preloader

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

19.06.2019
Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

Yazı Boyutu:

Bolşoy Balesi’nin baş balerini Maria Alexandrova bale dünyasının ışıldayan yıldızı olarak kabul ediliyor. Onu vazgeçilmez yapan ise zerafet ve enerjisini klasik güzelliğiyle birleştirmesi. Maria Alexandrova, OGGUSTO’ya özel bir Moskova rehberi hazırladı.


Moskova’da nerede kalınır?

“Moskova’da doğup büyüdüğüm için burada hiç otelde kalmadım. Fakat Bolşoy’un penceresinden baktığımda hep Metropol Otel’i görüyorum. 19. yüzyılın ikinci yarısında açılan bu otel, Moskova’nın ilk Art Nouveau tarzı binalarından biri.”

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

Nerede yenir?

“Moskova’da çok çeşitli restoranlar var. Favorilerim ise, hızlı bir yemek için Coffeemania, hem hesaplı hem de leziz ev yemekleri içinse Odessa Mama. Tüm ihtişamıyla Turandot ise özel geceler için.”

Moskova’da gezilecek yerler?

“Aziz Vasil Katedrali ile Kızıl Medyan’ı görmeden dönmek olmaz. Katedralin içineyse mutlaka girin.”

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

“Şehre ara vermek için gidebileceğiniz birçok yer var. Favorilerimden biri ünlü Yusupov ailesine ait olan Arkhangelskoye. Moskova’dan biraz daha uzaklaşmak istiyorsanız, Vladimir, Suzdal ve Rostov da güzel eski kasabalardan bir kaçı.”

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

Mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

“Moskova’da en sevdiğim yerlerden biri, Suvorovsky Parkı. Küçükken buraya yakın oturuyorduk. Parkın içinden Moskova Nehri boyunca yürüyüp Krylatsky Holmi’ye gelebilirsiniz. Böylelikle bütün günü yürüyerek Moskova’nın en yeşil kısmında doğa ile iç içe geçirebilirsiniz. Moskova’da özellikle yürüyün, böylelikle şehri hissetmeniz daha kolay olur.”

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

Şehirde sizi şaşırtabilecek şeyler nedir?

“Bunker 42 dünyadaki en alışılmadık müzelerden biri. Yerin 65 metre altında! 200 yıllık tünellerden geçip yeraltı nehrini görebilirsiniz. Gerçek Rus ruhu tanımak içinse The State Tretyakov Galerisi doğru adres.”

Bunker 42

The State Tretyakov Galerisi

Kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler neler?

Bolşoy Tiyatrosu’nun yanı sıra Lenkom Tiyatrosu’na da bilet alın. Benzersiz ve ihtişamlı hediyeler için Axenoff Jewellery’de kaybolun.”

Nereden alışveriş yapılır?

Tsvetnoy’da alışveriş yaparken uluslararası tasarımcıların yanı sıra Rus markalarının en iyilerini de bulabilirsiniz. Tsvetnoy’un son katındaki yerel yemekleri tatmadan ayrılmayın.”

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

Şehrin tadını çıkarın…

“Mutlaka GUM’ın dondurmasını tadın. Sovyetlerden beri hem Rusların hem de turistlerin ortak noktası olan efsanevi bir dondurma dükkanı GUM.”

Moskova Gezi Rehberi: Maria Alexandrova

Mosova Hakkında Kullanılması Gerekenler

Moskova’da sokağa çıktığınızda yanınızda pasaport bulundurmanız çok önemli aksi takdirde çok sıkıntılarla karşılabilirsiniz. İngilizce pek yaygın olamadığı Moskova’nın resmi dili Rusça’dır. Ancak şehirde Azeri, Gürcü, Özbek, Tacik ve Ahıska Yürkleri gibi Türkçe konuşan çok insan vardır.

Moskova'ya Ne Zaman Gidilir?

Moskova’nın kışın hava durumu inanılamayacak derecelere düşüyor. -42°C görmüş olan Moskova’ya kışın gitmek isteyenler kalın tüm kıyafetlerini yanında götürmesi gerekir. Soğuk sevmiyorsanız kış aylarını unutun.Yaz aylarında ortalama 18°C hissedilen Moskova hava sıcaklığı; bahar aylarında ortalama 8°C, kış mevsiminde ise ortalama -7°C civarında oluyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları