preloader

Tüm Detaylarıyla And Just Like That Kostümleri

19.06.2023
Tüm Detaylarıyla And Just Like That Kostümleri

Yazı Boyutu:

Yıllarca süren spekülasyonların ardından gerçek oldu ve Sex and the City, 10 bölümlük mini dizi And Just Like That olarak yeniden karşımıza çıktı; ikinci sezonu ise geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başladı. New York’un güzelliği, yeni karakterler ve pandemi sonrasındaki düzenle de dikkat çeken yapımın kostümleri ise beklenenden çok daha fazlasını verdi.

Geride bıraktığımız klasik Sex and the City dünyasından bir hayli farklı olarak karşımıza çıkan And Just Like That hayranları tarafından tam not aldı demek imkansız. Dizinin en sevilen karakterlerinden biri olan Samatha’nın Londra’ya taşınıp New York’a veda etmesi, Big’in ani ölümü ve değişen dünya kurallarının oldukça öne çıkarılması ilk sezon için yapılan eleştirilerden bazıları. And Just Like That’in ikinci sezonuyla ilgili gelen yorumlara bakılırsa Samantha’nın geri dönüş haberi ve Aidan’ın yeniden Carrie’nin hayatında olması dışında heyecan yaratan bir durum yok.

Ama şöyle bir gerçek var ki hem Carrie hem de diğer tüm karakterlerin kostümleri en az diğer Sex and the City bölümleri kadar dikkat çekici. Belki ilk sezonda kostüm ekibinin başında -efsaneleşen- Patricia Field yoktu ama Molly Rogers ve Danny Santiago çok beğenilen bir iş çıkardılar. Hem umulmadık parçalarla harika görünüm yakalayan ve moda sözlüğünde yeri olan Carrie Bradshaw’ı hem ‘şehirli prenses stili’ giyinen Charlotte’u hem maskülen stile göz kırpan Miranda’yı hem de diziye yeni eklenen her bir karakteri ekrana çok güzel yansıttılar. Carrie’nin Paris’te giydiği Versace elbiseden, Lily ve Rose’un piyano resitalindeki çiçek aplikeli Oscar de la Renta’sına; yeniden geri dönen Fendi Baguette’ten tül eteklere And Just Like That kostümleriyle hafızalarda kalacak işlerden biri oldu.

Önemli not: Bu içerik spoiler içerir!

Fendi Baguette’in Dönüşü

Belki ayakkabılar kadar değil ama Carrie’nin çantaları da her zaman göz alıcı oldu. Yıllar önce SoHo’da bir sokak arasında çalınan mor payetli Fendi Baguette, And Just Like That’te yeniden ortaya çıktı. Aslında Sarah Jessica Parker’ın Fendi için yeni dizi için özel olarak tasarladığı koleksiyonda yer alan çantanın pembe rengi de birkaç sahnede daha görüldü.

Final Sahnesi

Tüm Detaylarıyla And Just Like That Kostümleri

Hem final sahnesi hem de Carrie’nin Big’e veda etme anında dizinin en etkileyici kostümlerden biri vardı. Valentino tasarımı elbisesini uzun fuşya eldivenler ve turuncu topuklularla birlikte giyen Carrie’nin Eyfel Kulesi (Sex and the City’nin ilk filminde de kullanılan) şeklindeki çantası da dikkat çeken detaylardan oldu.

Carrie ve Aksesuarları

Her zaman kendine has eklektik bir stili olan Carrie’nin aksesuarları da kendine has yorumlaya devam ettiğini öğrendik. Özellikle şapkalarla çok daha samimi olan Carrie, onları da ustaca kullandığını gösterdi.

Tül Etek Yeniden!

Sex and the City’in açılış jeneriğinde görülen ve adeta dizi ile özdeşleşen (Patricia Field’in sıradan bir mağazadan beş dolara aldığı) tütü etek yoktu ama Carrie ona gönderme yapan parçayla görüldü. Big’i kaybettikten sonra eski dairesine geri dönen Carrie, sabah kahvaltısı almak için evden çıkarken beyaz, uzun etek tercih etti.

{772707}

Carrie Bradshaw Kombin Detayları

Carrie’nin sade bir elbiseyle günü geçireceğini hiçbir zaman düşünmedik. Charlotte’un düzenlediği hayır gecesinde de bu böyle oldu… Kesimi ve modeliyle oldukça sade olan L’Wren Scott beyaz elbise, beraberinde kullanılan fuşya topuklular ve püskül detaylı çantayla farklı bir görünüme kavuşuyor.

Farklı Kültürlere Gönderme: Diwali

And Just Like That’in Sex and the City’den en büyük farkı belki de altı sezon ve iki film boyunca neredeyse hiç görünmeyen farklı etnik grupların öne çıkarılmış olmasıydı. Bunlardan biri de Carrie’nin emlakçı olarak tanışıp arkadaş olduğu, Hint asıllı Seema oldu. Öyle ki Carrie Seema ile neredeyse diğer kız arakadaşları kadar yakın oldu, hayatında olan bitenleri anlatmak için onu aradı ve uzun akşam yemekleri yiyip birlikte dans etmeye gittiler.

Seema’nın Carrie’yi kendi bayramları olan Diwali’yi kutlamak için ailesinin evine davet etmesi ise dizinin dikkat çeken kostüm sahnelerinden birini ortaya çıkardı. New York’ta geleneksel Hint kıyafetlerini tasarım detaylarla buluşturan lüks bir mağazadan alışveriş yapan Carrie, festival stilini çiçeklerle bezeli saçıyla tamamladığı. Kulağa her şey normal gibi gelse de Carrie’nin seçtiği kıyafet gerçek bir sari olmadığı ve Seema bahsedene kadar Diwali hakkında hiçbir şey bilmiyormuş gibi görünmesi izleyicilerden aldığı negatif yorumlardan bir tanesiydi.

Sürpriz Carrie Bradshaw Kombini

Pembe pötikareli elbise, bağlanmamış mary-jane ayakkabılar, mor lateks elbiven, bandana üzerine sabitlenmiş eşarp, lacivert kapüşonlu sweatshirt ve ışıltılı gözlükler… Cümle içerisinde bir araya geldiklerinde bile anlamlandırılamayan bu parçalar Carrie’nin kendini sokağa attığı bir bölümünün kombini oldu. Ama Carrie’nin yeni arkadaşı Seema’ya yaptığı açıklamada bu görünüm anlam kazandı: Carrie aşk ve nefret ilişkisi yaşadığı sigaranın ardında bıraktığı kokudan öylesine rahatsız oluyor ki aslıa evinde içmiyor ve dışarda içerken de gözden çıkardığı kıyafetlerini giyiyor. Oldukça ‘Carrie’ bir davranış değil mi?

{771244}

Versace Elbise Geri Döndü

Sex and the City’nin Paris’te geçen son bölümlerinde Carrie’nin hazırlanıp saatlerce Aleksandr Petrovsky’i beklediği muazzam detaylara sahip Versace elbisesini tekrar gördük. Carrie’nin yeni arkadaşlarından biri olan Seema’ya elbisesini gösterip ‘Bu benim medarı iftiharım’ dediği elbiseyi sonraki sahnelerde Carrie’nin üzerinde, camın önüne oturmuş atıştırmalık yerken izledik. Atelier Versace’nin 80 bin dolar değerindeki Mille Feuille elbisesi kesinlikle And Just Like That’te olmayı hak eden ikonik Carrie Bradshaw parçalarından biriydi.

Carrie Stili Tadilat

En sıradan kombininde bile öne çıkmayı başaran Carrie’nin sıradan bir salopetle görünmesini beklemiyorduk değil mi? Bir hayır işi için Miranda ve Charlotte ile ev tadilatına giden Carrie gümüş platformlarla tamamladığı beyaz jean salopeti ile kendi tarzını yine öne çıkardı.

Miranda Hobbes ve Charlotte York’un Yeni Görünümleri

Yapılan eleştirilere bakıldığında birçok kişi Miranda’nın Harvard mezunu, sert avukat kimliğinden nasıl bu kadar hızla sıyrıldığını sorguluyor. Her zamankinden çok daha rahat giyinmeyi tercih eden Miranda’yı çok az sahnede kendini yansıtan stille gördük (Bu aslında kostümün değil senaryonun gidişatıyla ilgili olsa da.)

Charlotte ise lüks ladylike stiline kendine has detaylar ekleyerek devam etti. Renkli ayakkabılar, dikkat çeken çantalar ve aksesuarlarla farkını gösterdi. Charlotte’un en dikkat çeken stil anı ise kızlarıyla benzer giyindiği Oscar de la Renta anı olsa gerek.

Sürpriz! Lily ve Rose Büyüdü

Charlotte her zamanki heyecanıyla görünse de aslında hayatı en çok değişen karakterlerden bir tanesi oldu. Artık büyüyen ve kendi hayatı olduğunu her adımda ona gösteren kızları Lily ve Rose, yeni jenerasyonu yansıtan ve kendi kuralları olan karakterler olarak karşımıza çıktılar.

Rose göründüğü her sahnede kendine özgü stili olduğunu gösterirken Carrie’nin gardırobunu Lily ile paylaşması ise onu dizinin en şanslılarından biri yaptı.

Yeni Stil İkonu: Lisa

Sex and the City hayranlarına göre Mr. Big’in yaptığı onlarca hata arasından en anlamsızı olarak görülen ise Natasha’nın And Just Like That’te yeniden görünmesi olsa gerek. ‘Lovely Girl’ Natasha bu kez başarılı bir iş kadını olarak karşımıza çıktı. Natasha’nın elegan görünümünü düz ayakkabılarla tamamlaması ise dizide peşinden koşulan başka bir soru oldu.

Modern Bohem Stiliyle Nya

Miranda’nın yeni profesörlerinden olan Nya, etnik ve bohem tarzları bir araya getiren stiliyle dikkat çekti. Örgü saçları, desenleri ve renkleri kullanmaktan çekinmediğini belli eden seçimleri ve kendine özgü duruşu ile Nya yeni New York stilinin örneklerinden bir tanesi.

Seema ve Güçlü Kadın İmajı

Carrie’nin hayatına emlakçı olarak girse de arkadaş olarak kalan Seema hem karakteri hem cümleleri hem de stiliyle gücünü gösteren biri oldu. Ofis stilini bile sıkıcı olmaktan kurtaran seçimler yapan Seema iddiasını ortaya koymaktan da çekinmeyen karakter olarak izlendi. Seema ile ilgili ilginç detay ise onu canlandıran Sarita Choudhury’nin ilk defa bu kadar feminen görünen ve topuklu ayakkabı giyen bir karakteri oynaması; bu yüzden de Choudhury’nin çekimler öncesinde sık sık yüksek topuklularla yürümeye çalışması.

Dizinin Sürpriz İsmi: Natasha

And Just Like That’in kamera arkası görüntülerinda Natasha’yı görmek kimse için hoş bir sürpriz olmadı. Ama neyse ki Natasha Carrie’nin hayatına yeniden girmedi. Sex and the City hayranlarına göre Mr. Big’in yaptığı onlarca hata arasından en anlamsızı olarak görülen Natasha, nam-ı diğer ‘Lovely Girl’ bu kez başarılı bir iş kadını olarak kendini gösterdi. Natasha’nın elegan görünümünü düz ayakkabılarla tamamlaması ise dizide peşinden koşulan başka bir soru oldu.

Paris ve Çıkarılan Mr. Big Sahnesi

Dizinin ilk bölümleri yayınlandıktan sonra skandal bir iddia ortaya atıldı ve Mr. Big’i canlandıran Chris Noth hakkında dört farklı kadın cinsel taciz suçlamasında bulundu. Olayın hukuksal ve magazinsel tarafı, bu durum And Just Like That’in final sahnelerini de etkiledi. Devam serisinin ilk bölümünün sonunda kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Mr. Big’in aslında dizinin son bölümünde de yer alması planlanıyordu.

Senaryoya göre Big’in ardından hayatına devam ettiği için suçluluk duyan Carrie her şeyi ondan bir sinyal olarak algılayacak ve rüyasında da onunla -ilişkilerinde önemli bir yeri olan- Paris’te buluşacaktı. Ama iddialar sonrasında, aylar önce çekilen Paris sahnelerinden Big çıkarıldı, geriye sadece Carrie ve manolya desenli Oscar de la Renta elbisesi kaldı. Rüya sahnesini izlerken kesintilerin olduğu, karelerin birbirini takip etmediği çok net bir şekilde görülüyor olsa da Chris Noth’un yeniden dizide gösterilmemesi oldukça yerinde bir hareket.

And Just Like That… İkinci Sezon Hakkında

Tüm Detaylarıyla And Just Like That Kostümleri

HBO Max dizinin ilk sezonunun bitmesinin hemen ardından ikinci sezonun geleceğinin bilgisini verdi. Yapımcılar da ilk sezona gelen eleştirilerin ardından kolları sıvadı ve Sex and the City hayranlarını sevindirecek detayları senaryoya ekledi. İkinci sezonla ilgili ilk önemli gelişme Aidan’ın geri dönüşü oldu. Yıllarca ‘Mr. Big mi Aidan mı?’ sorularının kazananı uzun vadede Aidan olmuş gibi görünüyor.

Bir diğer ve en önemli gelişmeyse Samantha’nın son bölümde geri dönecek olması. Her ne kadar Samantha’nın ne kadar görüneceği ve nasıl diziye yeniden dahil olacağı bilinmese de haberi bile izleyenleri şimdiden heyecanlandırdı.

Patricia Field İkinci Sezonda Yeniden Geri Dönüyor

Sex And The City boyunca kostümlere sihirli dokunuşunu katan Patricia Field, And Just Like That’in ikinci sezonunda yeniden kostümleri devralıyor. Bu da demek oluyor ki ikinci sezonda özlediğimiz Carrie stilini yeniden göreceğiz. Carrie’nin ruhunu yaratan kişi olarak tanınan Patricia Field’in yeni sezonda da harikalar yaratacağına kesin gözle bakılıyor.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları