preloader

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

01.07.2023
Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Yazı Boyutu:

Teknolojiden sanata kadar her ilgi alanına hitap edecek yerli ve yabancı en iyi podcast’leri, OGGUSTO’nun editörlerinin önerileri ile keşfedin.

Podcast Nedir?

Türkiye’de yeni yeni popüler olsa da dijital ses ya da video yayını olarak geçen Podcast aslında 2000 yılında Apple’ın MP3 müzik ve medya oynatıcısı iPod sayesinde ortaya çıktı. Adından da anlayacağınız üzere PodCast kelimesi iPod’un ve Broadcast’in (Yayın yapmanın) kısaltması. O zamandan bugüne Podcast bir yayıncılık haline geldi ve şimdi internet radyo sohbeti olarak tanımlanıyor. Bu sohbetler; program sahipleri ve konuk arasında, tıpkı radyoda dinlediğiniz yayın şeklinde gerçekleşiyor. Genelde kişisel fikirlerin açıkça konuşulduğu bu yayınlar aynı dijital mecralar gibi farklı konu başlıklarını ele alıyor.

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

İş dünyasından pazarlamaya, seyahatten kişisel gelişime kadar birçok kategorideki içerikler, dijital ortamda yayınlanıyor. Podcast’lerin ortalama süresi 45 dakika. Podcast’i bu kadar ünlü yapan şeyler ise günlük hayatta takip ettiğiniz kişileri dinlemek, yayını dinlerken başka bir iş yapma özgürlüğü ve oturduğunuz yerde yeni bilgi edinme lüksü.

Podcast Nasıl Dinlenir?

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Telefonunuz hangi işletim sistemine sahip olursa olsun podcast’i istediğiniz yerde istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Eğer Android telefonunuz varsa, yayınları taşınabilir cihaza ya da bilgisayara indirilebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sosyal medyada takip ettiğiniz kişilerin veya güncel sitelerin podcast yayınlarının yer aldığı linke tıklamak ve kaydı dosya olarak indirmek. Eğer Apple yani iOS işletimine sahip telefonunuz varsa, mevcut kurulu olan Podcast uygulamasını ya da direkt iTunes’u kullanarak ilgi alanınıza göre dilediğiniz yayını dinleyebilirsiniz. Bunların dışında her iki işletim sistemine sahip telefon kullanıcılara kolaylık sağlayan uygulamalar ise: Spotify, SoundCloud, OneCast ve Downcast Podcast.

Teknolojiyle İlgili Podcastler

Tekno Seyir

Haftalık Gündem Değerlendirmesi adlı yayınlarıyla uzun süredir teknoloji dünyasında olan biteni aktaran kanal, editörlerin yorumlarıyla zenginleştirilen bir seçki sunuyor.

Dünya Trendleri

Aykut Balcı yönetiminde gerçekleşen podcast serisi, trendler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesi davet ediyor ve dünya üzerindeki yeniliklere dair değişim ve trendler hakkında yorumlar sunuyor.

Teknolojinin Şapkaları

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın hazırlayıp sunduğu Teknolojinin Şapkaları podcast’i bir Açık Radyo yayını. Bilgi ve iletişim teknolojileriyle alakalı güncel bilgiler sunan program yapay zekâdan teknolojik temel bilgilere kadar geniş çerçevedeki konuları ele alıyor.

Swipeline

Türkiye ve dünyada teknolojiye yön veren insanların ve girişimcilerin konuk olduğu Swipeline podcast yayınını Umut Yaka ve Erdem Şentunalı hazırlayıp sunuyor.

Üretim Bandı

Yazılım sektöründe çalışan Eran Filiba, Andaç Türkmen ve Ender Ahmet Yurt tarafından hazırlanan Üretim Bandı, yazılım şirketlerinin araştırma-geliştirme süreçleri hakkında detaylı bilgi veriyor. Yazılımcılar ve bu konuda bilgisini artırmak isteyenler takip edebilir.

HBR IdeaCast

Profesyonel dünyanın en önemli yayınlarıdan biri olan Harvard Business Review, podcast dünyasında da fırtınalar estiriyor. Teknolojinin inovasyon yönüne ağırlık veren HBR IdeaCast adlı podcast serisi, 830’dan fazla geçmiş bölüme sahip. Üretkenlik ve verimlilik hakkında ilham veren sohbetler için geçmiş bölümlere de göz atmayı unutmayın.

How I Built This

Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü ve dev yayın gruplarından biri olan NPR’ın How I Built This adlı podcast serisi, teknoloji meraklısı olan herkes için çok değerli bir kaynak. Programı hazırlayan ve sunan Guy Raz, dünyanın en büyük şirketlerinin bazılarının inşa olma hikayelerine dalıyor. Yıllar boyunca inanılmaz işler yapan ve girişimlerini en çılgın hayallerinin ötesinde büyüten girişimcilerin hikayelerini anlatan bu podcast de hoşunuza gidecektir.

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Zihnimin Kıvrımları

Teknoloji ve trendlerle ilgili yazıları ve konuşmalarının yanı sıra sosyal medyayı aktif olarak kullanan bir gazeteci olarak tanıdığımız Serdar Kuzuloğlu, Zihnimin Kıvrımları adını verdiği podcast serisiyle başta teknoloji olmak üzere, modern insanın ilgisini çekecek pek çok konuya kendi üslubuyla değiniyor. “İnternet ekipler amiri” lakabıyla da bilinen Kuzuloğlu’nun podcast yayını, haftalık tematik bölümlerden oluşuyor. Ortalama bir saatten uzun süren program görüntülü ya da sesli olarak takip ediliyor. Podcast, aynı isimli YouTube kanalının ses kayıtlarından oluşuyor.

Lumost

Lumost’u teknoloji ve girişimcilik ekosistemi konularıyla ilgilenen Mümtaz Demirci hazırlayıp sunuyor. Her hafta Cuma akşamı yayımlanan seride “Tesla bir balon mu?”, “Facebook neden en değerli sosyal medya şirketi?”, “Disney Netflix’i tahtından indirir mi?” gibi konular ele alınıyor. Farklı yorumların da yayına eklendiği Lumost’ta konular teknoloji ve iktisadi alanlarda bilgisi olamayanların da rahatlıkla anlayacağı şekilde işleniyor. Lumost, Spotify platformunda cuma günleri yayına giriyor.

Gelecek Bilimde

https://open.spotify.com/show/7sOZipKq6PbX2REe9zqLml?si=f5d9a304e3184e94

YouTube ve Twitch üzerinden yaptığı canlı yayınlarla tanınan Gelecek Bilimde, Spotify üzerinden podcast yayını yapıyor. Yayınlarda ağırlıklı olarak sağlık, bilim ve teknoloji konularına yer veriliyor. İçerikleri alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan Gelecek Bilimde’de röportaj ve eğitici içeriklerin yanı sıra interaktif projeler ve sosyal dönüşüm kampanyalarına dair bilgiler sunuluyor. Gelecek Bilimde Spotify platformunda cuma günleri yayımlanıyor.

64Bits

Teknolojik gelişmeleri Silikon Vadisi’nde deneyimleme fırsatı bulan Cihan Gürsoy, Yiğit Ihlamur, Birkan ve Çağla İçaçan teknolojik gelişmeleri 64Bits isimli podcast yayınında dinleyicilerine aktarıyor. Samimi üsluplarıyla dikkat çeken genç profesyoneller Amazon, Microsoft, Apple gibi teknoloji devi şirketlerin geliştirdikleri yeni hizmetleri ve yapay zekâ, akıllı cihazlar gibi teknolojileri irdeliyor. 64 Bits podcast kanalı, Spotify üzerinden Çarşamba günleri yayın yapıyor. 64 Bits podcast kanalına YouTube ve iTunes üzerinden de erişilebiliyor.

kodpod

Fatih Kadir Akın, konuklarıyla teknoloji, yazılım, tasarım üzerine sohbet ediyor. Podcast yayını sohbet havasında geçiyor. Uzaktan çalışmadan siber güvenliğe girişimcilikten yazılım geliştirmeye birçok konu ele alınıyor. Yayınlar ortalama 1 saat sürüyor. Podcast yayını Spotify üzerinden yapılıyor.

Dekorasyonla İlgili Podcastler

Decoration Tips & Tricks

Bespoke’un dekorasyon odaklı podcast’i Decoration Tips & Tricks güzel bir ev ve yaşam alanı yaratmak için basit, stil sahibi ve kullanışlı öneriler sunuyor.

Podcast Mimarı

İlayda Köroğlu tarafından hazırlanan Podcast Mimarı programı mimarlık ve mimarlığı ilgilendiren konulara odaklanıyor.

Let’s Talk Architecture

Danish Architecture Center (DAC) tarafından hazırlanan mimarlık üzerine sohbetler içeren podcastte geleceğin binaları ve şehirleri için dinleyiciler kreatif ve inovatif bir dünyaya davet ediliyor. İlkim değişiminden modern başyapıtlara, malzemelerden bina transformasyonlarına kadar birçok konuya değiniliyor.

OGGUSTO Dekorasyon Editörü Naz Gürlek öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Podcastler bana göre teknoloji çağının kişiselleştirilmiş radyoları. Çocukluğumdan beri radyo dinleyen biri olarak son yıllarda podcast’lerin çeşitliliğinden oldukça memnunum. Uzmanlar dinleme aktivitesinin bir şey izleme ve okumaya göre zihinsel hayal gücümüzü daha çok uyardığına işaret ediyorlar. Ben de OGGUSTO’nun dekorasyon editörü olarak kendi alanımda takip ettiğim ve ufkunuzu açacak bazı podcastleri bir araya getirdim.

Açık Mimarlık

Öncelikle Açık Radyo’nun çok sıkı bir takipçisi olduğumu ve bu programın dışında farklı dallarda da çok başarılı podcastleri olduğunu söylemeliyim. Açık Mimarlık her perşembe 11.30-12.00 arasında yayınlanan ve mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmaları kapsayan çok başarılı bir radyo programı. 2011 yılından bugüne kadar Hüseyin Kahvecioğlu, İpek Akpınar, Hasan Cenk Dereli, Volkan Taşkın, Yelta Köm ve 2018’den beri Yağmur Yıldırım’ın program yapımcılığını üstlendiği Açık Mimarlık’ın arşivini geçmişten günümüze tüm podcast platformlarında bulmak mümkün. Mimar, editör ve eleştirmen Yağmur Yıldırım’ın akıcı konuşması, güncel aktüaliteyi yakından takip eden konu seçimleri ve programına konuk ettiği alanında uzman kişilerle söyleşiler bu podcast için her hafta 30 dakikanızı ayırmaya değer nedenlerden sadece bazıları…

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor

Kalebodur’un 2013 yılında Türkiye’de mimarlık arşivinin oluşması adına başlattığı “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor” söyleşileri “mimarlarkonusuyor.com” web sitesi veya Youtube üzerinden izleyicilerden yoğun ilgi görüyor. Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiler geçtiğimiz nisan ayından itibaren podcast platformlarına da yüklendi. Ahmet Alataş, Aydın Boysan, Brigitte Weber, Cem Sorguç, Charles Renfro, David Chipperfield, Doğan Kuban, Emre Arolat, Gökhan Avcıoğlu, Han Tümertekin, Hasan Çalışlar & Kerem Erginoğlu, Levent Çırpıcı ve Atilla Kuzu, Massimilliiano Fuksas, Melkan Gürsel Tabanlıoğlu gibi ulusal ve uluslararası alanda öne çıkan deneyimli isimlerle yapılan söyleşiler, Celal Abdi Güzer’in entellektüel alt yapısı zengin, sakin ve akıcı sunumuyla şekilleniyor. Programların her biri mimariyle ilgilenenlere ders niteliğinde. Benim kişisel favorilerimin başında Cengiz Bektaş ve Nevzat Sayın ile yapılan söyleşiler geliyor.

Mimarın Mutfağı

Mimarın Mutfağı bir üniversite öğrencisiyken Abdullah Doğmuş’un hayali olarak başlamış bir podcast projesi. Mimarlık öğrencileri için yararlı olabilecek bu programda işin mutfağından gelen değerli konuklarla söyleşileri bulabilirsiniz. Ayrıca, Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Philip Johnson gibi dünyaca ünlü mimarların hayatı ve eserlerine yer verilen iç mimar İpek Aksel’in seslendirdiği 5 dakikalık “Mimar Serileri” ve Mies Van der Rohe’nin Farnsworth House, Tadao Ando’nun 4×4 House, Frank Lloyd Wright’ın Fallingwater House eserleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca mimarlık tarihinde referans kabul edilen yapılar üzerine bilgi edinebileceğiniz Mimar Gamze Ağca tarafından seslendirilen 10 dakikalık Yapılar Serisi’ni de atlamamanızı öneririz.

House Guest

İngiliz Country&Town House dergisinin editörü Carole Annett’in dekorasyon arenasından işinin uzmanlarıyla yaptığı podcast serisi dinleyenlere evleri için ilham verici nitelikte. Matthew Williamson, Kelly Hoppen, Tricia Guild, Piero Lissoni, Jane Churchill, Martyn Lawrence Bullard, Nina Campbell gibi isimlerin tasarım yolculuğunu, ilham kaynaklarını ve evleriniz için önerilerini burada bulabilirsiniz.

Otomobil İle İlgili Podcastler

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Volkan Demirkuşak ile Otomotiv Gündemi

Auto motor & sport Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Sürüş Zamanı TV programı yapımcısı Volkan Demirkuşak ile gündeme dair konuları bu kanalda konuşuluyor. Volkan Demirkuşak’ın podcastlerinde otomobiller, saatler ve deniz dünyası yer alıyor.

Tork TV

Sadece otomobiller değil, motorsporlarına da meraklıysanız o noktada Tork TV’yi dinlemenizi tavsiye ediyorum. Tork ekibinin, otomobil ve motorsporları konusunda söylemek istediklerini kendi üsluplarıyla aktardıkları bir podcast yayını yapılıyor.

Hep Anlatanlar

Hayatın her alanıyla ilgili hikâye anlatmaya odaklanmış olan iki isim, İbrahim ve Ceren, yaşadıklarını ve tecrübelerini samimi bir dille anlatıyorlar. Podcast dünyasındaki bu iki yeni isim sayesinde eski kamp anıları ve “Nerede o eski yılbaşıları” diyenlerdenseniz bu kanal size göre…

Son Sektör

Podcast’te ağırlıklı olarak motorsporları dinlemek istiyorsanız, o noktada Son Sektör’ü takip etmelisiniz. Batuhan Konar (@Kocamayk) ve Bartu Acar (@bartuacarr, @F1Bilgi), Formula 1, Moto GP veya pist yarışlarıyla ilgili dolu içerikleriyle bu alanları dolduruyorlar.

Kendinde Şey

Popüler olanı, popüler olmayan bir şekilde konuşan ikili Yiğit Tezcan ve Kaan Göker spor dünyasından gündeme kadar farklı konulara değiniyorlar. İkiliyi Twitter’dan takip etmek için: @kendin_desey ya da Instagram’dan @yigittezcano ya da @kaanxgoker adreslerine bakabilirsiniz.

Müzikle İlgili Podcastler

%100 Müzik ile Rock Tarihinden Hikâyeler

Radyo Eksen programcılarından Gülşah Turgut ve Güven Yıldız’ın hazırlayıp sunduğu program rock tarihinden hikâyeler içeriyor ve dinleyicileri aşina oldukları müziklerin çok duyulmamız hikâyeleriyle aydınlatıyor.

Müzik Tarihine Yolculuk

Müzik eleştimeni ve akademisyen Prof. Dr. Michael Kuyucu, Müzik Yorumcusu adlı podcast serisinde müzik tarihine kısa yolculuklar yapmayı sağlıyor ve müzik tarihine dair muhtemelen hiç duyulmamış hikayeleri anlatıyor.

OGGUSTO Editörü Günsu Özkarar öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Yine Yeni Yeniden 90’lar

İlker Hepkaner ve Sezgin İnceel’in hazırladığı bir podcast. Bu podcast’te herkesin çok severek hatırladığı 90’lar Türk pop müziğine kültürel çalışmalar ve müzik alanından bakıyorlar. Feminist ve kuir akademisyenler bu döneme baktığında neleri görüyor, neleri hatırlıyor, neleri eleştiriyor, her hafta bunlar konuşuluyor.

Şehir ve Ritim

Hip hop kültürünü anlatan bir podcast. Müziğin farklı türlerine meraklıysanız bu bilgilendirici podcaste de göz atmak anlamlı olacaktır.

Bant Mag.

Popüler müzik seçkisiyle dinlenilmeye değer bir podcast. Günümüzün en bilinen mecralarından biri olan Bant Mag.’ın özgün ve yeni olanı yakalayamaması beklenemez.

Bir Ses Yap

Kafa açıcı sohbetiyle müziğe dair pek çok şeyi sorgulayan bir podcast. Müziğin dünü ve bugününü örneklerle konuşuyorlar.

Sanatla İlgili Podcastler

ArtCurious Podcast

ArtCurious, Raleigh Kuzey Karolina’daki güzel sanatlar müzesinin küratörlüğünü yapan Jennifer Dasal’ın sanat tarihi üzerine konuştuğu bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Dasal bunu yaparken çoğu insan için “sıkıcı” gelebilecek sanat tarihi meselelerine ilgi çekici ve eğlenceli noktalardan yaklaşarak sanat tarihine karşı “sıkıcılık” önyargısını kırmayı amaçlıyor. Sanat tarihinin sansasyonel ve magazinsel olaylarına da değinmeyi ihmal etmeyen bu seri, hem popüler sanat tarihi meseleleriyle alakalı bilgi sahibi olmak isteyenleri hem de bilgisini derinleştirmek isteyenleri büyük bir keyifle kucaklıyor.

Kültür Sanat Sohbetleri

https://open.spotify.com/show/18E7slpoji5zyynpRHEC9d?si=13147d926c9e4f73

Her pazartesi günü saat 21:30’da Mediascope TV’de, Twitter’daki Kültürİstanbul hesabını yöneten Cengiz Özdemir ve Ozan Sağsöz’ün hazırladığı Kültür Sanat Sohbetleri programı edebiyat, müzik, sanat ve tarih gibi çeşitli alanlarda konuların uzmanları tarafından akademik konuşmaların yapıldığı bölümlerden oluşuyor. İlgilendiğiniz alanlarla alakalı akademik bir perspektif kazanmak istiyorsanız, fikir sahibi olmak için mutlaka “Kültür Sanat Sohbetleri” programını takip etmenizi öneriyoruz.

Sanat Gezegeni İyileştirebilir Mi?

Tiyatrocu ve oyuncu Yiğit Özşener’in gezegenimizin geleceğine dair ekolojik bir farkındalık yaratmak amacıyla her hafta kültür-sanat dünyasının farklı isimleriyle bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu proje, IKSV Kültür Politikaları Çalışmaları’nın yayımladığı “Ekolojik Dönüşümün İçin Kültür ve Sanat” raporundan hareketle dinleyiciler ile buluşuyor. Genel bir çerçevede kültür ve sanatın ekolojik anlamda dünyayı dönüştürme potansiyeli üzerinde durulan seride, dinleyicilere içerisinde bulunduğumuz ekolojik krizin sebep ve sonuçlarına sanatsal bir perspektiften bakma imkânı sunuluyor.

Classical Music: The Stories

Carl Roewer’ın her hafta pazar günü yeni bir bölümünü yayınladığı podcast serisi, Roewer’ın seçtiği bir bestecinin eserlerinden bir tanesinin yaratılış sürecindeki hikâyeyi anlattığı bir seri olarak dinleyici ile buluşuyor. Farklı coğrafyalardan bestecilerin ve müziklerini bestelerken onlara nelerin ilham verdiğinin izini süren Roewer, bir yandan da kendi fikirlerini dinleyici ile paylaşmayı da ihmal etmiyor. Klasik müzik ile alakalı, sınırlı sayıdaki kapsayıcı podcast serilerinden biri olan bu projeyi klasik müzik ile ilgilenen ya da klasik müziğe bir şans vermek isteyen herkes için öneriyoruz.

Altkat Sanat

Kadıköy’de yer alan Altkat Sanat Tiyatrosu’nun bir projesi olan bu podcast projesi özellikle tiyatroseverlere hitap ederken tiyatro konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen dinleyiciler için de son derece faydalı bir seri sunuyor. Antik Yunan’dan itibaren coşkulu bir yaratma eyleminin parçası olan tiyatronun tarihine yönelik çarpıcı bilgiler edinirken bir yandan da tiyatronun felsefi boyutuna, sahnelenme aşamalarına ve tiyatro sanatı için son derece önemli isimlerine aşina olmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan.

Rebuilding The Renaissance

Sanat tarihçisi Rocky Ruggiero’nun anlatımıyla Antik Roma İmparatorluğu zamanından Rönesans’a kadar İtalya’daki kültür-sanat ve mimarideki tarihsel değişimin izlerini sürmeye hazır olun. Kültür-sanat anlamında yepyeni bir dönemin kapılarını aralayan Rönesans’ı tüm hatlarıyla keşfetmek ve tanımak mümkün. Geniş bir tarihselliğin içerisinde, İtalya’nın Batı Medeniyeti’nin gelişmesindeki yadsınamaz rolüne tanıklık etmek, Rönesans’ın önemli coğrafyalarında gezinmek ve döneme damga vurmuş isimleri yakından tanımak istiyorsanız bu podcast serisine bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Güncel Sanatta Nüans

https://open.spotify.com/episode/764QAleDvvnAbD546AiYxV?si=aAwoOaVfTfy9SqCrbWSplw&dd=1&nd=1

Çevirmen ve kültür girişimcisi Zeynep Nur Ayanoğlu, eğlenceli bir münazara diliyle sanat profesyonellerini konuk alarak kurumsal çalışmaları üzerine sohbet ediyor ve kendilerine merak edilen kişisel sorular yöneltiyor. “Güncel Sanatta Nüans” podcast serisinin yeni bölümü her perşembe sizlerle.

Sanat Tarihinden Notlar

Alanında uzman kişilerin sanat tarihi üzerine konuşmalarının yer aldığı bu podcast serisi sanatseverler için yararlı bilgiler içeriyor.

Radyo Tiyatrosu

https://open.spotify.com/show/7o0K5Jd2sAzcD2EsEdYjV4

Radyo Tiyatrosu dinlerken, yaşanan olaylarda kişiler ve mekanlar tamamen dinleyicilerin hayal gücüne bağlı olarak gelişiyor. Radyo tiyatrosu sevenler için keyifli dinlemeler içeriyor bu podcast.

OGGUSTO Sanat Editörü Feride Çelik öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Nasıl Olunur?

Nilay Örnek mikrofonunu mesleklerini ustalıkla icra ettiği düşündüğü insanlara uzatıyor ve‘Nasıl Olunur? diye soruyor. Kültür ve sanat alanından da birçok insanla yapılan sohbetlere ve onlar hakkında daha detaylı bilgileri bu podcast’ten öğrenebilirsiniz.

Historical Figures

Tarihten önemli figürlerin hayatları hakkında gizli saklı bilgileri öğreniyoruz. Özellikle sanat tarihinden Leonardo Vinci gibi ünlü sanatçıların hayatları hakkında da bilmediğimiz bilgiler öğrenmek bu podcast kanalını dinlemememiz için önemli bir neden.

Forum Cultura

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Kültür Yönetimi podcast programıdır. Programın içerisinde Müzeler, Türkiye’de Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Felsefesi gibi başlıklar üzerinden işlerinin uzmanlarından detaylı bilgiler alıyoruz.

Hariçten Sanat

Çelenk Bafra’nın sunduğu programda dünyadan ve Türkiye’den güncel sanat haberlerini ve yorumlarını dinliyoruz.

Güzellikle İlgili Podcastler

OGGUSTO Güzellik Editörü Esra Er Kursan öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Konu güzellik olduğunda podcastlerde makyajdan cilt bakımına, estetikten saça ve en yeni araştırma, ürün ve uygulamalara dair birçok konuda editör ve uzman görüşü almak mümkün, ancak maalesef çoğu yayın yabancı kaynaklı. Eğer İngilizce podcast dinlemekten keyif alacağınızı düşünüyorsanız, sektörün öncü isimlerinin, bilimsel yaklaşımları samimiyetleriyle harmanladıkları keyifli içeriklere bu podcastlerden ulaşmak mümkün.

Fat Mascara

Marie Claire ve Harper’s Bazaar Güzellik Editörleri Jennifer Goldstein ve Jessia Matlin’in podcasti olan Fat Mascara, her hafta, farklı alanlardan, ünlü konukları, zeki, esprili ve samimi yaklaşımlarıyla çok keyifli içerikler sunuyor.

The Beauty Closet – Goop Editörleri

Jean Godfrey June ve Megan O’Neill’in hazırladığı programda temiz içerikli kozmetiklerden, dermatolog, plastik cerrah, saç ve makyaj sanatçısı görüşlerine kadar birçok alanda bilgi sahibi olabilmek mümkün.

You Beauty

Güzellik uzmanları Leigh Campbell ve Kelly McCarren’in sunduğu programda özellikle gerçekten işe yarayan ve yaramayan, bütçe dostu veya fazlası ürünler dürüstçe masaya yatırılıyor.

Well-Being ve Psikolojiyle İlgili Podcastler

The Goop Podcast

Goop’un kurucusu ve CEO’su Gwyneth Paltrow ile yazar Cleo Wade’ın hazırladığı podcast serisinde değişen kültürel yapılara ve bunun insanlar üzerindeki etkilerine odaklanılıyor.

Being Well

Forrest Hanson ve Dr. Rick Hanson’ın hazırlayıp sunduğu podcast serisinde psikoloji, bilim ve derinlemesine düşünme pratiklerinden hareketle zorlukların üstesinden gelme ve hayattan en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyulan temel düşünme yaklaşımına odaklanıyor.

Kendine İyi Davran

Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın derinleme psikoloji konularını gündelik hayattan örnekler ve sade bir dille anlattığı, motivasyon ve kişisel keşfe odaklı yayınlarını Kendine İyi Davran podcast yayınında dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda YouTube kanalında da burada işlenen konulara dair detaylı içerikler yer alıyor.

OGGUSTO Well-Being Editörü Yaprak Üner öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Why Most Everything We Were Told About Dairy Is Wrong

Süt ürünleri tüketimi ve yeterli kalsiyum ihtiyacı sağlıklı beslenme konusunda kafaların en çok karıştığı başlıklardan biridir. Dünya nüfusunun% 65’inden fazlası bebeklikten itibaren laktoza intoleransı bulunmasına rağmen halen günde üç porsiyon süt ürününe ihtiyaç duyulup duyulmadığı sorgulanmaktadır.

Bu konuda en son kanıtlanmış bilimsel araştırmalar için Dr. David S. Ludwig’in postcastini dinlemenizi öneririm.

David S. Ludwig MD, PhD, Boston Çocuk Hastanesi’nde endokrinolog ve araştırmacıdır. Harvard Tıp Fakültesi’nde Pediatri Profesörü ve Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda beslenme profesörüdür. New Balance Vakfı Obezite Önleme Merkezi’nin eş yöneticisi ve aşırı kilolu çocukların bakımı için Optimal Weight for Life programının kurucusudur.

Dr. William Li: Eating to Beat Disease, The Dr Axe Show / Spotify ep29

Vücudunuz ve yiyecekleriniz hakkında bildiğinizi sandığınız her şeyi unutun ve vücudun kendini nasıl iyileştirdiğine dair yeni bilimi keşfedin. Dayanıklılığınızı ve sağlığınızı dönüştürmek için yiyecek kullanmak için stratejileri ve dozajları nasıl belirleyeceğinizi Harvardlı doktor William Li’den öğrenin.

Öncü tıp doktoru, bilim insanı, TED konuşmacısı, New York Times en çok satanlar listesine giren ‘Eat to Beat Disease’ kitabının yazarı Dr. Li, podcastte sağlıklı yaşam için vücudumuzu destekleyen bitkileri ve yiyecekleri paylaşıyor.

TED Konuşması, “Kanseri Açlıktan Öldürmek İçin Yiyebilir miyiz?” 11 milyondan fazla kez görüntülenen, 100’den fazla bilimsel yayının yazarı olan Dr. Li, Harvard Medical School, Tufts University ve Dartmouth Medical School fakültelerinde görev yapmıştır.

Seyahatle İlgili Podcastler

Bi’ Gidene Soralım

Yurt dışına taşınmanın ve yurt dışında yaşamanın gittikçe daha çok tercih edildiği dönemde gidenlerin neler yaşadığı ve merak edilenleri Emre Onar hazırlayıp sunuyor. Konuklarına İngiltere’de iş bulmaktan Kore veya Tazmanya’da yaşamaya dair sorular soran Onar, göç etmek isteyenler için de bir rehber oluşturuyor.

The Travel Diaries

The Travel Diaries, gazeteci Holly Rubenstein’in dünyayı gezen gezginlerle görüştüğü bir podcast serisi. Programa konuk olan gezginlerin seyahat deneyimleri, yaşadıkları maceralar ve bu maceraların hayatlarını ne yönde şekillendirdiğine dair konular haftalık olarak The Travel Diaries’te yayınlanıyor. İngiltere’nin bir numaralık seyahat podcast’i olan The Travel Diaries, Dev Patel, Sir Ranulph Fiennes, Tony Wheeler, Simon Reeve ve Monty Python’dan aşina olduğumuz Michael Palin gibi ünlü isimlere de yer veriyor.

Şehir Hikâyeleri

Gezip gördüğü ülkelerdeki insanlarla sohbetlerden hem çok şey öğrenebilir hem de henüz gitmediğiniz destinasyonlar için fikir alabilir ya da seyahat listenize ekleyebilirsiniz.

Zero To Travel

Dünyayı dolaşan gezgin Jason Moore, seyahat etmeye dair tutkusunu ve seyahat deneyimlerini haftalık olarak dinleyicileri ile buluşturuyor. Amerika’yı bir uçtan diğer uca yürüyerek dolaşan gezginlerden, Arjantin’den Alaska’ya 16.000 millik bir yolculuğa çıkan görme engelli bisikletçilere kadar ilham verici seyahat hikâyelerinin yanı sıra en hesaplı seyahat rotaları, seyahat için bütçe oluşturma ve seyahat güvenliğine dair önemli ipuçlarının da paylaşıldığı podcast serisini mutlaka dinlemelisiniz.

Alice in Wanderland

İskoç gezgin Alice Morrison, şu an Fas’ın Atlas Dağları’ndaki bir köyde yaşıyor ve iki haftada bir yayınladığı podcastler ile dinleyicilere oradaki günlük hayata dair fikirler sunuyor. Morrison, seri boyunca genel olarak Kuzey Afrika’daki tecrübelerinden bahsediyor. Serinin önceki bölümlerinde, Alice’in develerle gerçekleştirdiği 2.000 km’lik Sahra seferini ve Atlas Dağları’nda yine develerle gerçekleştirdiği 1.400 km’lik yolculuğa tanıklık edebilirsiniz. Alice Morrison’ın seyahat mottosu ise şu; “Ne kadar yavaş seyahat edersen, o kadar çok öğrenirsin.”

Escape Routes

Conde Nast Traveler’ın katkılarıyla hazırlanan podcast serisinde editörlerin kendi deneyimleriyle egzotik yerleri keşfetmeye davet ediliyorsunuz.

Out of Office

Ryan Davis and Kiernan Schmitt’in hazırlayıp sunduğu podcastte seyahat etme tutkusunu dinleyiciye aktardıkları bölümlere şahit oluyoruz. Günlük lokal turlardan geniş sehayat planlarına gezilecek, görülecek yerleri kendi bakış açılarından anlatıyorlar.

The Big Travel Podcast

Bu seriyi dinlerken birbirinden farklı renkli karakterler ile tanışmaya hazır olun. The Big Travel Podcast, seyahat ortamındaki büyüleyici hayatları keşfediyor; dinleyicileri kamp tatillerinden çok daha fazlası için cesaretlendirirken yine dinleyicilerine, az parayla geçen çocukluklardan egzotik iklimlerin muhteşem hikâyelerine kadar inanılmaz maceralar sunuyor. Politikacılar, paralimpikçiler, hayırseverler, televizyon, radyo, edebiyat, gazetecilik, spor, sahne ve sinema dünyasının ünlü simaları, maceraperestler ve sıra dışı yolculuklara çıkan sıradan insanlar hayat hikâyelerini seyahatleri aracılığı ile paylaşıyorlar. Bu sayede The Big Travel Podcast, seyahat hakkında bize ilham veren, güldüren, sevdiren bazen ağlatan ama hepsinden önemlisi yola devam edebilme motivasyonu sağlayan bir seri sunuyor.

The Atlas Obscura

Dünyanın en muhteşem ve inanılmaz yerleri için sesli bir rehber olma amacıyla yola çıkan The Atlas Obscura, 15 dakikalık kısa bir zaman diliminde yepyeni dünyaların kapılarını aralamanıza yardımcı oluyor.

Amateur Traveller

Chris Christensen, “Amateur Traveller” programında belirli seyahat noktalarına ve bu seyahat noktalarının neden ziyaretçilere çekici geldiğine odaklanıyor. Her biri 40 ila 60 dakika arasında değişen podcast bölümlerinde, Botswana’da safariye çıkma veya Hawaii’ye seyahat etme gibi belirli bir ülke veya deneyimlere odaklanıldığı söylenebilir. Ülkeye ve seyaht deneyimine göre çeşitli konukların da katılarak kendi deneyimlerini paylaştığı bu seriye mutlaka bir şans verin.

Where to Go

Seyahat planları COVID-19 nedeniyle sekteye uğrayan ve nereye gideceklerinden emin olamayan kişilere yardımcı olmak için başlatılan bir girişim olan Where to Go, dinleyicilerine ev sahipleri ile pandeminin dünyanın dört bir yanındaki yerler üzerindeki etkileri hakkında samimi bir sohbet sunuyor. Bunun yanı sıra, her bölümü kapsayan destinasyonların hakkının teslim edilmesini ve onları bu kadar özel yapan şeylerin neler olduğunun keşfedilmesini önceliyor. Bugüne kadar podcast serisinde işlenen destinasyonlar arasında ABD’nin milli parkları, İtalya, Dublin, Londra ve Paris yer alıyor.

Modayla İlgili Podcastler

Modanın Bilinçdışı

Modanın kültürel tarihini konu alan podcast serisi, Açık Radyo yayınlarından biri. Özge Kanlı’nın sunumuyla dinlediğimiz içerik serisinde moda filmleri ya da fotoğraflarından markalaşma ve sürdürülebilir modaya kadar geniş bir spectrumda ele alıyor konuyu.

Asena Sarıbatur ile Sürdürülebilir Moda

Aposto Radyo’nun yayınlarından biri olan programda, uzun yıllar moda sektörünün farklı alanlarında çalışmalar yapan Asena Sarıbatur ile kapsayıcı, duyarlı ve sürdürülebilir bir moda endüstrisi için neler yapılabileceği konuşuluyor. Her bölümde farklı bir konuğun katılımıyla gerçekleşen kayıtlarda lokal moda markalarının sürdürülebilirlik hareketinden karbon nötr moda endüstrisine farklı konular ele alınıyor.

The That Girl

Ellie Johnson ve kız kardeşi Paige Morris’in “o kız” olma yolundaki hikâyelerini paylaşıyor “The That Girl” podcastte. Odaklarındaki fikirse idealize edilen o kişi olmaya çalışırken buldukları gerçek kendileri.

The Business of Fashion

200’den fazla ülkede moda yaratıcıları, yöneticileri ve girişimcileri için günlük bir akış, normalde değinilmeyen konular hakkında bir kaynak olarak yola çıkıyor. Business of Fashion’ın merkezine aldığı konuları bu kez podcast formatında dinliyoruz.

Menswear Style Podcast

Peter Brooker tarafından hazırlayıp sunulan Menswear Style Podcast; moda, stil, damat stili ve centilmen beylerin giyimde dikkat etmesi gerekenlere odaklanıyor. Etkili tasarımcılardan yenilikçi marka kurucularına ve ilham veren girişimcilere konuklarıyla sürdürülebilirlik, pazarlama, tasarım, üretim, e-ticaret ve operasyon süreçlerine dair konulara değiniyor.

Gastronomiyle İlgili Podcastler

İyi Yemek

Mehmet Gürs’ün hazırlayıp sunduğu İyi Yemek podcast serisi yemek konusunu bütüncül ele alarak yemeği, keşfetmeyi, doğayı, sağlığı ve lezzeti odak noktasına alıyor. Yemeğin insana olduğu kadar doğaya etkisini ele alırken konuyu ekonomik, politik ve sosyokültürel açıdan da değerlendiriyor.

Gastropod

Cynthia Graber ve Nicola Twilley su ürünleri yetiştiriciliğinden eski şölenlere, çatal bıçak takımlarından acı biberlere ve gıda veya çiftçilikle ilgili farklı bir konunun ardındaki gizli tarihi ve şaşırtıcı bilimi keşfeden konulara odaklanıyor. Bilim, tarih ve yemeğin aynı anda konuşulduğu bu podcast serisinde dünyayı düşünmenin ve keşfetmenin yeni yollarını aradıklarını ifade ediyorlar.

Mutfaktan Sesler

Mutfak Sanatları Akademisi’nin yayını olarak karşımıza çıkan Mutfaktan Sesler podcasti, yeme-içme sektörünü farklı konular ve bakış açılarıyla değerlendirmek için yola çıkıyor ve üretimden malzemeye birçok konuyu ele alıyor.

Köklere Dönüş

Editör Lian Penso’nun hazırladığı Köklere Dönüş podcast serisi MSA iş birliğiyle karşımıza çıkıyor. Etnik ve geleneksel mutfak kültürlerini ve nesilden nesile geçen yemek hikâyelerini anlatıyor.

This is Taste

Yemek, yemek kitapları ve yemek dünyasından isimlerle röportajların yer aldığı bu podcast serisinde yemek ve yemek kültürü hakkında merak uyandırıcı sohbetler bulabilirsiniz. Programa TASTE editörleri Aliza Abarbanel ve Matt Rodbard ev sahipliği yapıyor ve bazen New York City’deki Rizzoli Kitabevi’nde canlı olarak kaydediliyor.

Sporla İlgili Podcastler

Diyojen

İsmail Türküsev ve Turgut Uç, her hafta spor dünyasındaki gelişmeleri merkezine alıyor ve bazen nüktedan bazen eğlenceli bir dille spor dünyasını konuşuyor.

Spor Kulübü

Spor ve popüler kültürün kesişim noktalarında yer alan Spor Kulübü podcast serisi müzikten reklama, sinemadan çizgi romana birçok konuyu spor ekseninde ele alıyor ve konuklarını da bu eksenden tercih ediyor.

Spor Salonu

Nihan Cabbaroğlu ve Buğra Balaban’ın sunumuyla gerçekleşen podcast Euroleague gündeminden Anadolu Efes’in son durumuna dair değerlendirmeleri yayın kanalları üzerinden yapıyor.

Burcu Biçer ile Spor Gündemi

Açık Radyo içeriklerinden biri olan Spor Gündemi, Burcu Biçer’in yorumuyla dinleniyor. Cuma sabahları yeni bölümleri yayınlanan içerik serisi tenis turnuvasından sporda başarı ve başarısızlık gibi genel konulara birçok alanda yorumlarda bulunuyor.

İş Hayatı ve Gündemle İlgili Podcastler

OGGUSTO Editörü Bahar Ergel öneriyor;

Farklı İlgi Alanlarına Uygun Podcast Önerileri

Editör Bahar Ergel’in iş dünyası ve genel kültür ya da gündeme dair konuları ele alan podcast önerilerini burada bulabilirsiniz.

Tüketime Övgü

Hande Aydın ve Hakan Şık’ın hazırlayıp sunduğu podcast “Tüketime Övgü”, iş hayatında fark yaratmak isteyenleri bir araya getiriyor. Dünyada ve Türkiye’de pazarlama, teknoloji, girişimcilik, insan kaynakları, beyaz yaka gündem konularını şeffaf bir şekilde, keyifli bir sohbetle masaya yatırıyor.

Özgür Mumcu ve Eray Özer ile Yeni Haller

Yapay zekâ gündeminden fintech odağına, nükleer silahların geri dönüşünden modaya farklı konuların ele alındığı ve araştırmalar ile desteklerindiği Yeni Haller podcast serisinde öğrenmeye açık beyinler için harika konular farklı bakış açılarıyla değerlendiriliyor.

Fularsız Entellik

Safsatalar Ansiklopedisi’nin yazarı ve Immanuel Tolstoyevski mahlasıyla gerçek kimliğini henüz açıklamayan modern zaman düşünürünün podcast serisi Fularsız Entellik. Nüktedan bir dille konuları derinlemesine ele alan Tolstoyevski hiperenflasyondan konut krizine gündeme ve insanlığa birçok konuyu kolaylıkla anlaşılabilecek şekilde işliyor.

Marketing Türkiye

Pazarlama dünyasına dair 101 sayılabilecek bilgilerden trend analizlerine farklı derinlikte konuları ele alan Marketing Türkiye podcast serisi, rekabetin gittikçe arttığı günümüzde iş dünyasının profesyonellerini gelişmelerden haberdar etmek istiyor.

Film ve Dizi İle İlgili Podcastler

Televizyon Çocukları

Defne Akman ve Deniz Tokgöz dizi gündemini takip ederek kaçırmamanız gerekenleri paylaşıyor ve yorumluyor.

Sinematris

Sinemanın bugününe ve yarınına ışık tutarken konukları ile birlikte farklı alanlardaki fikirlere de alan açıyor Sinematris.

Sinefil

Bir Açık Radyo içeriği olan Sinefil, sinemasever muhabbetler mottosuyla yola çıkıyor ve Yeşim Burul ile Melis Behlil tarafından hazıranıp sunuluyor.

Duende

Aposto tarafından hazırlanan kültür sanat podcasti sinema ve müzik evreninden konuklarını ağırlıyor. Yılın öne çıkanları, keşfedilenler, izleme listesi gibi farklı başlıklarda içerikler sunuyor dinleyenlere.

Düğünle İlgili Podcastler

Let’s Talk Weddings

https://open.spotify.com/show/17SAuvUweZ3ETDrpZ1PpMJ?si=821d255826ea4982

Düğün zamanı için kullanışlı önerilerde bulunan, DIY projeler ile bu heyecanlı serüveni destekleyen, bütçe planlamadan stylinge birçok konuyu ele alan bir içerik serisi Let’s Talk Wedding.

Wedding Wednesday

Düğün planlamacısı Kelly, “weddingsonline” instagram hesabıyla takipçilerine ilham vermeye devam ederken düğün planlaması hakkında merak edilenleri de podcastinde anlatıyor.

Nearly Weds

Jamie Laing ve Sophie Habboo’nun yer aldığı düğün seremonisini ele alan komik bir podcast serisi Nearly Weds. Mekanlardan yeminlere, yüzüklerden resepsiyonlara evlenmenin her yönünü tartışıyorlar.

Sürdürülebilirlikle İlgili Podcastler

Esmiyor

İklim krizini ve bunun gündelik hayata etkilerini ele alan Esmiyor podcast, her bölümde konuklarıyla farklı bir sorunu gündeme getiriyor.

Sürdürülebilirliği Konuşalım

Yapı Kredi katkılarıyla hazırlanan Sürdürülebilirliği Konuşalım podcasti, kavramın anlaşılması ve yapılacak geliştirmeler hakkında bir kaynak sunuyor.

Sürdürülebilir Yaşam Okulu

Aslı Dede’nin hazırlayıp sunduğu Sürdürülebilir Yaşam Okulu’nda, dünya için fayda ve fark yaratan insanlar konuk ediliyor. Ekolojik okuryazarlıktan sürdürülebilir turizme farklı konular ele alınıyor.

Plume Mag

Sürdürülebilirlik üzerine trendleri konuşan ve daha iyi bir dünya için sohbetler yapan Plume Mag podcast atıksız alışverişten iyi tarıma birçok konuya değiniyor.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları