preloader

Sürdürülebilir Moda Hemen Şimdi

31.05.2020
Sürdürülebilir Moda Hemen Şimdi

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilirliğin Koronavirüs ile artan önemini inceledik.

Son yıllarda özellikle Y ve Z jenerasyonlarının tüketici olarak ağırlıklarının artmasıyla oldukça popüler hale gelen sürdürülebilirlik pek çok açıdan öncelik haline gelecek. Tedarik zincirinden üretim tekniklerine, çalışan haklarından atık yönetimine pek çok alanda değişiklik ve şeffaflık gerekecek. Hali hazırda var olan sistemin çalışmadığı ve dünyayı negatif olarak etkilediği her gün daha net görülürken; moda endüstrisi de uzun zaman önce yapması gereken değişiklikleri göz ardı etmesinin sonuçlarıyla yüzleşiyor aslında. Lüks moda markalarının neredeyse hızlı moda ile yarışırcasına hızlanmasının sonuçlarından biri olan stok fazlası ürünler, mağazaların depolarında bekliyor. Bu durumun bir uzantısı olarak ise hem markalar hem de tedarikçiler ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Bu stok fazlası ürünlerin geleceği de soru işaretleri uyandırıyor.

Sürdürülebilir Moda Hemen Şimdi

Önceki yıllarda Chanel, Burberry ve Louis Vuitton gibi markaların milyonlarca dolar değerindeki stok fazlası ürünleri yakması büyük tepki toplamış ve söz konusu markalar, o dönem bu uygulamayı terk ettiklerini açıklamıştı. Günümüzde, markaların çoğu büyük indirimler ile bu stoğu azaltmaya çalışsa da %100 başarı sağlanamayacağı kesin. Bu durumda ise devreye “upcycling” konseptinin girmesi bekleniyor. Bu metot ile, bir önceki sezondan artan kumaşlar ile satılmamış ürünleri kullanarak üretim yapacak olan markaların sayısında artış gözlenecek.

Sürdürülebilir Moda Hemen Şimdi

Bu uygulamanın oldukça başarılı bir örneğini, 2013 yılında Hermès başlattı. Paris’de ‘Petit h’ isimli bir atölye açan marka, üretimden arta kalan malzemelerle ortaya yepyeni ürünler çıkarıyor. Sürdürülebilirlik, sadece ürünün kendisini kapsamıyor elbette. Edelman’ın yaptığı araştırmaya göre, markaların çalışanlarına ve hem iş hem de sağlık güvencesi sağlamaları araştırmaya katılanların %90’ı için öncelik olarak kabul ediliyor. Bu beklenti içerisinde bulunduğumuz dönemle sınırlı kalmayacak ve tüketiciler markaların bu konularda belirli prensiplere uymalarını bekleyecek.

{773060}

Kaynaklar:

Bain & Company, BCG (Boston Consulting Group), BOF (Business of Fashion), Forbes, Fortune, Jing Daily, Luxury Daily, McKinsey, Vogue Business, WWD (Women’s Wear Daily)

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları