preloader

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gerekenler

01.04.2022
Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Yazı Boyutu:

Deprem bölgesinde sahipsiz kalan bir patili dostu sahiplenerek ona mutlu bir yuva verebilirsiniz. Sahiplenme aşamasında kendinize sormanız ve yapmanız gerekenler için önerilerimize göz atın.

Evcil dostlarımızın ebeveynleri olarak onların sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak görevimiz… Sokakta kalan bir evcil hayvanı sahiplenmeye karar verdiyseniz, öncesinde yapmanız gereken şeyler bulunuyor. Bu maddelerin her birine bir tik atarak giderseniz, dostunuz evinize geldiğinde o ilk şaşkınlığı üzerinizden daha kolay atabilirsiniz. Peki, evcil bir hayvan sahiplenmeden önce neler yapmanız, kendinize hangi soruları sormanız gerekiyor?

İlk olarak kendinize şu soruları sorun…

  1. Bir canlılının sorumluluğunu almaya hazır mısınız?
  2. Sık seyahat ediyor musunuz? Seyahate çıktığınızda evcil hayvanınıza bırakabileceğiniz bir yer var mı?
  3. Birlikte yaşadığınız kişiler varsa, onlar da evcil hayvan sahiplenme konusunda hevesli mi? Çocuğunuz varsa, aynı evde evcil hayvanla yaşamasına bir engel var mı?
  4. Tüylere karşı sizin ya da evde yaşayanların alerjisi var mı?

Ona zaman ayırmanız gerektiğini bilin

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Sahipleneceğiniz patili bir köpek ise, zaman ayırma konusunda dışarı çıkma saatleriniz olacağı için daha özenli olmalısınız. Köpek; ihtiyaçları için dışarı çıkmak, koşmak, oynamak isteyecek ve bu da başlı başına bir zaman yaratma gerektiriyor. Buna dikkat etmekte, en başından planınızı yapmakta fayda var. Ayrıca onlar da tıpkı insanlar gibi sosyal varlıklar ve ilgiye ihtiyaçları var. Sizin gibi yer değiştirmek ve doğada zaman geçirmek isteyen evcil dostunuzun daha sağlıklı ve mutlu olmasını destekleyecek bu gezileri ihmal etmemelisiniz.

{35815}

Veterinerinizi önceden belirleyin

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Söz konusu sağlık olunca tüm canlılar için akan sular durur. Evcil hayvan sahiplenmek istiyorsanız, onun için bir sağlıklı yaşam rutini sağlamanız gerekir. Bunun için araştırmasını yaparak acil bir durumda ya da rutin kontrollerde ve aşılarda hangi veterinere gideceğinizi bilmek önemli. Özellikle acil durumlarda yaşayacağınız o panik anında kimi arayacağınızı bilirsiniz. Ayrıca evcil dostunuzla yaşamaya başladığınızda rutin veteriner kontrolleri oluşturmanızı, böylece ona daha sağlıklı bir yaşam sunacağınızın huzurunu yaşamanızı tavsiye ederiz.

Güvenliği için önlemler alın

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Evcil dostlarımızın güvenliği bizim ihtiyaç duyduklarımıza göre daha küçük, ancak özenli davranılması gereken detaylardır. Örneğin, açıkta gıda ürünü bırakmamak gerekir. Çünkü hayvanlar tüm gıdaları sindiremeyip mide sorunları yaşayabilir.

Evcil dostunuz çok hareketli olabilir. Evde bulunan çarpmalarda yaralanmalar yaşanabilecek sivri uçlu mobilyaları yeniden konumlandırmayı düşünebilirsiniz. Ya da mesela kitaplığınız sallanıyorsa, devrilmemesi için duvara monte edebilirsiniz. Patili dostunuz gelmeden evi şöyle bir gözden geçirmekte fayda var.

Evcil dostlarınızın oynamak isteyeceğini ve meraklı varlıklar olduğunu unutmayın. Balkon, pencere gibi yüksek yerler için önleminizi alın. Ayrıca evde bitkileriniz varsa evcil hayvan dostu olmayanlar için yeni bir yer düşünün. Patili dostlarınızı zehirleyebilecek toksik bitkileri bu rehberden öğrenebilirsiniz.

Hem kendiniz hem onun için uygun ev ortamını oluşturun

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Evinize yeni bir üye geliyor. Ona nasıl bir ortam hazırlayacağınızdan ya da neler yapmanız gerektiğinden söz ettik daha çok. Ancak elbette sizin ne istediğiniz de önemli ve tam olarak bunun için evcil hayvan sahipleniyorsunuz. Aslında her şeyin özeti hem kendiniz hem de onun için uygun bir yaşam alanı oluşturmak. Evde çok zaman geçiren biri olabilirsiniz. Mesela evden çalışıyorsanız, evinizde bir kedi ya da köpek olması konusunda gerekli önlemleri alırken, kendi alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Onlara en baştan evinizi sizin en rahat ettiğiniz haliyle tanıtın. Bundan sonrası da bolca sevgi ve oyun… Evcil hayvanlarla yaşayanlar için hazırladığımız dekorasyon önerilerini keşfedin.

{49175}

Etiketler

Merlot
Merlot Tüm Yazıları