preloader

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

01.01.2023
İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Yazı Boyutu:

aaa

İstanbul’da en iyi çikolata için gidilecek adresleri sıraladık. Mutluluğun formülünü sunan, el yapımı ve sıra dışı lezzetleriyle popüler olan en iyi artizan çikolatacıları keşfedin.

Hayatımızın mutlu-mutsuz bir çok anında tatlı krizlerinin eşlikçisi çikolatanın verdiği keyfi başka bir şeyle kıyaslamak mümkün değil. Mutluluğun formülünü sunan, el yapımı ve sıra dışı lezzetleriyle popüler olan en iyi artizan çikolatacılarını çikolata severler için bir araya getirdik. Kendini ve sevdiklerini çikolatayla şımartmak isteyenler için bu işi sanata dönüştüren butik çikolata dükkânlarını turluyoruz.

Baylan

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

İstanbul’un en eski pastanesi olan ve efsane tatlılarıyla bilinen Baylan, 98 yıldır değişmeden günümüze ulaşan özel reçetesiyle çikolata aşıklarının da kalbini çalmaya devam ediyor. 1939 yılında Karaköy’de kurulan Baylan Çikolata Fabrikası ile bir dönem çikolata üretiminde önemli bir marka olan Baylan, şimdi Altınmarka Grubu çatısı altında aynı kalite, özen ve reçete ile çikolata üretimine devam ediyor. İstanbul’a getirdiği yeniliklerin arasında halen el yapımı ve taze krema ile hakiki tereyağ kullanılarak hazırlanan tüm çikolata ve pralin çeşitleri Baylan için çok önemli bir yere sahip. Öyle ki Baylan Pastanesi’nin kurucusu ve Türkiye’nin ilk akademisyen pastacısı Harry Lenas’ın vefat etmeden önce verdiği bir röportajda madlen çikolatadan şöyle bahsetmiş: “İlk madlenlerin kalıplarını babam yaptırmıştı. Babam, Fransa’dan Madlen dedikleri kalıpları getirmişti. ‘Madeleine’ şekercisi, Paris’te aynı adı taşıyan meydanda ünlü Fauchon’un yanındaydı. Madlen, işte o şekerci dükkânının kolay tüketilebilecek boyda çikolata yapmak için hazırladığı bir kalıptı. Madlen çikolata da oradan geliyordu. Kalıplar bütün dünyada bir standart oluşturdu ve yayıldı. Çikolatayı doğrudan kalıplara dökmeye başlayarak ilk madlenleri ürettik.”

Bebek, Cevdet Paşa Cd. No:52 D:54, 34766 Beşiktaş/İstanbul

02123580760

Vanilin Chocolate, Kuzguncuk

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Hakkını teslim etmek gerek; Vanilin Chocolate Türkiye’de bu işi en iyi yapan adreslerde başı çekiyor. Kayseri’de keşfettiğimiz markanın İstanbul şubesi Üsküdar Kuzguncuk’ta; nostaljik bir köşkte beyaz hakim, huzurlu ve oldukça şık bir atmosfere sahip. Vitrinde duran Callebout, Valhrona gibi dünyanın en kaliteli kuvertür çikolataları zaten Vanilin’in üretimde yükseldiği kalite çıtasını kanıtlıyor. Markanın hikâyesi üç arkadaş İbrahim Özlütürk, Hasan Ayata ve Tolga Gözüpek’in 2013’te açtıkları Waffle Shop ile başlamış. Sadece Belçika çikolatası Callebaut kullanarak servis ettikleri waffle başarılı olunca kendi el yapımı çikolatalarını hazırlamaya karar vermişler. Aldıkları sıkı eğitimlerle kendilerini geliştiren ekibe, tecrübeli pasta şefi Metin Kılıç danışmanlık vermiş.

En iyi çikolatacılar arasına girmeyi kendilerine hedef koyarak Kayseri’de açtıkları Vanilin Chocolate büyük ilgi gördükten sonra şanslıyız ki İstanbul’a da geldiler. Yüzde 100 el yapımı, katkı maddesiz, aromasız, yüksek kalite çikolata üreten Vanilin Chocolate’ta rengarenk onlarca farklı çeşitte çikolata bulabilirsiniz. Tahinli, frambuazlı, çilekli, İtalyan karamelli, hindistan cevizli, damla sakızlı, oreolu gibi akıl alan rengarenk truffle çeşitleri harika. Kafede ayrıca çikolata kavanozu, tiramisu, sıcak çikolata gibi şık sunumları da tadabilirsiniz. Katkı maddesiz kuruttukları meyve ve peynirlerden almayı unutmayın hepsi şahane.

İcadiye Cad. No 78 Kuzguncuk;

02163914363

Vakko Pattiserie Petit Four, Akmerkez

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Vakko markasını zarif Fransız tatlarıyla buluşturan Vakko Patisseri Petit Four, ‘Haute couture pastacılık deneyimi’ sloganının hakkını veriyor. Pasta şefi Ghislain Gaille inovatif tarifleriyle gerçekten şaşırtan lezzetler çıkarıyor. Farklı ülkelerden toplanan kahve çekirdekleriyle hazırlanan özel kahve harmanları da var. Vitrindeki tatlıların ve çikolataların şıklığı gerçekten göz alıcı. Güzel bir hediye paketi için idealler.

Nispetiye Cad. Akmerkez AVM No: 56

02127056656

{771785}

Defne Tokay Chocolate

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Markanın hareket noktasında, lezzet eşleşmeleri merakı var… Plan, çikolatayı yetişkin sofralarına taşımak. Viski içilirken, porto içilirken, Pedra Azul çekirdeğiyle hazırlanmış kahvenizi yudumlarken çikolata eşlik edecekse nasıl bir çikolata olmalı? Çikolata bir sofrada tatlı niyetine servis edilebilir mi? Parmaklarınızdan trüflü sosunun aktığı sulu bir hamburgerden sonra nasıl bir çikolata; levrek buğulamalı, bol mezeli bir sofraya tatlı olarak nasıl bir çikolata tasarlamalı? Aslında Türkiye’de çikolatanın ‘ikramlık’ rolünü düşündüğünüzde bir çikolata devrimi peşindeler diyebiliriz…

Gayrettepe, Hoşsohbet Sokaği No 5, 34349 Beşiktaş/İstanbul; 05337496907

Harem Delights, Teşvikiye

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Lokum geleneğimizi modern ve şık kutulara taşıyarak kendisine yer edinen Harem, Teşvikiye ve Erenköy’de iki mağazada satış yapıyor. Tablet çikolata çeşitleri, roş ve truffle kutuları oldukça şık. Çikolatalı lokumlarından tatmayı unutmayın!

Hüsrev Gerede cd. No.76 Teşvikiye

02164670099

Butterfly Chocolate, İstinye Park

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Senelerin eskitemediği butik çikolata markası Butterfly, özel bir hediye için akla gelecek ilk adreslerden. Butik çikolatanın İstanbul’daki öncüsü Butterfly’ın el yapımı katkı maddesiz çikolataları elegan ve zarif seçeneklere sahip. Vişneli, tuzlu karamel, elma tarçın, bitter fıstıklı, limon kabuğu, karabuğdaylı, nefis kırma çikolatalar seçeneklerden bazıları. İstinye Park dışında Akmerkez ve Vadiistanbul’da da şubeleri var.

İstinye Bayırı Cad. İstinyepark Alışveriş Merkezi No:11 D:L 434;

02123527783

{771727}

Çikolata Kahve, Çengelköy

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Eski İstanbul ruhunu koruyan nadir semtlerden Çengelköy’deki Çikolata Kahve, butik çikolatanın en tanıdık adreslerinden. Bilenler bilir, dükkânın kapısından girer girmez nefis çikolata kokuları arasında vitrinden neredeyse dışarıya taşacakmış gibi duran çeşit çeşit çikolatayı izlemek bile büyük keyiftir. Hepsinden tek tek tadıp beğendiklerinizi şık torbalara doldururken mutlu hissedeceğiniz garantili. Bademli ve fındıklı olanlar her dönemin favorisi, böğürtlenli çikolataları da çok seviliyor. Bir de yoğun talep gören sıcak çikolataları var. Önünde sıra uzayan eski minik mekana sığmadıkları için oldukça büyük ve teraslı yeni yerlerindeler.

Albay Hüsamettin Ertürk Sok. No: 8/A Çengelköy;

02164222533

Savoy Pastanesi, Cihangir

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

1950’lerden bugüne bir İstanbul klasiği haline gelen Savoy, şehrin özel pastaneleri arasında hatırı sayılır bir üne sahip. Savoy’un vitrininde yok yok. Bakmak bile her birinden tatmak için sabırsızlandıran nefis tatlıları var ama İstanbul’da bulabileceğiniz en güzel gofreti yaptıkları tartışma götürmez. Savoy’un folyoya sarılı mütevazı gofreti sevdiklerinizin kalbini on ikiden vuracak güçte.

Sıraselviler Cad. 91/A Cihangir;

02122491818

{773664}

Burç Lebon Pastanesi, Beyoğlu

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

1800’lerde açılan Lebon, İstanbul’un ilk pastanesi olarak biliniyor. İstiklal Caddesi üzerindeki nostaljik dükkânda aklınıza gelebilecek pek çok özel, ayrıcalıklı el yapımı çikolatayı bulabilirsiniz. Kestaneli şirozbek, profiterol gibi lezzetler de tatlı bir sürpriz için güzel alternatifler. Yaşaması ve ayakta kalması; pek çok değerini kaybeden Beyoğlu için çok önemli. İmzası haline gelen vişne likörlü çikolatalarından bolca almayı unutmayın.

Şahkulu Mah. İstiklal Cad. 231-A;

02122442890

Willy Wonka Chocolate, Galata

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Çikolata denilince akla ilk gelenlerden biri de Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndaki efsane karakter Willy Wonka. Galata’da açılan bu mekân, rengarenk çocuksu konseptini Wily Wonka’dan esinlenerek yaratmış. Hikâyeyi kitap ya da film aracılığıyla bilenler çikolata paketinden çıkan altın bileti hatırlayacaktır. Galata’daki mekânda aldığınız Willy Wonka ev yağımı çikolata barların arasında da altın biletli paketler var. Tatil, tatlı gibi hediyeler kazanabiliyorsunuz. Willy Wonka’daki oyuncaktan farksız sunumlar arasında bol bol çikolata eriterek hazırladıkları gerçek aşk, yaz bahçesi ve mutluluk sandalı gibi isimler de var.

Müeyyedzade Mah. Tatar Beyi Sok. 24A;

05497185304

Çikolata Dükkânı, Moda

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Nostaljik dekoruyla, gramafonuyla kalp eriten minicik Çikolata Dükkanı uzun zamandır önünde sıralar uzayan bir adres. Girişteki antika ahşap vitrinin içinde renk renk parlayan ev yapımı çikolatalar taze ve leziz. Herkesin dilindeki tatlıları ise Asuman. Bisküvi, çilek ve ev yapımı erimiş çikolata üzerine krem şanti basılan Asuman’ın neden bu kadar sevildiğini anlamak gerçekten zor. Ama bu tatlının gördüğü talep sebebiyle Asuman isimli ikinci bir dükkân bile açtılar. Şair Naif caddesinde açtıkları Asuman, ferah ve geniş bir alana sahip. Müjgan, Jülide, Feride gibi eski isimler verdikleri Asuman benzeri farklı tatlıları da var. Bizim tavsiyemiz krem şantisiz olanları ve ev yapımı çikolataları.

Moda Cad. No:232 – 0216 345 05 26 / Şair Nefi Sok. 9/a;

02163386954

{771809}

*Bonus

Choccolart, İzmir

İstanbul’un En İyi Çikolata Butikleri

Güzel İzmir’den bir adres vermemek olmaz. İzmir’in sevilen butik çikolata adresi Choccolart; el yapımı çikolatalarını farklı sevgililer günü temalarıyla hazırlıyor ve Türkiye’nin her yerine özel paketlemeyle gönderiyor. Çikolata yapımını sanata dönüştürmek için harıl harıl çalışan dükkân, çikolatadan yapılmış heykel ve objelerle dolu. Vitrininde günlük üretilen 50’nin üzerinde çikolata çeşidi yer alıyor. Vişne, frambuaz, damla sakız, osmanlı baharatları, lime, kahve, acı biber, pişmaniye, tahin, çarkıfelek meyvesi gibi özel tatları çikolataya dönüştüren mekânda seçeceğiniz şekiller ve kişiye özel kutularla sevdiklerinize eğlenceli hediyeler yaratabilirsiniz. Choccolart’ın ikinci katında kendi çiolatalarını yapmak isteyenler için workshop atölyeleri de düzenleniyor.

Kültür Mah. Nevvar Salih İşgören Sok No: 12/ D;

05425735583