preloader

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

05.11.2023
Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Yazı Boyutu:

İçinizdeki potansiyelin biraz hareketlendirilmeye ihtiyacı varsa kendinizde ‘Entelektüel Wellness’ yetkinliği geliştirebilirsiniz. Peki Entelektüel Wellness nedir ve nasıl geliştirilir? Gelin beraber inceleyelim…

Benim hep söylediğim hatta Gelecek Tasarımcısı kitabımın başına da eklediğim bir sözüm var:Senin yaratacağın bir sihir lazım, seni hayallerinle birlikte geleceğine çekecek hayatını sana özel kılacak.”

Bu sözümü hepimiz için burada yeni yılda gerçekleşmesini istediğimiz tüm hayallerimiz için tekrarlıyorum. Bu yazımda da size 2022’de ve sonrasında hayallerimizi ve kendimizi gerçekleştirmede bize ışık tutacak, geleceğinin tasarımcısı olmamıza katkı sağlayacak, sihir niteliğindeki Entelektüel Wellness” kavramından bahsedeceğim.

Aslında hepimizin aşina olduğu Wellness kavramının geçmişte ilk kez kullanımı, Dr. Herbert Dunn’un ”Yüksek Seviye Wellness” kitabında yer alıyor. Türkçe’de Esenlik” olarak karşılık bulan bu kavram, kişinin yaşam kalitesini artırmak için inisiyatif ve sorumluluk almasını, bu sayede de dengede kalmasını amaçlar.

İnsanı ruh, beden, zihin olarak düşündüğümüzde wellness kavramı bütüncül bir yaklaşımla her üçünü de olumlu etkileyecek şekilde fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik halinde olmaktır. Bu açıdan baktığımızda “Entelektüel Welness” son derece kıymetli kazanımlar sağlıyor. Topluma, kültüre, değişime dokunan birçok konu bu kazanımların alanlarını besliyor ve çeşitlendiriyor. O yüzden iyisi mi siz kendinize bu sene bu konuya odaklanma sözünü şimdiden verin.

Entelektüel Wellness Nasıl Geliştirilir?

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

İçinizdeki potansiyelin açığa çıkması için o potansiyelin biraz hareketlendirilmesine ihtiyaç var. Entelektüel wellness işte hem o potansiyelin açığa çıkmasını hem de açığa çıkması için yapacağımız çabaları kapsayan, bize farkındalık, yeni bakış açıları, dünyadaki ve çevremizdeki değişimlere uyum imkânı kazandıran bir yetkinlik olarak tanımlanabilir. Hayatımıza bilgi seviyesi daha yüksek birisi olarak devam etmek, işimize, iletişimimize ve sosyal hayatımıza daha katma değerli fikirler katmak, zihinsel kapasitemizi artırarak yaşam perspektifimizi genişletmek gibi harika kazanımları söz konusu.

Peki kendimizde bu yetkinliği nasıl geliştirebiliriz?

Hayata bir öğrenme yolculuğu olarak bakmanın ve sürekli öğrenmenin mutluluğunu yaşamanın başarımıza sağladığı katkı gerçekten paha biçilemez. Entelektüel wellness, kişinin yaşam boyu öğrenme felsefesiyle zihinsel becerilerini geliştirmesi, kendisine yatırım yapacağı sanatsal, düşünsel faaliyetleri keşfetmesi ile geliştirilebilir. O zaman bu yolculuğa neler katkı sağlar gelin ilgili başlıklara göz atalım.

Merakınız Hep Dinamik Olsun

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Merak bence bir yaşam dinamizmidir. Bir araştırmada 4 yaşındaki bir çocuğun günde ortalama 73 soru sorduğunu okumuştum. Bizler de çocukken aslında işte o derece meraklıydık. Her ne kadar çocukluktaki kadar olamasa bile belli bir merak düzeyini korumak hepimiz için şart. Dünyamız sürekli değişip dururken neler olup bitiyor merak etmemek hiç olur mu? Zaten gelecekte sürekli kendisini merak ettirmiyor mu? Tam da bu yüzden hepimiz bir merak içindeyiz.

Dünya nasıl değişecek?

Gelecek nasıl olacak?

İş dünyasında neler olacak?

Teknoloji bize neler getirecek?

Veya çözemediğimiz bir konu ya “Neden olmasın?” diyerek bir anda başka bir açıdan farklı alternatifle bakabilmek.

Merak işte böyle uyanık kalmamızı, kendimizi çevremize uyandırmamızı sağlarken koşullara dair zihinsel esneklik kazanmamız, koşullara hazırlık yapmamız ve dengede kalmamız için hayati öneme sahip. O zaman merakınız her zaman bol olsun, hep canlı kalsın diyorum.

