preloader

5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

12.03.2022
5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

Yazı Boyutu:

Günlük stilinizi yeni ilham kaynaklarıyla harmanlamak ve aynadaki görüntünüze seviye atlatmak için takip etmeniz gereken adımları sizler için derledik.

Sizin de aklınızda “Dolabımdaki parçalarla kombin oluşturmakta zorlanıyorum”, “Hep aynı şeyleri giyiyorum”, “Tarzımı kıyafetlerimle yansıtamıyorum” ve benzeri düşünceler dolanıyorsa doğru yerdesiniz. Birçoğumuz alışveriş yaparken; o çok beğendiği parçayı, geçici bir trend olmasını veya kombinlenebilir bir ürün olmamasını hiç düşünmeden satın alır. Bu tarz parçalar geçici mutluluklarla bizleri tatmin ederken, uzun vadede dolabımızın arka bölümünde duran bir hevesle aldığımız fazlalıklara dönüşürler.

Özellikle günümüzde, sosyal medyanın hayatımızın merkezine iyice yerleşmesi ve karşımıza çıkan reklamların cezbediciliğiyle, bu tarz “microtrend”lerden etkilenmemek popüler kültür deyimiyle “influence olmamak” bir hayli zorlaştı. Bu etkenlere ek olarak, alıştığımız kalıplardan çıkmaktaki zorlanışımız, kişisel stilimizi tanımlamakta güçlük çekmemiz ve küçük detayları verimli hale getirmekteki bilgi eksiklerimiz de sıradan imaj yaratan gardıroplardan uzaklaşıp, kendi çizgilerimizde modayı yakalayan gardıroplar oluşturmamızın önüne geçiyor.

Bu yazımızda stil farkındalığımızı geliştirecek, moda dünyasına farklı bir bakış açısıyla yaklaşırken kendi hayatımıza uyarlayabileceğimiz önerilerle, hedeflediğimiz seviye atlamasını adım adım yakalayacağız.

Kendinizi Tanıyın: İlham Aldığınız Düşüncelerin Esiri Olmayın

5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

Yeni bir tarz yaratırken kişiliğimizi vurgulamak ve kendimizi olduğumuz gibi dışarıya yansıtmak, bireysel stili yakalamak için bir zorunluluktur. Bu yolda çeşitli modacılar ve moda platformlarından ilham alırken, bu esinlenmelerin sizin fikirlerinizi bastırmasına izin vermemelisiniz. Cesur olun! Risk almaktan ve konfor alanınız dışındaki tarzların arasına karışmaktan kaçmayın. Bu şekilde aynı anda farklı tarzlara sahip olup beraberinde şıklığı da yakalamanın mümkün olduğunu göreceksiniz.

Dolabınızı Gözden Geçirin: Fazlalıklardan Kurtulun

5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

Bir hafta boyunca giydiklerinizi gözden geçirin, sonra kendinize şu soruyu sorun: Şu anda görünümünüzün ihtiyacı olan değişiklik ne? Burada aradığımız nokta; fark yaratmanıza yardımcı olacak küçük ekleme veya çıkarmalar. Bu soruyu cevaplarken sizi zorlayan ve üzerinizde görmekten sıkıldığınız parçalar varsa, onlardan vazgeçme zamanı gelmiş demektir. (Satmak veya bağışlamak sürdürülebilir modayı desteklemek adına iyi bir seçenek olabilir.) Tespitiniz sırasında eklemek istediğiniz noktaları da tekrar gözden geçirmek üzere notlar bölümünüze, sonra da alışveriş sepetinize ekleyin.

Kapsül Bir Dolap Hedefleyin: Az Parçayla Çok Seçenek Yaratın

5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

Karar verme zamanından tasarruf, kombin sayısından kâr elde etmek istiyorsanız kapsül parçalar gardırobunuzun vazgeçilmezi olmalı. Trençkotlar, mom jeanler, beyaz gömlekler ve siyah botlar gibi birçok klasik parça bu anlamda en iyi alternatiflerdir, çünkü yüksek bir yatırım getirisine sahipler. “Giyecek hiçbir şey bulamıyorum” krizlerinin de cevabı olan bu konu, bizlere kurtulduğumuz fazlalık parçaların yerini kapsül dolap kıyafetlerine bırakmamızı işaret ediyor.

{774401}

Fark Yaratan Detayları Es Geçmeyin: Aksesuarların Önemi

5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

Siz ve arkadaşınız tamamen aynı kıyafetleri giyip, farklı auralar ve izlenimler yaratabilirsiniz. Bu, doğru kullanıldığında harika vurgular yapmanızı sağlayan bir güçtür. Peki, bu gücü nereden alırız? Aksesuarlardan! Tıpkı bir yemeğin baharatlar olmadan tat vermeyeceği gibi, aksesuarlar olmadan kombinlerimiz de istediğimiz havayı vermez. Başarılı aksesuar kullanımının anahtarı ise, her gün giymeyi alışkanlık haline getirmenin yanı sıra, kişisel tarzımıza uygun aksesuarları bulmaktır. Ve ne kadar bireysel olursa olsun; mücevher, eldiven, el çantası, şapka, kemer, eşarp, saat, güneş gözlüğü, çoraplar ve benzeri pek çok seçeneğin bulunduğu bu geniş yelpazede her kadına ve her tarza uyan bir stil vardır.

Trendlerin Peşinden Sürüklenmeyin: Zamansız Parçalar Seçin

5 Adımda Gardırobunuza Seviye Atlatın

Son ve bir o kadar da önemli olan adımımız, ürün tercihlerimiz. İlk adımda bahsettiğimiz, kendimizi tanıma sürecinin devamında gelişen bu kademede, artık iyice oturttuğumuz kişisel stil tercihlerimize göre seçtiğimiz parçaların “sezonluk”, “şişirilmiş trend” gibi kavramlardan uzak olduğuna emin olmalı ve ona göre seçimlerde bulunmalıyız. Bu yolda tarih boyunca gerçekleşmiş moda defilelerinden, önceki dönemlere damga vurmuş parçalardan yararlanabiliriz. Günün sonunda, moda da kendini tekrar eden bir sektördür. Geçmişten yararlanarak çıkarım ve değerlendirmelerde bulunmak, bizi süslenmiş reklamlar ve geçici trendlerden uzak tutmak için iyi bir yöntemdir.

Küçük gibi gözüken bu adımların, uzun solukta yarattığı farkları yakalamak için bugünden harekete geçebilirsiniz!

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları