preloader

Son 10 Yılın Oscar Kazanan Filmleri

24.01.2023
Son 10 Yılın Oscar Kazanan Filmleri

Yazı Boyutu:

aaa

Son yıllarda En İyi Film dalında Oscar ödülü almış yapımların IMDb puanlarını ve fragmanlarını keşfedin.

Her sene merakla beklenen Oscar Ödülleri’nde birçok kişinin izleme listesinde Oscar Ödüllü filmler yer alıyor. Sizin işinizi kolaylaştırmak için son yıllarda En İyi Film dalında Oscar kazanan filmleri bir araya getirdik. Henüz içerisinde izlemedikleriniz varsa, listenize almayı unutmayın!

CODA – 2022 (IMDb: 8,0)

2022 yılında enn iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo ödüllerini kazanan Coda (Child of Deaf Adults/Sağır olan ebeveynlerin çocuğu) olan Ruby, ailesinde duyma kabiliyeti olan tek kişidir. Ailesinin başında durduğu balıkçılık işi zora girince Ruby bir anda kendini ailesini terk etme korkusu ve müzik tutkusunun peşinden gitme hikayesini anlatıyor.

Nomadland – 2021 (IMDb: 7,3)

2021 Oscar ödüllerinde en önemli ödülleri alan Nomadland, başrol oyuncusu Frances McDormand’a en iyi kadın oyuncu, yönetmi Chloé Zhao’ya ise en iyi yönetmen ödülünü kazandırırken, yılın en iyi filmi ödülünü de kimseye bırakmamıştı tabii. Eğer izlemediyseniz mutlaka listenize eklemeniz gereken film; 2007-2008’deki ekonomik gerilemenin ardından, köklerini ve bağlarını yok sayarak karavanda yaşamaya başlayan 60 yaşlarındaki bir kadının başından geçenleri anlatıyor.

Parasite – 2020 (IMDb: 8,6)

Güney Kore’nin yükselişe geçtiği sanat filmlerinin en başarılı örneklerinden biri olan Parasite, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 4 dalda prestijli ödülü kazanmayı başardı. Oscar tarihinde bir ilk yaşanan gecede, en iyi film kategorisinin kazananı ilk kez İngilizce olmayan bir yapım oldu. Güney Kore’ye ilk Oscar’ı kazandıran Parasite’ın galibiyeti sektörde olacak önemli değişimlerin ise habercisi olarak değerlendirildi.

Green Book – 2019 (IMDb: 8,2)

2019 Oscar Ödülleri’nde Green Book, “En İyi Film” ödülünün yanı sıra “En İyi Özgün Seneryo” ödülüne de layık görüldü. İç ısıtan bir dostluğu anlatan film, ünlü bir Afro-Amerikalı piyanist ve bir konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikâyesini konu alıyor.

The Shape of Water – 2018 (IMDb: 7,3)

Guillermo del Toro’nun yönetmen koltuğunda oturduğu The Shape of Water, fantastik bir film olarak Oscar almayı başarmış nadir yapımlardan biri. Soğuk Savaş dönemi Amerika’da geçen filmde Elisa’nın hayatı, iş arkadaşı Zelda ile devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfetmesiyle değişiyor.

Moonlight – 2017 (IMDb: 7,4)

2017’de yapılan törenin en çarpıcı anlarından birini unutmak ne mümkün! En İyi Film Ödülü’nün ilk önce La La Land tarafından kazanıldığı açıklandıktan sonra filmin yapımcıları teşekkür konuşması yaparken, kartların karıştığı ve aslında Moonlight’ın en iyi film olduğu ortaya çıkmıştı. Hem La La Land hem de Moonlight ekibi oldukça büyük bir şok yaşamıştı.

Spotlight – 2016 (IMDb: 8,1)

Gerçek hikâyeleri konu alan filmleri seviyorsanız Spotlight bayılacağınız bir film! Boston’da geçen Spotlight, Boston Globe gazetesinde çalışan yazarların kilise tarafından yapılan çocuk tacizlerini deşifre etmesini konu alıyor. Beyazperdede yayınlanmasının ardından taciz olaylarına tekrardan ses getiren film oldukça trajik olayları yeniden hatırlatıyor.

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – 2015 (IMDb: 7,7)

Arjantinli yönetmen Alejandro González Inarritu’nun filmi Birdman, yeni sayılabilecek çekim teknikleriyle çekilmiş olmasından dolayı da önemli bir film olarak gösteriliyordu. Geçmişte parlak bir Hollywood kariyerine sahip olan Riggan’ın Broadway’de sergileyeceği ve kariyerinin son şansı olan Birdman isimli şove hazırlanması izleyiciye keyifli dakikalar yaşatıyor.

12 Years a Slave – 2014 (IMDb: 8,1)

Brad Pitt, Michael Fassbender ve Benedict Cumberbatch gibi ikonik oyuncuları kadrosunda bulunduran film, özgürlüğünü geri kazanmaya çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor. NY’da yaşayan Solomun, müzik uğruna iki adamın peşine takılmasıyla başlayan olayları, bir köle olarak satılması ve özgürlüğüne kavuşmaya çalışmasını konu alıyor.

Argo – 2013 (IMDb: 7,7)

İran Devrimi sonrasında Tahran’daki Amerika Büyük Elçiliği’nde çıkan hengame sonucunda bir sürü ABD vatandaşı rehin alınırken, altısı ise kaçmayı başarıp Kanada Elçiliği’ne sığınıyor. Oldukça heyecanlı olan Argo, bu 6 vatandaşın İran’dan Amerika’ya geri gelebilmesi için CIA tarafından hazırlanan riskli planını konu alıyor. Ben Affleck ise filmin başrolünü, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstleniyor.

The Artist – 2012 (IMDb: 7,9)

1920’lerin Hollywood’unu izleyiciye yaşatan The Artist, izlemesi oldukça enteresan olan filmlerden biri. Hollywood’u kökünden değiştiren, teknolojinin gelişmesi ile sesli filmlerin başlangıcını ve sonucunda gelişen olayları konu alan film siyah beyaz ve diyalogsuz olmasıyla dikkat çekiyor.

The King’s Speech – 2011 (IMDb: 8,0)

12 adaylığı ile senenin dikkat çekici filmi olan The King’s Speech, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kardeşinin tahttan çekilmesiyle aniden kral olmasını ve kekemeliğini yenmesini konu alıyor. Günümüz İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in babası olan VI. George’u canlandıran Colin Firth, olağanüstü performansı ile de Oscar’ı eve götürmeyi başardı.

The Hurt Locker – 2010 (IMDb: 6,4)

Bir kadının yönetmen koltuğunda olduğu ilk Oscar ödüllü film olma ünvanını elde etmiş olan yapım, aday olduğu 9 kategoriden altısını kazanmayı başardı. İlk Oscar kazanan kadın yönetmen olan Kathryn Bigelow’un aynı yıl Avatar filmi ile aday olan eski kocası James Cameron ile hemen hemen her tören ve festivalde aynı kategoride yarışıyor olması ise oldukça konuşulan detaylardandı. Irak Savaşı’nda bir bomba imha ekibinin gerilimli hikâyesini anlatan yapım 2009 senesinin en dikkat çeken filmlerinden biri olarak ön plandaydı.

Slumdog Millionaire – 2009 (IMDb: 8,0)

10 kategoride Oscar’a aday olan film sekiz tane ödülü eve götürerek 2009 Oscar törenine damgasını vurmuştu. Mumbai’nin varoşlarında yaşayan 18 yaşındaki bir gencin hikâyesini konu alan filmde, hikâye kadar görsellik de oldukça göz kamaştırıcı. Müzikleriyle de uzun süre akıllara kazanan Slumdog Millionaire, Dev Patel ve Freida Pinto gibi genç yetenekleri de endüstriye kazandırmayı başardı.