Farklı Alanlardan Kitaplar Okuyun

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Kitap okumak son derece önemli bir etkinlik. Fakat günümüzde eskisinden daha da önemli. Sebebi de günümüz teknolojisiyle giderek görsellere ve video içeriklere daha fazla maruz kalmamızdan dolayı beynimizin okumanın sağladığı faydalara duyduğu özlem. İlaveten sadece belli bir konudaki kitapları değil farklı farklı alanları tercih etmenizde çok önemli. Mesela ben 8-9 yaşımdan beri mitoloji meraklısıyım. Eminim ki sizin de okumaktan keyif duyduğunuz farklı konular vardır. Bunun entelektüel anlamda en önemli faydası, farklı alanlardaki bilgileri harmanlamanın hem zihninize, düşünme süreçlerinize hem de bunun sonucunda fikirlerinize sağlayacağı yaratıcı düşünce.

{774159}

Kâğıt ve Kalemle Yazın

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Akıllı telefonlar çıktı çıkalı bir çoğumuz kâğıt kalemi neredeyse kullanmaz olduk. Fakat şu çok önemli ki bir cihaza yazı yazmakla bir kâğıda yazmak asla aynı şey değil. Kâğıt kalem kullanımı zihnin hem düşüncelerini ortaya dökmesi hem de o düşüncelerden görsel olarak aldığı geri bildirimle yeni üretimler, serbest çağrışımlar yapmasına yardımcı oluyor. Yani kâğıt kalem kullanımının faydası bu anlamda çok daha yüksek. Özellikle sadece not almak dışında düşünsel bir süreç, fikir üretme ya da tasarlama gibi bir aşamadaysanız kelimeleri kalemle kâğıda dökmek emin olun size alternatif düşünceler konusunda da yardımcı olacak. İlaveten yine günlük tutmak da yaptıklarını ve yapacaklarınız üzerinde düşünmenizi yeni alternatif kararlar geliştirmenizi sağlar.

Modaya Meraklı Olun, Kombin Yapın

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Evet kombin yapın! Belki şaşıracaksınız ama moda görsel hafızayı geliştirmede son derece etkili. Kendimden örnek vermem gerekirse çocukluk yıllarından beri modaya meraklıyım. Üniversiteyi kazandıktan sonra bu merakım daha da arttı. Teknik üniversitede elektrik mühendisliği okumama rağmen aldığım moda dergileri, yaptığım kombin denemeleri, mağazalardaki ürün incelemelerim ile styling konusunda kendimi son derece geliştirdim. Hatta sonrasında bu kişisel ilgi alanım olarak yaptığım çalışmalar sayesinde çok sevdiğim moda alanında yine eğitimlerimle ilişkili olarak Marka Yönetimi ve Pazarlama alanında çalışma fırsatım oldu. Halen de zihnimin farklı bağlantılar kurduğunu hissettiğim moda ve styling, benim için son derece vazgeçilmez bir ilgi alanı. Farklı parçaların birbiriyle yakalayabileceği uyumu keşfetmek, renklerin uyumunu yakalamak ve alternatifler oluşturmak son derece zihin açıcı bir egzersiz. Üstelik kişisel gelişim ve sosyal anlamda çok fazla katkısı oluyor. Hem yaratıcılığınızı, görsel zekânızı geliştiriyor hem de imajınıza ve stilinize katkı sağlıyorsunuz. Entelektüel wellness için kesinlikle tavsiye ediyorum.

Sanatsal Yetenek ve Bakış Açısı Geliştirin

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Sanatı, en genel anlamıyla yaratıcılığın, hayal gücünün ve bireyin kendi yeteneklerinin ortaya çıkması olarak tanımlayabilirim. Sanatsal bakış açısı geliştirmek için, farklı sergiler gezmek, değişik sanat alanlarından ve akımlarından eserler vermiş sanatçıların eserlerindeki renk kullanımlarını ve kompozisyon kurgularını incelemek, dünyaya bakış açılarını anlamaya çalışmak entelektüel wellness için büyük katkı sağlar. Bunun daha ilerisi ise herhangi bir sanat alanında uygulayıcı olmak yani bilfiil sanatsal üretim yapmak. Bu konuda ise alanlar son derece sınırsız, bir enstrüman çalabilir, dans edebilir, fotoğraf çekebilir ya da sanatsal bir form oluşturabilirsiniz.

Fakat şu bir gerçek ki sanatta duyarlılığımızı ve farkındalığımızı artırmak da giderek eskisinden daha önemli bir hâl alıyor.

{774435}

Dijital Beceriler Kazanın

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Dijital dünya sürekli ilerleme içinde. Sürekli yeni yazılımlar, uygulamalar ve sistemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu dünyaya uyum ve yeni nesli anlamak için teknolojik yetenek geliştirme konusu da entelektüel seviyemizi artırıcı bir unsur. Uygulamalara aşina olmak, yeni özelliklerini keşfetmek, hem teknolojiye karşı çekimser kalmamanızı sağlar hem de iş veya sosyal hayatınızda size büyük katkı sağlar. Bu arada teknolojiye dair çekimserliğiniz varsa onu kırmanın bir yolu da kurcalayarak öğrenmek. Unutmayın dijital çağda en iyi kullanım kılavuzu ”öğrenme cesareti”.

Zihin Haritası ile Beyin Fırtınaları Yapın

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Konumuz entelektüel wellness olunca zihnin nasıl çalıştığını da anlamak gerekiyor. Zihnimizdeki düşünce akışı durmaksızın devam ederken sürekli bağlantısallıklar üzerinden ilerliyor. Kısacası zihnimizin madde madde ya da listeleme yöntemi gibi bir çalışma şekli yok. Bu yüzden bir fikir, proje geliştirirken ya da herhangi bir konuda çalışma yaparken zihin haritaları yöntemini kullanarak çalışmak, hem zihnimizin doğasına uygun hareket etmemizi hem de kendimizi yeni fikirlere ve bakış açılarına yaklaştırmamızı sağlıyor. Zihin haritaları ise şöyle oluşturuluyor: Bir sayfanın ortasına bir yuvarlak içine ana tema veya kavram yazılıyor. Sonrasında bu kavramla ilişkili olarak akla gelen tüm kavramlar sınıflandırılarak diğer ortadaki yuvarlaktan çıkan dallara yazılıyor. İstenirse her dal yine kendi içinde detaylara ayrılabiliyor. Böylece herhangi bir konuda hem detayları hem de büyük resmi görerek daha kapsamlı bir kavrayışa ulaşmış oluyorsunuz. Bu sayede yeni bağlantılar yakalamak ve ya yeni meraklar edinip onları araştırmak entelektüel seviyemize büyük katkı yapıyor.

Yabancı Dilinizi Geliştirin

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Yabancı dil öğrenmek ve geliştirmek entelektüel seviyemiz için son derece önemli. Bildiğimiz üzere her dilin farklı bir gramer yapısı ve söz dizimi var. Bu sebeple beyin, yeni bir dil öğrenirken yeni bağlantılar oluşturuyor ve egzersiz yapmış oluyor. Kelimeleri, gramer yapılarını, söyleyiş tarzlarını öğrenmek ve bununla birlikte o dilin coğrafyasına dair kültürel bilgiler kazanmak hayata bakışımızı da son derece zenginleştirici bir aktivite.

{774513}

Meditasyon ve Sağlıklı Beslenmeyi Hayatınıza Alın

Entelektüel Wellness Nedir, Nasıl Geliştirilir?

Nefesimiz hayatla en önemli bağlantımız. Nefes almayı, sıradan bir eylem gibi görmek yerine nefes kalitemizi artırmaya çalışmak beynin daha çok oksijenden yararlanmasını sağlıyor. Doğal olarak bu durum daha sağlıklı düşünmenize ve daha iyi öğrenmenize katkı sunuyor. Sadece göğsünüze sıkışıp kalmış nefesler almak yerine diyaframızı etkin kullanarak nefes kalitenizi artırabilirsiniz. Bunu sürekli hale getirmek içinde çeşitli meditasyon tekniklerinden faydalanabilir yine mindfulness egzersizleri ile anda kalarak bilinçli olarak nefes almanın, dikkatinizi odaklamanın ve yaşayacağınız farkındalığın katkılarını hissedebilirsiniz. Meditasyonun yanında yapacağınız düzenli spor egzersizleri hareketsizliğin vücudunuzda yaratacağı gerginliği azaltabilir. Sağlıklı beslenmenin ve iyi uyumanın da zihnimize sağladığı katkılar malum. Beynimizin ve vücudumuzun gün boyu tükettiği enerjiyi düşürsek denge de kalmak için uyku ve beslenmeyi de ihmal etmemeliyiz. Unutmamak gerekir ki vücudumuz son derece birbiriyle bağlantılı bir sistemler bütünü. Siz ona düşünsel, beslenme ve duygusal anlamda ne kadar olumlu katkı sunarsanız bunların yaratacağı sinerji ile alacağınız sonuçlarda o derece muhteşem olur.

Ecehan Ersöz
Ecehan Ersöz Tüm Yazıları