preloader

Esansiyel Yağ Asitleri Omega 3'ün Faydaları

02.03.2022
Esansiyel Yağ Asitleri Omega 3'ün Faydaları

Yazı Boyutu:

Omega 3, insan vücudunun optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu bir yağ türüdür. Ancak, vücut tarafından üretilmez. Bu nedenle, Omega 3 yağ asitleri alınması gereken “esansiyel yağ asitleri” olarak bilinir. Omega 3’ün kaynaklarından tüketim miktarına kadar bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Neden Herkesin Omega 3 Yağ Asitlerine İhtiyacı Var?

Omega 3 yağ asitleri ailesinde üzerinde durulması gereken üç çeşit vardır; EPA, DHA ve ALA. ALA; birincil kaynağı bitkiler olan kısa zincirli yağ asididir. ALA’nın en çok bilinen kaynaklarının başında chia ve keten tohumu gelir. Vücudumuzun ALA’dan yararlanabilmesi için bu yağ asidini, daha uzun zincirli Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’ya dönüştürmesi gerekir. Ancak, vücudumuz dışarıdan aldığımız ALA’nın düşük miktarını EPA ve DHA’ya dönüştürebilir ki bu miktar, optimal sağlık için yeterli değildir.

Omega 3 yağ asitleri içerisinde bulunan EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonuna, kalp ve damar sağlığının korunmasına katkıda bulunur. DHA normal görme yetisi ve beyin korunmasında rol oynar.*

Hamile ve emziren annelerde de Omega 3 alımı oldukça önemlidir. DHA’nın anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve göz gelişimini destekler.*

Ne Kadar Tüketilmeli?

Esansiyel Yağ Asitleri Omega 3'ün Faydaları

Omega 3 kullananların genellikle sorduğu ilk sorulardan biridir. Ancak, EPA ve DHA dozu konusunda evrensel bir fikir birliği olmadığı için Omega 3’ler için önerilen günlük bir miktar konusunda; C vitamini veya kalsiyum gibi besinlerde olduğu gibi kesin bir ibare mevcut değildir. Sağlık uzmanları tipik olarak bir insanın yaşına, sağlık durumuna, beslenme profiline göre günlük doz önerir. Ancak, şu herkes için doğrudur ki; Omega 3’ler hücresel sağlığın temelini oluşturur ve bu nedenle kullanımı ömür boyunca optimal sağlık için gereklidir.

Omega 3’ün Kaynağı Önemlidir

Omega 3 yağ asitleri iki ana kaynaktan elde edilir; soğuk deniz balıkları, algler gibi deniz kaynakları ve keten tohumu, yeşil sebzeler gibi bitki kaynakları. Bu iki kaynağın eşit derecede faydalı olduğu düşünülse de deniz kaynaklı Omega 3’ler aslında çok daha etkilidir. Keten tohumu, vücut tarafından EPA ve DHA’ya dönüşerek kullanılabilen alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Vücudun EPA ve DHA’yı ALA’dan dönüştürme yeteneğinin sınırlı olması nedeniyle, Omega 3’lerin doğrudan soğuk deniz balıklarından elde edilmesi önerilir. Orzaks İlaç tarafından üretilen Ocean Omega 3 serisi ürünlerinde soğuk su balıklarından elde edilen hammadde tercih edilmektedir.

Trigliserid Form

Omega 3 takviyelerinin çoğu zaman gözden kaçırılan, ancak oldukça önemli bir detayı; moleküler formlarıdır. Balıklarda Omega 3 yağ asitleri doğal trigliserid formunda bulunur. Trigliserid formu üç özelliği ile öne çıkar; tazelik, etkinlik ve toplam Omega 3 miktarı. Orzaks Ocean Balık Yağı serisinin ürünleri; trigliserit formundaki Omega 3 içeriği ile birlikte güvenilir kalite standartlarına sahiptir.

{773688}

Doğru Hammadde

Orzaks Ocean, soğuk su balıklarından elde edilen kaliteli ve etkin hammadde ile üretime başlar. Kalite kontrolü okyanusta, balık türlerinin özenle seçilmesi ile başlar. Tüm omega 3 ürünleri; Antartika’dan gelen soğuk su akıntılarının olduğu ve balık gövdesinin yağlanma oranının yüksek olduğu balıklardan üretilmektedir. Hammaddeler tedarik ederken önemli balıkçılık düzenlemeleri çerçevesinde kalıp doğanın dengesine saygı duyulur.

Yüksek Kalitede Tedarik Değer Zinciri Yönetimi

Esansiyel Yağ Asitleri Omega 3'ün Faydaları

Orzaks İlaç, Ocean Omega 3 serisinde yüksek kalite standartlarında ürünler üretmek adına aşağıda belirtilen üretim basamaklarını kullanmaktadır. Her parti üretim için analizler gerçekleştirilerek IFOS’un 5 yıldızlı kalite onayına sahip bir markadır; saflık, tazelik, güvenilirlik, kalite ve içerik garantisi bulunur.

  • Balık Seçimi; fizyolojisi gereği kontaminasyon riski düşük küçük soğuk su balıkları tercih edilir.

  • Lokasyon Seçimi; balık kaynağı seçimi için Antartika’dan gelen soğuk su akıntısının olduğu okyanus suyu tercih edilir.

  • Balık Yağı Ekstraksiyonu; kimyasal çözücü kullanılmaz. Kaynağında mekanik pres yöntemi uygulanır.

  • Saflaştırma; 24 saat içerisinde moleküler distilasyon ile safsızlıklardan uzaklaştırılır.

Tazelik; entegre üretim zinciri teknolojileri ile tazelik korunacak şekilde muhafaza edilir.

Orzaks İlaç, uluslararası kalite standartlarında yüksek Omega 3 kaynağı içeren Ocean Omega 3 serisi ile farklı yaş gruplarına ve ihtiyaçlara özel geniş ürün portföyünü tüketiciyle buluşturmakta. Bu serinin tüm ürünleri, IFOS tarafından belirlenen ağır metal ve oksidasyon parametrelerine uygun olarak üretilir. Havasız ortamda hazırlanıp, ışık ve nemden korunarak hava geçirmez ambalajlarla paketlenerek oksidasyon riski ortadan kaldırılır.

Ocean Omega 3 serisinin tüm formülasyonları, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan Nuvita Biosearch Ar-Ge Merkezi’nde hazırlanıp, kendi üretim tesislerinde son teknoloji ile üretilir. Orzaks İlaç, yüksek kalite hammaddesi ile uluslararası gıda standartlarına uygun üretim faaliyetlerini sürdüren güvenilir bir firmadır.

*Bu içerik Orzax iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları