preloader

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

11.09.2021
Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Yazı Boyutu:

Gardırop detoksu nedir? Nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını ve gardırop detoksu yapmanın püf noktalarını bir araya getirdik.

Son dönemde hepimiz hayatlarımızın her alanında daha bilinçli hale gelirken, gardıroplarımız da bu durumdan etkileniyor. Sorumlu bir gardıroba giden yol ise gardırop detoksundan geçiyor. Son yıllarda muhtemelen sıkça duyduğunuz bir kavram olan “gardırop detoksu”, çok adımlı bir süreç. Bu sürece dair aklınızdaki soruların cevaplarını ve gardırop detoksu yapmak için uygulamanız gereken ipuçlarını sizin için yazdık.

Her Şeyi Dışarı Çıkarın

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken ilk şey gardırobunuzdaki her şeyi dışarı çıkarmak. Çok kolay gibi gözüküyor ama hile yapmak yok! Bir gün içine girerim diye en arkalara sakladığınız birkaç beden küçük elbiseler ya da fazla düşünülmeden alınmış ve etiketleriyle dolapta giyilmeyi bekleyen ceketler… Hiçbirini içeride bırakmak yok! Gardırobun içerisindeki her şeyi bir anda dışarı çıkarırsam işin içinden çıkamam diyorsanız, her seferinde 10 parçayı çıkarıp bir sonraki adımı uygulayabilir ve tüm dolap bitene kadar bunu tekrarlayabilirsiniz.

Karar Verin: Gitsin mi, Kalsın mı?

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Sıra ikinci adıma geldiğinde, gerçekçi olduğunuzdan emin olun! Karakterinizi, vücudunuzu ve hayat tarzınızı dikkatlice gözden geçirin ve öyle karar verin. Gerçekten 10 tane payetli mini elbiseye ihtiyaç duyacak kadar hareketli bir sosyal yaşama sahip misiniz? Gerçekten 34 beden misiniz? Ya da leopar desenini gerçekten seviyor musunuz yoksa bir anda 5 arkadaşınızda birden gördüğünüz için mi o leopar desenli elbiseye sahipsiniz? Soruları cevaplarken dürüst olun ve gitmesi gerekenlerle vedalaşmaktan korkmayın.

İkinci Bir Görüş Alın

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

İşleri biraz eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz? Sıkıcı hale gelebilecek bu işi keyifli bir aktiviteye dönüştürmek için fikirlerine güvendiğiniz arkadaşlarınıza danışın. Özellikle gardırobunuzda tutup tutmamaya karar veremediğiniz parçalar konusunda sizin için işi kolaylaştırabilirler. Ayrıca sanki hep birlikte alışverişteymişsiniz gibi, aklınıza gelmeyen kombinasyonlar sunup gardırobunuzu daha verimli kullanmanız için size ilham da verebilirler. İçinde bulunduğumuz dönemde fiziksel olarak bir araya gelmek istemezseniz, görüntülü konuşma imkanı sağlayan app’lerden biriyle de çok eğlenebilirsiniz.

Temizlik Zamanı

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Kıyafetlerinizi “gidecekler” ve “kalacaklar” olarak iki gruba ayırdıktan sonra sizi temizlik süreci bekliyor. Sadece Avustralya’da her 10 dakikada bir 6000 kg kıyafetin atığa dönüştüğünü biliyor muydunuz? Bu oranlarla, moda sektörü çevreye en çok zarar veren 2. endüstri olarak kabul ediliyor. Ortaya çıkan atık miktarını azaltmanın en önemli yollarından biri ise elbette satın alınan kıyafetlerin ömrünü uzatmak. Siz de kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanabilmek için mutlaka yıkama talimatlarına uyun ve her parçaya hakettiği özeni gösterin. Bu özeni sadece gardırobunuzda tutacağınız kıyafetler için değil “gidecekler” kategorisi için de göstermeniz önemli.

Organize Edin

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Şimdi yapmanız gereken şey temizlenmiş kıyafetlerinizi sistemli bir biçimde yerlerine yerleştirmek! Söz konusu sistem ise tamamen size bağlı. Kıyafetlerinizi renklerine göre ayırabileceğiniz gibi; ofis, günlük ve özel günler için olmak üzere ayırabilir ya da elbise, etek, pantolon gibi kategorilere göre de yerleştirebilirsiniz. Bu sistemlerden birini uygulayarak ne kadar zaman kazanacağınızı tahmin bile edemezsiniz. Ayrıca bu düzen sayesinde herhangi bir parçayı gözden kaçırma ihtimaliniz de azalacak.

Hazır bütün kıyafetleriniz dışarıdayken, işinize yarayacak bir ipucu daha verelim. Cloth, Closet +, Purple Outfit Planner, Netrobe, Stylebook ve Stylish Girl gibi uygulamaların yardımıyla kendinize dijital bir gardırop yaratmaya ne dersiniz? Yapmanız gereken tek şey gardırobunuzu düzenlerken dışarı çıkardığınız her bir parçanın fotoğrafını çekip bunlardan birine yüklemek. Bunu yaptıktan sonra telefonunuzda kombinler yapabilir ya da arkadaşlarınızın fikrini alabilirsiniz.

Elinizdekilerle Eğlenin

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

“Benim böyle bir elbisem mi varmış?” ya da “Ne kadar güzelmiş bu etek!”… Gardırop detoksu yaparken sıklıkla bu gibi cümleleri kuracağınıza eminiz. Bütün kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarmak ve teker teker dikkatlice incelemek, kıyıda köşede saklı kaldığı için unuttuğunuz kıyafetlerinizi ortaya çıkaracak.

Öyle ki, kendi gardırobunuzda alışverişe çıkmış ve yeni kıyafetler satın almış gibi hissedebilirsiniz. Hazır her şey gözünüzü önündeyken, bu parçalarla eğlenceli denemeler yapıp yepyeni kombin fikirleri ortaya çıkarın. Karıştırın ve uydurun! Temel parçalarınızı tekrar tekrar kullanabileceğiniz yolları keşfedin. Özellikle çok acelenizin olduğu anlarda sizin için hayat kurtarıcı olacaklar.

Gideceklerle Vedalaşın

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

İlk adımdan beri “gidecekler” ve “kalacaklar” dan bahsediyoruz ama ilk kategoridekiler tam olarak nereye gidiyorlar? Bu konuda pek çok seçeneğiniz var fakat kıyafetlerinizi gidip çöpe atmak tabii ki bunlardan biri değil. Yapabileceğiniz en güzel şey, kullanmadığınız kıyafetleri ihtiyaç sahipleri ile buluşturmak olacaktır. Bunu kişisel bağlantılarınız üzerinden yapabileceğiniz gibi, güvendiğiniz kurumlar aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Son dönemde oldukça popüler olan bir diğer seçenek ise kıyafetlerinizi bir ikinci el satış platformunda satışa sunmak. Buradan gelecek parayı nasıl değerlendireceğiniz ise tamamen size bağlı. İsterseniz uzun süre boyunca kullanabileceğiniz bir parçaya yatırım yapabilir ya da dilediğiniz kuruma bağış yapabilirsiniz. Bunun için ülkemizdeki Dolap, Gardrops ve Modacruz gibi uygulamaları kullanabileceğiniz gibi uluslararası bir platform olan Vestiaire Collective’i de tercih edebilirsiniz.

Tekrarlayın

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Eski düzene dönmek yok! Gardırobunuzda elde ettiğiniz bu düzeni korumak için bu adımları belirli aralıklarla tekrarlamanız şart! Sorumlu bir gardırop sahibi olma yolunda attığınız bu ilk adımdan sonra, “Az al, iyisini seç, daha uzun süre kullan” prensibine uygun olarak alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Böylece, her gardırop detoksu yaptığınızda “gitmesi gereken” daha az kıyafetiniz olacak ve gittikçe daha bilinçli bir tüketici haline geleceksiniz.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları