preloader

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

31.05.2023
Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Yazı Boyutu:

Yiyeceklerin tedavi edici özelliğinden yardım alarak uyku kalitenizi artırın! Uykuya yardımcı besinleri sizin için derledik.

Kaliteli bir uyku ruh halinizi, performansınızı ve genel sağlık kalitenizi önemli ölçüde artırır. Derin ve düzenli uyku için pek çok mükemmel doğal çözüm bulunsa da, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek veya ayarlama yapmak, bazı besinleri daha çok tüketmek destek için en faydalı yollarından biridir.

Beyin kimyanız ve hormonlarınız yedikleriniz tarafından tetiklenir. Serotonin ve melatonin gibi rahatlatıcı beyin kimyasallarına dönüşen amino asit, özellikle triptofan içeren besinler, serotonin üretimini artıran bazı tam tahıllı karbonhidratlar, sakinleştirici kalsiyum ve magnezyum içeren bazı mineraller en önemli desteklerdir.

Uyku Kalitesini Artıran Besinler

Badem

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Harika bir uykuya dalma yardımcısıdır. Çiğ badem vücudunuzun ürettiği uyku düzenleyici bir hormon olan doğal melatonin içerir. Uyumakta zorlandığınızda, melatonin seviyelerinde artış için hem güvenli hem de etkilidir. Badem ayrıca daha kaliteli bir uyku sağladığı bilinen mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, vücudunuzdaki iltihabı azaltarak uyku kalitesini iyileştirir, uyku sorunlarına neden olduğu bilinen stres hormonu kortizol seviyenizi de düşürür.

{23811}

Kivi

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Kivi meyvesinin uyku bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu üzerinde çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Beynin uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olan kimyasal seratonin içerikleri sayesinde uykuyu destekler. Antiinflamatuar özelliklerinden, içerdikleri karotenoidler ve C vitamini gibi antioksidanların da uykuyu teşvik etmekten kısmen sorumlu olduğu bilinmektedir.

Esmer Pirinç

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Fonksiyonel Tıp doktorlarından Hyman’ a göre, akşam yemeklerine, doğru karbonhidrat eklemek beyninizi daha iyi bir uykuya hazırlamaktadır. Esmer pirinç GABA içerir (aka gama-amino bütirik asit). GABA sinir sistemini sakinleştirir, doğal sakinleştirici gibi çalışır.

Papatya çayı

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Çoğumuz papatya çayının uyku destekleyici ününe aşina olsak da, birçoğumuz bunun nedenini bilmez. Çay, beyindeki belirli reseptörlere bağlanan bir antioksidan olan apigenin içerir. Bu reseptörler, uykuyu teşvik etmekten ve uykusuzluk nöbetlerini azaltmaktan sorumludur. Papatya, genellikle uyku bozukluklarının nedeni olan anksiyete ve depresyonu da azaltabilir.

D Vitamini

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Araştırmalar, iyi uyku için D vitamininin gerekli olduğunu göstermektedir. Beynin bazı bölgelerindeki D vitamini reseptörleri uykuyu kontrol etmekten sorumludur. Vücudunuzun D vitamini seviyeleri, bu belirli reseptörlere bağlanarak uykunuzu etkiler. D vitamini açısından zengin gıdalar, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, ıspanak, karalahana, bamyadır.

{32794}

Süt

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Büyükanneler haklı, yatmadan önce minik bir bardak ılık süt içmek, içerdiği triptofan ve magnezyum sayesinde daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ancak son yıllarda bir çok insanın sahip olduğu alerji ve intolerans seviyelerindeki artış nedeniyle inek sütü yerine badem sütünü tercih etmek daha doğru olacaktır.

Kemik Suyu

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Kemik suyu, merkezi sinir sistemini destekleyen bir amino asit olan glisin içerir. Glisinin uyku kalitesini desteklediği bilinmektedir. Kemik suyu ayrıca vücuttaki iltihabı azaltmak, depresyon ve anksiyeteyi düşürmek için sağlıklı bir yoldur. Kolajen bakımından da zengindir ve sağlık, güzellik yararları da sağlar, yorgunluk belirtilerini azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olarak çalışır.

Geceleri midenize aşırı yüklenmek, sindirim sisteminizin vücudun dinlenmesi için ayırdığı zamanda yiyecekleri parçalamak için çalışması gerektiği anlamına gelir. Tüm bu destek yiyecekleri mümkünse, yatmadan en geç iki veya üç saat önce yemek, sindirim sisteminizin ertesi gün için temizlenip sıfırlanabilmesi, dinlenmesi ve hazır olması için fırsat sağlayacaktır.

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Kafanızda işlerin bitmeyen listesinden veya favori Netflix dizinizin 1-2 bölümünü izliyim derken tüm sezona takıldığınız için uyku rutininizi bozduysanız önerilerimiz işinize yarayabilir. Çünkü Oxford Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre çocukluğumuzda öğrendiğimiz gibi koyunları saymak işe yaramıyor, bu işi daha fazla ciddiye almak gerekiyor. Geçerliliği kanıtlanmış, bebek gibi uyumanıza yardımcı 10 formüle kulak verin.

{27722}

Daha Kaliteli Uyumak İçin Kullanabileceğiniz Teknolojik Aletler

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besin

Gündelik yaşantımızda ve iş yapış şeklinde önemli katkıları olan teknolojik ürünler, biz uyurken de hizmetimizde. Daha konforlu yaşamın kapılarını aralayan cihazlar, uykunun en önemli evresi olan REM uykusunun da kapılarını açıyor. Uyku düzeni ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız uyku teknolojileri hakkındaki önerilerimiz ilginizi çekecektir…

Uyku kalitenizi artıracak teknolojik aletleri bu içerikten keşfedebilirsiniz.

Etiketler

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları