preloader

Büyülü Lezzet Çikolatanın Sağlığa Faydaları

01.03.2024
Büyülü Lezzet Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Yazı Boyutu:

Çikolatanın birçok faydası var… Sağlınıza olan etkilerinden özel anlarınıza eşlik edecek çikolatayı nasıl seçeceğinize kadar bilmeniz gerekenleri gelin beraber inceleyelim.

Latince adı ‘Theobroma Cacao’ yani ‘Tanrıların yemeği’ anlamına gelen efsanevi Aztek bitkisi kakaonun, günümüzün modern çikolatasına dönüşmesi uzun bir yolculuktur. İyileştirici, afrodizyak ve adeta yenilebilir bir aşk beyanı olarak sevginin de sembollerindendir. Ağzınızda yavaşça eriyen, yumuşak bir bitter çikolata parçasının hissini tanımlayabilecek yeterince kelime bulamıyoruz. Ancak sağlık açısından bakınca bizler, özellikle de bitter çikolatanın büyük hayranlarıyız.

Çikolatanın Sağlık İçin Faydaları

Keskin Zekâ İçin Çikolata

Büyülü Lezzet Çikolatanın Sağlığa Faydaları

New England Journal of Medicine‘de yayınlanan bir araştırmaya göre çikolata tüketiminin en yüksek olduğu yerlerin en çok Nobel Ödülü sahibi olduğu konusu bir tesadüf olabilir. Ancak zekâ veya diğer kuvvetli beyin fonksiyonu ölçümlerinin çikolata tüketimiyle gerçekten iyileştirilebileceğinin mümkün olduğunu söyleyen araştırmalar mevcuttur.

Bitter çikolatada bulunan önemli flavonoidlerin; beyne giden kan akışını artırarak, hafızayı, dikkat süresini, reaksiyon süresini, problem çözme becerilerini ve bilişsel yetenekleri geliştirdiği görülmüştür.

Ruh Halini İyileştirmek İçin Çikolata

Çikolata, özellikle stresli durumlarda beyninizin zevk merkezlerini uyarır, ruh halinizi iyileştirebilir. Çikolatanın en saf hali olan kakao, iki önemli nörotransmiter olan dopamin ve serotoninin öncüsüdür. Bu kimyasallar, ruh halinizi düzenlemek için beyninizde haberci görevi görür.

Daha Az Yemek İçin Çikolata

Katkı maddeleri, süt ve şeker içeren çikolatayı fazla kaçırmak kilo alımına neden olabilirken, kakaonun oleoiletanolamid içerdiği için ters bir etkiye de sahip olduğu bilinmektedir. Oleoylethanolamide (OEA) yemekten sonra tokluk duygusundan sorumludur. Beyninize tok olduğunuzu söyler ve iştahınızı azaltmak için hareket eder. Bu yüzden kaliteli bir kare bitter çikolata yemek, yemeğinizi bitirmenin harika bir yoludur.

Büyülü Lezzet Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Enfes çikolataların tadını çıkarmak için en beğenilen ve çikolatalara imzalarını atan butikleri keşfetmeye davetlisiniz.

Kalp Sağlığı İçin Çikolata

Çikolata, kalp sağlığına faydalı besinlerle doludur. Çikolatadaki flavonoidler, kan basıncınızı düşürerek ve kan akışını iyileştirerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bitter çikolata ayrıca kalp krizine yol açabilen kan pıhtılaşması riskini azaltan ve “kötü” LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyen yüksek konsantrasyonda resveratrol içerir.

Enflamasyonu Gidermek İçin Çikolata

Büyülü Lezzet Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Çikolata, enflamasyonla modüle edici özelliklere sahiptir. Enflamasyonu azaltmak, kronik hastalığı önlemek ve tersine çevirmek için anahtardır. Serbest radikallerle savaşabilen ve mitokondriyi koruyabilen bitter çikolatanın sağlığınız üzerindeki diğer olumlu etkilerinin de nedeni, yararlı bağırsak bakterilerinizi besleme yeteneğindendir.

Magnezyum İhtiyacı İçin Çikolata

Magnezyum, vücuttaki 300’den fazla enzim için kofaktör görevi gören bir mineraldir. Bu, magnezyumun vücudunuzun protein oluşturmak, kas ve sinir fonksiyonlarını sürdürmek, kan şekerinizi kontrol etmek ve kan basıncınızı düzenlemek gibi normal işlevlerinin çoğunu yerine getirmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Magnezyum ayrıca metabolizma, kemik gelişimi, DNA oluşumu ve glutatyon üretiminde de gereklidir.

Hangi Çikolata Sağlıklı?

Çikolata yemenin birçok yararı vardır. Sorun, çoğu çikolatanın işlenmiş olması, sağlıksız ve hatta olumlu etkilerini gölgeleyen toksik katkı maddeleriyle dolu olmasıdır.

Çikolata Seçmenin İpuçları

Büyülü Lezzet Çikolatanın Sağlığa Faydaları
  • Çikolatanızın en az %70- 85 kakao içerdiğinden emin olun. Çikolatanın yararlarının çoğunu sağlayan flavonoidler saf kakaodan gelir, bu nedenle kakao yüzdesi ne kadar yüksek olursa, çikolatanız o kadar faydalı olacaktır. Ayrıca, tipik olarak ne kadar çok kakao varsa, o kadar az şeker, katkı maddeleri ve zararlı bileşen vardır.
  • Süt içermeyen ürünü seçin. Süt ürünleri, çikolatada bilinen güçlü antioksidan yapısını engeller ve enflamasyona kapı açar.
  • Organik veya sertifikalı GDO’suz olanları tercih edin. Organik çikolata genellikle balla veya sağlıklı alternatiflerle tatlandırılır.
  • Rafine şeker içermediğinden emin olun.
  • Ölçülü olarak tüketin. Yemekten sonra bir veya en fazla iki bitter çikolata karesiyle yetinin.
Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları