2022'de Kaçırılmaması Gereken Sergiler

2022'de Kaçırılmaması Gereken Sergiler

Dünya hangi sanatçı ve sergileri konuşuyor? Dünyanın dört bir yanında mutlaka görülmesi gereken sergileri keşfedin.

Sanattan kopuk geçirdiğimiz dönem artık geride kalıyor. Pandeminin bir nebze de olsa kontrol altına alınmasıyla birlikte, tedbirler kapsamında sanat dünyası da yeniden canlanmaya başladı. Yeni sergiler bir bir seyircisiyle buluşuyor. Peki dünya bugünlerde hangi sanatçıları konuşuyor? Hangi şehirde, hangi müzeyi mutlaka ziyaret etmeli ve hangi sergiyi kaçırmamalı?

2022'de dünyanın dört bir yanında seyircisiyle buluşacak, mutlaka görülmesi gereken sergileri sizler için derledik.

Andy Warhol: Revelation

Warhol Müzesi tarafından düzenlenen ve seyahat eden “Andy Warhol: Revelation” sergisi, Brooklyn Müzesi’ne geldi. Daha önce yapılan araştırmalar ve sergilerin aksine, lens ilk kez Andy Warhol’un din ve Katolizm’le ilişkisine döndürülüyor. Warhol’un vakıf koleksiyonuna yeni eklenen calışmaları, tarihi eserler ile karşılaştırmalar yardımıyla Hristiyanlık kimliğine olan bağlılığına ışık tutuyor. Müzenin beşinci katını kaplayan proje, aynı zamanda daha önce görülmemiş eserleri içeren en az 100 objeyi barındırıyor. 

Pittsburgh’da Katolik bir ailenin oğlu Warhol, aslında kariyeri boyunca işlerinde Hristiyanlıkla ilgili imgelere ve hikayelere yer vermiş. Ancak Pop hareketine yaptığı önderlik ve getirdiği yenilikler yüzünden, dini konuları ele alan işleri çoğu zaman ikinci plana itilmiş. Eskiz, çizim ve baskı tabloları kapsayan ve daha önce hiç birlikte sergilenmemiş “Last Supper” serisi, Warhol’un kariyerinin ilerlemiş noktalarında bile özüne döndüğünü ve küçükken aşinalaştığı Katolik sanatın yeni tasvirlerini yarattığını gösteriyor. Warhol, kuirliğini ve cinselliğini genç yaşta dünyayla paylaşmasına rağmen, Katolik inancının bazı ritüellerini hayatı boyunca sürdürmüş. Her zamanki gibi, Basquiat gibi birlikte çalıştığı sanatçılar ile yarattığı eserlere de yer verilmiş. Çoğu zaman işindeki neon renklere ve üretim tekniklerine odaklanan sergilere karşın, “Revelation” Warhol’un kariyerine yeni bir nefes getiriyor. 

Pandemiden önce Warhol Müzesi’nde başlayan ve sonra Speed Sanat Müzesi’ne seyahat eden sergi, üçüncü durak olarak Brooklyn Müzesi’ne uğruyor. 19 Haziran 2022 tarihine kadar gezilebilir.

Yer: Brooklyn Müzesi, New York

Tarih: 19 Haziran 2022’ye kadar

Georgia O’Keeffe, 25 Years

Fondation Beyeler, 2022’ye büyük bir sergiyle merhaba diyor. 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak görülen Georgia O’Keeffe’nin sergisinde, sanatçının ilk soyutlamalarından ikonik çiçek tasvirlerine ve Güney Amerika’nın manzaralarına kadar bir seçki sunuyor. Sergi, Georgia O'Keeffe'nin bakış açısını inceleyerek, onları yeni ve şimdiye kadar görülmemiş gerçeklik görüntülerine dönüştürecek. “İnsan bir çiçeği gerçekten görmek için nadiren zaman harcar. Benim gördüğümü başkaları görsün diye oldukça büyük boyadım.” 1926'dan bu alıntı, O'Keeffe'nin sanatında ve yaşamında ortak bir konu haline geldi. Basel'deki sergi, dikkatleri O'Keeffe'nin cesur ve radikal bakış açısının güncelliğine odaklanıyor.

Yer: Fondation Beyeler, Basel

Tarih: 23 Ocak – 22 Mayıs 2022

Inspiring Walt Disney, The Animation of French Decorative Arts

Pembe şatolar, konuşan kanepeler ve çaydanlığa dönüşen bir prens: kulağa fantezi gibi gelen Walt Disney Animation Studios'un öncü animasyonları, aslında Rococo Paris'in renkli salonlarının hayal ürünüydü... The Met'in Walt Disney'in çalışmalarını ve Walt Disney Animation Studios'un elle çizilmiş animasyonlarını keşfeden bu ilk sergisi, Disney'in Avrupa sanatına olan kişisel hayranlığını ve filmlerinde ve tema parklarında Fransız motiflerinin kullanımını inceleyerek stüdyoların büyülü kreasyonları ve sanatsal modelleri arasında yeni paralellikler çizecek.

Duvar halıları ve mobilyalardan, Boulle saatlerine ve Sevr porselenine kadar 18. yüzyıl Avrupa dekoratif sanat ve tasarımına ait kırk eser, Walt Disney Animasyon Araştırma Kütüphanesi, Walt Disney Arşivleri, Walt Disney Aile Müzesi ve Walt Disney Imagineering Collection'dan 150 üretim sanat eseri birlikte sergilenecek. Ayrıca Disney’in yaşamı boyunca ve sonrasında, stüdyoların olağanüstü teknolojik ve sanatsal gelişmelerini gösteren seçilmiş film görüntülerine de yer verilecek.

Sergi, Cinderella'daki gotik uyanış mimarisine, Uyuyan Güzel'deki ortaçağ etkilerine ve Güzel ve Çirkin'de hayat bulan Rokoko esintili nesneler de dahil olmak üzere, Disney animasyon filmlerinde Avrupa görsel kültürüne yapılan referansları vurgularken, Güzel ve Çirkin'in animasyonlu tiyatro gösteriminin 30. yıl dönümünü de kutlayacak.

New York’un en ünlü müzelerinden biri olan The Metropolitan Museum Art’da seyircsiyle buluşmak için gün sayan sergi 10 Aralık’ta kapılarını açıyor. 6 Mart 2022’ye kadar devam edecek bu olağanüstü sergiyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yer: The Metropolitan Museum Art, New York

Tarih: 10 Aralık 2021 - 6 Mart 2022

Surrealism Beyond Borders

Istakoza dönüşen bir telefon alıcısı... Şömineden fırlayan minyatür bir tren... Bunlar, 1924'te Paris'te kıvılcımlanan, bilindik ve gündelik olanın yerine bilinçdışı ve rüyaları öne çıkaran devrimci bir fikir olan sürrealizm ile ilişkili tanıdık imgelerden sadece birkaçı...

Genellikle şiirsel ve hatta mizahi eserler üretebilirken, aynı zamanda politik, sosyal ve kişisel özgürlük mücadelesinde ve dünya çapında birçok sanatçı tarafından çok daha ciddi bir silah olarak kabul edilen sürrealizm akımı, neredeyse başlangıcından bu yana, uluslararası bir kapsama sahip oldu. Ancak hareketin bilgisi öncelikle Batı Avrupa odağı aracılığıyla oluşturulmuştu.

Bu sergi, sürrealizmin coğrafya ve kronoloji sınırları ötesinde ve Doğu Avrupa'dan Karayipler'e, Asya'dan Kuzey Afrika'ya ve Avustralya'dan Latin Amerika'ya uzanan ağlar içindeki gerçek “hareketini” yeniden ele alıyor. 45 ülkede üretilen, neredeyse seksen yıllık çalışmaları içeren ‘Sınırların Ötesinde Sürrealizm’, bu en devrimci ve dünyayı kapsayan hareketin takdirini yeniden şekillendirecek olan kolektif kaygıların ve değiş tokuşların yanı sıra tarihsel, ulusal ve yerel ayrımların yeni bir değerlendirmesini sunuyor.

Yer: The Metropolitan Museum Art, New York

Tarih: 30 Ocak 2022’ye kadar

Black American Portraits

Kehinde Wiley ve Amy Sherald'ın resmi cumhurbaşkanlığı ve first lady portrelerini ele aldığı eşi görülmemiş bu sergi, Barack ve Michelle Obama'nın çarpıcı orijinal tasvirleriyle, bu yıl Amerikan müzelerinde bir zafer turu atıyor.

7 Kasım'da Los Angeles County Museum of Art'ta açılışı düzenlecek olan sergide, ayrıca Kerry James Marshall ve Lorraine O'Grady de dahil olmak üzere, 1800'lerden günümüze dek bir çok siyahi sanatçının yaklaşık 150 eseri yer alacak. Ünlü siyahi sanatçı Titus Kaphar da özgürleşmeye, Harlem Rönesansına ve Sivil Haklar Hareketine değindiği eserleriyle sergiye katılan isimlerden biri olacak. LACMA’nın küratör David Drskell’in Two Centuries of Black American Art’ı sunmasından 45 yıl sonra düzenlenen bu özel gösteri, yüksek beklentilerle geliyor. 17 Nisan 2022 tarihine kadar gösterimde olacak bu sergiyi kaçırmamanızı öneririz.

Yer: Los Angeles County Museum of Art, Los Angeles

Tarih: 17 Nisan 2022’ye kadar

Francis Bacon: Man and Beast

Francis Bacon'un insan ve hayvan arasındaki çizginin sürekli bulanıklaştığı ve bize ilkel içgüdülerimizin yüzeyin hemen altında yattığını hatırlatan resimlerini keşfetmeye hazır mısınız?

Bu güçlü sergi, Bacon'ın hayvanlara olan şaşmaz büyüsüne ve onun insan vücuduna yaklaşımını nasıl şekillendirdiğine, onu nasıl çarpıttığına odaklanıyor. Varoluşun en uç anlarında yakalanan figürleri, insan ya da hayvan olarak zar zor tanınabiliyor. Bacon'ın Güney Afrika gezileri sırasında vahşi doğada hayvanları gözlemleyerek hayvan hareketlerinden nasıl büyülendiğini anlatan sergide, sürekli olarak Eadweard Muybridge'in 19. yüzyıldaki insan ve hayvanların hareket halindeki fotoğraflarına atıfta bulunduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

Bacon'ın 50 yıllık kariyerini kapsayan, öne çıkanlar arasında, Bacon'ın ilk eserlerinden bazıları ve şimdiye kadarki son tablolarının yanı sıra, ilk kez birlikte sergilenecek olan üç boğa güreşi tablosu da yer alıyor.

Financial Times’ın ‘2022’nin merakla beklenen gösterilerinden biri’ olarak adlandırdığı sergiyi 29 Ocak - 17 Nisan 2022 tarihleri arasında Royal Academy of Arts London’da ziyaret edebilirsiniz.

Yer: Royal Academy of Arts London, Londra

Tarih: 29 Ocak - 17 Nisan 2022

Charles Ray, Sculpture-Fiction

Fransa'da ilk kez, Centre Pompidou ve Bourse de commerce - Pinault koleksiyonu, çağdaş Amerikan heykelinin önemli bir figürü olan Charles Ray'e adanmış bir monografi sunuyor. Sanatçıyla diyalog halinde hayal edilen Centre Pompidou sergisi, sanatçının yolculuklarını temsil eden yapıtlarından oluşan bir koleksiyon aracılığıyla bir yürüyüş, zihnin olduğu kadar bedenin de yaşadığı bir manzara sunuyor.

Bu heykel ve aksiyonu entegre eden bu olağandışı sergi, Paris’in en ünlü müzelerinden biri olan The Centre Pompidou’da 16 Şubat - 20 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Yer: The Centre Pompidou, Paris

Tarih: 16 Şubat - 20 Haziran 2022

Cornelia Parker

Britanya'nın en sevilen ve en beğenilen çağdaş sanatçılarından biri olan Cornelia Parker, meraktan hareketle, dünyayla olan ilişkimizi sorgulamak için evdeki nesneleri yeniden şekillendiriyor. Dönüşüm, oyunculuk ve hikaye anlatımı kullanarak, şiddet, ekoloji ve insan hakları gibi zamanımızın önemli meseleleriyle ilgileniyor.

Sergi, Thirty Pieces of Silver 1988–9 ve Cold Dark Matter: An Exploded View 1991; sürükleyici War Room 2015 ve Magna Carta 2015, anıtsal toplu işlemeler, filmler ve yenilikçi çizimler, baskılar ve fotoğrafları bir araya getiriyor.

Tarihi eserlere atıfta bulunup onlarla diyalog halinde olan bazı parçalar, şimdiden serginin sınırlarını aşıp ve Tate Modern’in kalıcı koleksiyonuna sızacak gibi duruyor.

Siz de Cornelia Parker'ın büyüleyici büyük ölçekli enstelasyonlarını görmek isterseniz, 18 Mayıs – 16 Ekim 2022 tarihleri arasında Tate Modern’i ziyaret etmeyi unutmayın!

Yer: Tate Modern, Londra

Tarih: 16 Ekim 2022’ye kadar

Fashion Masculinities: The Art of Menswear

Fashion Masculinites: The Art of Menswear sergisi ziyaretçilerini erkek modasında eşi benzeri görülmemiş bir yaratıcılık ve cinsiyet yansımaları dünyasına götürüyor. Tasarımcıların, terzilerin ve sanatçıların, erkekliği nasıl inşa ettiklerini sergiledikleri bu eşsiz yolculuğu keşfetmeye davetlisiniz.

19 Mart 2022 Cumartesi günü İngiltere’nin Norwich kentinde bulunan East Anglia Üniversitesi kampüsündeki Sainsbury Gallery’de kapılarını açacak olan serginin biletleri £20.00’dan satışa sunuluyor.

Yer: Sainsbury Gallery, Norwich

Tarih: 19 Mart – 6 Kasım 2022

Yves Saint Laurent aux Musées

Altmış yıl önce, Yves Saint Laurent (YSL) adı altında ilk defile podyuma çıkmıştı. Bu dönüm noktasını kutlamak için altı Paris müzesi, şehri kapsayan bir sergide işbirliği yapıyor. Her biri YSL kreasyonlarını Mondrian, Picasso, Matisse, Bonnard ve Dufy gibi sanatçıların eserleriyle eşleştirecek. Örneğin, Musée d'Art Moderne de Paris'te, Dufy'nin La Fée Electricité'sinin (elektrik perisi, 1937) yanında üç muhteşem ipek elbise duracak, Musée d'Orsay ise muhtemelen Marcel Proust'a olan hayranlığına odaklanacak. Bu arada Musée National Picasso, moda tasarımcısının Picasso'nun Ballets Russes setlerine ve kostümlerine (1976) yaptığı övgüden 1988 Kübist koleksiyonuna kadar İspanyol ustanın Saint Laurent üzerinde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne serecek.

Yer: Musée d’Art Moderne de Paris, Centre Pompidou, Musée d’Orsay, Musée National Picasso Paris, Musée Yves Saint Laurent Paris, Musée du Louvre

Tarih: 29 Ocak-15 Mayıs 2022

Bu benzersiz sergi dizisi Musée d’Art Moderne de Paris, Centre Pompidou, Musée d’Orsay, Musée National Picasso Paris, Musée Yves Saint Laurent Paris, Musée du Louvre’da 29 Ocak-15 Mayıs arasında ziyaret edilebilir. (Musée Picasso’daki gösterim ise 15 Nisan’da son bulacak.)

The World of Stonehenge

Dört bin yıldan fazla bir süre önce inşa edilen Stonehenge, dünyanın en ünlü ama gizemli anıtlarından biri olmasıyla tanınır. Peki ya onu inşa eden ve tarih öncesi Britanya'da yaşayan insanlar kimlerdi? Stonehenge Dünyası, anakara Avrupa ile kurulan ticari bağlantılarla, aslında yaygın olarak düşünülenden daha da gelişmiş olduklarını gözler önüne serecek. Gösterinin şüphesiz en çok öne çıkan özelliklerinden biri, günümüz Almanya'sında keşfedilen ve ilk kez Birleşik Krallık'ta sergilenecek olan ve kozmosun mevcut en eski tasviri olan 3.600 yıllık Nebra Gökyüzü Diski olacak.

Yer: British Museum, Londra

Tarih: 17 Şubat -17 Temmuz 2022

Venedik Bienali

En eski sanat bienali olan Venedik Bienali, pandemi nedeniyle bir yıl ertelendikten sonra geri döndü ve görünüşe göre sanatçılarla her zamanki gibi tıklım tıklım dolu.

Bu sene ilhamını küresel salgın, iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri ve yapay zekadaki gelişmelerden alan bienalde, sanatçıların 59. Venedik Bienali'nde bu yılki ana sergi için mücadele edecekleri insanlığın geleceğine yönelik büyük tehditlerden sadece bir kaçı.

Bienal küratörü Cecilia Alemani sergi hakkında “Gösteriyi oluşturan iklime rağmen, iyimser bir sergi olmayı hedefliyor” ifadelerinde bulunuyor.

Yer: Venedik, İtalya

Tarih: 23 Nisan - 27 Kasım 2022

Cézanne

Chicago Sanat Enstitüsü ve Londra Tate Modern, bir neslin en büyük sanatçılarından Paul Cézanne sergisini düzenliyor. Basitçe Cézanne olarak adlandırılan sergi sanatçının tüm kariyerini kapsayacak. Serginin açıldığı Chicago'da 90 yağlı boya tablo, 40 kağıt üzerinde çalışma ve iki eskiz defterinden oluşacak, Londra'da ise 70 yağlı boya ve 18 kağıt üzerine eser bulunacak.

Cézanne her zaman bir “sanatçının sanatçısı” olarak kabul edildi ve Monet, Pissarro, Matisse ve Picasso gibi sonraki ressamlar üzerinde büyük bir etkisi oldu. O bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor ve sergiye ödünç verenler arasında, kişisel koleksiyonundan üç ana suluboya (artı sadece Chicago'ya bir çıplak yağlı boya tablosu) gönderecek olan Amerikalı soyut dışavurumcu Jasper Johns olacak. Sanatçının paletinin, kompozisyon yapısının ve işaretlemenin teknik analizi, Cézanne'ın resimlerini nasıl yarattığına dair anlayışımızı derinleştirecek. Chicago, gösterinin "sanat tarihinin devi Cézanne'ı kendi zamanımız için yeniden çerçeveleyeceğini" vaat ediyor.

Sergi Art Institute of Chicago’da 15 Mayıs - 5 Eylül; Tate Modern Londra’da ise, 6 Ekim - 12 Mart 2023 arasında ziyaret edilebilir.

Documenta Fifteen

Bir pandeminin ortasında dünyanın en büyük ve en etkili çağdaş sanat sergisini düzenlemek zor, ancak planlandığı gibi devam edip edemeyeceğine dair bazı şüphelerin ardından Documenta Fifteen bu yaz Kassel'de gerçekleşecek. Küratörlüğünü Endonezyalı sanat kolektifi Ruangrupa'nın yaptığı sergi, her beş yılda bir gerçekleşen bu genişleyen gösterinin önceki baskıları kadar zamanımızın bir yansıması olmayı vaat ediyor. Katılmak üzere davet edilen sanatçılar çoğunlukla küresel güneyden ve birçoğu bireylerden ziyade aktivist kolektiflerden oluşuyor. Aralarında Kenya'nın Yuva Kolektifi, Arjantin'den La Intermundial Holobiente, Keleketla! Güney Afrika Kütüphanesi ve Kamboçya Sa Sa Sanat Projeleri bulunuyor.

Yer: Kassel, Almanya

Tarih: 18 Haziran - 25 Eylül

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.