preloader

Sanata Yön Verenler: Esra Çevik

01.04.2024
Sanata Yön Verenler: Esra Çevik

Yazı Boyutu:

Etiler semtinde kapılarını açan ve sanatseverlere zengin bir koleksiyon sunan Ruzy Galeri’nin kurucusu Esra Çevik ile yapılmış keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sanata Yön Verenler: Esra Çevik
Esra Çevik

Yeni bir galeri, farklı bir mekân ve semt… Galerinizin oluşma hikâyesini isminden başlayarak sizden öğrenebilir miyiz?

Galeri ismini kızım Ruzenin’den alıyor. Aslında bu manevi duygularla bir anda ortaya çıkan bir fikirdi benim için. Uzun yıllar sonra hep ideallerimin başında gelen bu galerinin kuruluşu benim için adeta dünyaya yeni gelen bir çocuğun heyecanı gibi.

Semt konusu ise özellikle seçilmiş bir durum değil ancak galeriyi tasarlarken özellikle ışık geçirgenliğinin maksimum düzeyde olmasını, çağdaş sanat eserlerinin rahatça sergilenebilmesini, aynı zamanda da modern bir mimariye sahip olmasını dikkate almamız Ruzy’nin oluşmasını sağladı.

Sanata Yön Verenler: Esra Çevik

Ruzy Galeri’nin vizyonu ve misyonu ne olacak?

Sanatçıların düşünce, araştırma ve yaratım süreçlerini açığa çıkaran bir paylaşım alanı yaratmak istiyoruz. Galerinin misyonu, yeni ortaya çıkan ve yerleşik sanatçılar arasındaki bağlantıyı güçlendirmek, koleksiyonerlerimize ve sanatseverlerimize Türk ve uluslararası çağdaş sanatçılardan bir seçkiye benzersiz erişim sunmak. Bu erişimi galeri alanımızda ve ayrıca uluslararası platformlarda düzenlenen heyecan verici küratörlü sergiler programıyla sağlıyoruz. Ayrıca sanat fuarlarında da yer almayı planıyoruz. İş fikrimiz, sanatseverlere ve koleksiyonerlere ulaşarak onlara güvenli bir şekilde sanat koleksiyoncusu olmaları için rehberlik etmek. Ayrıca çocuklar için çeşitli sosyal etkinlikler planlıyoruz ve uluslararası bir iş birliği projesi için de iddialı planlarımız var.

Neden ilk serginizi Ahmet Güneştekin ile açmayı uygun gördünüz?

Sanata Yön Verenler: Esra Çevik

Ülkemizin usta sanatçılarından Ahmet Güneştekin’in çağdaş sanata; hiçbir akıma bağlı kalmadan ortaya çıkardığı özgün bir yorumu olduğunu düşünüyorum.

Antik Yunan, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinden oluşan hikâyelere kattığı bu özgün yorumunu gerek uyguladığı teknikler gerekse kompozisyonlara uygun kullandığı etkileyici renkler ile hayat vermesi sanatseverlere farklı bir açıdan yaklaşım fırsatı sunuyor. Tam da bu noktada Ruzy Gallery’nin alışılagelmişin dışında yaklaşımlara zemin kazandırma imkânı yaratma hedefi ile bağdaşan bir anlayış bu başlangıcı beraberinde getiren sebeplerin başında geliyor. Ruzy’nin Türkiye’deki sanat ile uluslararası sanat arasında bir köprü olma hedefi doğrultusunda, Güneştekin’in uluslararası alanda tanınmış bir sanatçı olması önemli bir faktördü.

Galeride yeni sergiler dışında başka sürpriz projeler ya da etkinlikler olacak mı?

Ruzy Gallery olarak, sanat dünyasına yeni bir soluk getirmek için heyecan verici bir yıllık bir takvim hazırladık. Bununla birlikte ana sergi programımızın yanı sıra, paralel projeler, etkinlikler ve iş birlikleri de hazırlıyoruz. İlk paralel etkinliğimiz, birkaç hafta içinde gerçekleşecek olan ‘Artweeks’ sanat fuarına katılım olacak ve bu, galerimizin sanat fuarında ilk kez yer alacağı bir deneyim olacak.

Sanata Yön Verenler: Esra Çevik

Diğer projelerimize gelince, ekibimizle birlikte, uluslararası işbirliği programı üzerinde aktif olarak çalışıyoruz. Ayrıca çeşitli workshoplar düzenleyerek, sanatseverleri ve sanatçıları bir araya getirip, yaratıcı süreci daha yakından deneyimlemelerini sağlayacağız. Etkinliklerimizde, sanatın farklı yönlerini ve güncel konuları ele alacağız. Bu girişimler, Ruzy Gallery’i küresel sanat topluluğu içinde dinamik bir merkez olarak konumlandırırken, çeşitli ve ilgi çekici bir kültürel ortamı teşvik etme taahhüdümüzü yansıtıyor.

Türkiye’deki galericilik ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu anda Türkiye’deki galeri işi hızla ilerleme katediyor. Uluslararası sanat fuarlarında Türk galerilerinin sayısındaki artış dikkat çekiyor. Bu durum, Türkiye’deki sanatın tanıtımı için son derece önemli. Halihazırda varlığını sürdüren galerilerin sergi programlarının yüksek kalitesini görebiliyoruz. Burada hem Türk hem de uluslararası sanatçılar temsil ediliyor.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları