preloader

Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler

01.11.2023
Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler

Yazı Boyutu:

Vücut tipine göre gelinlik nasıl olmalı, aksesuarlar nasıl seçilmeli? Tasarımcı Özlem Süer’den gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenleri dinledik.

Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler
Özlem Süer

Gelinlik seçerken gelin adayları neye dikkat etmeli?

Kendini ifade etmenin en önemli kriter olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir gelin olmak istiyor? En önemli soru bu aslında; bunun için bir tasarım markası olarak onun hayatındaki tüm tercihleri, duruşunu küçük bir sohbetle anlamaya çalışıyoruz. Yaratıcı odaklı işler üretmek ya da o bakış açısına sahip olmak, biraz daha klasik imajlardan hoşlanmak hepsi sorularımızın içinde yerini alıyor. Kesinlikle vücut tipi, yaşam biçimi, davet içeriği, mekân, hayalleri hepsi çok belirleyici.

Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler
SOI Koleksiyonu

Vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl yapılır?

Gelinlik seçerken proporsiyon-vücut oranları ile gelinliğin ilişkisi iyi seçim kriterlerinin başında gelmekte. Öncelikle vücudumuzu tanımamız için konuklarımıza minik bir analiz yapıyoruz; omuzlarımız, bel inceliğimiz, boynumuz, bacak boyumuz gibi kriterler çok belirleyici. Bunları inceledikten sonra öne çıkarmak istediğimiz noktaya yoğunlaşıyoruz. Bazı tasarımlarda omuz desteğine çok ihtiyaç oluyor derin V ile birlikte omuzlarda minik kabarıklıklar gelinin daha omuzlu görünerek kalçanın daha minimize edilmesine görsel olarak neden oluyor. Dolayısıyla da omuz-kol detaylı derin V gelinlikleri kalçayı dengelemek için çok öneriyoruz.

Bacak boyunu uzun göstermek için yüksek korsajlar, göğüs altına kadar detaylı gelen gelinlikler, ampir gelinlikler yani göğüsten itibaren açılım gösteren detayların daha çok üst kısmında olduğu tasarımlar diyebiliriz. Örneğin kalçadan hareketli bel girintisini öne çıkarmayan gelinlikler başka bir görsel fokus alanı yaratıp daha zarif bir sonuç yaratabiliyor. Derin yırtmaç ile farklı bir dekolte tercihi yaratabiliyoruz. Tek tek analiz ettiğimiz gelin adaylarımızla bu çalışmayı yapmak çok iyi sonuçlara götürüyor. Ayrıca farklı etmenler de belirleyici oluyor. Örneğin; sırt dekoltesi çok tercihimiz, göğüs düğün haraketliliğinde kimi gelinlerimizi zorluyor, dekolteyi sırtta tercih etmek farklı bir konfor alanı yaratabiliyor.

Gelinlik ve aksesuar seçerken en çok nelere dikkat edilmeli?

Duvak, saç aksesuarı, ayakkabı, mücevher gelinliğin en önemli tamamlayıcıları. Törenin kapsamına göre aksesuarların büyüklükleri, şekilleri, değerleri değişebiliyor. Bütün tören boyunca duvağı taşımak zor olabiliyor, o nedenle seremoninin ardından duvağı çıkartıp bir saç aksesuarıyla gelinliği tamamlamak çok hoş görünüyor. Bohem gelinliklerin öne çıktığı kır ve açık hava düğünlerinde gelinliğin tamamlayıcısı bir aksesuar duvak yerine tercih edilebilir.

İnciler, tüylerin süslediği zarif bir taç, saçın içinden geçerek müthiş zarif bir görüntü yakalayabilir. Ayakkabı da ise tabii ki en önemli unsur konfor… Yükselmek isteyen gelinler kalın topukları tercih ediyor, dolgu topuk ya da 3 cm gibi mini topuklar çok ideal. Nikah ve düğün ayrımında ayakkabı değişimi de tercih edilebilir. Nikah sırasında iyi fotoğraf veren 10 cm puntolu zarif bir stiletto, yerini eğlence anında kalın tabanlı bir beyaz sneaker’a bırakabilir.

Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler

Ne kadar zaman önceden gelinlik bakılmaya başlanmalı ve sipariş verilmeli?

3 ay önceden gelinmesi çok iyi bir zamanlama yaratıyor. Fakat bir haftada gelinlik yaptığımız da oluyor. Ya da hemen reyondan seçip hızla nikaha koşan da oluyor.

Gelinlik seçiminde en çok yapılan hatalar neler?

Proporsiyon hatası, başkasının hayallerini gerçekleştirmek çok önemsediğimiz de bu, etki altında olmadan karar verilmesi.

Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler
SOI Koleksiyonu

SOI koleksiyonunun öne çıkan detayları neler?

SOI, 2023’de gelin adaylarının enerjilerini her zamankinden daha fazla öne çıkarmak istediğimiz bir koleksiyon… Bu koleksiyonumuzda başlıca detaylarımız, 3 boyutlu danteller, yarı transparan etkiler, omuz detayları ve farklı kumaş geçişleri üzerine zarif çiçekli ve geometrik dokunuşlar. Sürprizli dekolteler, derin V yaka açıklıkları, asimetriyi modern yaklaşımlarda, simetriyi ise klasik etkilerde tercih ettik. Sakin etkilerle olabildiğine yalınlaştığımız, küçük esprilerle, detaylara hakim olarak söyleyecek sözümüzü fısıldar gibi söylediğimiz yalınlıktan, maximal etkilerle adeta coşarak tasarladığımız ihtişamlı parçaların dansı bu koleksiyon.

Koleksiyonun ilham kaynağını ve tarzını nasıl tanımlarsınız?

SOI kendi olmak isteyenlerin zamansız romantizmi yakalayacağı bir koleksiyon…

Gelinlik tasarımlarımızı tercih edenlerin, tam anlamıyla kendilerini ifade edebilmesi arzumuzdan ilham alan koleksiyonumuzun stili ise tüm zamanların zamansız enerjisiyle, stil sahibi, kişilikli bir avangard duruş diyebiliriz. Özlem Süer gelinliklerinde zamansızlığı drapaj tekniğimiz ve dantel detaylarımızla sağlıyoruz ve tabii ki tasarımlarımızın eşsizliği üzerindeki emek ve katma değerden geliyor. Jakarlar, ipekler, vualler, ipek tüller, inanılmaz hafif ve uçuşan etkilerle bizlerle yeni sezonda.

Özlem Süer'den Gelinlere Özel Tavsiyeler
SOI Koleksiyonu

Moda ve gelinlik dünyasında kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Gelinlik tasarımı çok özgür bir alan, hayallerinizi dilediğiniz gibi sınırsızca gerçekleştiriyorsunuz. Benim oyun alanım gibi görüyorum. Dünyada da ses getirmek, ilgi çekmek Özlem Süer House’a kadar onları bir tutkuyla sürüklemek çok mutlu ediyor.

Özlem Süer Kimdir?

Tasarımları dünya moda otoritelerince Avant-Garde, Neo-Romantik, Deneysel ve Kavramsal disiplinler arası olarak tanımlanan Özlem Süer; 30 yıllık moda ve tasarım serüveninde, her sezon farklı öykülerden esinlenerek yarattığı eşsiz koleksiyonların yaratıcısıdır. Tasarımcı, farklı disiplinleri kavramsal bakış açısıyla sentezlediği sanat enstalasyonlarıyla da dünyada solo ve karma performanslar gerçekleştirmektedir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları