preloader

2022 Paris Haute Couture Moda Haftası’nda Aklımızda Kalanlar

26.01.2022
2022 Paris Haute Couture Moda Haftası’nda Aklımızda Kalanlar

Yazı Boyutu:

2022 İlkbahar/Yaz Haute Couture defileleri Paris’in ihtişamına bir doz daha eklerken, koleksiyonlardan aklımızda kalan görünümleri mercek altına alıyoruz.

Moda dünyasının ustalık mertebesi haute couture bir kez daha birbirinden farklı defilelerle Paris’i ışıklandırdı. Metalik yansımalar, geometrik şekiller ve heykelsi formlar gösterişin yeni bir perdesini aralarken yaşadığımız sürecin gölgesine de inat bir tavır sergiledi.

Schiaparelli

Bu konuda oldukça sağlam bir pratiğe sahip olan Schiaparelli, kreatif direktörü Daniel Roseberry ile bizi yeni bir yolculuğa davet etti. Gelecekten ilham alan tasarımcı galaksiler arası bir koleksiyon sundu. Bir zamanların bilim kurgu filmlerinden hatırlayacağınız formlar haute couture zarafetiyle buluşurken, astrolojik detaylar bilinmeyene olan ilgimize bir selam niteliğindeydi.

Dior

Dior defilesinde geçtiğimiz zamansa Maria Grazia Churi, markanın ezberimizde olan ölçülü gösterişini bir kat daha kırarak neredeyse minimalist olarak adlandırabileceğimiz bir koleksiyonla karşımızdaydı. Kusursuz terzilik takımlarda kendini gösterirken, elbiselerin net çizgileri akıcı siluetlerle buluştu. Bu netlik sadece tasarımlarda değil beyaz, gri, ve siyah hakimiyetindeki renk paletinde de kendini gösteriyor.

Chanel

Chanel defilesi ilham perilerinden biri olan Charlotte Casiraghi’nin ata binişiyle açılırken, marka köklerine bir kez daha dönerek Coco Chanel’in binicilik tutkusuna bir saygı duruşunda bulundu. Chanel’in imzası haline gelen tüvit ceketler klasik tavrından ödün vermeden fütüristik kalıplarla buluşarak ince olduğu kadar iddialı bir tavrı yansıtıyordu.

{771388}

Valentino

Valentino ise çeşitliliği ön plana koyarak sadece tasarımlar açısından değil seçtiği modellerle de zengin bir defile sundu. Kuralsızlık ilkesinden ilham alan Pierpaolo Piccioli, birbirinden farklı tasarımlar arasında kendine has bir uyum yakalamayı başarmıştı. Güçlü maviler, iddialı yeşiller ve zarif pembelerin arasında Valentino kırmızısını da görebildiğimiz koleksiyonun esas yansıttığı ise her bedenden her yaşa hitap etmeyi başaran bir duruş sergilemesiydi.

Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier, yeni nesil tasarımcılara kucak açmaya devam ediyor. Y/Project’in ardındaki isim Glenn Martens yeni görevinde markanın avant-garde mirasına başarıyla sahip çıkarken Jean Paul Gaultier kadınını 2022 İlkbahar/Yaz couture koleksiyonunda da es geçmedi. Marin çizgiler, heykelsi feminen formlar koleksiyonun ana hatlarını oluştururken, Martens yüzü geleceğe dönük hikayeler yaratıyor.

Ocak ayının son haftalarında gerçekleşen 2022 İlkbahar/Yaz haute couture defilelerini eğer genel bir çerçeve altında toplasaydık bu kesinlikle özgünlük çerçevesi olurdu. Markalar köklerine sahip çıkarken aynı zamanda geleceği de es geçmedi ancak hepsi bir şekilde kendi hikayesini de aktarmayı başardı. Moda dünyasının yeniliklere olan adaptasyonu devam ederken belki de en katı kurallara sahip olan haute couture daha esnek vizyonlarla tarihinde yeni bir sayfa açıyor.

Miray Petrini
Miray Petrini Tüm Yazıları