preloader

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

28.07.2019
İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

Yazı Boyutu:

İbiza’da gezilecek yerleri, nerede kalınacağını, ne yeneceğini ve daha fazlasını Deliciously Sorted kurucusu Serena Cook’tan dinledik.

Deliciously Sorted, Serena Cook tarafından 2001 yılında kuruldu. Ultra lüks bir İbiza tatil organizasyonluğu hizmeti veren Cook, günümüzde 10 personeliyle beraber Mallorca, Formentera ve İbiza için eşsiz deneyimleri müşterilerine yaşatmayı başarıyor. Önde gelen dergiler tarafından işinin en iyisi olarak gösterilen Cook, arzuladığınız herşeyin en iyisini size sunmaya ve yaşatmaya söz veriyor…


İbiza’da nerede kalınır?

“Haziran sonunda açılacak olan Nobu Hotel Ibiza Bay için oldukça heyecanlıyım. Açılışı beklerken en sevdiğim otel ise La Granja. Bir tasarım harikası olan bu otelin çiftlik temasını ve çiftlik masası konseptine bayılıyorum.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

İbiza mimarisini en güzel şekilde yansıtan otel 9 odadan ve beş kişinin konaklayabileceği bir evden oluşuyor. Çiftlik temasını benimseyen otelin tasarımında oldukça sade ve natürel tahta ve taşlar kullanılmış. Açık mutfak ve havuz gibi ortak alanlarda müşterilen birbirleriyle iletişim içerisine geçmeleri teşvik ediliyor. Çiftlik sofrası adını verdikleri mutfaklarında şef Jose Catriman, Akdeniz mutfağının sunduğu lezzetleri sağlıklı bir şekilde ikram ediyor. Ritüellere çok önem veren otelde her güne özel aktiviteler düzenleniyor. Her Pazar gecesi düzenlenen Lucid Sundays partileri ve Cuma günleri düzenlenen rahatlatıcı Sound Rituals en çok ilgi çeken ritüellerin başında geliyor. Ayrıca mevye ve sebze ekiminin yapıldığı ve önde gelen isimlerle workshop’ların yapıldığı bir tarım/çiftlik alanı da mevcut.

Mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

“Eski bir depo olan La Nave’de Lio Malca’nın modern sanat galerisini görün.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

New York bazlı modern sanat koleksiyoneri Lio Malca özellikle Keith Haring ve Basquiat gibi önemli sanatçılar hakkında ki geniş bilgisi ile dikkat çekiyor. Brezilya’dan İtalya’ya kadar dünyanın bir çok yerinde sergilere danışmanlık yapmış ve galerilerde koleksiyonları sergilenmiş. Eski bir depo olan La Nave ise günümüzde sanat için kullanılıyor.

{772200}

İbiza’da gezilecek yerler?

“Benim için en huzur verici yer kesinlikle komşu ada olan büyüleyici Formentera. Eğer bir kaç gece konaklama şansını bulamıyorsanız bile kesinlikle günlük teknelerle adaya gittiğinize emin olun. Karayipleri aratmayan deniz ve beyaz kumsallar sizi büyüleyecek.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

İbiza’nın hippi kardeşi olarak anılan Formentera Adası yalnızca 30 dakikalık bir tekne uzaklığında. 1970’li yıllarda Bob Dylan ve Pink Floyd’un adım atması ile ünlenen ada, yazın İbiza’ya akın eden turistlerden kaçış noktası haline gelmiş. Büyüleyici bembeyaz sahilleri ve mavinin her tonunu barındıran deniziyle tekne tutkunlarının da Akdeniz’deki favori rotalarından biri.

Nerede yenir, nerede içilir?

“Öğle yemeğinde El Chiringuito Es Cavallet’de İspanyol mutfağının tadına bakın.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

Muhteşem bir beach club olan El Chiringuito bünyesinde bulundurduğu restaurantı ve butiği ile dikkat çekiyor. İbiza’nın sunduğu en güzel lezzetler de Es Cavallet isimli restaurantında servis ediliyor. Gün batımında özel dj’lerin partilerine katılabilirsiniz.

“Montesol otelinin çatı katı terasının açılmasını ve Dalt Villa manzarasına karşı özenle hazırlanmış olan içeceklerin tadına varmalısınız!”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

Limanın yakınlarında yer alan Grand Hotel Montesol, İbiza’da ilk açılan otel. Şehrin içindeki mağazalarda tur attıktan sonra terasta yer alan Cafe Montesolde içeceklerinizi yudumlayarak günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

İbiza’da nerede alışveriş yapılır?

Her şeyin rengarenk olduğu La Galeria Elefante isimli konsept mağazadan bir şey almadan adadan ayrılmak mümkün değil. Sahibe Victoria Durrer Gassa’nın kesinlikle İbiza’nın ruhunu anlayan bir zevki olduğuna inanıyorum. Kocasının sahip olduğu Afrika sanatına ait parçaları da satın almanız mümkün.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

İçeri girdiğiniz anda kendinizi mutlu hissedeceğiniz bu konsept mağaza adanın en aranan destinasyonlarından biri. Dünyanın farklı yerlerinden toplanan alışılmadık parçalar ve kıyafetler genelde İbiza’ya uygun olarak canlı renklerden seçilmiş. Kurucuları Sharon ve Victoria’nın teması ise “herşey sevgiyle toplanmalı”, bu nedenle mağazalarında ki her parçayı özenle ve sevgiyle çıktıkları seyahatlerden bizzat seçiyorlar.

{771977}

Şehirde sizi şaşırtabilecek şeyler nelerdir?

“İbiza dalış yapmak için inanılmaz bir destinasyon. Es Vedra gibi enteresan dalış noktalarına ve deniz canlılarının çeşitliliğine şaşıracaksınız.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

İbiza’nın batı kıyısında yer alan 15 takım ada her renk balığın ve deniz canlısının yer aldığı Cala d’Hort Marine Doğal Rezervünü oluşturuyor. Akdeniz’in en büyüleyici dalış destinasyonlarından gösterilen bu alan her yıl profesyonel dalgıçların akınına uğruyor. Daha heyecanlı bir deneyim içinde Es Vedra mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

İbiza’da tadını çıkarın

“Bana göre adanın en değişik yemeklerini yapan Lamuella restaurantının şefi Gome Galily’nin enfes yemeklerini denemeden adadan ayrılmayın.”

İbiza Gezi Rehberi: Serena Cook

Lamuella’nın en önemli özelliği mutfağın restaurantın kalbi olması. Gome Galily ise 6 farklı Michelin restaurantta çalışmış olan yemek yapmaya aşık ve oldukça yaratıcı bir şef. Menü ise 5 temel tat üzerinden oluşturulmuş. Mutfak ekibinin Asya ve Orta Doğu kökenli olmasının getirdiği bir ustalıkla Akdeniz’in tazeleyici tatları muhteşem bir şekilde harmanlanmış. Üç mutfağın akıllıca birleşiminden geriye kalan ise başka yerlerde bulamayacağınız değişik kombinasyonları tadımlamak olacak.

{77690}

İbiza’ya Giderken…

İbiza Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1999 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer ala İbiza, hem tarihiyle hem de mükemmel doğasıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tarihi dokusuna hayran kalacağınız İbiza’nın sadece birkaç metre ilerisinde Es Vedra Adası bulunuyor. Dünyanın çekim gücü en kuvvetli ikinci noktası olan ada, depremde battığı inanılan Atlantis Kıtası’nın bir parçası olduğu söyleniyor. Uğramadan dönmeyin!

İbiza’ya Ne Zaman Gidilir?

Renkli bir hayatı olan İbiza’ya özellikle yaz mevsiminde gidip, birbirinden eğlenceli happy hour partilerinde güneşin, denizin ve Latin müziğinin tadını çıkarabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları