preloader

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

17.03.2022
Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Yazı Boyutu:

2022 ilkbahar/yaz sezonunun çok konuşulacak renkleri belli oldu! Pantone’nin merakla beklenen paletindeki göz kamaştırıcı renkleri teker teker mercek altına aldık.

Paris, Londra, New York gibi gözde moda haftalarını geride bıraktığımız bugünlerde, oklar önümüzdeki yaz ve bahar aylarının renk trendlerinin habercisi olan Pantone renk paletine dönüyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2022’nin sıcak zamanlarına damgasını vurması beklenen bu renkler sayesinde iç dekorasyon fikirlerinizden yeni sezon kıyafet alışverişlerinize kadar uzanan geniş bir yelpaze aralığında söz sahibi olacak tonlar hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Yeni ve özgürlükçü renklerle tanıdık tonları bir arada bulabileceğimiz Pantone 2022 ilkbahar/yaz paleti, doğaya dönük nötr yaklaşımların arasına göz alıcı parlaklıklar ekleyerek bizlere baharın canlılığını hissettiriyor. 2021 yılına benzer olarak sadeliği temsil etmesi için pastel tonların kullanılması, dolabımızdaki soft renkli parçaları raflardan indirebileceğimizin mesajını vermekte.

Ayırt edici renklendirmelerle, kişiselliğe vurgu yapan paletin renklerine göz atalım…

Sakız Rengi (Pantone 17-1928 Bubblegum)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

2022 ilkbahar/yaz sezonun en etkileyici renklerinden biriyle başlayalım. Flörtöz ve pozitif duyguları içinde barındıran çarpıcı bir renk olarak tanımlansa da maskülen parçalarda da rastlayabileceğimiz sakız rengini, Philosophy di Lorenzo Serafini farklı tonlarındaki desenlerle süslemeyi tercih ederken, Shang Xia ve Ludovic rengin sade şıklığından yararlanmayı seçiyor.

Sudan Kahvesi (Pantone 18-1160 Sudan Brown)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Tasarımcıların doğal toprak tonlarına olan ilgisi 2022’de de devam ediyor. Pişmiş toprak -orijinal ismiyle “terracotta”- tonu, yaptığı parlak çıkış ile ilkbahar/yaz sezonu sürprizleri arasında yer aldı. Acne Studios, Dsquared2 ve Rick Owens gibi tecrübeli isimler ise Sudan kahvesini transparan parçalarda kullanmayı tercih etti.

Patlamış Mısır (Pantone 12-0825 Popcorn)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Sade ve neşeli havasıyla karşımıza çıkan patlamış mısır rengi, ismi gibi soluk bir sarı görünümü vermesine rağmen parlak sarıların geleneksel sıcaklığını sergilemekten de geri kalmıyor. Bottega Veneta için fütüristtik yapıdaki tasarımları, Jacquemus ve Alexander McQueen için ise duru güzelliği ortaya çıkartmayı amaçlayan, tek renk tasarımları renklendiriyor.

Orkide Çiçeği (Pantone 14-3612 Orchid Bloom)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Orkide çiçeği, lavanta renginin pastel tonuyla olan ahengi sayesinde bizlere pozitif enerji yayan görüntüler yansıtmasının yanında geleneksel pastel kalıplarını yıkarak sıcak mor kavramına yeni bir bakış açışı katmayı da başarıyor. Rokh, Lanvin ve Givenchy de defilelerin de orkide çiçeğine yer verenler arasında.

Süper Sonik (Pantone 18-4143 Super Sonic)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

AZ Factory’den Missoni’ye kadar en hit şovların parçası haline gelen süper sonik, yarattığı çarpıcı izlenimle, paletin en enerjik renklerinden biri olmaya aday. Yakın geçmişi incelediğimizde, canlı mavinin bu beklenen çıkışı pek de şaşkınlık yaratmıyor.

Çağlayan (Pantone 14-5713 Cascade)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Yoğun zümrüt tonu ve badem yeşilinin muazzam karışımı bizleri çağlayan rengine götürüyor. Berrak suyun verdiği rahatlatıcı duyguyu hissettirme hedefindeki başarısıyla Dolce & Gabbana’nın klasikleşmiş püsküllü çizmeleri için bir numaralı tercih oldu.

Kahve Kuvarsı (Pantone 18-1307 TCX Coffe Quartz)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Klasikleşmiş sonbahar renklerinin, ilkbahar/yaz sezonlarına giderek daha çok uyarlanmaya başladığı aşikâr. Kahve kuvarsı da çikolata kahvesini biraz daha açık tonlarla harmanlayan bir renk olarak bu uyarlamadaki yerini aldı. Bahar koleksiyonu için Atlein’in, kahvenin farklı renklerle kombinlenebilirliğinden yararlanışı da gözlerden kaçmıyor.

Mercan Gülü (Pantone 16-1349 Corall Rose)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Her bahar sezonunda olduğu gibi 2022 yılının bahar sezonunda da çiçeksi tonlardan ilham alan renkler, podyumlardan eksik olmuyor. Özellikle Lacoste’un sportif havaya sahip tasarımlarına yaptığı yumuşak vurgularla konuşulan mercan gülünün hoş aurasından Hermes ve Isabel Marant’ta faydalanıyor.

Kırılgan Filiz (Pantone 15-0549 Fragile Sprout)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Pantone’nin ilkbahar/yaz paletinin en pigmentli rengi olan kırılgan filiz bu sezonlarda sıkça görmeye alışık olduğumuz renkler arasında. Geçtiğimiz yıllardaki tonlarından farklı olarak, içerisinde neon dokunuşlar da barındırıyor oluşu, yazın hareketli yaşantısına göz kırpmakta. Son zamanlarda adı Y2K ile anılan Blumarine’in defilesinde de kırılgan filizin dominantlığı net bir şekilde hissedildi.

Potpuri (Pantone 13-2004 Potpourri)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Pantone’ye göre, narin ve neredeyse yarı saydam gölgeye sahip olan potpuri, herhangi bir renk paletine yumuşak bir dokunuş katıp, ağır başlı ve romantik bir havayı aynı anda verebiliyor. Soft stillerde tercih edilen bir renk olsada Loewe’in avangart modelinde de yarattığı sarsıcı etkinin de mimarlığını üstleniyor.

Bonus: 2022 Yılının Pantone Rengi “Very Peri” (Pantone 17-3938)

Pantone 2022 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Trend belirleme ve stilimizi şekillendirme konusunda büyük öneme sahip olan, moda dünyasının beklenen haberi geldi. Pantone 2022 yılının rengini very peri olarak açıkladı. Very perinin, mavinin sadakati ve sabitliğini kırmızının enerjisi ve heyecanı ile birleştirdiği için tüm mavi tonların en mutlu ve en sıcak olanı olduğunu, Pantone’nin yönetici direktörü Leatrice Eiseman açıklamalarında söylüyor. Geçmişte Chanel’in 1992 ilkbahar/yaz koleksiyonuna damgasına vuran very peri, bu yıl da Marques Almanda ve Sergio Hudson podyumlarında geri dönüş yaparak, 2022 yılında baskınlığını hissettireceğinin sinyallerini vermiş oldu.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları