preloader

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

02.01.2024
Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Yazı Boyutu:

Dünya renklerle dolup taşıyor; ancak bazı yerler var ki biraz pigmentli bakteriler, biraz milyonlarca yıllık katmanlaşma veya kazara keşfedilmiş doğal güçler sayesinde alışılmışın dışında renkler ortaya çıkarıyor. Bir sonraki seyahatinizde rotanızı çevirmeniz için dünyanın mucizevi şekilde doğal ve renkli noktalarını sizin için bir araya getirdik.

Cano Cristales, La Macarena, Kolombiya

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Canlı ve berrak rengi ile popüler olan Cano Cristales nehrinin bir diğer adı, Akışkan Gökkuşağı. Nehir, her sene Temmuz ve Kasım ayları arasında ortaya çıkan ‘Macarenia clavigera’ adı verilen nehir yosunları sayesinde kırmızı, sarı, yeşil ve mavinin tonlarında akıyor.

Yedi Renkli Topraklar, Chamarel, Mauritius

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Mauritius’un güneybatısında yer alan küçük kum tepeleri kırmızı, mor, pembe, mavi, yeşil, sarı ve kahverengi renklerine bulanmış bir görüntü veriyor. Topraktaki minerallerin volkanik hareketlilik sonucunda ısı değişimlerine uğraması ile ortaya çıkan renkliliği büyülü kılan bir özelliği daha var; renkli kumları avucunuza alıp karıştırdıktan sonra yere bıraktığınızda renkler tekrar kendi kümelerinde toplanıyor.

Mauritius her noktasıyla cezbeden bir tatil destinasyonu. Yeşilinden mavisine Mauritius’u seyaht planlarına eklemek için tıklayın.

Colorado Lagünü, Potosi, Bolivya

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Bolivya’nın Eduardo Avaroa Doğal Koruma Alanı’nda yer alan bu sığ, içine kırmızı karıştırılmış gibi görünen göl flamingoların -özellikle James flamingolarının- toplanma noktası. Gölün doğal pembeye çalan kırmızı rengi ise burada yaşayan alglerin pigmentlerinden kaynaklanıyor.

Boru Çiçeği Havuzu, Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming, Amerika

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

‘Morning Glory Pool’a eşsiz rengini veren, aşırı sıcağa dayanıklı termofilik bakterilerin pigmentleri. Yeraltı sularının çıktığı bu göletin turuncudan başlayan ve yeşile doğru tonlanan ağzından daha derinlere bakıldığında ise renk derin maviye kadar uzanıyor.

Danakil Çöküntü Havzası, Kuzey Etiyopya

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Dünya üzerindeki en sıcak ve en düşük seviyedeki nokta olmasının yanı sıra Danakil bir sülfür ve tuz deposu. Çöküntü havzasına yoğun sarı rengi veren de bu. Danakil’in zorlu coğrafyası nedeniyle National Geographic tarafından ‘Dünyanın En Zalim Yeri’ unvanını aldığını da ekleyelim.

Uçan Gayzer, Washoe County, Nevada, Amerika

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Çoğunlukla doğal fenomenler olarak kayda geçen gayzerler arasından sıyrılan ‘Fly Gayser’, kazara oluşmuş bir harika. 1964’te çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, mineral yönünden zengin suyun toprak altından püskürmesi ile termofilik bakterilerin bu formu ve renkleri meydana getirmesine aracı olmuş.

Cehennem Gölü, Beppu, Japonya

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Sıcak suyla rahatlama kültürü ile ün salan Japonların belki de girmek istemeyeceğiniz en sıcak suyu, Chinoike Jigoku nam-ı diğer Cehennem Gölü. Sıcaklığı 78 derece civarında olan göl, tarihi kaynaklara göre işkence aracı olarak kullanılıyormuş. Göle rengini veren kırmızılığın kaynağı ise içerdiği demir oksit.

Mermer Mağarası, Chile Chico, Şili

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Altı bin yıllık dalga erozyonu ile oluşan mağara dokusu, suyun mavi ve yeşil yansıması ile buluşunca Şili’nin Arjantin sınırına yakın Carrera Gölü’nün yakınında bu büyülü harikayı yaratmış. Sular durgun olduğunda kayık ile içinde gezintiye çıkabilirsiniz.

Büyük Mavi Delik, Belize

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Yeraltı kaynaklarının kireç taşını çözmesi sonucu oluşan 300 metre çapındaki ve yaklaşık 125 metre derinliğindeki ‘Great Blue Hole’, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Bu noktanın tüplü dalış için dünya üzerindeki en iyi yerlerden biri olduğunu da ekleyelim.

Dünyayı keşfetmeyi seven herkesin seyahat planlarına eklemesi gereken UNESCO Dünya Miraslarını keşfetmek için tıklayın.

Pembe Kumsal, Sardinya, İtalya

Dünyanın En Renkli Doğa Harikaları

Pamuk şeker gibi bir kumsalda uzanmak isterseniz, doğru yerdesiniz! Sardinya’da yer alan ‘Spiaggia Rosa’ kumları mercan ve deniz kabuğu parçaları içeriyor ve kristal maviliğin kontrastında olağanüstü rengini daha çarpıcı şekilde belli ediyor. Bu sıra dışı renkteki kumsalın korunma amacıyla yılın bazı dönemlerinde halka kapatıldığını belirtmekte fayda var.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları