preloader

Sonbaharda Görülen Cilt Problemleri ve Çözümleri

04.09.2023
Sonbaharda Görülen Cilt Problemleri ve  Çözümleri

Yazı Boyutu:

Sonbahar mevsiminde ortaya çıkan cilt problemlerini ve bu problemlerden korunmanın yollarını, Amerikan Hastanesi’nin Dermatoloji bölümünde görev yapan Prof. Dr. Sibel Alper anlattı.

Sonbaharda Görülen Cilt Problemleri ve  Çözümleri
Prof. Dr. Sibel Alper

Sonbaharda cildimizde ne gibi değişimler meydana geliyor?

Sonbahar geldiğinde, günler kısalıp hava sertleştiğinde cildimizde çok da hoşumuza gitmeyen değişiklikler fark edebiliriz. Eskisine göre cildimizi daha gergin ve kuru hissederiz. Akneye yatkın bir yapımız varsa, aknenin hafifçe şiddetlendiğini gözlemleriz. Bunların nedeni mevsimsel değişimdir ve engel olamasak bile, cildimizin etkilenmemesi için alabileceğimiz önlemler vardır.

Sağlıklı bir cilt için ısı ve nemi sabit olan bir ortam gerekir. Örneğin yazdan sonbahara geçerken ısı ve nemdeki düşme derinin de nemini olumsuz etkiler. Bariyer yapısı görevini tam yapamayacağı için, yüzeyinde oluşan mikroskopik çatlaklar tahriş edici maddelerin girişini kolaylaştırır ve egzama, akne gibi yakınmalar alevlenir.

Sonbaharda Görülen Cilt Problemleri ve  Çözümleri

Sonbahardaki değişimlerden etkilenmemek için neler yapılmalıyız?

İklim değişikliği günlük davranışlarımızı da değiştirir. Daha çok kapalı ortamda bulunmak, daha sıcak duş almak nem kaybını artırır. Önlem olarak duş sayısını günde birde tutmak, ılık suyla 10-15 dakikayı geçmeyecek şekilde banyo yapmak gerekir. Yumuşak temizleyiciler tercih edilmelidir. Banyodan sonra ilk 5 dakika içerisinde gliserin, seramid, hiyaluronik asit içeren bir nemlendirici uygulanmalıdır. Yüz için geceleri bir nemlendirici serum eklenmelidir.

Güneş koruyucuya kış aylarında da devam etmek çok yaralıdır. Aralıksız 5 yıl güneş koruyucu kullanan kişilerde deri yaşlanmasının yüzde 25 azaldığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Güneş koruyucu, cilt tipine ve eşlik eden deri problemlerine uygun seçilmelidir. Normal cilt yapısına sahipseniz, kış aylarında tonik ihtiyacı duymayabilirsiniz. Temizleyiciler de daha yumuşak ve nemlendirici yapıda olmalıdır. Peeling ve eksfoliasyon daha sınırlı yapılmalıdır, çünkü deriyi daha da kurutabilir.

Sonbaharda Görülen Cilt Problemleri ve  Çözümleri

Mevsimsel saç dökülmeleri ne zaman olur?

Saçlarımız mevsim geçişlerinden önemli ölçüde etkilenir. Saçların en çok döküldüğü aylar ağustos ve eylül aylarıdır. Buna yazın yarattığı hasar da eklenince, endişe yaratabilir.

{68178}

Saç dökülmelerini engellemek için neler yapmalıyız?

Cildimizde olduğu gibi, saçı da ılık su ve yumuşak şampuanlarla yıkamalı, ardından nemlendirici maske uygulanmalıdır. Gerektiğinde saç için ağızdan takviye tabletler de dermatolog önerisiyle kullanılabilir. Ek olarak, hem saç hem deri için güneş hasarını gidermek ve kış aylarına hazırlanmak amacıyla hiyaluronik asit gibi nemlendirici ürünlerle mezoterapi uygulanabilir. Yazdan kışa geçerken kozmetik ürünlerimiz gözden geçirilmeli, daha yumuşak temizleyiciler, güçlü nemlendiriciler, nem veren maske ve serumlar günlük bakımımızda yerini almalıdır.

Prof. Dr. Sibel Alper Kimdir?

2003-2004 Utrecht Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoalerji Birimi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulundu. Avrupa Dermatoloji ve Veneroloji AkademisiYönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Avrupa Dermatoonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğine davet edilerek görev aldı. 2004-2010 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı ve Dermatoalerji Birimi’ni kurdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Komisyonu Başkanlığı ve 2006-2008 yılları arasında Türk Dermatoloji Derneği İkinci Başkanlığı görevini üstlendi. Prof. Dr. Sibel Alper, aynı zamanda Dermatoonkoloji Derneği ve Psoriasis Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Dermatoloji Derneği Dermatoalerji Çalışma Grubu üyesi.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları