preloader

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

10.02.2021
Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Yazı Boyutu:

Spor teknolojileri hem sporcuların, hem de hayat kalitesini yükseltmek için sporu yaşam biçimi olarak benimseyenlere önemli avantajlar kazandırıyor. Spor için iyi teknolojik aletleri keşfedin.

Yaşamın önemli bir parçasını oluşturan spor, fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da önemli faydaları kanıtlanmış bir aktivite. İnovatif gelişmelerin katkıları sayesinde spor yapmak da, yönetmek de çok daha proaktif hale geliyor. Bu yazımızda teknolojinin spordaki yansımalarına değiniyoruz.

Sağlık Kontrol Altında: Akıllı Kıyafetler

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Dokunmatik ekran eldiveni, kulaklıklı akıllı bere gibi tekstil ürünleriyle siz de karşılaşmışsınızdır eminim. Bu ürünlerin yanı sıra şort, tişört ve sutyen gibi ürünler de sporun birçok alanında kullanılıyor. Egzersiz yaparken biyometrik ölçümler yapabilmeleri önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor. Sporculara yönelik ürettiği ürünlerle bilinen Athos’un tişört, şort ve Çekirdek isimli küçük bir modülden oluşan akıllı spor giysisi, 12 sensörle bütün kas hareketlerini analiz edebiliyor.

Kadınların kullandığı sutyen de “akıllı” sıfatını kazanmış durumda. Myzone spor sütyeni ve Victoria Secret’s spor sütyeni içerisinde kalp atış sensörüyle birlikte geliyor. Bluetooth ile akıllı telefonla eşleşip mobil uygulama üzerinden sonuçlar görüntülenebiliyor. Athos, Polotech ve Hexoskin gibi markaların tişörtleri kas hareketliliği ve kalori yakma detaylarını ölçümleyip raporlayabiliyor. Yüzeyindeki sensörler sayesinde atletik performans ve sağlık detaylarını Bluetooth’la raporlayabilen akıllı spor ayakkabılar da bulunuyor.

Akıllı Yüzücü Gözlüğü Performansı Artırıyor

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Profesyonel yüzücüler için vuruş sayısını, hızını ölçmek son derece önemli. Performansta etkili olabilen bu ölçümleri yapmak için suya dayanıklılık özelliği bulunan akıllı bileklikler kullanılıyor. Fakat bileğe bakmak elbette zorlayıcı olabiliyor. Form markası da bu soruna bir çözüm üretmiş: Akıllı yüzücü gözlüğü! Yoğun lenslere sahip olan lens 10 metreye kadar su geçirmiyor ve yüzücü için gereken verileri gerçek zamanlı olarak yansıtıyor.

Golf Tekniğini Geliştirmenin Yolu: Akıllı Golf Eldiveni

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Esnekliği pekiştiren ve odaklanmayı artıran bir oyun olarak öne çıkan golfte vuruş hızı ve tekniğini bilmek strateji geliştirmeyi sağlıyor. Zepp markasının geliştirdiği aparat eldivene takıldığında analiz yapıyor ve yönlendirmelerde bulunuyor.

Profesyonel Tenisçiler İçin Akıllı Tenis Topu

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Spor teknolojileri arasında kondisyon ve hırs gerektiren spor dallarından biri olan tenisi kolaylaştıran akıllı tenis topu da dikkate değer. Normal raketlerden farkı olmayan raket sapına gizlenen sensörler sayesinde güç, teknik ve dayanıklılık göstergelerine göre analiz yapıyor. Tenis toplarını bilgisayar görüşü kullanarak otonom olarak toplayan Tennibot isimli bir robot da bulunuyor.

Sporseverlerin Gözdesi: Akıllı Atlama İpi

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Boksörlerden futbolculara kadar pek çok sporcunun egzersizinde ip atlamak da bulunuyor. Kardiyo egzersizleri için önem taşıyan ip atlama egzersizi de sensörler sayesinde kontrol edilebiliyor. Smart Rope adındaki akıllı atlama ipi, LED ışığıyla değişen sayıları gösteriyor. Kalori miktarını ve egzersizin süresini de akıllı telefonlara gönderebiliyor.

Suyun Gücü Teknolojiyle Birleşiyor: Hidroterapi Koşu Bantları

Sporun ve Sporcunun Dostu Teknolojik Aletler

Su yapılan harekete yaklaşık 10 kat hava direnci sunuyor. Hidrostatik basınç sayesinde metabolik hız ve kalori yakma aktivitesi artıyor. Yapılan araştırmalara göre sudaki dikey hareket ve egzersiz zihinsel sağlığa da iyi geliyor. Suda sporun tüm bu avantajları su altı koşu bandı sağlayabiliyor. Bu cihazlar operasyon sonrası iyileşme döneminde de kullanılıyor.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları