preloader

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

02.07.2019
Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Yazı Boyutu:

Dünya saf lavanta üretiminin %25’ini karşılayan Le Château Du Bois’in başındaki Jack Lincele, Provence’de gezilecek yerleri, nerede kalınacağını ve ne yeneceğini detaylarıyla OGGUSTO’ya anlattı.

Dünya saf lavanta üretiminin %25’ini karşılayan ve dört kuşaktır dünyanın en özel lavantalarını yetiştiren Le Château Du Bois markasının başındaki Jack Lincele OGGUSTO’ya özel Provence sırlarını yazdı.


Provence’ta nerede kalınır?

“Gordes ve Luberon’a hakim manzarası ile 5 yıldızlı otel Le Bastide de Gordes konaklama için en ideal adres.”

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Tepe köyü Gordes’da yer alan 18. yüzyıl dekorlu La Bastide de Gordes‘deki terasların ve asma bahçelerin çoğu, panoramik Luberon vadisi manzaralıdır. Yemekleri tonozlu yemek salonunda ya da vadi manzarasına sahip gölgelikli terasta yemenin mümkün olduğu otelde, spa alanında verilen masaj hizmetiyle de otelin tadını çıkarmak paha biçilemez.

{771971}

Provence’ta gezilecek yerler?

“Taze suyun gücü ve güzelliğini görmek için Fontaine de Vaucluse’a gidin. İnanılmaz yoğun mavisine bayılacaksınız. Le Château du Bois özel arazisindeki lavanta tarlalarını mutlaka görün. Sabah erken saatleri tercih ederseniz, vahşi hayvanları, geyikleri de görebilirsiniz. Fransa’nın en güzel köylerinden biri olan Gordes’i mutlaka görün. Kayaların içine yapılmış olan köyün harika mimarisi ve dar sokaklarında gerçek Provence’ı yaşayın.”

Fontaine de Vaucluse

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Yılda ortalama 630 milyon m3 akış hacmi ile Fontaine de Vaucluse, Avrupa’da tek ve dünyadaki en geniş kaynaklardan biri. Kış ve yaz aylarında serin ve dingin olan kaynak, ilkbahar ve sonbaharda dalgalı ve coşkun oluyor. Maviliği ile ışıldayan ve insana cennetteymiş izlenimi veren bu bölge, unutulmazlarınız arasına girmeye aday.

Le Château du Bois

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Le Château du Boisda, nadide bir şifalı bitki olan saf lavantaları, doğaya saygılı bir biçimde geleneksel tarım metodları kullanarak yetiştiriliyor. Yalnızca saf lavanta üretimi yapmakla kalmayan Le Château du Bois, doğal ve organik kozmetik ürünleriyle de biliniyor. Provence’in adeta simgesi olan lavantaları, havanın maviliği ve doğanın yeşilliğiyle buluşturduğu bu yer, insana kendisini başka bir dünyadaymış gibi hissettirerek hayallere dalmasına sebep oluyor.

Gordes

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Gordes, Arnavut kaldırımlı sokakları ve eşsiz kalesiyle Fransa’nın gözbebeğidir. Yeşil vadi içinde bulunan Sénanque Manastırı ve köyden görülen benzersiz gün batımı görülmeye değer.

Şehirde mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

La Maison de la Truffe et du Vin lokantasında trüflü çikolatalarını mutlaka deneyin.”

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Çikolataya farklı bir boyut kazandıran trüflü çikolata, kokusuyla bile mest etmesinin yanında damağınızda bıraktığı tat insanı büyülüyor.

Provence’ta ne yenir?

“Akdeniz’deki küçük ada Porquerolles sahillerinde kızarmış ıstakozu mutlaka tadın.”

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Denizi ve deniz ürünlerini sevenler için tam bir ikisi bir arada: Porquerollos ve kızarmış ıstakoz. Akdeniz’in derin maviliğiyle çevrili adada yapılan harika ıstakoz yemeği, sadece ıstakoz yemek için bile bu adaya gelmeye değdiğini gösteriyor.

Provence’ta nereden alışveriş yapılır?

“L’Isle sur la Sorgue’daki antikacılarda çok hoş tarihi eser ve parçaya rastlayabilirsiniz. Saint-Rémy de Provence’daki sanat galerilerinden kendinize güzel bir hediye alın.”

L’Isle sur la Sorgue

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Adeta bir pazar gibi kurulmuş olan antika tezgahlarından veya antika dükkanlarından, eviniz için dekoratif amaçlı bir antika eşya ya da saklamak için harika eşyalar bulmak mümkün.

Saint-Rémy de Provence

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Marrel Sanat Galerisi, Vinturi Sanat Galerisi, B Sanat Galerisi ve Pera Galerisi Saint-Rémy de Provence’daki önemli sanat galerileridir. Marrel galerisinden edinilen bir tebrik kartı, Vinturi galeri’den Michel Calvet’in uluslararası üne sahip ekspresyonist eserlerinden biri veya B Sanat Galerisi’nden alınan bir resim, Provence seyahatinin ölümsüzleşmesini sağlayacak.

Provence’ta tadını çıkarın…

“Roussillon en Provence’dan kalkan balonlar ile Luberon’u havadan keşfedin.”

Provence Gezi Rehberi: Jack Lincele

Luberon’un lavanta bahçelerine tepeden bakarak, yeşil, mavi ve mor üçgeninde kaybolmak, tatil çıtasını oldukça yukarılara taşıyor. Her bölgede ayrı güzel olan balon turlarını, Provence’in eşsiz atmosferinde deneyimlemek, bu bölgede yapılacakların başında geliyor.

Provence’a Giderken…

Provence Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Estetiği, huzuru ve sanatı ön planda tutan gezginlerin vazgeçilmez destinasyonları arasında yer alan Provence, Fransa’nın güneyinde yer alanda komşuları Cannes, Nice ve Saint Tropez’den farklı olarak yavaşlamak isteyenlerin gözdesi. En ünlü empresyonistlere ev sahipliği yapan bölgede; insan kendini adeta ressamın elinden çıkmış bir tabloda hissediyor. Gordes, Aix en Provence, Roussillon,Saint-Rémy-de-Provence, Arles ve sanat festivali ile ünlü Avignon mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Euro’nun geçerli olduğu Provence’de deniz mahsulleri tadılmadan dönülmemeli.

Provence’a Ne Zaman Gidilir?

Lavanta tarlaları, filmlere konu olan üzüm bağları, tarihi dokuları, kendine özgü dekorasyon stili ile öne çıkan Provence’a gitmek için en ideal sezonlar, Haziran ve Eylül başta olmak üzere bahar ayları… Temmuz ise mor lavantaları görmek için ideal.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları