırımın psikolojik yönleri gibi konuları kapsayan değer yatırımı için temel bir rehber.

2. Burton Malkiel’den “Wall Street’te Rastgele Bir Yürüyüş” – Varlık tahsisinden piyasa verimliliğine kadar her şeyi kapsayan klasik bir kitap.

3. JL Collins’ten “Zenginliğe Giden Basit Yol” – Endeks fonlarını savunarak yatırım yapmayı kolaylaştıran, okunması kolay bir kitap.

4. John C. Bogle’ın “Sağduyulu Yatırım Reberi” – Vanguard Group’un kurucusunun imzasını taşıyan bu kitap, düşük maliyetli endeks fonları aracılığıyla nasıl zenginlik yaratılacağını açıklıyor.

5. Atilla Köksal’dan “Parasal Konularda Yaptığımız Hatalar” – Finansal okuryazarlık konusunu basitten başlayarak kademe kademe anlayan ve yapacağımız hatalardan bizi koruyacak bir kitap.

6. “Borsa’da Doğru Yatırım” Serkan Ünal – Yeni başlayanlar için borsada yatırım yapmanın temellerini kapsayan ve başarılı bir portföy oluşturmak için pratik ipuçları veren bir rehber.

Son olarak ; “Yatırım Odaklı Podcast” serisinin mutlaka takibe almanızı öneririz. Podcast serisinin bu bölümünde Güzem Yılmaz Ertem, finansal okuryazarlığınızı geliştirebileceğiniz ve finansal bilgi deneyiminizi derinleştirebileceğiniz keyifle okunabilecek kitaplardan alıntılar yaparak yatırımla ilgli başucu kitaplarından da bahsediyor.

Özetle; yatırımın temel ilkelerini öğrenmek isteyenler için pek çok güvenilir platform mevcut. Bu platformlar, çevrimiçi kurslar, gerçek zamanlı piyasa verileri ve son dakika haberleri dahil olmak üzere farklı öğrenme modları sunuyor. Yatırımcılar bu kaynakları kullanarak kararlarına daha fazla güvenebilir ve finansal başarıya ulaşabilirler. Ancak, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce bir finans uzmanına danışmanın önemini unutmamak oldukça önemlidir. Herkese uygun ve kazancı kesin olan bir finansal formül mümkün değildir. Dolayısıyla, bireyin kendi hedeflerini belirlemesi ve ne kadar risk alabileceğiyle ilgili bilinçli olması doğru bir yatırım stratejisi oluşturabilmek için elzemdir.

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

*Bu içerik Odea iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları