preloader

Elvis Presley Hakkında Bilmeniz Gerekenler

08.01.2024
Elvis Presley Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Müzik tarihinin en büyük starlarından, rock’n’roll müziğin kralı Elvis Presley’in hayatını keşfedin.

Ölümünün üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen popüler kültür hayatında tartışmaların, merak edilenlerin odağında olan Elvis Presley halen müzik tarihinin en büyük ikonlarından biri. Dünya çapında “Rock’n Roll’un Kralı” ya da “Kral” olarak bilinen Elvis Presley bir döneme damga vurmasıyla bugün hâlâ gündemde. Biz de OGGUSTO olarak, rock’n’roll müziğin kralı Elvis Presley’i yeniden hatırlayalım istedik.

Zor Bir Çocukluk ve Gençlik

Elvis Presley Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Elvis Presley, annesi Gladys Presley ve babası Vernon Presley
Görsel: @elvis

1935 yılında düşük ücretle tarlalarda çalışan bir baba ve dikiş operatörlüğü yapan bir annenin çocuğu olarak Mississipi’de doğan Elvis Presley yoksulluk şartlarında büyüdü. Babasının çok basit bir borç meselesi yüzünden hapse girmesinden sonra zor bir okul hayatı süren Elvis sessiz bir çocukluk dönemi geçirdi. 10 yaşındayken bir şarkı yarışmasında söylediği “Old Shep” şarkısıyla ikincilik ödülü alınca ilk gitarına sahip oldu. 1949 yılına gelindiğinde Elvis çamaşır yıkama odasında gitarıyla pratik yapıyor ve aynı zamanda dört gençle birlikte bir grupta çalıyordu. Arkadaşlarının aktarımıyla utangaç, mutsuz ve hiç de çekici olmayan bir çocuktu. Okuldan arta kalan zamanlarda Loew’s State Theatre’ın kütüphanesinde çalışıyordu. Liseden mezun olduktan sonra kamyon şoförlüğü yapmaya başlamıştı.

Elvis’in Meşhur Olma Hikâyesi

Elvis Presley’in bir şehir efsanesi olaan meşhur olma hikâyesi yıllardır dilden dile dolaşır. Elvis Presley kamyon şoförlüğü yaptığı sırada annesine doğum günü hediyesi olarak kendi doldurduğu bir plağı yollar. Annesi ise ondan habersiz bu plağı bir radyoya gönderir. Radyoda çalan “My Happiness” ve “That’s When Your Heartaches Begin” parçaları büyük bir ilgi görür. Herkes sesin sahibini merak eder. Ortaya Elvis gibi genç ve yakışıklı biri çıkınca birdenbire popülaritesi artar. Anlatılan hikâye bu olsa da bilinen gerçek; plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips’in Elvis’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilenmesi üzerine 1954 yılında ilk stüdyo kaydını yaptığı yönünde. Sam Philips, Elvis’in sesini çok beğenir çünkü o dönemde ağırlıklı olarak siyahilerin tarzı olan Blues’u ilk kez bir beyaz seslendirmiştir.

Elvis Presley Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Görsel: @elvis

Arthur Crudup’un sözlerini yazdığı “That’s All Right” şarkısı için stüdyoya giren Elvis iki gün sonra Memphis’in en çok dinlenen radyosunda kendine yer buldu. Bu şarkı rock’n roll tarihini başlatan ilk şarkı olarak kayıtlara geçti ve Elvis de siyahi şarkısı söyleyen ilk beyaz oldu. “That’s All Right” ve “Blue Moon of Kentucky” gibi country, blues tarzında hareketli rock’n roll şarkıları Elvis’in kariyer basamağını hızlı çıkmasına sebebiyet verdi. 1955’te ünlü şarkıcıların menajerliğini yapan Tom Parker’ın Elvis’in menajeri olmasıyla başlayan süreç Elvis’i bir dünya starı yaptı.

Elvis Presley Şarkıları

“I Forgot to Remember to Forget” şarkısıyla ününe ün katan Presley, country listelerine bu şarkıyla 1 numaradan girdi. İlk single’ı, “Heartbreak Hotel” ise 1 milyondan fazla sattı. 8 hafta boyunca bu şarkının listelerde kalması sonucu dünya çapında bir şöhrete kavuşan Presley, gittiği her yerde büyük ilgiyle karşılanıyor dünyanın her yerinden hayran kitlesine sahip oluyordu. “Don’t Be Cruel”, “Hound Dog”, “Love Me Tender”, “All Shook Up” ve “Jailhouse Rock” bu döneme damga vuran şarkılar olarak hafızalarda yer etti. “I Want You”, “I Need You”, “I Love You” parçasıyla 11 hafta boyunca listeler de kalan Elvis 1955 yılı sonunda yok satıyordu.

Elvis Presley Filmleri

Love Me Tender, 1956 – IMDb: 6.2

Müzik dünyasını alt üst eden Elvis Presley şöhretinin zirvesini yaşadığı dönemde sinemaya da adımını attı. İlk filmi “Love Me Tender” la beyazperde çıkış yakalayan sanatçı Hollywood’da toplamda 31 filmde yer alarak sinema dünyasına da adını altın harflerle yazdırdı. Sadece şarkıları değil, filmleriyle de unutulmaz izler bırakan Elvis Presley’in “Jailhouse Rock”, “Blue Hawaii”, “Girls! Girls! Girls!” gibi filmleri bir döneme damga vurdu.

Elvis, 2022 – IMDb: 7.4

Çalkantılı hayatı “Elvis” adlı filmle yeniden gündeme gelen sanatçının yaşamı üzerindeki sis perdesi bir kez daha aralanıyor. Yönetmenliğini Baz Luhrmann üstlendiği Hollywood yapımı film, müzik efsanesi Elvis Presley’in hayatını, müziğinin gelişimini ve nasıl bir ikona dönüştüğünü anlatıyor. Hikâye, Amerika’nın kültürel gelişimini de merkeze alarak 1950’lerin atmosferinde, Presley’in şöhrete yükselişinden, benzeri görülmemiş bir yıldıza dönüştüğü 20 yıllık süreçte, sanatçının menajeri Albay Tom Parker arasındaki karmaşık ilişkinin dinamiğini gözler önüne seriyor. Film Elvis Presley henüz genç bir müzisyenken onu keşfeden ve müzik yolculuğunda yanında yer alan esrarengiz menajeri Albay Tom Parker’ın anlatımı ile şekilleniyor. Presley’in menajeri ile olan ilişkisine odaklanılan yapım, Presley’in yıldızlaştığı yıllara kamerasını çeviriyor ve ikilinin arasındaki ilişkinin farklı dinamiği anlatılıyor.

Filmin başrollerinde genç oyuncu Austin Butler, Elvis Presley’e hayat verirken, menajeri Tom Parker’ı ise usta oyuncu Tom Hanks canlandırıyor. Bu yolculuğun merkezinde Elvis’in hayatındaki en önemli ve etkili insanlardan biri olan eşi Priscilla Presley’i ise daha önce The Society’deki performansıyla göz dolduran Olivia DeJonge oynuyor. 24 Haziran 2022’de gösterime giren film sinemaseverlerde merak uyandırdı. Dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde yapan “Elvis”, dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Cannes Film Festivali’nde soruları yanıtlayan filmin yönetmeni Baz Luhrmann; “Shakespeare tarihi kişilikleri ele alır ama onları anlatırken aslında birçok meseleyi irdeler. Milos Forman’ın çok sevdiğim filmi ‘Amadeus’ örneğin. Sizce ‘Amadeus’ gerçekten Mozart hakkında bir film mi yoksa iki adam arasındaki kıskançlığın filmi mi? ‘Tanrım, senin için her şeyi yaptım ama sen bu büyük yeteneği şu korkunç, iğrenç adama mı bahşettin?’ der ya Salieri… Ben de Elvis’in hayatını anlatırken hem onu seven milyonların duygularına saygı gösterdim hem de yaşadığı yılların Amerika’sında sanat ve ticaret arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalıştım” diye filmle ilgili görüşlerini belirtti.

Elvis Presley Nasıl Öldü?

Elvis Presley Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Görsel: @elvis

Elvis Presley’in ölümüyle ilgili çok çeşitli tevatürler öne sürülmesine rağmen halen ölüm nedeni üzerindeki sis perdesi kalkmış değil. Kayıtlara ölüm nedeni kalp yetmezliği olarak geçen Presley, 16 Ağustos 1977 tarihinde kız arkadaşı Ginger Alden tarafından banyosunda ölü bulundu. Şubat 1977’de turne programına başlayan ve üç ay boyunca konserler veren Presley, Ağustos 1977’de yeni bir turneye çıkmaya hazırlanıyordu. Son yıllarında obezite hastalığından muzdarip olan sanatçı ölümüne doğru giden süreçte ilerleyen hastalığına rağmen müzikle olan ilişkisini kesmedi. Elvis hayranları hiçbir zaman o büyük sanatçının öldüğüne inanmasa da cenazesine 100 bin kişi katıldı ve sevenleri yasa boğuldu. Büyük star hayatını kaybettiğinde henüz 42 yaşındaydı. Bugün hâlâ Elvis’in öldüğüne inanmayan ve onun gizli bir yerde yaşadığına inanan sevenleri var.

{775136}

Uğur Ugan
Uğur Ugan Tüm Yazıları