preloader

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Yazı Boyutu:

Enerji temizliğinden cilt bakımına hayatınızın her alanına dahil edebileceğiniz bütünsel bir yolculuk olan aromaterapiyi, Homemade Aromaterapi’nin kurucusu Aslı Bilgin'den dinleyin.

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Aslı Bilgin

Yaşam alanlarına pozitif bir enerji vermek için neler önerirsiniz?

Ortamımızın enerjisini yükseltmek için öncelikli önerim, yüksek titreşimli adaçayı veya defne, kekik, zeytin yaprağı, biberiye gibi bitkilerler ile hazırladığımız arındırıcı tütsü demetleri ile haftada en az bir kere ortamımızı tütsüleyerek arındırmak olur. Günlük ve üzerlik ise iyi enerji çektiğine inanılan bitkilerden ikisidir, ikisinitütsü çanağı içerisinde yakarak ortamımda gezdirmeyi çok seviyorum. Pratik bir çözüm isterseniz Günlük & Adaçayı Spreylerimizi de kullanabilirsiniz.

Bir önerim de aynaları sirkeli su ile temizlemek, bir çanakta kristal kaya tuzu bulundurup haftaya bir kere boşaltıp yenilemek, temizlik suyumuza tea tree (çay ağacı) veya limon uçucu yağı ilave etmek de çok iyi gelir.

Temizlik ve arınma sonrasında mekanı bol bol havalandırıp, mutluluk verecek kokuları buhurdanda her 10m2 için 2-3 damla ölçüsü ile suya damlatarak evimizin enerjisini yükseltebiliriz. Benim önerim, bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi narenciye kokuları ile çam, sedir, günlük ve ardıç gibi orman ağaçları ve lavanta veya ylang-ylang olur.

Bir başka önerim ise mumlar. Öncelikle mum dediğimiz zaman mutlaka soya veya balmumu ile dökülmüş, parafin içermeyen ve sentetik parfüm esansları ile değil saf uçucu yağlar ile hazırlanmış mumları tercih etmeliyiz. Mum, kokuyu, bitkinin ruhu dediğimiz uçucu yağların enerjisini, frekansını ateş elementi ile birleştirerek ortamımıza yaymak için büyülü bir yoldur.

Benim tercihim, evime en yakışanı Patchouli & Lavantalı olanı.

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Daha verimli çalışmak ve dikkati toplamak için ofislerde hangi yağlardan destek almalıyız?

Ofis ortamı için önerim, konsantrasyonu, odaklanmayı arttırıp aynı zamanda da enerji veren yağlar olan greyfurt, biberiye, patchouli, mandalina ve portakal olur. Bu yağları kapağını açıp ara ara koklayarak, buhurdanda suya ilave ederek veya her an yanınızda da taşıyabileceğiniz koklama kutularımıza damlatarak hayatınıza katabilirsiniz.

“Mutluluk verecek kokuları buhurdanda her 10m2 için 2-3 damla ölçüsü ile suya damlatarak evimizin enerjisini yükseltebiliriz.”

{771888}

Şehir hayatının zihin ve bedenimizi yorduğu anlar için ipuçlarınız var mı?

Ruhsal, bedensel ve zihinsel olarak çok değişik ve zorlayıcı zamanlardan geçiyoruz. Evde hareketsiz kalmak, dışarıda koşturmaktan, güne yetişmeye çalışmaktan daha yorucu olabiliyor. Benim öncelikli önerim tuz ile kendimizi topraklamak olur. Bu bir leğene veya küvete su koyup, içerisine bir avuç rafine olmamış kaya tuzu koyup, içine bir kaç damla da lavanta uçucu yağı ilave ederek ayaklarımızı, olabiliyorsa tüm vücudumuzu içine bırakmak veya tuz, soğuk sıkım baz yağlar ve yine uçucu yağlar ile hazırlanmış ovmalar ile ellerimizi, ayaklarımızı, vücudumuzu ovmak ve üzerine ılık bir duş almak olur. Ve sonrasında buhurdanda suya bir kaç damla lavanta, sedir, günlük yağlarından birini damlatarak, kokusunu ve enerjisini evimize, kendimize, hayatımıza katmak olur.

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Okula giden çocuklar için hangi kokuları önerirsiniz? Odalarında kullanılabilecekler hangileri?

Okula giden çocuklar için önerilerim; çocuklarımızı bitlerden korunmak için 100 ml Lavanta Suyu’muzun içerisine 60 damla Melez Lavanta veya Çay Ağacı Uçucu Yağlarımızdan damlatıp karışımı okul kıyafetinin yaka bölgesine sıkabilirsiniz. Konsantrasyon için neşe veren ve enerjimizi de yükselten Greyfurt Uçucu Yağı’mız ile hazırladığımız koklama kutumuzu çocuğumuzun yanına verebilir, istediği zaman koklamasını söyleyebilir, kalabalık ortamlarda çocuklarımızı korumak için Nane & Okaliptüs Roll’umuzdan yararlanabiliriz.

Gelelim uykuya… Kaliteli uyku için yapmamız gerekenler neler?

Günümüzde, hayat kalitemizi düşüren en büyük sorunlarından birisi de uyuyamamak. Bacakların, kolların çekilmesinden, huzursuz ayak sendromuna, zihnimizi yoran düşüncelerden, yine uyuyamayacağım şartlanmasına kadar birçok nedenden dolayı uykusuzluk çekebiliyoruz. Bioritmi dengeleyici Lavanta ve dengeleyici Vetiver uykuya geçişe yardımcı olan uçucu yağlardan en sevdiklerimizdir. Yatmadan önce yastığınızı kenarına sadece 1 damla saf Lavanta Uçucu Yağı damlatmak, içerisi lavanta ile doldurularak hazırlanmış keten lavanta yastıklarımızı yastığınızın yakınında tutmak, Lavanta ve Vetiver Uçucu Yağları ile hazırladığımız ‘Sleep Roll’umuzu uyku öncesi bileklerimize, burun kenarlarına ve kulak arkasına sürmek çok rahatlatıcı olacaktır. Ama bizi kaliteli uykudan alıkoyan en önemli nedenlerden biri, tüm gün önünde oturduğumuz bilgisayardan, her an elimizde tuttuğumuz telefona, etrafımızı sarmış olan WI-FI akışından, ayağımızın altındaki elektrik kablolarına, biriken negatif yükü atamamak olduğunu düşünüyorum. Bunun günlük şehir hayatındaki en pratik yolu ise, rafine olmamış kaya tuzu, soğuk sıkım baz yağlar ve uçucu yağlar ile hazırladığımız ‘Ovmalar’dır. Önerimiz, gece yatmadan önce ‘Arındırıcı El Ovmamız’ ile avuç içlerimizi, ellerimizin bütününü, bilekler ve ayak tabanlarımızı kuru iken ovup, ılık su ile akıtmak olur. Hafta da en az bir kere de bunu tüm vücuda uygulamak.

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Aromaterapi yağlarını satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler?

Yağ satın alırken, baz yağların, soğuk sıkım, yani, elde edilirken kimyasını bozabilecek seviyenin altında bir ısıya maruz bırakılarak preslenmiş olduğundan emin olmamız, etiketin üzerinde mutlaka soğuk pres veya cold press yazısını görmemiz, içinde başka yağlarla karışık olup olmadığını da arka etiketinden kontrol etmemiz, emin olmamız gerekir. Isı, yağın kimyasını bozup, içerisindeki faydalı maddeleri etkisiz hale getirir.

Bir uçucu yağın gerçek olup olmadığını bilebilmenin, ayırt edebilmenin yolu ise; yağı bir kağıda damlatmaktır, uçucu yağlar adı üzerinde uçar gider ama sentetik esanslar aynı baz yağlar gibi leke bırakır. Yapmamız gereken bir başka şey ise etiketi okumaktır. Etikette, Lavanta Uçucu Yağı diye yazıp, parantez içinde de bitkinin latince ismi – INCI ismi (lavandula angustifolia herb oil) diye mutlaka yazmalıdır. Lavanta esansı, lavanta aroması veya sadece esans, aroma yazması ürünün sentetik olduğunu gösterir, saf uçucu yağlar 5 veya 10 ml’lik kendinden içten damlalıklı şişelerdedir. Ama en önemlisi, ilk kokladığımız an itibariyle, hormonlarımız aracılığı ile bize iyi gelen gerçek bir uçucu yağı bir kere kokladığımızda, “artık biliriz”…

{771641}

Cilt bakımında aromaterapinin yeri neresi?

Aromaterapi, cildin temizliğinden, sıkılaşmasına, derinlemesine beslenmesinden, nemlenmesine her aşamada en doğal ve en sade çözümdür. Kendimden örnek verirsem, güne, Patchouli & Lavantalı Kastil Sabunu’muz ile yüzümü yıkayıp, ilk distilasyon olduğu için, içerisinde gül uçucu yağı da barındıran gül suyumuzu yüzüme, bileklerime, boynuma ve göğsüme sıkarak başlayıp, mevsimine göre hangisine ihtiyaç duyuyorsam shea butter bazlı nemlendiricilerimizden birini sürerek başlıyor. Eve gelince ise, eğer makyaj yapmışsam Makyaj Temizleme Yağı’mız ile cildimi temizleyip, yine tonik olarak gül suyumu sıkıp, bakım serumumuzu sürüyorum. Haftada bir kere de dönüşümlü olarak Üzüm Çekirdeği Yüz Ovması ile yüzümü ovup, kil maskemiz ile de derin temizlik yapıyorum.

Hayatınızın Her Alanında Aromaterapiyi Kullanın

Aromaterapiyle yeni tanışacaklar için önerilerinizi alabilir miyiz?

Yüzümüzü doğaya dönmemiz gerektiğini gördüğümüz bu zamanlarda, bitkinin ruhu dediğimiz bu özleri hayatımıza katmak çok önemli ve değerli. Aromaterapi 360 derece bir sistem, cildimizin ve vücudumuzun bakımından ağız bakımına, evimizin fiziksel temizliğinden enerjisini temizlemeye, çakralarımızı dengelemekten topraklanmaya, ortamımızı kokulandırmaktan korunmaya, hayatımızın her alanına dahil edebileceğimiz bütünsel bir yol. Sizin için hangisi daha önemli ise ilk adımı oradan atmanızı öneririm, sonrasında devamı mutlaka gelecektir.

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları