preloader

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

19.06.2019
Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Yazı Boyutu:

Nijeryalı olan Michael Ade Elegdebe 13 yaşında Amerika’ya giderek annesinin Nijerya restoranında ona yardım ederek çalışmaya başlıyor. Liseyi bitirdikten sonra Culinary Institute of America Greystone’da şef eğitimi alıyor. Mezun olduktan sonra aralarında New York’un ünlü restoranı Eleven Madison Park dahil olmak üzere sayısız restoranda çalışıyor. Şu anki misyonu ise Nijerya mutfaığına kendi dokunuşunu katarak dünyaya tanıtmak. Nijerya’nın en ünlü şeflerinden Michael Elegbede, Lagos’un en iyilerini OGGUSTO için özel olarak yazdı.


Lagos’ta nerede kalınır?

“Modern, zarif çehresi ve harika manzarası ile Intercontinental Hotel Lagos dinlenmek için harika bir yer.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Merkezi ve prestijli konumu ile Lagos’ta görülmesi gereken yerlere kolay ulaşımı olan otelin restoranlarında Avrupa ve yerel lezzetler tatmak, havuzunda dinlenmek mümkün.

Mutlaka deneyimlenmesi gerekenler nelerdir?

“Yüksek enerjili The New Afrika Shrine, Afrobeat müziğinin efsanevi isimi Fela Anikulapo Kuti’nin anısını yaşatıyor. Sanatçının yetenekli oğullarının eklektik performanslarını kaçırmayın.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Ikeja merkezindeki kulüpte açık hava konserleri ve Felebration Müzik Festivali düzenleniyor. Shoki dansının inceliklerini öğrenebilir ve Afrika ritimleri ile dans edebilirsiniz. Yerliler kadar turistlerin de gittiği mekanı, U2 solisti Bono da ziyaret etmiş.

Şehirde kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler neler?

“Uluslararası markalar ve yerel Afrika butiklerinin bulunduğu Palms Shopping Mall alışveriş etmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Her türlü alışverişin rahatlıkla yapılabildiği merkezin sakin ortamında vakit geçirmek ve yemek yemek mümkün.

{77805}

Şehirde sizi şaşırtabilecek şeyler nedir?

Lekki Koruma Merkezi, şehrin eteklerinde bulunan doğal yağmur ormanı ve burada maymunları, kuşları ve dev kaplumbağaları görebilirsiniz.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Lagos şehir merkezinden bir saatlik mesafedeki merkezindeki asma yollarda birkaç saat yürüyüş yapanlar, Batı Afrika’da günlerce safari yapmış gibi hissedebiliyor.

Lagos’ta nerede yenir?

“Gerçek Nijerya mutfağı için The Yellow Chilli’nin zarif dekorunda sipariş verirken ‘isi ewu’ söylemeyi unutmayın.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Afrika yemeklerine odaklanan restoran, Lagos’un en iyileri arasında sayılıyor ve keçi eti ve baharatlar ile hazırlanan geleneksel “isi ewu”’ye farklı bir boyut kazandırdığı için en tercih edilen yemeği olarak biliniyor.

Şehirde nerede içilir?

“En havalı mekan olan RSVP’de şık kokteylleri içeride veya havuz başında içebilirsiniz.”

Lagos’taki en havalı restoran & barlardan birisi olan RSVP’nin kokteyl menüsü ve atıştırmalıkları arasında seçim yapmak güç olabilir. Binanın arkasındaki havuz, akşamları açılıyor ve en favori içeceği olan Chapman eşliğinde harika vakit geçirmek mümkün.

Lagos’ta mutlaka görülmesi gereken yerler neresi?

“Tarihsel sanat ve tiyatro merkezi olan Ulusal Sanat Tiyatrosu mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Dev deniz kabuğuna benzeyen bina 1973 yılından beri açık. Düzenlenen etkinlikler, gösteriler ve sergiler ile de şehrin sosyal takviminde önemli yeri olan tiyatro, Lagos’un kültürel merkezi olarak önem taşıyor.

{77160}

“Atlantik kıyılarındaki geniş plajları görün ve orada at binin.”

Lagos Gezi Rehberi: Michael Ade Elegdebe

Plajlarda at binip, yüzmenin yanı sıra 1904 yılından beri açık olan Lagos Polo Kulübü önerilen yerler arasında. Düzenlenen polo maçlarına uluslararası rağbetteki şıklık ise kaçırılmaması gereken bir şölen.

Nerede alışveriş yapılır?

“Afrika’da lüks alışverişe yeni bir boyut kazandıran Alára, yerel ve uluslararası tasarımcıların en iyi seçimlerini sunuyor ve sıra dışı restoranı NOK ile de tanınıyor.”

Lagos’un Victoria Island bölgesindeki mağazayı Nobel Barış Merkezinin mimarı David Adjaye Obe tasarlamış. Dışarıdan kaleye benzeyen binada sanat galerisi ve teras restoranı da mevcut. Fransa ve İtalyan tasarımcıların kıyafetleri ile beraber, Maki Oh, Duro Olowu ve Loza Malheombo gibi tanınmış Afrikalı tasarımcı ve sanatçıların koleksiyonlarını da sunuyor.

Lagos’ta denemeniz gereken farklı lezzetler nelerdir?

“Sokak yemekleri arasında yer fıstıklı ızgara plantain olan boli ve Nijerya baharatlı ızgara et olan ‘suya’yı deneyin.”

Görüntüsü ile muza benzeyen plantain’i ile hazırlanan boli, tatlı veya tuzlu yemek mümkün. Çöp şişe benzeyen suya, baharat karışımı ile diğer şişte pişen ızgaralardan büyük farklılık gösteriyor.

Lagos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lagos günümüzdeki yerine 15.yüzyılın sonlarında Portekizliler ayak basmış ve 1800 yıllarda köle ticareti merkezi kurmuşlardır.1840 yılında köle ticaretine karşı çıkan İngilizler kente bir konsolos atamışlar ve 1861 yılında büyük sömürge tehlikesi sebebi ile Büyük Britanya’ya bağlanmıştır.

Lagos’a ne zaman gidilir?

En yüksek sıcaklıklar kasım-mart aylarında görülen tropikal iklime sahip Lagos’ta hava sıcaklığı 25-28 derece seyreder ve mayıs –ekim arası yağışlar bol olduğu dönemdir. Lagos’a gitmek için en uygun dönem mayıs-ekimin olduğu yağışlı dönemdir bu dönem hava sıcaklığı yılın geri kalanındaki gibi bunaltıcı değildir

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları