preloader

80’lerin Kült Filmi Top Gun İle İlgili Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

24.05.2022
80’lerin Kült Filmi Top Gun İle İlgili Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

Yazı Boyutu:

Tom Cruise’un Top Gun’da hayat verdiği rolüne geri döndüğü devam filmi Top Gun: Maverick, 27 Mayıs tarihinde vizyona giriyor. Gelin, 80’lerin kült filmi Top Gun’ı birlikte tekrar hatırlayalım!

Başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı, kendisinden sonraki birçok filmi hatta video oyununu etkileyen Top Gun, 30 yılı aşan bir süreden sonra tekrar perdede. Bir süredir vizyon tarihi ertelenen Top Gun: Maverick filmi, 27 Mayıs tarihinde seyircilerle buluşacak. Bu vesileyle hem filmi ikonik yapan detayları hem de yeni filmden birkaç ayrıntıyı sizler için bir araya getirdik.

Gerçek Zamanlı Aksiyon Sahneleri

Filmin vizyona girdiği tarih olan 1986’da CGI teknolojisi gelişme aşamasındaydı ancak inandırıcı bir sahne tasarımı yapmak için bu teknoloji yeterli değildi. Bu nedenle hava sahnelerinin büyük oranda gerçek zamanlı olarak çekilmesi gerekiyordu. Yönetmen Tony Scott, kameraları uçakların belirli bölgelerine yerleştirdi ve dönemine göre oldukça etkileyici aksiyon sahneleri elde etti.

80’lerin En Ünlü Soundtrack’i

Film için hazırlanan albüm, 1986 yazında ve yıl sonunda arka arkaya beş hafta boyunca ABD listelerinde bir numaraya ulaşmıştı. Berlin’in ikonik “Take My Breath Away” şarkısı, En İyi Orijinal Şarkı Oscar’ının da sahibi olmuştu.

Amerikan Militarizmi ve Maçoluk

80’lerin Kült Filmi Top Gun İle İlgili Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

Ne tarafından bakarsak bakalım, Top Gun aslında bir propaganda filmiydi. Hollywood’a dair yapılan birçok araştırmada, filmin ABD’deki vatanseverliğe olan etkisi incelenmiş ve film gösterildikten hemen sonra asker olmak isteyen gençlerdeki ani artışı gözlemlemişti. Bunun yanı sıra bazı eleştirmenler, Top Gun’ı “Amerikan militarizmini maçolukla rasyonelleştiren bir film” olarak göruyordu.

Bir Makaleden Uyarlama

80’lerin Kült Filmi Top Gun İle İlgili Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

Film, California Magazine’de yayınlanan, ABD Deniz Hava Üssü’nün eğitimlerini ve günlük yaşamlarını anlatan bir makaleden esinlenilmişti. Her ne kadar filmin karakterleri kurgusal olsa da anlatılan olaylar ve sahneler yazılırken büyük oranda bu makaleden yararlanılmıştı. Top Gun’ı bu kadar gerçekçi yapan unsur belki de buydu.

Pete “Maverick” Mitchell Tekrar Havalarda: Top Gun 2

İlk film vizyona girdikten 36 yıl sonra Top Gun’ın devam filmi Top Gun: Maverick’i nihayet izleyebileceğiz. Joseph Kosinski yönetmenliğindeki Top Gun: Maverick, artık bir uçuş eğitmeni olarak hava kuvvetlerine geri dönen Pete Mitchell’in hikâyesini devam ettiriyor. İşte 27 Mayıs’ta vizyona girecek olan devam filminden birkaç detay…

80’ler Müziğini Tekrar Duyuyoruz

Yıllar sonra gelen devam filmlerinde, teknolojiyle beraber filmin estetiği ve hatta müziği de günümüze uydurulur. Ancak Top Gun, devam filminde ikonik tınılarını korumaya niyetli. İlk filmin bestecilerinden Harold Faltermeyer’i ve Kenny Loggins’in eserlerini yine duyacağız. Tabii yeni filmin bir diğer usta müzisyeni olan Hanz Zimmer’ı da unutmayalım.

Maverick’in Yeni Jeti

80’lerin Kült Filmi Top Gun İle İlgili Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

İlk filmde F-14A Tomcat’i kullanan Maverick, yeni filmde yükseltilmiş modellerden F/A-18F Super Hornet’ı uçuracak.

Yeni Uçuş Ekibi, Yeni Düşmanlar

Uçuş ekibine yeni üyeler geliyor. Filmin kadrosunda, Tom Cruise, Val Kilmer (Iceman), Jon Hamm (Cyclone) ve Miles Teller (Goose’un oğlu)’ın yanı sıra, Jack Schumacher (Chicago P.D.), Greg Tarzan Davis (Chicago P.D.), Jake Picking (Blockers, Sicario: Day of the Soldado), Raymond Lee (Mozart in the Jungle), Jean Louisa Kelly (Ant-Man), Lyliana Wray, Jennifer Connelly ve Ed Haris de yer alıyor.

Tayfun Bodur
Tayfun Bodur
editörün tüm yazıları