preloader

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

Yazı Boyutu:

Dünya Ralli Şampiyonu ve retro ralli arabalarının en efsanesi Alpine yeni modeli ile karşınızda. Hız ve spor tutkunlarına heyecan veren yeni Alpine A110, Renault’nun yaşattığı butik spor otomobil markası kimliğini koruyor. Kış şartlarına uygun olarak tasarlanan Alpine A110 hakkında her şeyi şimdi keşfedin.

Dünya Ralli Şampiyonu olan otomobil markaları bu unvanı yıllarca kullanırlar. Ancak bazı yarışlar vardır ki onu kazanmış olmak tüm bir sezona eş değerdir. Her yıl şampiyonanın açılışı olan Monte Carlo Rallisi de bu derece büyük bir öneme sahiptir. Bir otomobilin sadece Monte Carlo Rallisi’ni kazanması bile efsane olmasına yol açabilir çünkü bu rallinin etapları asfalt haricinde kar, buz, gündüz ve gece koşularak tüm sezonun bir özeti gibidir.

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

Ralli Efsanesi Alpine A110 Hikayesi

2020 yılında Hyundai’nin Türkiye’de üretilen i20 modeli bu zafere ulaşırken, bu yazımızın konusu olan Alpine ise ilk olarak 1971 yılında Monte Carlo Rallisi’ni kazanmıştır. Ove Andersson ve David Stone’dan oluşan takım 1971 yılında Alpine-Renault A110 ile birinciliğe ulaşırken bir başka Alpine ile mücadele eden Jean-Luc Thérier ve Marcel Callewaert ikinciliği elde etmişlerdir. Tarihler 1973’ü gösterdiğindeyse Monte Carlo Rallisi’nin ilk üç basamağının tamamında Alpine-Renault A110 modelleri vardır. Durum böyle olunca da Alpine A110 adını ralli efsaneleri arasına yazdırmıştır.

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

Ralli efsanesi olmak ne yazık ki ticari anlamda sürekli bir başarıyı garanti edemeyebiliyor. Bu sebeple Renault bünyesindeki Alpine de A110’un ardından A310 ve A610 modellerini üretse de takvimler 1995’i gösterdiğinde tarihin sayfaları arasında yerini almıştı. Ne zaman ki Renault, bu efsaneyi yeniden canlandırmak istedi; Formula 1, ralli veya pist şampiyonaları gibi elindeki tüm motorsporları deneyiminden yararlanarak 2017 yılında Alpine A110’u yeniden yollarla buluşturdu.

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

{772712}

İlk Alpine A110’un tasarım ve üretim felsefesine sadık kalınarak Retro bir tavırda yeniden ele alınan otomobil, hafif gövdesi, ortadan motorlu yapısı ve herkese kolay kolay hitap etmemesiyle cüzi bir bedel karşılığında yüksek performans sunuyor. 1.8 litrelik turbo beslemeli motorunda 250 ile 290 HP güç seçenekleri bulunan yeni Alpine A110’da 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman standart. Sadece 1103 kilogramlık ağırlığının da etkisiyle bu otomobil 4.5 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Bu performans figürlerini Avrupa’da 55 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satın alabiliyorsunuz ancak ne yazık ki bu otomobil Türkiye’ye ithal edilmiyor.

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

Sadece 1 Adet Üretilen Alpine A110 Modeli

Türkiye’de satılmaması Alpine A110’a olan ilgimizi azaltmıyor çünkü aracın yeni bir versiyonu daha tanıtıldı: Alpine A110 Sport X. Kayak kıyafetlerini giymiş olan bu Alpine A110, standart modelden 80 mm daha geniş ve 60 mm daha yüksek. Genişletilen çamurluklarının içinde 18 inçlik dört mevsimlik Michelin Primacy lastikleri barındıran aracın tamponları ve yan uzantıları da karlı sürüşlere daha elverişli bir formda. Beyaz rengi ve mavi detaylarıyla imza niteliğindeki kombinasyon, arka cama sabitlenmiş kayak takımlarıyla tamamlanıyor. Ancak “Bu otomobili kaça satın alabilirim?” diye soranlar için kötü bir haberimiz var. Çünkü bu özel Alpine A110 modeli, International Automobile Festival (FAI) için özel olarak 1 adet üretildi ve satın alınamıyor. Belki ileride bir gün bir açık arttırmada satışa çıkabilir ve o noktada da önemli bir koleksiyon parçası olarak kaçırılmaması gerekir.

Retro Ralli Efsanesi Alpine A110 Kayağa Hazır

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları