preloader

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

14.04.2021
Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Yazı Boyutu:

Kimi zaman iş kimi zaman özel hayattaki stresli durumlar fiziksel ve ruhsal sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Teknoloji bu konuya da çözüm sunuyor. Konforlu ve sağlıklı bir yaşam için teknolojik aletleri ve uygulamaları keşfedin!

Her işin başı sağlık deriz fakat bunu hayatımızın rutininde ne kadar uyguladığımızı da sorgularız. Hepimiz daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyoruz fakat günlük hayatın heyulası içinde ipini ucunu kaçırabiliyoruz. İnovatif teknolojiler tam da bu noktada bize el uzatıyor! Daha sağlıklı beslenme, kendimizi zararlı dış etkenlerden koruma, konforlu zaman geçirme ve diğer pek çok ihtiyaç için teknoloji tüm nimetlerini seferber etmiş durumda.

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Fayda odaklı inovasyonlar sağlık sektörünü de diğer tüm sektörler gibi olumlu yönde etkiliyor. Hayatın rutin koşturmacasında sağlıklı ve dinç hissettirecek pratik ürün ve uygulamalara duyulan ihtiyaçla birlikte sağlıkta teknoloji kullanımı giderek artıyor. Bu yazımızda insan hayatına sihirli dokunuşlar yapan teknoloji ürünlerini ve uygulamaları paylaşıyoruz.

Kimi zaman iş kimi zaman özel hayattaki stresli durumlar fiziksel ve ruhsal sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Teknoloji bu konuya da çözüm sunuyor. Sağlıkta teknoloji ürünleri ve uygulamalar yaşam kalitesini artırmada etkili oluyor.

Sağlık İçin Kullanılan Teknolojik Aletler

Sağlıkta teknolojik imkanlar söz konusu olduğunda bahsedilebilecek pek çok teknoloji ürünü bulunuyor. İşte, en çok kullanılan ürünlerden birkaçı:

Akıllı Bileklik

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Satın Al

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yaygın olarak kullanılan akıllı bileklik modelleri, farklı özellikler ve tasarımlara sahip olmakla birlikte genel olarak spor takibi yapma ve çeşitli sağlık kontrollerini gerçekleştirme işlevleri görüyor. Su içme alışkanlığından spor aktivitelerinin takibine, yakılan kaloriden nabız sayısına pek çok aktivite veya durum akıllı bileklikler ile kontrol altında tutulabiliyor. Hastalıkların erken teşhis edilebilmesine katkıda bulunan akıllı bilekliklerin çoğu hem iOS hem de Android işletim sistemiyle çalışabiliyor.

Gürültü Önleyici Kulaklık

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Satın Al

Ses teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde son dönemlerde üretilen kulaklıkların çoğunda aktif gürültü önleme özelliği bulunuyor. Bu sayede kulağı zedeleyecek nitelikteki sesler veya araç kornası gibi psikolojik olarak rahatsız edebilecek sesler duyulmuyor.

{773785}

Akıllı Ampul

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Satın Al

Farklı renk seçenekleriyle farklı ortamlarda kullanılan akıllı ampuller genellikle eğlenceli etkinliklerde kullanılıyor. Bununla birlikte uyku hormonunun üretimini engelleyici etki yapan mavi ışığı azaltarak uyku için uygun aydınlatma sağlıyor. Uzaktan kontrol edilebilen akıllı lambalar sayesinde “ışığı açık unuttum” gibi endişeye sebebiyet verebilecek unutkanlıklar da olmuyor.

Robot Yastık

Sağlıkta teknoloji kullanımı için örnek olan inovatif ürün robot yastık, uyku robotu olarak da biliniyor. Uykusuzluk sorunu yaşayanların tercih edebileceği Somnox isimli uyku robotu, nefes alma hareketini simüle ederek sakinleştirici müziklerin de etkisiyle uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Play ve App Storedan ücretsiz bir şekilde yüklenebilen Somnox Sleep Robot uygulaması sayesinde robot yastık kontrol edilebiliyor.

Mobil Sağlık Uygulamaları

Akıllı telefonların ve tabletlerin barındırdığı teknolojideki ilerlemelerle birlikte mobil yazılımlar da artıyor. İşletim sistemi fark etmeksizin tüm telefon veya tabletlere indirilebilen mobil uygulamalar hayat kalitesini iyileştirmede etkili oluyor. İşte, en çok kullanılan mobil sağlık uygulamaları:

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Sağlık Bakanlığı Uygulamaları

Sağlık Bakanlığı, sağlıkta dijitalleşme kapsamında hem vatandaşlar hem sağlık personelleri için mobil uygulamalar geliştiriyor. Çoğunlukla bilgilendirmeye yönelik uygulamalar topluma kolaylık sağlıyor. Vatandaşlara yönelik Sağlık Bakanlığı uygulamaları şunlar:

  • Korona Önlem
  • Hayat Eve Sığar
  • MHRS Mobil
  • E-Nabız
  • Sporcu Sağlığı
  • RUHSAD Ruh Sağlığı Destek Sistemi
  • Türkiye Beslenme Rehberi
  • Obozite ve Diyabet Klinik Rehberi
  • 112 Acil Yardım Butonu
  • Engelsiz Sesli Kitap

En iyi diyet uygulamaları arasında bulunan ve 4 farklı ödüle layık görülmüş olan Fooducate, amacınızın kilo vermek mi yoksa sağlıklı beslenmek mi” olduğunu soruyor ve kilo, yaş, cinsiyet, boy gibi bilgiler doğrultusunda hizmet sunuyor. Gıdanın barkodu okutulduğunda tüm besin değerlerini veriyor ve uygun olup olmadığını bildiriyor. Uygulama hem IOS hem Android işletim sisteminde ücretsiz çalışıyor.

{772940}

Nike Training Club

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Dünyanın en büyük spor markaları arasında bulunan Nike’ın uygulaması, kişisel fitness ihtiyaçlarına göre özel egzersizler sunduğu gibi Cristiano Ronaldo gibi sporcularla da çalışma imkânı sunmasıyla dikkat çekiyor. Antrenman sayısı, antrenman sıklığı, haftalık ve aylık seriler gibi unsurlarla rozetler ve kupalar kazanmak motive edici oluyor. Uygulama ücretsiz indirilebiliyor.

Atmosphere: Relaxing Sounds

Sessizlikten sıkılanlar veya rahat bir uyku isteyenlerin tercih edebileceği uygulama, kuş cıvıltısından yağmur seslerine, orman seslerinden plaj seslerine, kaygıyı azaltmaya ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan binaural seslerden oluşuyor. Rahatlatıcı etki yapan bu sesleri dinlerken zamanlayıcı ile telefonun şarjının bitmesini önlemek mümkün oluyor. Uygulama hem iOS hem Android işletim sisteminde ücretsiz çalışıyor.

StepsApp Adım Sayar

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojik Aletler ve Uygulamalar

Android 5.0 ve üzeri sürümlerde kullanılabilen uygulama çok sayıda dil desteği sunmasıyla geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Sade bir kullanıma sahip olan mobil uygulama, kalori sayar gibi özellikleriyle de güvenilir istatistikler veriyor. Uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları