preloader

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Dünyanın en güzel ve en romantik destinasyonlarından Paris’i evinizde deneyimlemek mümkün! Paris’te bir gün geçirmek için önerilerimizi takip edin.

Seyahat etmenin imkansız olduğu bu dönemde, biraz yaratıcılığınızı biraz da dijital dünyanın nimetleri kullanarak istediğiniz şehri evinize getirebilirsiniz! Biz sizin için evinizde Paris’i yaşamanın yollarını yazdık. Gelin, dünyanın en güzel şehirlerinden Paris’te güzel bir geçirin…

Evinizi Paris’ten ilham alarak dekore edin

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Evinizde Paris’i yaşayabilmek için, dekorasyonunuzda Paris temalı objeler kullanabilir ya da bir adım daha ileriye giderek Parizyen ev stiline geçiş yapabilirsiniz. Parizyen ev stilinin en önemli detaylarından biri renkler. Bu tarz evlerde pembenin tüm tonları siyah ile beraber kullanılır. Ayrıca ev dekorasyonuna zamansız bir şıklık hakimdir. Duvarlarda ve tekstil ürünlerinde şeritler, çiçek motifleri ve damask desenler kullanılır. Taze çiçekler, tablolar, heykeller ve antikalar evin olmazsa olmazlarındandır.

Evinizde böyle bir stil değişikliği yapmaya ne dersiniz?

Saffet Emre Tonguç’tan Paris’i Dinleyin

Paris’e dair bilmeniz gereken her şeyi, Saffet Emre Tonguç rehberliğinde öğrenin. Paris’in tarihinden mutlaka görülmesi gereken yerlere kadar birçok bilgi öğreneceğiniz bu program ile, evinizin konforunda Paris’in tadını çıkarın.

Fransız mutfağından yemekler hazırlayın

Bugün Paris’te olsaydınız; sabah kahvaltısında kruvasan ve kahve akşam yemeğinde ise Fransız mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerinden denerdiniz. Merak etmeyin en lezzetli Fransız yemek tariflerin öğrenebileceğiniz bir YouTube yemek kanalı önerimiz var; French Cooking Academy. Birbirinden farklı yemek tarifleri deneyerek, Paris’in en iyi restoranlarında yemek yediğinizi hayal edin. Yemeğinize, güzel bir Fransız şarabı ve mum ışıkları da eşlik edebilir.

Paris’in sokak sanatçılarını evinize davet edin

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Paris sokaklarını daha güzel bir hale getiren sokak sanatçılarını evinize davet edin. Sizin için hazırladığımız Paris müziklerini açın, gözlerinizi kapatın ve Paris sokaklarında gezdiğinizi hayal edin. Bu müzikler, geçtiğiniz yollarda sokak sanatçıları tarafından söyleniyor. Bazen önlerinden geçip giderken bazen de bir süreliğine durup onları dinliyorsunuz…

Size Paris’i yaşatacak müzik listesi için tıklayın.

{772965}

Paris temalı bir film izleyin

Paris’i doyasıya yaşamak için hem hikayesiyle hem de ortamıyla sizi içine çeken bir film izleyin. Adeta Paris sokaklarında dolaşırmış gibi hissedeceğiniz filmlerle bir süreliğine de olsa evinizden çıkmanın keyfine varın.

Film Önerisi: Midnight In Paris

Avrupa’nın en çok sevilen şehirlerinden biri olan Paris, romantik ve fantastik türdeki Midnight In Paris filmine ev sahipliği yapıyor. Usta yönetmen Woody Allen’ın Avrupa şehirleri temalı filmleri arasında en farklı ve dokunaklı olan bu film, Paris’in büyülü atmosferinde kaybolmanızı sağlıyor. İzleyicileri, 1920’lerin Paris’indeki görkemli partilere götürüp dünyaca ünlü yazarlar, ressamlar ve şairlerle tanıştıran filmde, başarılı bir senarist olan ve yazar olma hayalleri kuran Gil’in hikayesi anlatılıyor.

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Paris’in en ünlü yerlerini ziyaret edin

1. İlk olarak müzelere gidin

İlk olarak gezinize müzelerden başlayın. Dünyanın en ünlü müzelerini ev sahipliği yapan Paris’te mutlaka görülmesi gereken müzelerin sanal versiyonları da mevcut.

Orsay Müzesi

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

1900 Paris Uluslararası Sergisi için kurulan Musee D’orsay, empresyonistlerin mabedi olarak biliniyor. Çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848-1915 yılları arasında yapılan resimler, heykeller mobilyalar ve fotoğrafların bulunduğu müzede Monet, Degas ve Renoir gibi empresyonist sanatçıların yanında Cezanne ve Gauguin gibi post-empresyonistlerin de sanat çalışmaları yer alıyor. Sanat eserlerini ve çalışmaları incelemek için sanal müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Sanal müze için tıklayın.

Louvre Müzesi

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Paris’in Sen Nehri kıyısında yer alan Louvre Müzesi’nin içerisinde 350 binden fazla eser bulunuyor. Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Mısır, kraliyet bahçeleri ve cam piramit gibi çeşitli bölümlerden oluşan müze, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze olmasıyla dikkat çekiyor.

Mona Lisa tablosu başta olmak üzere dünyanın en ünlü eserlerinin yer aldığı Louvre Müzesi yalnızca bir tık uzağınızda.

Sanal müze için tıklayın

{772964}

2. Gezinize kültürel aktivitelerle devam edin

Paris’e kadar gitmişken güzel bir sergi gezmek ve ünlü isimlerin konserlerini izlemeden dönmek olmaz… O yüzden rotanızı Paris’te gerçekleşen dijital etkinliklere çevirin.

Fondation Louis Vuitton

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Fondation Louis Vuitton, kapalı olduğu bu süreçte çeşitli sergi ve konserleri ile ziyaretçileriyle dijital ortamda buluşuyor. Sanat ve kültürü destekleyen Louis Vuitton Vakfı’nın her hafta gerçekleştireceği 3 etkinliği oturduğunuz yerden takip etmeye ne dersiniz?

Fondation Louis Vuitton’un sunduğu etkinlikleri ve daha fazlasını Instagram hesabı, Facebook sayfası ve YouTube kanalından takip edebilirsiniz.

3. Son durağınız Eyfel Kulesi olsun

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Paris deyince akla ilk gelen yer Eyfel Kulesi. Paris gezilerinde mutlaka ziyaret edilen bu kuleye siz de uğramazsanız olmaz… Dijital ortamda Eyfel Kulesi’ne çıkın ve adeta Paris ayaklarınızın altındaymış gibi hissedin. Bu arada, Kule’ye tırmanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı değil mi?

Eyfel Kulesi’ne çıkmak için tıklayın.

Paris’i ünlü ressamların gözünden keşfedin

Monet, Renoir, Gustave Caillebotte gibi dünyaca ünlü Empresyonist ressamların gözünden Paris’i yaşın.

Renoir, Moulin de la Galette

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Montmartre bölgesindeki değirmenlerin eğlence merkezlerine dönüşmesi ile gelenlerin resmedildikleri tablolar arasında en mutlusu olarak tanınan Moulin de la Galette eseri, Renoir imzasını taşıyor. 1876 yılına ait eserde, sosyal haklarına yeni kavuşan çalışanların, yeni bir fikir olan hafta sonu izinlerini geçirdikleri bir gün görülüyor.

Edgar Degas, Dans Sınıfı

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Garnier Opera binasını, balerinleri ve müzisyenleri defalarca resmeden Edgar Degas’nın 1874 tarihli Dans Sınıfı tablosu, aynı seriden eserleri arasında öne çıkıyor. Mimari detayları ve kostümlerin hafifliğini tuvale aktaran sanatçının en tanınan çalışması olarak öne çıkıyor.

Vincent Van Gog, Clichy Bulvarı

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Vincent Van Gogh’un Paris’te yaşadığında resmettiği Clichy Bulvarı tablosunda kullandığı açık ve pastel tonlar, sanatçının mutlu dönemini temsil ediyor. Montmartre bölgesinin işlek merkezlerinden olan bulvarın Lepic sokağı ile kesiştiği noktayı resmederken, Paris’te tanıştığı pointilizm tekniği kullanması da bu tabloyu diğer çalışmalarından ayırıyor.

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Detaylı bir Paris gezi rehberi inceleyin

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Bir sonraki Paris seyahatinizin planlarını yapmaya başlamanız için detaylı bir Paris gezi rehberine ihtiyacınız var… Bu rehberi OGGUSTO okurları için Hollywood ünlülerinin güzellik doktoru Dr. Maurice Dray ve mücevher dünyasının ışıldayan gen ismi Valerie Messika hazırladı. Paris’te ne yenir, ne içilir, nerede kalınır? Detaylarıyla öğrenin.

Dr. Maurice Dray’in Paris gezi rehberi için tıklayın.

Valerie Messika’nın Paris gezi rehberi için tıklayın.

Paris’in lezzet duraklarını öğrenmek için ise Raffles Hotel Le Royal Monceau’nun leziz menülerinin yaratıcısı Executive Şef Laurent André’nin önerilerini keşfedin.

{772999}

Paris’in moda ve mücevher dünyasında kendinizi kaybedin

Coco Chanel’i yakından tanıyın

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

“Ben moda yapmıyorum, modanın ta kendisiyim.”diyen Coco Chanel’le daha yakından tanışmaya hazır mısınız? Coco Chanel’in moda dünyasını değiştiren harikalarını, unutulmaz görünümlerini inceleyip yarattığı markanın hikayesini öğrenin.

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Mücevher dünyasına yolculuğa çıkın

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Place Vendome’da uzun uzun gezmeye, Cartier’den Dior’a Van Cleef’den Buccellati’ye her bir mücevher mağazasının ışıltılı vitrinlerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Paris’e kadar gitmişken YSL’den güzellik önerileri alın

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

Güzel olmanın sırlarını, en havalı makyaj hilelerini bir başka Parizyen’den, YSL’den öğrenin! Cara Delevingne’den Cate Blanchett’e kadar birçok ünlü ismin vazgeçilmez ismi ve YSL Beauty’nin makyaj artisti olan Fred Letailleur güzel görünmenin sırlarını anlatıyor.

Evinizden Paris'i Yaşamanın Yolları

OGGUSTO Editörlerinden Cemre Bosnalı’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyanın en yeni haberlerini ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültene kaydolun.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları