preloader

Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri

12.04.2023
Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri

Yazı Boyutu:

Her yaştan kadının mutlaka yaptırması gereken ve yıllık rutine eklenmesi önerilen kontrolleri Amerikan Tıp Merkezi aile hekimliğinden Dr. Reşat Murat Aydın yazdı.

Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri
Dr. Reşat Murat Aydın

Kaç yaşında olursanız olun, her yıl düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı bir yaşam için düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, herhangi bir sorunu erken saptamanın ve önlem almanın en kolay yoludur.

20-30 Yaş Arası Kadınlar İçin Sağlık Kontrolleri

Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri

Bu yaş grubu kadınlardaki riskler; adet görme ile ilgili konular, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, melanom, HPV (papilloma virüs) ve yüksek kolesteroldür. Bu nedenle, 20-30 yaş arası kadınlar aylık olarak kendi kendine meme muayenesi yaparken, yıllık olarak klinik meme muayenesi, kan basıncı kontrolü, kan tahlili, cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden tarama ve göz muayenesi de yaptırmalı. 2-3 yılda bir pelvik muayene ve pap-smear testi, beş yılda bir kan şekeri ve kolesterol testi, gerekli durumlarda (deride daha önce olmayan bir şey veya herhangi bir değişiklik görülürse) deri testi yapılmalıdır.

{86258}

30-40 Yaş Arası Kadınlar İçin Sağlık Kontrolleri

Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri

Bu yaş grubu kadınlardaki riskler; meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve Tip 2 diyabettir. Bu nedenle, 30-40 yaş arası kadınlar aylık olarak kendi kendine meme muayenesi yaparken, yıllık olarak klinik meme muayenesi, kan basıncı kontrolü, kan tahlili, cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden tarama ve göz muayenesi, ayrıca 2-3 yılda bir kan şekeri takibi, kolesterol testi, pelvik muayene ve Pap-smear testi de yaptırmalıdır. Gerekli durumlarda (1 yıldan uzun süre denenmesine rağmen çocuk sahibi olunamıyorsa) üreme sağlığı kontrolü ve (ailede meme kanseri öyküsü varsa ve tıbben gerekli görülürse) mamogram yaptırılmalıdır.

40-50 Yaş Arası Kadınlar İçin Sağlık Kontrolleri

Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri

Bu yaş grubu kadınlardaki riskler; meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kalp hastalığıdır. Bu nedenle, 40-50 yaş arası kadınlar aylık olarak kendi kendine meme muayenesi yaparken, yıllık olarak klinik meme muayenesi, kan basıncı kontrolü, kan tahlili, kolesterol takibi, mamografi ve göz muayenesi de yaptırmalıdır. Ayrıca, 5 yılda bir kan şekeri takibi (ama fazla kilo veya risk varsa yılda bir), (risk varsa) kolonoskopi, pelvik muayene ve Pap-smear testi yaptırmalıdır. Gerekli durumlarda menopoz semptomları için başvurulmalı ve (menopoz sonrası yüksek risk varsa) yumurtalık taraması yapılmalıdır.

{121349}

50 Yaş Üstü Kadınlar İçin Sağlık Kontrolleri

Kadınların Yaptırması Gereken Rutin Sağlık Kontrolleri

Bu yaş grubu kadınlardaki riskler; inme, kolon kanseri, yumurtalık kanseri, kalp hastalığı ve osteoporozdur. Bu nedenle, 50 yaş üstü kadınlar aylık olarak kendi kendine meme muayenesi yaparken, yıllık olarak klinik meme muayenesi, kan basıncı kontrolü, kan tahlili, kolesterol takibi, mamografi ve deri kontrolü de yaptırmalıdır. Ayrıca, 2-3 yılda bir kan şekeri takibi (ama fazla kilo veya risk varsa yılda bir), kemik yoğunluğu testi, 5 yılda bir pelvik muayene ve Pap-smear testi, 10 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdır. Menopoz semptomları için kadın sağlığı bölümüne başvurmalıdır.

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları